Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2008, 16:30:48
Nestiut Nestiut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 1
Implicit

Buna

Am tot cautat, dar nu am gasit date despre anii cand s-a nevoit acest sfantsi daca cineva din secolul nostru s-a nevoit in acest tip de asceza care probabil este cel mai inalt si rar inteles .., multumesc

- Userul Pustnicul e inregistrat tot de mine, dar a fost cu mult timp in urma, iar acum am alta dresa de mail o spun in caz daca IP-ul e acelasi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2012, 19:40:47
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nestiut Vezi mesajul
Buna

Am tot cautat, dar nu am gasit date despre anii cand s-a nevoit acest sfantsi daca cineva din secolul nostru s-a nevoit in acest tip de asceza care probabil este cel mai inalt si rar inteles .., multumesc

- Userul Pustnicul e inregistrat tot de mine, dar a fost cu mult timp in urma, iar acum am alta dresa de mail o spun in caz daca IP-ul e acelasi
Nu cunosc nici eu anii. Dar viata sfantului e un subiect de toata frumusetea. Pacat ca firul asta s-a stins asa repede acum patru ani. Sf Simeon cel Nebun pt Hristos, zis si din Edessa, a fost cinstit in epoca bizantina ca unul din cei mai mari si mai cunoscuti sfinti, iar istorisirea vietii sale este una din cele mai ample din Vietile Sfinitilor scrisa de Simeon Metafrastul in sec X si folosita de Biserica pana azi. Faptul ca viata acestui sfant „a trecut in plan secund” arata zic eu o degradare a intelegerii pe care o avem noi in ceea ce priveste ortodoxia. Romanul „Nebunul” scris de Savatie Bastovoi reia viata acestui sfant intr-o maniera mai usor accesibila publicului contemporan (inclusiv mie adica care am citit si cartea lui Savatie si istorisirea din Vietile Sfintilor si am fost miscat mai mult de catre cea dintai. Nu fac aici nici o ierarhie caci romanul pomenit e hrana mai diluata pt post-modernisti ca mine iar istorisirea lui Simeon Metafrastul e esenta servita precum este....adica in buna parte inaccesibila celor care nu au depasit stadiul prunciei duhovnicesti)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2012, 21:43:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La un search pe google, se pare ca ar fi trait in vremea lui Iustinian, deci in secolul al VI-lea.
Va semnalez si cartea Catalinei Velculescu, "Nebuni intru Hristos".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2012, 01:45:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Cautand la viata nebunilor pentru Hristos si indeosebi la comportamentul lor, iesit din comun, in raport cu acea capacitate de cunoastere superioara cu care este inzestrat omul (ratiunea), ne convingem ca ei au fost intr-adevar intelepti, ca au avut "gandul lui Hristos", o ratiune dreapta si adevarata. Ce este de fapt ratiunea omului? Este principala forta care conduce totalitatea capacitatilor si posibilitatilor sufletului omenesc, prin care se descopera lumea launtrica si activitatea acestuia.

Fericitul Ieronim spune: "Ochiul sufletului, luminatorul sau, este ratiunea sau constiinta rationala a omului". Dupa cum ochiul, ca organ de simt, are o insemnatate uriasa pentru corpul nostru, fiindca prin el primeste lumina, tot asa si ratiunea serveste drept instrument launtric de luminare a sufletului".
http://www.crestinortodox.ro/editori...tos-70108.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2014, 20:58:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsi...pustnicul.html

http://bisericasecreta.files.wordpre...ie-nebunul.pdf

Am găsit recent romanul "Nebunul" al lui Savatie Baștovoi, inspirat din viața Sfântului Simeon cel nebun pentru Hristos. Am cumpărat varianta audio (cd dublu) și îl ascult cu plăcere (în lectura autorului).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Teofil cel nebun pentru Hristos costel Diverse Sarbatori 6 12.10.2012 11:17:09
Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos antoniap Diverse Sarbatori 1 03.10.2011 09:36:34
Exista viata dupa moarte? ichim Slujba inmormantarii 59 21.10.2009 18:41:57
Traducere ciudata a imnelor Sfantului Simeon Noul Teolog mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 17.12.2008 19:07:11