Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.04.2024, 12:46:01
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit



Sfinții închisorilor și războiul cultural împotriva națiunii române
de Prof. Dr. Radu Baltasiu

http://radubaltasiu.blogspot.com/202...-razboiul.html

Citat:
(...)

Cinstirea sfinților închisorilor e necesară pentru subzidirea omului – prăbușit și năucit de epoca prăbușită a consumerismului din care tocmai iese, în plină sărăcie „verde”, dar și a mișcării de renaștere națională, prea repede amenințată de patimile personale. Cinstirea sfinților, mai ales a martirilor din pușcăriile comuniste, este un gest elementar de întărire sufletească, de igienă morală.

(...)

geopolitica aerului, practicată de marile puteri, are deasupra o geopolitică a Cerurilor

(...)

Bătălia se dă pentru ca pământul să mai aibă ordine, să fie în ordine cu Dumnezeu, și pentru ca omul să nu uite că trebuie să se mântuiască pentru a rămâne om.

(...)

întreaga cultură română interbelică era pusă sub semnul anulării, pentru că nu avea cum să fie pe plac intereselor sovietice (fiind calificată drept „burgheză”, „fascistă”, „reacționară”, „legionară” etc.)

(...)

Problema, astăzi, este că această priveliște-jertfă ca mărturie colectivă, conștiința martiriului Sfinților Închisorilor tinde să fie obliterată de către reeducarea la scară fără precedent a întregului tineret, un proces mult mai amplu decât Fenomenul Pitești. Și-atunci, va rămâne doar veghea generațiilor care îi mai au în minte și veghea sfinților, din Cer.

Sfinții închisorilor trebuie să constituie model la trezvie – la unitatea dintre gând, faptă prin rugăciune permanentă, războiul minții pentru pacea inimii.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 10.04.2024 at 12:49:50.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.04.2024, 19:08:38
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Problema nu este că nu înțelegi valorile lor politice, ci că nu înțelegi jertfa, adică Crucea, adică nu înțelegi Creștinismul în sine.
Intradevar, in putinul meu crestinism, cit pot ma ghidez dupa BOR, dar care din nu stiu ce considerente nu doreste sa ne explice mai detaliat motivul pentru care Sfinții Mărturisitori ai Ortodoxiei în timpul comunismului sunt doar considerati crestini imbunatatiti.

Oare s-o mai fi schimbat ceva in ultimii doi ani in privinta asta odata cu sustinerea colosala financiara si abundent umanitara si duhovniceasca a Ucrainei care au si ei martiri marturisitori din timpul razboiului asemanatori si care la fel cum ai mentionat si tu, multi dintre ei au fost intemnitati de nemti pe durata razboiului(Bandera).
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.04.2024, 19:29:41
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sper ca părerea ta să se schimbe conform martiriului eroilor neamului, care nu mai ajungeau martiri dacă evitau confruntarea.
Revin, deoarece am vrut sa te rog sa elaborezi un pic asupra naturii confruntarii
mentionate care a avut loc, incadrata istoric, geografic(deplasari in Germania a unora ditre ei) si politic daca se poate plus reticenta BOR-ului de a-i canoniza.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.04.2024, 20:45:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
sunt doar considerati crestini imbunatatiti.
Nu știu unde ai văzut tu asta, eu am văzut multe slujbe pentru Sfinții Închisorilor anul ăsta, au fost cinstiți de ierarhi, sunt cinstiți pe 9 martie în fiecare an, se fac expoziții de artă cu acordul mitropoliților în toată țara, se încep canonizările anul următor, mulți clerici și monahi din BOR îi numesc sfinți, etc. Mi se pare că doar cauți nod în papură.

Dacă întrebarea ta este de ce nu este canonizat Gafencu mâine, nu am eu de unde să știu ce decide Patriarhia și Sfântul Sinod. Am scris o secțiune despre asta pe OrthodoxWiki, am scris și aici pe forum părerea mea, nu știu ce mai vrei să auzi. Poate n-au fost canonizați încă pentru că nu merităm, pentru că nu ne-am rugat destul, pentru că avem prea multe păcate. Dumnezeu știe.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 10.04.2024 at 22:52:09. Motiv: Fixare legătură
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.04.2024, 01:01:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Citat:
Sper ca părerea ta să se schimbe conform martiriului eroilor neamului, care nu mai ajungeau martiri dacă evitau confruntarea.
Revin, deoarece am vrut sa te rog sa elaborezi un pic asupra naturii confruntarii
mentionate care a avut loc, incadrata istoric, geografic(deplasari in Germania a unora ditre ei) si politic daca se poate plus reticenta BOR-ului de a-i canoniza.
Nu elaborez asupra naturii confruntarii, mai ales că tu ai mai multe informații, ci reacționez asupra evitării oricărei confruntări pe care tu ai sugerat-o.

Pe de altă parte, eu personal, bazându-mă pe lipsa oricărei reacții a Patriarhiei față de bătaia de joc a”difuzorului”, am tot mai mari rezerve asupra... politicii BOR...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.04.2024, 10:46:01
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Doamne
de Vasile Voiculescu

În vârful copacului Tău sunt o floare…
Pe cea mai înaltă ramură a lumii
Mă leagăn în talazul de azur și soare.
Slavă Ție că n-am rămas în temnița humii,
Ci slobodă, spre cer, înfloritoare
Inima mea nu mai întârzie:
Zbucnește afară în limpezi petale
Să lege rod tainic, bob de poezie
Hrana zburătoarelor împărăției Tale.
Petala mi-e cu aripa rudă,
Miresme, cântec gata să s-audă.
Zâmbesc sub luceafar visările-mi grele,
Beau apele lunii, se umflă în ele
Păunii nopții cu cozile-n stele.
…Scuturați-mă vânturi mlădii ori haine,
Singură moartea e o dincolo de fire
Prăpastie cu adânc de fericire.
Furtuna extazului mă va urca, poate,
Peste vămile și stavilele toate,
Într-o pală de parfum, Doamne, pâna la Tine,
Cerul arunce-mi înapoi jos ruina.
Floarea căzută din împărăție
A vazut Cerul și a sărutat Lumina.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.04.2024, 10:10:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

La Aiud
de Nicolae Călinescu

La Aiud, acolo unde
Nici o șoaptă nu pătrunde,
Nici un cântec nu tresaltă,
În tăcerea nopții-naltă,
Curcubeiele pe zid
Evantaiul nu-și deschid.

Se răsfață in cenușă
Fața morții jucăușă,
Și tăcerea-i deșirată
Când scrâșnește câteodată
Lacătul, zăvorul, fierul
Sau când strigă temnicierul.

Printre drugi și bare dese
Numai gândul dacă iese,
Pelerin in lumea largă,
Urma vieții să culeagă,
Umezesc privirile
Toate amintirile.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.04.2024, 11:47:08
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit Glume cretine!

https://adevarul.ro/stiri-locale/pit...a-2356716.html
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.04.2024, 14:22:56
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu pare că au facut-o intenționat, săracii cred că nici nu aveau habar de experimentul din Pitești, am înțeles că aveau același motto și în orașe din străinătate. Dar a lucrat Dumnezeu să facă din activitatea lor materialist-capitalistă de copy-paste un prilej de aducere în discuția publică crimele comunismului ateist și jertfele Sfinților noștri.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunism, mucenici, poezie, poezii ortodoxe, sfintii inchisorilor