Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2014, 01:35:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Convertiri la ora de religie

Ma adresez in primul rand profesorilor de religie. Dar si celorlalti care au experienta didactica, precum si actualilor si fostilor elevi.

Ma gandeam zilele acestea la oportunitatea mentinerii religiei in curicula de scoala/liceu. Gasesc si argumente pentru, si argumente contra. Este departe de a fi o chestiune al carei raspuns sa imi para evident.

Dar, mi-am dat seama ca nu stiu un lucru. Eu, unul, nu am intalnit, nici auzit de vreun caz al unui copil care sa fi devenit credincios practicant in urma orelor de religie. Am auzit de unii ca au devenit matematicieni in urma orelor de matematica, de altii ca au facut primii pasi in pictura la ora de desen. Dar, de vreun convertit la scoala si de catre scoala, eu nu am auzit.

Acuma, concret: aveti cunostinta de astfel de cazuri ? Dumneavoastra insiva, ori un cunoscut (frate, nepot, etc) v-a povestit o experienta de convertire in care ora de religie de la scoala a avut un rol hotarator ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.10.2014 at 01:42:10. Motiv: frazare
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2014, 03:08:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sfantul Antonie cel Mare a fost vizitat de mai multi monahi induhovniciti si acestia insistau pentru un raspuns la intrebarea: care virtute este cea mai mare in vederea mantuirii omului. Unul considera ca nimic nu e mai de pret decat smerenia, altul ca dragostea, iar altul fapta buna. Dar Sfantul Antonie a raspuns dupa cateva momente de gandire: "Nimic nu e mai de pret in mantuirea omului decat dreapta socoteala. Daca ai dreapta socoteala, stii sa recunosti si ispita, si sa te stapanesti, stii sa echilibrezi rugaciunea cu munca, stii ca, judecandu-l pe altul, te substitui lui Dumnezeu, singurul in masura sa stie si sa judece si asa mai departe.
Am apreciat (in tacere, si cred ca se intelege de ce) anumite mesaje care pareau mai asezate decat a multor ortodocsi. Aici insa mi se pare o mare capcana si cred eu ca ar trebui s-o evitam. Oare despre ce vorbim? Despre matematica sau despre Dumnezeu? Vrem sa cautam tainele prin care Dumnezeu face minuni? Vrem sa le contabilizam si eventual transmite pe Facebook pentru cat mai multe "like"-uri. Minunile sunt in fiecare clipa in jurul nostru, chiar si atunci cand dormim, se poate intampla sa fim cu desavarsire in marea mila a lui Dumnezeu. Ne este necesar sa stim daca si cine s-a convertit? Ar trebui sa fim orbi daca nu vedem cum multi tineri sau copii merg la biserica desi parintii lor au o mare problema: poate cu popii, poate cu biserica, poate cu Dumnezeu. Am intalnit vreodata vreun sfant care sa spuna: eu ma rog enorm de mult, sau eu sunt foarte smerit, sau eu am rugaciunea inimii, sau eu tin post... De ce vrem noi sa rapim, prin popularizare, harul celui caruia Dumnezeu i-a intins o mana? Da, ar fi posibil ca el sa descopere la vreme ispita si sa taca sau sa se ascunda, dar daca totusi i se pare indreptatita posibilitatea se a-si deschide sufletul in fata curiosilor, nu neaparat din mandrie, ci din bunăvoință si din dorinta de a-i ajuta si pe altii? Dar cui foloseste? "Orbii" vor fi orbi mai departe, iar "surzii" la fel. Pentru cei cu inima buna nu e nevoie sa vina nimeni sa-i bata la usa; are Dumnezeu grija sa primeasca la vreme, "cele bune si de folos"! Noi de multe ori, crezand ca facem bine, cautam sa convingem chiar pe cei pe care Dumnezeu ii vrea inca "orbi" si "surzi". Nu de noi depinde ceva cand cautam astfel de alternative, ba chiar dimpotriva, ajungem sa fim judecati, huliti, cercetati superficial, vanati la fiecare colt, si rastalmacindu-ni-se propriile cuvinte cu orice ocazie. Cui folosesc astea? Nimanui! Pai nu avea dreptate Sfantul Antonie cel Mare cand spuea de "dreapta socoteala"? Sa nu cautam in viata nimanui, dupa senzational. Grija noastra... o stim. Si totusi... suntem atat de departe de ea!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2014, 09:20:05
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertati-ma, Mosh-Neagu: cum adica, credeti ca exista oameni pe care Dumnezeu ii vrea "orbi" si "surzi"? Mai cititi o data ce ati scris.
Vorbiti despre Dumnezeu ca ar vrea asa ceva? Dumnezeu este Acela Care a zis "nu voiesc moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu".
Da, e bine ca astfel de exemple sa fie cunoscute. Nu puse pe scena unei porcarii de emisiuni teve, ci propavaduite cu discretie, ca (poate ultim) argument, argument de viata si de persoana, adica excat acea parte care misca mai mult decat orice alt argument. Dumnezeu este Persoana, noi suntem persoane. Argumentul "Olimpicul X a devenit credincios ascultindu-l pe parintele Y la ora de religie" e (din pacate sau nu, doar Dumnezeu stie) mai puternic decat "vino in Biserica, ca mantuirea sa iti fie sigura".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2014, 23:07:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

