Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.06.2013, 18:03:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Binecunoscuta convertire a lui Saul (Sf Apostol Pavel)

Faptele Apostolilor [ Cap. 9 ]

1 Iar Saul, încă suflând amenințare și ucidere împotriva ucenicilor Domnului, a mers la arhiereu
2 și a cerut de la el scrisori către sinagogile din Damasc ca, dacă va afla acolo pe vreunii, atât bărbați cât și femei, că merg pe Calea aceasta, să-i aducă legați la Ierusalim.
3 Și a fost că pe când mergea el și se apropia de Damasc, deodată o lumină din cer a strălucit împrejurul lui.
4 Și, căzând el la pământ, a auzit un glas, zicându-i: „Saule, Saule, de ce Mă prigonești?“
5 Iar el a zis: „Cine ești, Doamne?“ Și glasul i-a zis: „Eu sunt Iisus, Cel pe care tu Îl prigonești. Greu îți este să izbești cu piciorul în țepușă“
6 Și el, tremurând și înspăimântat fiind, a zis: „Doamne, ce voiești Tu să fac?“ Iar Domnul i-a zis: „Ridică-te, intră în cetate și ți se va spune ce trebuie să faci“.
7 Iar bărbații care mergeau cu el pe cale stăteau încremeniți, glasul auzindu-l, dar nevăzând pe nimeni.
8 Și Saul s'a ridicat de la pământ; dar, deși avea ochii deschiși, nu vedea nimic. Și luându-l de mână, l-au dus la Damasc.
9 Și trei zile a fost fără vedere; și n'a mâncat, nici n'a băut.
10 Și era în Damasc un ucenic cu numele Anania. Și Domnul i-a zis în vedenie: „Anania!“ Iar el a zis: „Iată-mă, Doamne!“
11 Și Domnul a zis către el: „Scoală-te și mergi pe ulița care se cheamă Ulița Dreaptă și caută în casa lui Iuda pe un om din Tars, cu numele Saul; că, iată, se roagă,
12 și a văzut în vedenie pe un bărbat cu numele Anania intrând înlăuntru și punându-și mâinile peste el ca să-și recapete vederea“.
13 Și a răspuns Anania: „Doamne, despre bărbatul acesta de la mulți am auzit câte rele le-a făcut el sfinților d Tăi în Ierusalim;
14 și aici are putere de la arhierei să-i lege pe toți cei ce cheamă numele Tău“.
15 Și i-a zis Domnul: „Du-te, pentru că acesta Îmi este Mie vas ales, ca numele să mi-L poarte înaintea neamurilor și a regilor și a fiilor lui Israel;
16 căci Eu îi voi arăta câte trebuie el să pătimească pentru numele Meu“.
17 Și a mers Anania și a intrat în casă și, punându-și mâinile peste el, a zis: „Frate Saul, Domnul Iisus, Cel Care ți S'a arătat pe calea pe care veneai, m'a trimis ca să-ți recapeți vederea și să te umpli de Duh Sfânt“.
18 Și îndată au căzut de pe ochii lui ca niște solzi; și-a recăpătat vederea și, sculându-se, a fost botezat.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.06.2013, 20:00:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit




Postul care precede sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel este rânduit de Biserica Ortodoxă în cinstea celor doi verhovnici ai Apostolilor și în amintirea tradiției de a posti înainte de a săvârși o lucrare închinată lui Dumnezeu.

Spre deosebire de celelalte posturi care au o durată fixă, Postul închinat Sfinților Apostoli Petru și Pavel are o durată variabilă de la an la an, în funcție de data variabilă a Sfintelor Paști. Postul începe de obicei în ziua de luni de după Duminica Tuturor Sfinților. Deoarece anul acesta sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel (29 iunie) pică sâmbăta înaintea Duminicii Tuturor Sfinților, Biserica Ortodoxă Română a rânduit ca postul în cinstea Apostolilor să dureze trei zile (miercuri, joi, vineri) în săptămâna de după Pogorârea Duhului Sfânt.

'Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel ne oferă prilejul de a medita la misiunea pe care acești mari Apostoli ai Bisericii, precum și toți ceilalți Apostoli au făcut-o pentru propovăduirea Evangheliei. Este momentul în care trebuie să ne aducem aminte de nenumăratele jertfe pe care Apostolii le-au făcut dintru început și care au urmat chemării Mântuitorului: 'Mergeți până la marginile lumii și propovăduiți Evanghelia la toată zidirea! Cel care va crede se va boteza și se va mântui, cel care nu va crede și nu se va boteza se va osândi'. Lucrarea lor misionară a fost continuată de ceilalți Apostoli și de episcopii și preoții din toate locurile și vremurile și a însemnat zidirea piatră pe piatră a unei Biserici vii: 'Tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea pe care porțile iadului nu o vor birui'. Pe această piatră a credinței lui Petru s-a zidit mereu de către Apostoli această Biserică pe care porțile iadului nu o vor birui. Postul este o jertfă din partea credinciosului, a monahului sau din partea clericului, închinată lui Dumnezeu. De asemenea, postul este un examen pe care trebuie să îl trecem. Din păcate, nu toți creștinii trec acest examen, rămânem deseori restanțieri pentru că avem această legătură cu țărâna fiecare dintre noi. Postul presupune abstinență, sporirea rugăciunii, pentru ca astfel să înmulțim fapta cea bună, să ne gândim și la suferințele aproapelui, iar Biserica să înmulțească lucrarea ei misionară, urmând zelului misionar al celor doi Apostoli care sunt prăznuiți în această perioadă', a mărturisit Părintele Arhim. Timotei Aioanei, Mare Eclesiarh al Catedralei patriarhale și exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

Prin ținerea acestui post se cinstesc și darurile Sfântului Duh, care s-au pogorât peste Sfinții Apostoli la Cincizecime, de aceea în vechime acest post se mai numea Postul Cincizecimii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.06.2013, 20:11:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Post binecuvantat !



“Postiti? Arătati-mi-o prin fapte! Cum? Dacă vedeti un sărac, aveti milă de el; un dusman, împăcati-vă cu el, un prieten înconjurat de un nume bun, nu-l invidiati, o femeie frumoasă, întoarceti capul în altă parte. Nu numai gura si stomacul vostru să postească, ci si ochiul, si urechile, si picioarele, si mâinile si toate mădularele trupului vostru. Mâinile voastre să postească rămânând curate de hotie si lăcomie. Picioarele, nealergând la privelisti urâte si în calea păcătosilor. Ochii, neprivind cu ispitire la frumusetile străine… Gura trebuie să postească de înjurături si de alte vorbe rusinoase.”

(Sfantul Ioan Gura de Aur)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.06.2015, 09:56:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Cum stati cu postul de bucate, îl tineti? Eu am constatat că sunt crestini, ortodocsi si mergători la biserică, care habar n-aveau că am intrat în Postul Sfintilor Apostoli începând de luni 8 Iunie... făceau meatloaf muffins, faine ce-i drept dar le-am cam stricat cheful cred.. îmi pare rău, dar am zis să-i aduc la realitate, să le dau vestea că suntem în Post!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.06.2015, 18:16:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mirela - dar tu tii toate posturile alimentare si in totalitate?

Ar fi interesanta o statistica, macar pe forum.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.06.2015, 19:33:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mirela - dar tu tii toate posturile alimentare si in totalitate?
Nu dintotdeauna, dar în ultimii ani le-am tinut. Toate cele 4 posturi de peste an, plus miercurile si vinerile fără dezlegare. Ce-i drept însă, pentru că la noi se dă voie la shellfish, am consumat fructe de mare în post (shrimp, crab meat). Nu sunt sigura dacă în România se permite. Ah, si regula de a mânca fără ulei. Ei bine, asta nu o tin. Nu cred că e pentru mireni, ci pentru călugări, la mănăstire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel cristiboss56 Postul 117 12.06.2017 05:47:29
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09