Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.12.2006, 10:31:26
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Eu as pune aici un pasaj care cred ca e relevant la discutia asta. Dumnezeu se uita la inima omului, iar omul se uita la exterior si judeca.
Unul din farisei L-a rugat pe Iisus să mănânce cu el. Şi intrând în casa fariseului, a şezut la masă.
37. Şi iată era în cetate o femeie păcătoasă şi, aflând că şade la masă, în casa fariseului, a adus un alabastru cu mir.
38. Şi, stând la spate, lângă picioarele Lui, plângând, a început să ude cu lacrimi picioarele Lui, şi cu părul capului ei le ştergea. Şi săruta picioarele Lui şi le ungea cu mir.
39. Şi văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar şti cine e şi ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.
40. Şi răspunzând, Iisus a zis către el: Simone, am să-ţi spun ceva. Învăţătorule, spune, zise el.
41. Un cămătar avea doi datornici. Unul era dator cu cinci sute de dinari, iar celălalt cu cincizeci.
42. Dar, neavând ei cu ce să plătească, i-a iertat pe amândoi. Deci, care dintre ei îl va iubi mai mult?
43. Simon, răspunzând, a zis: Socotesc că acela căruia i-a iertat mai mult. Iar El i-a zis: Drept ai judecat.
44. Şi întorcându-se către femeie, a zis lui Simon: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta şi apă pe picioare nu Mi-ai dat; ea însă, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele şi le-a şters cu părul ei.
45. Sărutare nu Mi-ai dat; ea însă de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele.
46. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea însă cu mir Mi-a uns picioarele.
47. De aceea îţi zic: Iertate sunt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit. Iar cui se iartă puţin, puţin iubeşte.
48. Şi a zis ei: Iertate îţi sunt păcatele.
49. Şi au început cei ce şedeau împreună la masă să zică în sine: Cine este Acesta care iartă şi păcatele?
50. Iar către femeie a zis: Credinţa ta te-a mântuit; mergi în pace.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2007, 14:36:48
Gabriel-30 Gabriel-30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Sunt de acord ca nu e neaparat ca fetele si tinerele in general sa nu poarte neaparat batic pe cap sau marame.Dar parul sa fie legat si strans cu o bentita frumoasa si decenta.In mare parte conteaza ca fata sa nu fie rujata, machiata, cu unghiile mari, cu fuste scurte,sau stramte pe trup,pantaloni sau pantaloni-mulati, cu fuste despicate si altele. Parerea mea.Va spun sincer ca de fiecare data cand merg la la Biserica la Sfanta Liturghie vad si iarasi vad tinere care pe langa faptul ca poarta tinuta indecenta...au si belciuge in nas,sprincene sau...limba.Asa ceva este total impotriva Religiei Ortodoxe. Dumnezeu a creat omul atat pe Adam si pe Eva fara a purta Adam cercel in ureche iar Eva din cate stiu...nu avea piercing...(Doamne iarTa-ma!!!) in sprancene,limba,nas,buric si alte parti ale corpului.Erau simpli fara a avea decat carnea din care erau facuti,..pamantul,lutul din care a fost conceput omul! Va dati seama ce gasim dupa 7 ani in sicriul unui rocker sau punkist???O gramada de fiare vechi,suruburi,saibe,piulite si alte componente tehnice de ai zice ca a murit nu un om....ci un...tramvai!!!
********************
Iertati-mi interventia si Dumnezeu sa fie cu voi!!!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2007, 19:05:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel-30
Sunt de acord ca nu e neaparat ca fetele si tinerele in general sa nu poarte neaparat batic pe cap sau marame.Dar parul sa fie legat si strans cu o bentita frumoasa si decenta.In mare parte conteaza ca fata sa nu fie rujata, machiata, cu unghiile mari, cu fuste scurte,sau stramte pe trup,pantaloni sau pantaloni-mulati, cu fuste despicate si altele. Parerea mea.Va spun sincer ca de fiecare data cand merg la la Biserica la Sfanta Liturghie vad si iarasi vad tinere care pe langa faptul ca poarta tinuta indecenta...au si belciuge in nas,sprincene sau...limba.Asa ceva este total impotriva Religiei Ortodoxe. Dumnezeu a creat omul atat pe Adam si pe Eva fara a purta Adam cercel in ureche iar Eva din cate stiu...nu avea piercing...(Doamne iarTa-ma!!!) in sprancene,limba,nas,buric si alte parti ale corpului.Erau simpli fara a avea decat carnea din care erau facuti,..pamantul,lutul din care a fost conceput omul! Va dati seama ce gasim dupa 7 ani in sicriul unui rocker sau punkist???O gramada de fiare vechi,suruburi,saibe,piulite si alte componente tehnice de ai zice ca a murit nu un om....ci un...tramvai!!!