...
39. Apoi Isus a zis: "Eu am venit in lumea aceasta pentru judecata: ca cei ce nu vad sa vada, si cei ce vad sa ajunga orbi."
40. Unii din fariseii care erau langa El, cand au auzit aceste vorbe, I-au zis: "Doar n-om fi si noi orbi!"
41. "Daca ati fi orbi", le-a raspuns Isus, "n-ati avea pacat; dar acum ziceti: "Vedem." Tocmai de aceea, pacatul vostru ramane.
Ev. dupa Ioan, cap. 9

Intamplator sau nu, ieri in Biserica Ortodoxa (nu cunoasc daca si la altii) a fost pilda semanatorului. Nu vreau sa fac polemica pentru urechi acoperite si nici nu prea cred ca are vreun sens sa ma justific. Oricum, chiar daca Mantuitorul ar cobori ACUM sa vorbasca, orbii raman orbi si surzii surzi, desi, spre exemplu stiti voi cand se aprinde Sfanta Lumina de Inviere, dar preferati adevaruri stirbite, ca si cum n-ati sti ca tatal minciunii este diavolul.
Da, stiu bine ce-am scris, iar acele cuvinte nu-mi apartin. Pentru inimile impetrite, Dumnezeu prefera aceasta varianta, ca nu cumva sa se pomeneasca cu ei "la cina" pe usa din dos.

12. pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele." Ev.dupa Marcu, Cap. 4
Si nu doar atat. Despre aceste taine, amintesc toti evanghelistii, cand ne vorbesc despre inavataturile Mantuitorului, dar chiar Mantuitorul la randul Lui de fapt face trimitere la profetia lui Isaia. Eu sunt convins ca nimeni nu e strain de acestea, dar... noi suntem vinovati ca indraznim sa va rugam sa tineti cont de... dreapta socoteala. Nu se converteste nimeni la auzul unor astfel de intamplari, dar cel ce vorbeste despre asta... fara indoiala pierde harul. Si de ce? Fiindca cineva i-a intins o capcana, el insusi fiind inselat? Nu se merita sa dam curs acestor momeli; dimpotriva, sa le sesizam din timp, daca putem.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2014, 10:46:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Cred ca pui problema gresit si ca urmaresti scopuri de nerealizat la nivelul respectiv si ca de fapt "convertirea" este o proiectie a dorintei tale ca toti sa se mantuiasca. Poate pe temeiul a ce zidesti tu peste ani de zile Dumnezeu va schimba viata copilului care oricum nu are nici putere de a decide pentru el.

Orice fiinta umana are etape de dezvoltare. Copilaria este una dintre acestea.
Educatia pentru un copil trebuie sa aiba piloni, niste slapi puternici, principii majore in jurul careia sa fie conturata:


1. Binele si raul. Etica morala ortodoxa.
O definire destul de clara si in viziune ortodoxa a notiunii de bine si de rau. Cu exemple.
Asta este unul din stalpii educatiei.
Si in plus o "experimentare" a raului dar si a binelui.

Adica un copil trebuie pus in situatia de a face bine dar si de a "face rau", de a constientiza un rau, de a-l identifica, de a memora situatia.

2. Asumarea lui Dumnezeu ca fiinta si persoana. Asumarea Sfintilor si a Bisericii.
Ca realitate vesnica si ca sens fundamental al vietii.

