Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.08.2011, 11:03:24
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Papacioc spunea ca tinuta in biserica a femeilor in pantaloni este o anatema.
Probabil fata intra pentru prima data intr-o biserica si atunci nu stia ce tinuta sa adopte.
De obicei acestia sunt "turisti" in biserica. Vin, stau 5 minute se foiesc putin dupa care pleaca.
Domnul sa fie cu ei si sa le indrepte calea!
Poate chiar acestea care stau 5 minute sunt mai buni decat noi....in 5 minute s-a cait sincer......
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2011, 11:21:25
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
eram odata la vecernie si era o fatuca in pantaloni scurti (chiar f scurti) dupa un moment dat a lesinat acolo la vecernie; a foast oare o pedeapsa data de la Dumnezeu?
numai Dumnezeu știe
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2011, 19:58:52
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit E bine sa avem atatea reguli?!

Nu cred ca fata a venit in biserica sa atraga priviri, probabil ca nu stia de anumite reguli, a venit la biserica sa fie mai aproape de Dumnezeu;
Cred ca fiecare om care vine in Biserica ar trebui sa urmareasca sa intre in comuniune cu Dumnezeu, sa-si deschida sufletul, sa se roage sau sa-i multumeasca Domnului nu sa-si chinuie mintea pe ce parte sa stea, cum sa se roage, cum sa se inchine; sa faca ce crede el ca e firesc in intalnirea in Casa Domnului;
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2011, 20:10:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acuma... mie mi se mai intampla sa nu imi planific intr-o zi sa intru intr-o biserica sa ma inchin, daca sunt in zona, si sa ma trezesc ca sunt in pantaloni sau ca nu am nimic de pus pe cap si mi-e rusine... Poate ca respectiva nu isi propusese sa vina in acea zi la biserica si de aceea avea o vestimentatie nepotrivita, dar tot a adus-o Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.08.2011, 04:09:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Papacioc spunea ca tinuta in biserica a femeilor in pantaloni este o anatema.
Probabil fata intra pentru prima data intr-o biserica si atunci nu stia ce tinuta sa adopte.
De obicei acestia sunt "turisti" in biserica. Vin, stau 5 minute se foiesc putin dupa care pleaca.
Domnul sa fie cu ei si sa le indrepte calea!
Si culmea Maria40 vad aici romance venite noi din Rom si vin la slujba in pantaloni nu stiu daca trebuie sa fie o anatema dar cred ca Dumnezeu nu ne judeca asa aspru cum judecam noi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.08.2011, 04:46:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

si eu sunt smintita de tinutele altora in biserica,insa mi-am dezvoltat un punct de atac:in biserica stau cu ochii in podea,in acest fel nu mai privesc pe nimeni in mod intentionat sau accindental...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 29.08.2011 at 04:54:28.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.08.2011, 12:56:57
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tinuta in biserica

