Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2007, 22:23:46
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Doar pentru cei sinceri dezinhibati.numiti 2-3 patimi care va stapanesc,cu care luptati sau nu si daca da ,cu ce arme luptati.Patimile mele sunt:neincrederea,ironia,curiozitatea,gelozia,fata rnicia.....lista poate continua..cum faceti ca sa nu va lasati biruiti de patimi,de ganduri.Va provoc sa fiti sinceri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2007, 22:38:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

am un mare si prost obicei de-ai judeca pe ceilalti... cu cuvantul sau cu gandul.
arma cu kre lupt... nu stiu... ma gandesc "acum, langa mine e Dumnezeu si nu i-ar placea sa-i iau dreptul de a judeca", dar asa ma gandesc si in alte situatii... uneori merge... alteori, de cele mai multe ori, nu merge.
o alta patima este mandria... de aceasta chiar nu stiu cum sa scap :| ... m-as bucura dak as primi sfaturi, indrumari in legatura cu aceasta.

si mai sunt... dar acestea cred k sunt principalele
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2007, 23:07:13
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Si mie mi se intampla sa judec deseori oamenii.Dar am norocul:) ca ma mustra constiinta si imi spune :"Se supara Dumnezeu".Cred ca acest lucru ma face sa ma calmez.
De asemenea, NU TREBUIE sa fiu laudata pt ceva.Aceasta este cea mai groaznica patima a mea.Daca cineva incepe sa aprecieze anumite lucruri la mine,mi-e teama ca ajung sa tanjesc dupa atentie si laude and all that stuff.Lupt impotriva acesteia gandindu-ma la Sfinti.Eu sunt un vierme pe langa ei.
Ar mai fi curiozitatea,care m-ar putea omora cateodata.:D.De mandrie ce sa mai zic????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2007, 23:31:23
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

apreciez raspunsurile voastre,in rest..ceilalti mai sunteti pe acolo?Sau sunteti numai cand trebuie sa criticati?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2007, 00:01:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Doar pentru cei sinceri dezinhibati.numiti 2-3 patimi care va stapanesc,cu care luptati sau nu si daca da ,cu ce arme luptati.Patimile mele sunt:neincrederea,ironia,curiozitatea,gelozia,fata rnicia.....lista poate continua..cum faceti ca sa nu va lasati biruiti de patimi,de ganduri.Va provoc sa fiti sinceri.
Cel mai mare pacat la ora actuala cu care ma lupt este fumatul. In rest mania, ironia, imbuibarea (maninc cu pofta si cam mult citeodat( , gandurile desarte, mandria, dragostea de argint( in sensul ca ma obsedeaza lipsa banilor) ,lenea (comoditate si tabieturi). Cam astea ar fi momentan, stimata Urzicuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2007, 00:26:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
apreciez raspunsurile voastre,in rest..ceilalti mai sunteti pe acolo?Sau sunteti numai cand trebuie sa criticati?
cam ustura atingerea ta...urzicuto! Fiecare scrie cand are timp.

In privinta mea, cred ca ar fi mai usor sa-ti spun ce patimi sau ce pacate nu am. Cu toate ma lupt, dar inca nu am ajuns sa inving nici una dintre ele, cu toate ca ma rog si plang. Poate intr-o zi voi putea spune: uite, am scapat de trandavie, sau de vorbirea de rau, sau de cate si cate mai am.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2007, 00:40:16
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Hmm..sunt anumite "patimi" pe care nu le consider pacate, deci nu are sens sa le enumar. Ceea ce as vrea sa schimb si mi se pare daunator cu privire la persoana mea ar fi: sunt repezita si mizez intotdeauna pe prima impresie(care de cele mai multe ori e gresita), sunt orgolioasa peste masura(ma ghidez dupa principiul iert dar nu uit), cand imi intra ceva in cap, cand vreu ceva, merg pana in panzele albe ca sa il obtin-asta nu e rau intotdeauna; am o fire cateodata mult prea vulcanica si fac lucruri la repezeala pe care mai tarziu le pot regreta; mi-ar placea sa privesc lucrurile din jurul meu ceva mai detasat si sa le analizez cu rabdare, calm, sa fiu ceva mai calculata. Cateodata imi iese, cateodata nu
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2007, 10:51:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Principalul pacat care ma domina este mandria, am un soi de orgoliu in mine ce ma determina ca intr-o cearta cu cineva sa nu renunt la replici, ci mai mult sa ma inversunez in dusmanie. Cate odata ma mai roade invidia, ravnesc la bogatiile altora, adica as vrea sa fiu bogat(patima banilor, lacomia), uneori ma deprima lipsa banilor si situatia in care ma aflu. Mai aspir sa ma laud cateodata cu ce bunuri detin, desi nu am mare lucru, hehe cum e omul :). Mai ales cand merg cu bicicleta pe strada mai trag cu ochiul la fetele dragute, de ce sa nu recunosc, ca doar sunt baiat:D, uneori ma mai bag si in vorba cu ele pt. ca si ele ma ispitesc la vorbe desarte...Imi place sa manac mult si sa beau mult(lacomia pantecelui), nu tin post, fapt din care se nasc multe alte patimi de care totusi nu as vrea sa mentionez aici, las pe voi sa intuiti. Nu prea ascult de parinti, am obiceiul sa mint, uneori aveam ganduri sa fur, cand am de invatat ceva imi pierd timpul gandindu-ma la cate sunt pe lumea asta. Nu frecventez biserica, sunt lenes si aman de pe o zi pe alta, sunt dezordonat si toate rautatile pe care le poate avea un pusti la varsta de 19 ani. Cu toate astea continui sa traiesc asa fara sa fac nici o schimbare. :) :(
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2007, 16:23:40
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Veilur,banuiam eu ca macar unul dintre barbati o sa declare cu sinceritate ca este stapanit de patima desfranarii...de ce credeti ca aceasta patima,molima mai degraba pune stapanire mai ales pe barbatii(Veilur te scot din ecuatie,varsta recomanda)care sunt intariti in credinta.Poate spun o prostie,dar cred ca lacomia trupului si desfranarea merg mana-n mana ,sunt expresia lipsei de stapanire a propriului corp.Credeti ca infranarea de la mancare,lipsa proteinei carnii din mancare mai amelioreaza nitel situatia?Cu alte cuvinte credeti ca este posibil ca dorinta sexuala a unui barbat sa fie anihilata complet daca acesta nu mai consuma carne?Va putea mai usor sa lupte cu dorinta...spiritul nu va mai fi atat de ingustat...corp ingrasat-spirit ingustat...cam asta ar fi teoria mea(naiva??):satisfied:
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.07.2007, 16:29:17
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

sunt un grumand. imi place sa mananc. ma chinui sa nu mananc. ma enervez cand sunt jignit. incerc sa ignor insa nu reusesc. imi plac hainele si cheltui prea mult pe haine si cosmetice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sugestie pentru vacanta dumneavoastra cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 149 13.03.2019 00:21:37
A venit vara-vine vacanta-ce fac cei singuri? linistea Nunta 55 17.06.2012 00:41:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 16:24:43
Vacanta Delta Dunarii pacatoasa Generalitati 3 24.08.2008 08:20:23