3. Asocierea pozitiva si buna intre Dumnezeu, bine, respectarea valorilor Bisericii.
Poate mers la cateva biserici frumoase si altele asemenea.
Dumnezeu este pentru suflet in primul rand si in jurul sufletului ar trebui concentrat tot efortul.

Educatia presupune atat asumarea unor notiuni teoretice, de invatatura, dar mai ales PRACTICA.
La nivelul unui copil esentiala este LOGICA PENTRU CARE "FACE" un lucru, dar si "practica".
Educatia corecta inseamna sa pui copilul sa faca.

Eu personal as axa lectiile intregi pe "practica". Pe a transforma copiii in ceva mai bun.
Iar teoria se aseaza usor peste practica.


Tine cont ca nu esti singur in misiunea ta. Iar scopul profesorului este de a sadi temeinic o samanta in inima copilului, de a uda pe cat posibil si de a ingriji samanta "binelui care rodeste". Iar Dumnezeu va zidi in continuare pe ce ai sadit tu despre Dumnezeu in inima copilului. Daca ai sadit fraze seci si reci atunci cu o inima seaca si uscata nu prea mai ai ce face.

Sunt suficiente cateva exercitii si exemple pentru a transforma complet un copil si o clasa.

Iar un copil va iesi de la o lectie de religie cu: cateva exemple in care stie sa faca bine, cu notiunea de Dumnezeu si respectare a Lui si asumare ca fiinta care are grija de noi toata viata.


Cam asta incerc eu sa o educ pe fetita mea. Teoria nu tine la nivelul copilulu; bucuria, asocierea pozitiva, exemplele de lucrare a binelui da. Astea raman pentru toata viata in inima copilului. Cred ca este suficient la nivelul respectiv, vorbesc despre copii in clasele 1-4.

Last edited by gpalama; 14.10.2014 at 11:11:32.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2014, 11:49:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...
39. Apoi Isus a zis: "Eu am venit in lumea aceasta pentru judecata: ca cei ce nu vad sa vada, si cei ce vad sa ajunga orbi."
40. Unii din fariseii care erau langa El, cand au auzit aceste vorbe, I-au zis: "Doar n-om fi si noi orbi!"
41. "Daca ati fi orbi", le-a raspuns Isus, "n-ati avea pacat; dar acum ziceti: "Vedem." Tocmai de aceea, pacatul vostru ramane.
Ev. dupa Ioan, cap. 9

Intamplator sau nu, ieri in Biserica Ortodoxa (nu cunoasc daca si la altii) a fost pilda semanatorului. Nu vreau sa fac polemica pentru urechi acoperite si nici nu prea cred ca are vreun sens sa ma justific. Oricum, chiar daca Mantuitorul ar cobori ACUM sa vorbasca, orbii raman orbi si surzii surzi, desi, spre exemplu stiti voi cand se aprinde Sfanta Lumina de Inviere, dar preferati adevaruri stirbite, ca si cum n-ati sti ca tatal minciunii este diavolul.
Da, stiu bine ce-am scris, iar acele cuvinte nu-mi apartin. Pentru inimile impetrite, Dumnezeu prefera aceasta varianta, ca nu cumva sa se pomeneasca cu ei "la cina" pe usa din dos.

12. pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele." Ev.dupa Marcu, Cap. 4
Si nu doar atat. Despre aceste taine, amintesc toti evanghelistii, cand ne vorbesc despre inavataturile Mantuitorului, dar chiar Mantuitorul la randul Lui de fapt face trimitere la profetia lui Isaia. Eu sunt convins ca nimeni nu e strain de acestea, dar... noi suntem vinovati ca indraznim sa va rugam sa tineti cont de... dreapta socoteala. Nu se converteste nimeni la auzul unor astfel de intamplari, dar cel ce vorbeste despre asta... fara indoiala pierde harul. Si de ce? Fiindca cineva i-a intins o capcana, el insusi fiind inselat? Nu se merita sa dam curs acestor momeli; dimpotriva, sa le sesizam din timp, daca putem.
Pilda Semanatorului tocmai asta semnifica:Dumnezeu se face cunoscut oamenilor in diferite moduri pana la sfarsitului veacurilor.
Si la lectia de religie El se face cunoscut prin vorbele profesorului de religie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2014, 14:40:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bine, atunci sa reformulez intrebarea:

Cunoasteti cazuri concrete de grau care a crescut viguros, pe pamant bun, nemancat de pasari rele, nici sufocat de buruieni, a carui samanta sa provina de la ora de religie ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2014, 15:39:39
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Da

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ma adresez in primul rand profesorilor de religie. Dar si celorlalti care au experienta didactica, precum si actualilor si fostilor elevi.