Cred ca mai mai mult castig ar fi avut fata cu pantaloni scurti daca NU ar fi intrat in biserica...
Poate ca ea nu stia ce ganduri poate provoca in mintea barbatilor si ce paguba duhovniceasca pot avea ei in aceste cazuri... Si ea este vinovata ca si ei... Apoi, desigur, poate nu stia ce lipsa de respect fata de preoti, care sunt invesmantati cu atea vesminte si suporta zaduful zilelor toride imbracati cum este regua in Biserica. Si lor le este cald dar suporta cu dragoste si cu daruire fata de Hristos , de Maica Lui, fata de Sfinti, si de ce nu, fata de noi, caci pentru noi se roaga ei.
NU trebuie sa intram in biserica imbracati oricum. Daca suntem in trecere pe langa o biserica si avem nevoie urgenta de inchinare si rugaciuni o putem face si de afara, la usa, langa intrare daca nu suntem intr-o tinuta decenta.
In lupta pt mantuire, scopul NU scuza mijloacele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2011, 15:17:20
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Cred ca mai mai mult castig ar fi avut fata cu pantaloni scurti daca NU ar fi intrat in biserica...
Daca sintem credinciosi, ar trebui sa ne dorim cu onestitate si tarie ca TOTI oamenii sa intre in biserica si sa-L afle acolo pe Dumnezeu. Ar trebui sa dorim ca TOTI sa se mantuiasca.
Gandeste-te ca daca insusi Dumnezeu i-a permis sa intre in biserica imbracata asa (sau nu crezi ca i-ar fi putut da Dumnezeu alta treaba de facut daca ar fi vrut?), atunci cine sintem noi sa judecam si sa decidem in locul Lui Dumnezeu cu privire la semenii nostrii? Nu crezi ca Dumnezeu a facut ca ea sa doreasca sa intre in biserica? Stii tu ce-o fi fost in sufletul fetei aceleia? Numai Dumnezeu stie. Asa ca mai bine l-am lasa pe Dumnezeu sa-i pastoreasca pe semenii nostrii cum stie El cel mai bine si sa-i cheme la El cum stie El cel mai bine, iar noi sa ne vedem de pacatele proprii si sa nu punem stavila nimanui de a intra in biserica, prin nici una din actiunile noastre (nici prin atitudinea lipsita de intelegere si de dragoste fata de ceilalti).
Iar de te sminteste, lupta-te TU cu ispitele tale spre pacat (caci asa sintem datori), roaga-te Lui Dumnezeu sa-i lumineze mintea ca sa-si dea ea singura seama ca poate sminti pe altii (roaga-te pt ea ca Dumnezeu sa o ajute sa devina ea mai credincioasa). De te simti ispitit (deci slab), cere-i Lui Dumnezeu ajutorul - si pt tine si pt ea.
Iar de te simti duhovnicesc, atunci poti sa incerci s-o indrepti, dar NUMAI cu duhul blandetii - caci asa e porunca Biblica:

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel 6:1
Citat:
Fraților, chiar de va cădea un om în vreo greșeală, voi cei duhovnicești îndreptați-l, pe unul ca acesta cu duhul blândeții, luând seama la tine însuți, ca să nu cazi și tu în ispită
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.09.2011 at 15:20:10.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.09.2011, 17:43:24
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Daca sintem credinciosi, ar trebui sa ne dorim cu onestitate si tarie ca TOTI oamenii sa intre in biserica si sa-L afle acolo pe Dumnezeu. Ar trebui sa dorim ca TOTI sa se mantuiasca.
Gandeste-te ca daca insusi Dumnezeu i-a permis sa intre in biserica imbracata asa (sau nu crezi ca i-ar fi putut da Dumnezeu alta treaba de facut daca ar fi vrut?), atunci cine sintem noi sa judecam si sa decidem in locul Lui Dumnezeu cu privire la semenii nostrii? Nu crezi ca Dumnezeu a facut ca ea sa doreasca sa intre in biserica? Stii tu ce-o fi fost in sufletul fetei aceleia? Numai Dumnezeu stie. Asa ca mai bine l-am lasa pe Dumnezeu sa-i pastoreasca pe semenii nostrii cum stie El cel mai bine si sa-i cheme la El cum stie El cel mai bine, iar noi sa ne vedem de pacatele proprii si sa nu punem stavila nimanui de a intra in biserica, prin nici una din actiunile noastre (nici prin atitudinea lipsita de intelegere si de dragoste fata de ceilalti).
Iar de te sminteste, lupta-te TU cu ispitele tale spre pacat (caci asa sintem datori), roaga-te Lui Dumnezeu sa-i lumineze mintea ca sa-si dea ea singura seama ca poate sminti pe altii (roaga-te pt ea ca Dumnezeu sa o ajute sa devina ea mai credincioasa). De te simti ispitit (deci slab), cere-i Lui Dumnezeu ajutorul - si pt tine si pt ea.
Iar de te simti duhovnicesc, atunci poti sa incerci s-o indrepti, dar NUMAI cu duhul blandetii - caci asa e porunca Biblica:

