Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.11.2009, 22:07:55
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Referitor la Fecioara Maria pina si musulmanii cred ca este cea mai mare intre femei iar voi care va credeti crestini vorbiti asa ce putem crede despre voi.Sper sa fi fost o greseala in exprimarea voastra.
Daca un simplu om cind se roaga LUI DUMNEZEU este ascultat cu atat mai mult este ascultata Maica DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS cind se roaga LUI DUMNEZEU.
  #52  
Vechi 25.11.2009, 19:36:32
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Nu are nimeni curaj sa raspunda la aceste intrebari.
  #53  
Vechi 26.11.2009, 00:32:41
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Nu stiu cine ai vrea sa ti raspunda...eu nu pot decat sa zic ca eu m-am ingrozit cand o fata din aceasta secta mi a spus ca nu trebuie sa ne rugam la Maica Domnului ca nu facem altceva decat sa facem voia diavolului, car ar fi o inselare rugaciunea la maica Domnului si Sfinti...Iar eu care stiu cat de mult m-a ajutat Maicuta Domnului si Sfintii. Sunt oi ratacite saracii...
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
  #54  
Vechi 26.11.2009, 00:40:37
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Nu stiu cine ai vrea sa ti raspunda...eu nu pot decat sa zic ca eu m-am ingrozit cand o fata din aceasta secta mi a spus ca nu trebuie sa ne rugam la Maica Domnului ca nu facem altceva decat sa facem voia diavolului, car ar fi o inselare rugaciunea la maica Domnului si Sfinti...Iar eu care stiu cat de mult m-a ajutat Maicuta Domnului si Sfintii. Sunt oi ratacite saracii...
Ignora-i, dar in taina roaga-te pentru ei, eu asa fac........
Amestecarea in anumite treburi pot sa ne raneasca, eu tocmai am patit-o in seara asta - m-am bagat in tarate si m-au rontait porcii. Asa ca nu mai sta de vorba, doar iti amarasti sufletul............
  #55  
Vechi 26.11.2009, 15:21:27
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Nu stiu cine ai vrea sa ti raspunda...eu nu pot decat sa zic ca eu m-am ingrozit cand o fata din aceasta secta mi a spus ca nu trebuie sa ne rugam la Maica Domnului ca nu facem altceva decat sa facem voia diavolului, car ar fi o inselare rugaciunea la maica Domnului si Sfinti...Iar eu care stiu cat de mult m-a ajutat Maicuta Domnului si Sfintii. Sunt oi ratacite saracii...
O sa fac nitel pe avocatul diavolului: de unde stii ca ajutorul primit nu a fost primit exact ca tu sa poti spune ca ai fost ajutata? Daca acel ajutor face parte din inselarea de care vorbeai mai sus?

Bineinteles, sunt sigur ca ai alte argumente, dar faptul ca ai fost ajutata nu e un argument in sine.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 26.11.2009 at 15:38:03.
  #56  
Vechi 26.11.2009, 15:39:20
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Eu nu zic mai mult decat o intamplare cu fosta mea colega de servici:lucram in Cluj si aveam colega care trecuse de la ortodocsi la martori, o femeie foarte educata, simtita, desteapta foc. Avea un sot pe masura: programator, trecut din dragoste pentru ea la martori; un cuplu care iti sarea in ochi oriunde prin frumusetea si agerimea mintii lor. In fine....mergeau la adunari, faceau referate pe diferite teme, se intruneau seara si erau instruiti ce sa spuna in anumite cazuri cum sa interpreteze, toate ca la carte...dar dupa congrese il gasea pe sotul ei (barbat de 25 de ani, inalt de 1,90, sportiv, puternic, sanatos) cazut prin casa si zbatandu-se ca un demonizat, facand spume la gura...era distrusa dimineata, dar nu facea legatura ca mergand acolo se umple de duhuri. Asa era dupa fiecare congres, a spus-o chiar ea. Il duceau la spital cu salvarea, ii dadeau calciu si gata.
Deci eu zic ca mai mult decat duhuri rele nu au de castigat.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
  #57  
Vechi 26.11.2009, 15:44:10
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
O sa fac nitel pe avocatul diavolului: de unde stii ca ajutorul primit nu a fost primit exact ca tu sa poti spune ca ai fost ajutata? Daca acel ajutor face parte din inselarea de care vorbeai mai sus?

Bineinteles, sunt sigur ca ai alte argumente, dar faptulc a ai fost ajutata nu e un argument in sine.
Iti raspund eu, daca-mi ingadui...
Este adevarat ca exista situatii in care, pentru a insela, dusmanul face asa-zisele "false minuni", dar acestea nu tin, ca si minciuna; in plus, orice asemenea falsa minune este intotdeauna amestecata si cu un foarte subtil rau.
In ceea ce o priveste pe Maica Domnului, intre Ea si sarpele din vechime nu poate exista nici o apropiere, pentru ca scris este: "Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".
  #58  
Vechi 26.11.2009, 19:30:22
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Chiar nu are nimeni dintre martorii lui Iehova curaj sa raspunda la aceste intrebari pe care leam pus.
  #59  
Vechi 01.12.2009, 23:02:53
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Mai am o intrebare.
DECE nu va inchinati LUI HRISTOS?
  #60  
Vechi 02.12.2009, 11:10:47
iubireimpartasita's Avatar
iubireimpartasita iubireimpartasita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Locație: Intr-o casa pustie
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru iubireimpartasita
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Mai am o intrebare.
DECE nu va inchinati LUI HRISTOS?
aici stiu eu raspunsul,am intrebat-o la randu-mi pe cea care imi da tarcoale.
nu se inchina lui pentu ca nu Il considera egal Tatalui.Considera ca e o relatie tata fiu in care fiul nu are aceleasi calitati si atributii.
__________________
Ma tem de mine insami
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 10:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 18:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43