Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2012, 22:03:36
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte corect , dar in schimb M.D. face misto de rugaciune , improsca cu noroi cea mai tainica legatura cu Dumnezeu . Posteaza pisici care chipurile se roaga , indeamna pe alte threaduri la sexul oral intre soti , iar cand are el chef scrie de bine de Dumnezeu . Se joaca alba-neagra aici pe acest forum ortodox , caci misiunea lui aici este complet alta , dictata de cei de pe forumul catolic si nu numai .
Un ultim exemplu de misto pe topicul cel mai serios de aici :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15892
Domnule Cristi, aici trebuie să-i dau dreptate domnului Dragomir - aveți o problemă. Este ciclică, apare din când în când, dar cu regularitate. Ultima oară când a izbucnit această furie oarbă a dumneavoastră vis-a-vis de Biserica Catolică a fost la threadul acela imund pe care adminul a sfârșit prin a-l închide. Mai de curând, atitudinea și comportamentul dumneavoastră l-au determinat pe domnul Cezar - ortodox- să se retragă de pe forum.

Atât de puțin v-ați ridicat duhovnicește cu ocazia Nașterii lui Iisus ?

Mai multă rugăciune vă recomand și mai puțină teorie despre rugăciune !

Last edited by MihaiG; 26.12.2012 at 22:07:14.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.12.2012, 22:08:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Domnule Cristi, aici trebuie să-i dau dreptate domnului Dragomir - aveți o problemă. Este ciclică, apare din când în când, dar cu regularitate. Ultima oară când a izbucnit această furie oarbă a dumneavoastră vis-a-vis de Biserica Catolică a fost la threadul acela imund pe care admnul a sfâfșit prin a-l închide. Mai de curând, atitudinea și comportamentul dumneavoastră l-au determinat pe domnul Cezar - ortodox- să se retragă de pe forum.

Atât de puțin v-ați ridicat duhovnicește cu ocazia Nașterii lui Iisus ?
Imi pare rau , stiu ca sunteti de aceasi parte a baricadei , dar M.D. o da in bara voit , adica SMINTESTE ::http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15892
Dumneata esti ceva mai consecvent in gandire si exprimare si nu am vazut atata sminteala raspandita in jur .Nu voi perimte terfelirea credintei noastre si nu voi permite ispitirea asta catolico - nesimtita a acestui M.D.:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15892
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.12.2012, 22:13:50
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Ați fi fost un minunat inchizitor.

Pe de altă parte, nu sunt "de aceeași parte a baricadei" cu domnul Dragomir, în sensul că nu mai sunt catolic, dar sunt de aceeași parte a baricadei cu dânsul sau cu oricine altcineva care postează cu bun simț și ca rezultat este atacat cu furie oarbă și fanatism.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.12.2012, 22:18:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dragomir, în sensul că nu mai sunt catolic, dar sunt de aceeași parte a baricadei cu dânsul sau cu oricine altcineva care postează cu bun simț și ca rezultat este atacat cu furie oarbă și fanatism.
Imi pare rau dar nu ai dreptate , dar ma bucur ca te-ai retras din b.c. !
Domnul M.D. da tonul la nesimtire , si am postat linkul :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15892. Va doresc o noapte linistita si pun punct acestei discutii stupide care n-are sansa sa se sfarseasca . PUNCT
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.12.2012, 22:20:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pe de altă parte, nu sunt "de aceeași parte a baricadei" cu domnul Dragomir, în sensul că nu mai sunt catolic.
Doar pentru ca intelegeti in mod diferit notiunile de rau, iad sau diavol fata de ceea ce apare in catehismul catolic nu va mai considerati catolic?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.12.2012, 22:23:42
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Imi pare rau dar nu ai dreptate , dar ma bucur ca te-ai retras din b.c. !
1. Nu știu ce e aia b.c., eu știu despre B.C., adică prescurtarea de la Biserica Catolică. A folosi majusculele este o chestiune de respect. A nu le folosi este o formă de nesimțire.


2. În al doilea rând, nu știu cât de tare v-ați bucura dacă v-ași spune că pentru mine "retragerea" din B.C. înseamnă renunțarea la creștinism, pentru că în niciun caz și sub nicio formă nu admit existența unei biserici mai apropiate de esența creștinismului decât Biserica Catolică.

După cum vedeți, este înțelept să nu ne grăbim cu concluziile.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Domnul M.D. da tonul la nesimtire , si am postat linkul . Va doresc o noapte linistita si pun punct acestei discutii stupide care n-are sansa sa se sfarseasca . PUNCT
Acestei discuții nu îi puteți pune punct, în mod civilizat și creștinesc, decât într-un singur mod: cu scuze prezentate domnului Dragomir.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2012, 22:28:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Acestei discuții nu îi puteți pune punct, în mod civilizat și creștinesc, decât într-un singur mod: cu scuze prezentate domnului Dragomir.
Renuntati in pupatul asta dorsal care a devenit o constanta in relatia dvs. cu m.d. din b.c. !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.12.2012, 22:28:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Doar pentru ca intelegeti in mod diferit notiunile de rau, iad sau diavol fata de ceea ce apare in catehismul catolic nu va mai considerati catolic?
Nu mă mai pot considera catolic, din onestitate intelectuală: dacă nu mai cred tot ce crede B.C., cum să mă pretind a fi catolic ?!

Dar, pe de altă parte, noțiunea de iad, care este inerentă oricărei forme de creștinism și în care onestitatea morală mă forțează să nu mai cred, m-a determinat să renunț la creștinism ca religie.

Cred sincer că toți o să plătim pentru greșelile noastre, dar: fie o să plătim cu suferința eternă, și atunci aleg să nu dau doi bani pe divinitatea care decide așa, fie o să plătim cinstit, proporțional cu măsura greșelilor, și atunci nu pot să mă declar creștin, pentru că religia creștină susține ideea pedepsei infinite pentru o greșeală finită.

Mai este și chestiunea cealaltă, cu posibilitatea fericirii veșnice în situația în care un apropiat, rudă sau prieten este destinat de către "justiția" divină chinului veșnic; din nou, o situație pe care nu o accept.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.12.2012, 22:31:36
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Renuntati in pupatul asta dorsal care a devenit o constanta in relatia dvs. cu m.d. din b.c. !
Așa, așa, tot înainte. Făceți-vă de râs în continuare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.12.2012, 22:36:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cred sincer că toți o să plătim pentru greșelile noastre, dar: fie o să plătim cu suferința eternă, și atunci aleg să nu dau doi bani pe divinitatea care decide așa, fie o să plătim cinstit, proporțional cu măsura greșelilor, și atunci nu pot să mă declar creștin, pentru că religia creștină susține ideea pedepsei infinite pentru o greșeală finită.
Cred că te pripești trăgând concluzii definitive înainte de vreme. De ce să nu lăsăm problema asta în seama lui Dumnezeu. De ce n-am avea deplină încredere în El, în bunătatea Lui, dovedită din plin, iată, prin nașterea Sa atât de smerită, și, mai presus de toate prin jertfa Sa. Ce dovadă mai mare de iubire pentru toți putea să ne dea? Deci dacă suntem siguri că ne iubește, atunci iadul nu poate fi un loc (sau stare) dorite de El. Nu poate fi decât o depărtare, de el, o însingurare extremă, o sinucidere, o tindere către periferie. Oare de ce a spus Domnul: „întunericul cel mai din afară”? El, care e Lumina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Bun venit in Postul Nasterii Domnului ! marcel3 Stiri, actualitati, anunturi 0 14.11.2010 19:09:48
Cuvinte la praznicul Nasterii Domnului ... mihai anton Craciunul - Nasterea Domnului 0 16.04.2010 00:55:12
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21