Ma gandeam zilele acestea la oportunitatea mentinerii religiei in curicula de scoala/liceu. Gasesc si argumente pentru, si argumente contra. Este departe de a fi o chestiune al carei raspuns sa imi para evident.

Dar, mi-am dat seama ca nu stiu un lucru. Eu, unul, nu am intalnit, nici auzit de vreun caz al unui copil care sa fi devenit credincios practicant in urma orelor de religie. Am auzit de unii ca au devenit matematicieni in urma orelor de matematica, de altii ca au facut primii pasi in pictura la ora de desen. Dar, de vreun convertit la scoala si de catre scoala, eu nu am auzit.

Acuma, concret: aveti cunostinta de astfel de cazuri ? Dumneavoastra insiva, ori un cunoscut (frate, nepot, etc) v-a povestit o experienta de convertire in care ora de religie de la scoala a avut un rol hotarator ?
Da, eu cunosc cazul unui baiat care este acum la seminarul teologic din Brasov. Stiu sigur ca in familia lui, oameni de treaba, de altfel, nu este niciun ortodox practicant. Nu a fost dus la biserica de parintii lui si nici de bunici. Nu cunosc in amanunt pasii lui spre Biserica insa stiu ca la scoala, la orele de religie a prins drag de Dumnezeu si de Biserica.
Si chiar daca ar fi numai acest caz tot s-a aratat folosul orelor de religie la scoala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2014, 16:36:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu am exemple de acest fel in jur, dar eu sunt convinsa ca este posibil ca un copil sa indrageasca religia daca la scoala are un profesor/preot priceput si care sa stie sa umble cu copiii si sa le-o faca placuta.
Apare insa aici alta intrebare:

Ce se intampla daca un copil da peste un profesor bun si prinde drag si se duce in credinta, dar parintii se impotrivesc?
Ce va alege copilul si cum trebuie sa procedeze?
Ma tem ca sunt multe cazuri din astea.

Este ca si cu orice alta materie. Un profesor priceput te poate face s-o indragesti, altul nepriceput te poate face s-o urasti.
La fel si cu preotii din biserica.
Din pacate stiu cazuri de oameni (inclusiv ortodocsi) care au parasit biserica din cauza unor probleme din biserica, sau a unor preoti.
Procesul de a intra intr-o credinta este mai sensibil si mai dificil.

Legat de pilda semanatorului (si la noi tot asta a fost citita duminica), noua ne-a spus preotul ca semanatorul a fost insusi Iisus (alta data ne spunea ca preotul).
In fine. Indiferent cine este semanatorul, succesul semanarii depinde de mai multi factori:

1. samanta - aceasta ar fi aici credinta, dogma, care este buna
2. semanatorul - daca este Iisus, nu se discuta, daca sunt preotii, e mai delicat
3. terenul pe care cade - aici nu conteaza numai unde se arunca samanta, dar si cum ingrijesti dupa. Daca o arunci pe un teren bun si nu te preocupi mai departe si nu ingrijesti mladitele, plantele mor.
La fel si inversul - daca arunci pe un teren mai nepotrivit, unde mai cresc si scaieti, sau mai vin alte pericole si te ocupi putin si curati si uzi, ai sanse sa obtii si acolo recolta.

Samanta singura, fara iubire si ingrijire nu va rodi, sau mladitele vor muri.

Eu sunt foarte curioasa sa aflu (de asta si citesc multe biografii) cum au ajuns oameni de mare credinta la ea? In ce punct al vietii? Din pruncie, sau nu, au avut indrumare, au avut dintr-o data o revelatie, sau a fost un proces mai lung si greu, au avut indoieli, piedici vreodata.
Nu prea am gasit asa informatii. Se pare ca la toti a fost perfectiune.
La multi s-a intamplat totul mai la maturitate: vezi Sfintii Apostoli, Saul/Paul, etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2014, 17:38:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă nu crezi în Hristos ci în preoți, da, ajungi să părăsești (vremelnic, poate) Biserica.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare