Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2007, 19:51:08
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Hai sa vedem cum ne comportam in timpul Sf Liturghii? ce facem in biserica in alea 2 ore cat stam la slujba? sau ce ar trebui sa facem pt ca sa ne fie de folos mersul la Sf Liturghie, voi ce faceti cand santeti in biserica? suna cam aiurea intrebarea dar sper sa intelegeti sensul! Slava Ta Doamne e de necuprins!!!
Doamne ajuta!
pai in primul rand mergem pt a ne ruga Lui Dumnezeu in casa Sa; ascultand cu mare atentie ceea ce se vorbeste la predica luand cuvintele de invatatura...si incercam sa le aplicam in viata de zi cu zi... ii multumim Lui Dumnezeu pt toate cate ni le ofera si ii cerem sa ne intareasca credinta...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2007, 05:53:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Unul din sfinti spunea ca rugaciunea unuia este o luminare, rugaciunea mai multora este un stilp de foc pina la cer.
Frumos spus, Marius, despre ce sfant e vorba? daca ti-ai adus aminte.

Eu cred ca totusi faptul ca participam la slujbele bisericii face sa fim si noi o particica a acelui stalp de foc... doar zicem impreuna Crezul, Tatal Nostru, s.a. Poate ca uneori ni se pare ca nu avem trairea suficienta - si poate chiar nu o avem ! -insa cred ca asta este ca apa unui rau care prin curgerea continua si neabatuta pana la urma modeleaza pietrele peste care trece. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2007, 08:19:07
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

„Părintele Arsenie” Vol III Pg 68
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.04.2007, 11:31:20
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cum sa ne comportam la liturghie....daca vedem pe fratele ca "doarme" aseaza-i capul pe genunchii tai si odihneste-l. numai asa iti vei mentine si tu pacea, eu judec des tot ce vad in biserica, oameni facand galagie, femeii mai mult sau mai putin imbracate, si pierd dulceata slujbei pt ca ochii mei nu mai vad, nu mai simt slujba ci privesc, vaneaza Motivul de tulburare..dar daca cu rugaciunile voastre voi putea inchide ochiul mintii!!! nu voi mai judeca si nici vedea pricina de sminteala..Doamne miluieste-ne pe toti!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2007, 16:41:14
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare ne folosim de Sf Liturghie daca avem mintea imprastiata? daca sufletul e mort? E de folos, sau trebuie sa asteptam sa avem o anumita stare sufleteasca? ce credeti?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2007, 17:55:07
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am indraznit sa pun aceste probleme pentru ca adesea spunem, decat sa merg la biserica si mintea sa fie in piata:D..mai bine nu mai merg. Eu consider gresita aceasta mentalitate, dar poate eu sunt cea care greseste. as vrea sa vorbim putin despre starea sufletesca a crestinului la Liturghie. starea sufleteasca!!!! nu comentam, biserica, preotul, corul, tinuta etc....STAREA SUFLETEASCA va rog daca se poate..
cu dragsote frateasca jenica
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.05.2007, 08:38:06
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

spune o povestioara ca, un sfant parinte care era inainte vazator, privind din Sf Altar a vazut toti oamneii prezenti la slujba DECAPITATI! plangand ingenucheaza si cere ajutor le Maica Domnului sa il faca sa intelega viziunea sa. Atunci M.D. ii spune ca ei sunt acolo doar cu trupul! mintea lor fiind departe... in timpul Epiclezei parintele se ruga cu lacrimi fierbinti sa ii miluiasca Dzeu pe toti ca tare le era mila de ei. Dupa Sf Jertfa, privind iarasi in biserica doar o batrana avea capul la locul ei. Intrebamd iarasi pe M.D. parintele a inteles ca HARUL se revarsa peste toti cei din biserica dar fiecare primeste dupa credinta lui. sa mergem la liturghie si sa credem ca de ne vom stradui sa ne mentinem mintea in biserica indata ne va ajuta si Harul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2007, 09:58:10
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Starea sufleteasca cu care trebuie sa mergem la Sfanta Liturghie este de fapt rezultatul unui indelungat proces de pregatire. De fiecare data trebuie sa mergem altfel. Din pacate, din neputinta omeneasca, starile noastre variaza, urca si coboara. Insa e nevoie de multa pregatire. In primul rand, cred ca cei care au un program zilnic de rugaciune sunt altfel introdusi in bucuria Sfintei Liturghii. Apoi, este important sa ne pregatim si prin citirea Sfintelor Evanghelii inainte de a merge la Sf. Liturghie.