********************
Iertati-mi interventia si Dumnezeu sa fie cu voi!!!!
Ai dreptate, Gabriel, nu venim in Casa Domnului ca la discoteca, restaurant sau ca la parada modei. Este valabil si pentru barbati. De una zi, am vazut, spre exemplu, un barbat care s-a dus la altar si avea o canadiana care avea pe imprimat pe spate un animal care aducea cu ceva fioros, satanic. Este vorba de bunul simt al fiecaruia care ar trebui sa primeze in astfel de situati unice in felul lor, cu inalta traire interioara si cu o tinuta exterioara adecvata. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA PE CARE MERGEM! +
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2007, 07:17:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ce usor punem noi rama la orice. Am vazut baieti cu cercei in urechi ingrijind batrine straine in timpul liber si credincioase cu batic pe cap si lacrimi in ochi calcind pe omul cazut in fata bisericii.
Am vazut oameni imbracati din pomana.Oameni care nu ai fi banuit ca au nevoie de ajutor.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2007, 13:33:02
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel-30
Sunt de acord ca nu e neaparat ca fetele si tinerele in general sa nu poarte neaparat batic pe cap sau marame.Dar parul sa fie legat si strans cu o bentita frumoasa si decenta.In mare parte conteaza ca fata sa nu fie rujata, machiata, cu unghiile mari, cu fuste scurte,sau stramte pe trup,pantaloni sau pantaloni-mulati, cu fuste despicate si altele. Parerea mea.Va spun sincer ca de fiecare data cand merg la la Biserica la Sfanta Liturghie vad si iarasi vad tinere care pe langa faptul ca poarta tinuta indecenta...au si belciuge in nas,sprincene sau...limba.Asa ceva este total impotriva Religiei Ortodoxe. Dumnezeu a creat omul atat pe Adam si pe Eva fara a purta Adam cercel in ureche iar Eva din cate stiu...nu avea piercing...(Doamne iarTa-ma!!!) in sprancene,limba,nas,buric si alte parti ale corpului.Erau simpli fara a avea decat carnea din care erau facuti,..pamantul,lutul din care a fost conceput omul! Va dati seama ce gasim dupa 7 ani in sicriul unui rocker sau punkist???O gramada de fiare vechi,suruburi,saibe,piulite si alte componente tehnice de ai zice ca a murit nu un om....ci un...tramvai!!!
********************
Iertati-mi interventia si Dumnezeu sa fie cu voi!!!!
Iarta-ma si tu pe mine..dar tu de aceea mergi la Biserica sa vezi cum vin tinerele imbracate si sa le clasezi???
In cazul asta eu zic sa nu-ti mai pierzi timpul ca nu esti cu nimic mai presus...sustin ceea ce spune dmb mai sus...nu ai de unde sa stii ce suflet are cel cu belciuge,piulite,saibe..etc...nu ai de unde sa stii motivul pt care a ales sa poarte asa ceva...
