Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.04.2009, 15:20:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Mirela, eu te apreciez prea mult, ca sa iau in serios prostia pe care ai scris-o. E sub nivelul tau!
nu este o prostie, sau poate crezi ca darnicia si milostenia se manifesta numai prin bucate si cele materiale?... bine ar fi sa nu te mai opresti la suprafata cuvintelor.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.04.2009, 17:20:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca trebuie sa o evit pe Ancah cu orice pret,o fi ea "darnica si milostiva",o fi si credincioasa si deprinsa cu "literatura",dar are si o rautate pe care,in trei ani de cand conversam pe forum,nu a reusit sa se elibereze de ea,ba mai mult decat atat,sa si-o infraneze,astfel ca se simte indreptatita,"foarte grav",chiar de credinta pe care o detine,sa jicneasca,sa umileasca...chiar la adresa persoanelor,si nu a opiniilor acestora.Pacat!
no comment!...sincer,Ancah,te simt..simt ca nu ma poti considera nici macar semen al tau,caci de iubire crestineasca nici nu poate fi vorba.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.04.2009, 17:34:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Astfel Anca,nu faci decat sa imi confirmi toate cate le exprim la adresa ipocriziei crestinesti,si astfel ma intreb,oare instinctul avar...tine doar de materialism???...vorba lui Mirela.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.04.2009, 18:32:45
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Ne vom intelepti poate cand vom fi la stramtorare. Vorbesc din prorpia experienta. Tatal meu a murit acum aproape 2 ani. Momentele cand am fost cel mai aproape de Dumnezeu, au fost cand a murit el. De atunci iarasi m-am departat de Dumnezeu. Seara cand ma rog, ii zic asa lui Dumnezeu: "Doamne mi-e dor de suferinta aia". Sincer mi-e dor. Desi am suferit mult pt pierderea tatalui meu, niciodata, dar niciodata, nu am fost mai aproape de Dumnezeu ca atunci. Doamne ajuta!
Esti pe calea cea buna, draga Andrei!Nu te teme, si fara suferinta pricinuita de moartea tatalui tau , vei ajunge aproape de Dumnezeu si chiar te-ai apropiat , poate fara sa-ti dai seama prin dorinta exprimata.Pace sufleteasca, credinta si dragoste pentru Sfanta noastra Biserica.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.04.2009, 18:36:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Daca noi avem pe Dumnezeu in inima si in suflet, atunci suferita ne face mai buni, chiar daca nu realizam pe moment sau chiar daca nu toti sint practicanti ai bisericii la momentul cind apare suferinta.

Suferinta este modul cel mai sigur de a vorbi cu Dumnezeu, cind ne vedem singuri in fata acesei lumi, fara putere, atunci realizam cit sintem de mici.

Restul e desertaciune!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #96  
Vechi 26.04.2009, 18:47:52
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Hristos a inviat!, draga Nina.Ai mare dreptate in cele ce afirmi despre suferinta.Rugaciunile si paza gandurilor de infiltrarea raului si inmultirea lui in mintea noastra, ne vor ajuta sa fim mai aproape de Dumnezeu.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 26.04.2009, 19:40:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Anca

"Eliberindu-te de a vedea greselile din ceilalti te ajuta sa fi mai prezent"

Text de pe sicriu egiptean
Reply With Quote
  #98  
Vechi 27.04.2009, 13:43:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Anca draga, imi permit sa-ti aduc in atentie propriile tale recomandari, citeste regulamentul daca l-ai uitat si nu jigni. cata ipocrizie, la asemenea pe care o ai! apropo, chiar ai impresia ca ma cunosti, pe mine si pe altii de aici de pe forum pentru a ne pune etichete dupa bunul tau plac?
A fost chiar un compliment, Mirela, faptul ca te apreciez, nu crezi? Sau tu nu prea intelegi ce se scrie pe aici?!? Sau tu nu crezi ca poti avea scapari? Daca-ti vei citi postarile, vei vedea ca nu sunt toate mostre de intelepciune.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 27.04.2009, 13:46:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie sa o evit pe Ancah cu orice pret,o fi ea "darnica si milostiva",o fi si credincioasa si deprinsa cu "literatura",dar are si o rautate pe care,in trei ani de cand conversam pe forum,nu a reusit sa se elibereze de ea,ba mai mult decat atat,sa si-o infraneze,astfel ca se simte indreptatita,"foarte grav",chiar de credinta pe care o detine,sa jicneasca,sa umileasca...chiar la adresa persoanelor,si nu a opiniilor acestora.Pacat!
no comment!...sincer,Ancah,te simt..simt ca nu ma poti considera nici macar semen al tau,caci de iubire crestineasca nici nu poate fi vorba.
Ca sa ma "eviti" trebuie sa nu mai scrii atatea intimitati despre tine, draga ory. Oricine le poate citi si apoi te superi ca facem referinta la unele din ele.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 27.04.2009, 13:47:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu este o prostie, sau poate crezi ca darnicia si milostenia se manifesta numai prin bucate si cele materiale?... bine ar fi sa nu te mai opresti la suprafata cuvintelor.
O zi buna si tie, draga Mirela!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 20:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58