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel 6:1
Imi doresc cu tarie si cu onestitate ca TOTI oamenii sa intre in biserica drept maritoare unde il vor afla pe Dumnezeu.
Imi doresc mult ca toti oamenii sa fim mantuiti.
Daca dumnezeu ne "permite" sa facem fel de fel de pacate inseamna ca ii si place? NU! Daca i-a permis fetei sa intre in biserica in pantaloni scurti, asta nu inseamna la a fost si pe placul Lui... Doar nu era sa-i tranteasca Dumnezeu usa in nas, nu? Dar, pe usa, la intrare, in multe biserici este afisat un regulament de "decenta" in biserica...
Maica Domnului in toate icoanele ortodoxe este infatisata in imbracaminte decenta, cu capul acoperit. Atunci noi? sa luam ex de la ea macar in biserica la rugaciune.
Asta este... geaba te superi...
Domnul sa ne lumineze pe toti si sa ne ierte pacatele!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.09.2011, 02:43:46
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Maica Domnului in toate icoanele ortodoxe este infatisata in imbracaminte decenta, cu capul acoperit. Atunci noi? sa luam ex de la ea macar in biserica la rugaciune.
Pai sa ia fiecare femeie exemplu personal de la ea (pentru sine insasi), dar sa NU ii dai cu exemplul in cap aproapelui tau !!! (surorii tale care poate ca nu stie sau nu simte asa)
Daca chiar vrei sa o iei ca exemplu pe Maica Domunlui (acum am vazut ca esti femeie), pai atunci ia-o ca exemplu pina la capat - ia-o ca exemplu si in faptul ca Maica Domnului nu s-a impus ca exemplu nimanui nici pe ea, nici pe nimeni altcineva, decat pe Hristos in sensul de a-i indemna pe ceilalti sa faca cum zice El! Daca Maica Doimnului, in smerenia ei, desi este nu numai o sfanta, ci chiar Maica Lui Dumnezeu nu a dat nimanui in cap cu exemplul ei (nu a pretins nimanui sa o urmeze ci a acordat - tocmai pt ca era smerita- libertate tuturor - aceeasi libertate pe care a acordat-o si Hristos), atunci sa nu devina nimeni din cele ce vror sa ii ia exemplul, o terorista care pretinde sau ii impune exemplul Maicii Domnului pe care Ea insasi nu si l-a impus. Daca Maica Domnului a respectat libertatea de alegere a tuturor, rezumandu-se sa dea doar un indemn - nu a judecat ce fac unele femei sau ce fac altele, sau ce ii este de folos uneia sau alteia care doreste/alege sa mearga in casa Lui Dumnezeu, atunci cei care vor sa-i urmeze exemplul, sa faca la fel, nu?! Sa nu dea cu exemplul Maicii Domnului in cap aproapelui sau!

Cat despre ce ii place sau nu Lui Dumnezeu, nu mai judeca tu ce-i place sau nu Lui Dumnezeu referitor la altul si cum ii cheama pe fiecare sa Il caute, sau cum actioneaza Dumnezeu in viata fiecaruia pentru a-l mantui (caci nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca) - poate ca Lui Dumezeu ii place mai mult ca acea fata si-a dorit sa Ii viziteze casa Lui, biserica, chiar si in pantaloni scurti, decat sa stea acasa (este si asta un inceput de intoarcere) si de aceea nici nu i-a inchis usa in nas (ca doar o putea face, nu, ca e Dumnezeu - si astfel ar fi vazut fata respectiva si anuntul de pe usa bisericii ;-) Chiar crezi ca stii tu ce gandeste Dumnezeu fata de alt om in fiecare clipa si cum alege El sa-i cheme pe fiecare?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 02.09.2011 at 02:46:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stranie intamplare cozia Din Vechiul Testament 6 02.11.2011 12:41:21
O intamplare banala ElisabetaM Generalitati 10 09.06.2011 01:27:14
O intamplare Laurentiu Generalitati 0 08.02.2007 12:24:16