Iar ideea cu panglicuta pe cap si parul strans s-o spui lui Ceausescu,doar pe vremea lui scolaritele erau obligate sa poarte asa ceva...mi se pare o aberatie sa mi se impuna sa fiu altfel de cum simt...ca si cum panglicuta si parul strans dau valoarea unei personalitati sau formeaza un bun crestin. :(
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2007, 13:35:50
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si inca ceva...citeste din cartile Pr.Porfirie si vei intelege (sper) care ar fi atitudinea corecta pe care ar trebui s-o iei fata de astfel de tineri/e...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.02.2007, 22:47:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Decenta, smerenie, dragoste sint cele mai importante elemente a celui ce intra in casa Domnului. Asa ca imi pare nespus de rau ca trebuie sa-i contrazic categoric pe cei ce sustin tinuta gen PANK sau ROK , ca find putin importanta la intrarea intr-o biserica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2007, 03:57:15
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Dar sa avem totusi grija sa nu-i marginalizam pe cei care par punkeri sau rockeri atunci cand ii vedem in Biserica... poate e prima data cand vin la Biserica si au nevoie de un zambet sau de o privire blanda... vorbea pr. Savatie o data (sau de mai multe ori) de lucruri din astea...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2007, 15:37:15
mararo mararo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel-30
Sunt de acord ca nu e neaparat ca fetele si tinerele in general sa nu poarte neaparat batic pe cap sau marame.Dar parul sa fie legat si strans cu o bentita frumoasa si decenta.In mare parte conteaza ca fata sa nu fie rujata, machiata, cu unghiile mari, cu fuste scurte,sau stramte pe trup,pantaloni sau pantaloni-mulati, cu fuste despicate si altele. Parerea mea.Va spun sincer ca de fiecare data cand merg la la Biserica la Sfanta Liturghie vad si iarasi vad tinere care pe langa faptul ca poarta tinuta indecenta...au si belciuge in nas,sprincene sau...limba.Asa ceva este total impotriva Religiei Ortodoxe. Dumnezeu a creat omul atat pe Adam si pe Eva fara a purta Adam cercel in ureche iar Eva din cate stiu...nu avea piercing...(Doamne iarTa-ma!!!) in sprancene,limba,nas,buric si alte parti ale corpului.Erau simpli fara a avea decat carnea din care erau facuti,..pamantul,lutul din care a fost conceput omul! Va dati seama ce gasim dupa 7 ani in sicriul unui rocker sau punkist???O gramada de fiare vechi,suruburi,saibe,piulite si alte componente tehnice de ai zice ca a murit nu un om....ci un...tramvai!!!
********************
Iertati-mi interventia si Dumnezeu sa fie cu voi!!!!
Stiu despre ce vorbesti, am vazut si eu in biserica tineri cu tatuaje sau belciuge in nas cum zici tu, dar in sinea mea am simtit bucurie sa-i vad in biserica, nu e un loc in care te astepti sa-i vezi, si totusi sint acolo. Nu e un semn bun?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2007, 13:15:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mararo
Citat:
În prealabil postat de Gabriel-30
Sunt de acord ca nu e neaparat ca fetele si tinerele in general sa nu poarte neaparat batic pe cap sau marame.Dar parul sa fie legat si strans cu o bentita frumoasa si decenta.In mare parte conteaza ca fata sa nu fie rujata, machiata, cu unghiile mari, cu fuste scurte,sau stramte pe trup,pantaloni sau pantaloni-mulati, cu fuste despicate si altele. Parerea mea.Va spun sincer ca de fiecare data cand merg la la Biserica la Sfanta Liturghie vad si iarasi vad tinere care pe langa faptul ca poarta tinuta indecenta...au si belciuge in nas,sprincene sau...limba.Asa ceva este total impotriva Religiei Ortodoxe. Dumnezeu a creat omul atat pe Adam si pe Eva fara a purta Adam cercel in ureche iar Eva din cate stiu...nu avea piercing...(Doamne iarTa-ma!!!) in sprancene,limba,nas,buric si alte parti ale corpului.Erau simpli fara a avea decat carnea din care erau facuti,..pamantul,lutul din care a fost conceput omul! Va dati seama ce gasim dupa 7 ani in sicriul unui rocker sau punkist???O gramada de fiare vechi,suruburi,saibe,piulite si alte componente tehnice de ai zice ca a murit nu un om....ci un...tramvai!!!
********************
Iertati-mi interventia si Dumnezeu sa fie cu voi!!!!
Stiu despre ce vorbesti, am vazut si eu in biserica tineri cu tatuaje sau belciuge in nas cum zici tu, dar in sinea mea am simtit bucurie sa-i vad in biserica, nu e un loc in care te astepti sa-i vezi, si totusi sint acolo. Nu e un semn bun?
Este o mare bucurie sa vezi pe oricine in biserica , care vine cu dragoste intru Dumnezeu. Tema topicului este legata totusi si de tinuta. Este considerat pacat, atunci cind barbatul "imprumuta" din vestimentatia femei pentru care se primeste si canon, ma refer la cercei , batic si alte cele. Este valabil si la femei , cum ar fi pantalonii. Si acele belciuge sau inele din nas sau alte parti se considera o mutilare inutila a trupului nostru find pacat. Deci normalitate si decenta fara ingrediente inutile si de prost gust sint elemente importante si de bun simt atunci cind intram intr-o biserica. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA PE CARE MERGEM ! +
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57