Si cel mai important lucru, sa mergem la Sfanta Liturghie rugandu-ne de fiecare data sa ne daruiasca Dumnezeu inima si minte necesara sa intelegem cele care se petrec acolo, fara sa ne intristam daca ni se pare ca nu simtim cine stie ce. E o crestere incet, incet si se ajunge la sentimentul ca nu putem trai fara Sf. Liturghie. O sa vedem diferenta intre o saptamana in care am mers la Sfanta Liturghie si o saptamana in care nu am mers. Si aceasta diferenta de multe ori o observam fara sa o cautam cu dinadinsul.

Ajungem la o bucurie mare cand mergem la Sf. Liturghie doar pregatindu-ne cu rugaciunea de peste saptamana. E foarte important sa intelegem ca Sfanta Liturghie este o intalnire cu Dumnezeu! Da, fiecare duminica in Biserica Hristos vine sa se intalneasca cu fiecare dintre noi! Si de aceea este o sarbatoare! Daca vom privi Sf. Liturghie asa cum este in adevar o intalnire cu Hristos, atunci si lucrurile in inima noastra stau altfel.

Despre ispitele din timpul Sf Liturghii

Aici lucrurile stau diferit. Unora le fuge gandul mai tot timpul, altora mai putin, altii vorbesc, altii se mai cearta pe alocurea, etc. Sunt neputinte ale oamenilor, sunt ispite, sunt rezultatul neatentiei si al dezinteresului, al ignorantei, al lipsei de cuviinta. Insa noi sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne dea darul atentiei in timpul Sf. Liturghii. Sa fim atenti la tot ceea spune parintele si la raspunsurile pe care le da biserica. De asemenea, atunci cand nu putem tine pasul sa spunem rugaciunea lui Iisus.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2007, 12:17:52
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
am indraznit sa pun aceste probleme pentru ca adesea spunem, decat sa merg la biserica si mintea sa fie in piata:D..mai bine nu mai merg. Eu consider gresita aceasta mentalitate, dar poate eu sunt cea care greseste. as vrea sa vorbim putin despre starea sufletesca a crestinului la Liturghie. starea sufleteasca!!!! nu comentam, biserica, preotul, corul, tinuta etc....STAREA SUFLETEASCA va rog daca se poate..
cu dragsote frateasca jenica
pai jeny, greu de realizat:) eu nu reusesc sa obtin mult doritul echilibru spiritual. Adesea mintea se imprastie foarte usor in timpul liturghiei. uneori mai cant impreuna cu cei de la strani, alteori imi fixez privirea la o icoana, incercand sa nu mai vad/ aud foiala din biserica. Dar asa cum imi spune la fiecare spovedanie preotul, e bine sa venim oricum, harul coboara si peste cei rai si peste cei buni.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.06.2007, 07:56:11
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos Iosif si D.C. dar se poate va rog mai multa comunicare la topic??:)
La urma urmei (cred eu)..ca Dzeu nu ne va intreba cum se compoarta fratele, sau cat am citit, cat am indreptat..ci cum am primit Jertfa suprema din Sf Liturghie..sincer ma doare sufeltul candf vad ca NU suntem intresesati de cele esentiale!!
De ce oare? pentru ca stim prea mult? Sau nu ne mai intereseaza?...daca stim sa dam si celor care nu stiu..asa ca astept sa ma ajutati cum pot ajunge sa TRAIESC Liturghia? ajutati-mi sa pun inceput bun.
cu dragsote frateasca jenica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
Cum sa ne comportam cu habotnicii? loveeverywhere75 Generalitati 44 27.10.2010 23:55:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
SF LITURGHIE SAU COLINDE cristina83 Generalitati 0 05.01.2008 17:19:33
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59