Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.08.2010, 22:46:25
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Poate intr-o zi se va intoarce la credinta singur! Am intalnit cazuri!
Sper din suflet ca se va intoarce. Multumesc pentru mesaj si incurajare, doamna Rodica50.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.08.2010, 12:32:05
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea dragomir Vezi mesajul
rugați-vă sfintei monica. Poate ajută.
nu am auzit de asa ceva.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.08.2010, 14:09:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu am auzit de asa ceva.
Sf Monica, mama Sf (Fer) Augustin, s-a rugat și a răbdat mult în vremea tumultoasei tinereți a fiului ei, care căzuse în patima necurăției sexuale, petrecerilor dezmățate și frecventa cercuri de filozofie dubioasă. Rugăciunile ei stăruitoare de convertire a fiului ei au fost, în cele din urmă, ascultate: fiul său s-a convertit, cealaltă parte a vieții sale lui Cristos Domnul nostru a dăruit-o, a fost înveșmântat în haina sacerdotală și arhierească și a rămas până azi unul dintre sfinții părinți de temelie ai Bisericii. Și după moartea ei în trup, Sf. Monica a mijlocit cazuri de convertire.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.08.2010, 15:42:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Monica, mama Fericitului Augustin era , pe langa o mama minunata, o sotie foarte inteleapta- diplomata in relatia cu sotul ei, un om aspru si iute la manie. Multe sotii si mame ar avea ce sa invete din viata exemplara a acesteia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.08.2010, 15:53:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Intalnesc tot mai des acest gen de framantare(pe forum, in viata de zi cu zi). Tot "lovindu-ma" de ea am inceput sa ma intreb daca e buna sau nu.

Concluzia la care am ajuns ( buna rea, stie Stapana...daca nu va foloseste nu o aplicati) este ca trebuie sa fii tu intai un exemplu viu! Daca tu nu faci ceea ce spui/propovaduiesti niciodata nu vei fi privit cu seriozitate.
De aceea sunt atatea discutii si pe forum si in viata de zi cu zi.
Spunea un parinte ca daca invatand pe altul te tuburi tu ( din manie, din mandrie, egoism, rautate) nu te folosesti nici tu nici cel care este langa tine!
Daca tu insuti faci ceea ce ceri altuia.. atunci totul devine simplu. Pentru ca ai la baza un mare atuu! Exemplul propriu!

Sau! adesea, cerem de la Domnul diverse 'incercari". Ca aceasta spre exemplu.
"Cum sa schimb pe cineva drag?" Mi-as dori sa avem sinceritatea sa recunoastem ca cerem dar daca ni se cerem sa facem/jertfim ceva concret pentru asta de cele mai multe ori renuntam. Si nu o facem cum ar trebui...adica sa spunem simplu si deschis: am gresit Doamne! Am cerut mai mult decat pot duce, iarta-ma!

Ci gasim tot felul de motive...ba ca cel vizat este incapatanat, ba prea arogant, ori neascultator.. Si uite asa..indreptatim si greseala noastra ( de a nu ne incerede ca DOMNUL care l-a zidit pe om il si va mantui!! fara ajutorul nostru!) si judecam si pe aproapele (sub motivul iubirii).

Stiu ca vor fi destui care imi vor sari din nou in cap ca mi's "inteleapta"),insa va spun cu toata sinceritatea ca acestea le-am trait si eu! Exista o vorba "stiu ce vorbesc". Dupa ce mi-am luat destule suturi si ponegriri am inteles ca a cere ceea ce nu este al tau, NU este crestineste! E ca si cum te-ai targui cu Hristos pentru "bunul" Sau!!!

Imi spunea odata parintele Teofan (Dumnezeu sa-l odihneasca) asa:
Jenica, cand vei avea cu adevarat atata iubire pentru semen, Iubirea aceasta a ta va fi suficienta pentru a-l face pe cel de langa tine sa te iubeasca.
Omul, cand se arunca cu adevarat in bratele Celui ce La zidit nu mai are astfel de ganduri pentru ca STIE ca nimeni nu a fost nascut pentru osanda! Ci pentru viata vesnica! IUbirea despre care vorbeam mai sus impletita cu nadejdea in Domnul infierbanta rugaciunea si aduce lacrima ca jertfa pentru cel de langa tine.

Fratilor, una e sa vina cineva sa iti ceara ajutorul (atunci esti DATOR sa intervii) si alta sa dai tu buzna in viata lui si sa cauti sa-l schimbi.
Cred ca primul pas este sa facem diferenta intre aceste doua situatii, abia apoi sa vedem de pe ce pozitie plecam. A celui ce da buzna? sau a celui ce ajuta cu dragsote pentru a a fost rugat sa o faca?

Last edited by eduardd; 15.08.2010 at 15:59:41.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.08.2010, 16:07:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Jenica

Mult adevar in ce spui, insa cred ca daca exista cineva care vrea sa schimbe in bine pe cineva, deja a facut diferenta, deja a determinat o schimbare in sine si este pregatit sa se jertfeasca pentru aproapele- cineva drag, dupa cum spunea. Merita incercat pentru salvarea unui suflet. In anumite momente ale vietii toti avem nevoie de salvator- fie sa fie El pentru vesnicie, Hristos!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.08.2010, 16:13:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Fratilor, una e sa vina cineva sa iti ceara ajutorul (atunci esti DATOR sa intervii) si alta sa dai tu buzna in viata lui si sa cauti sa-l schimbi.
Cred ca primul pas este sa facem diferenta intre aceste doua situatii, abia apoi sa vedem de pe ce pozitie plecam. A celui ce da buzna? sau a celui ce ajuta cu dragsote pentru a a fost rugat sa o faca?
Absolut de acord !
Noi nu trebuie neapărat să "tragem" cu tot dinadinsul spre convertirea aproapelui. Până la urmă, orice convertire se face sub impulsul Harului. Pe de altă parte, noi nu credem că Dumnezeu ține acest dar al credinței numai pentru unii, în timp ce altora le zice: "pas". Și totuși, de ce unii cred, iar cei mai mulți nu cred ? Fiindcă ceea ce numim "credință" este răspunsul omului la Harul lui Dumnezeu, primit moca. Iar unii răspund, alții nu răspund. Acesta e sensul adevărat al misterioaselor cuvinte "păcatul împotriva Duhului Sfânt nu se iartă". Cu secole în urmă, a existat o controversă: Harul este sau nu este irezistibil ? Părerea mea este că Harul POATE fi irezistibil, dar, cu rare excepții (ca în cazul Sf Pavel, de exemplu), alege să nu fie. Isus bate cu anumită discreție la ușa oricărei inimi. Unii deschid, alții nu. Insistența și, mai ales, momentul exact al acestor bătăi în ușă sunt la latitudinea Lui. La latitudinea noastră este să deschidem sau nu.

Pe de altă parte, îmi amintesc de destule cazuri în care oamenii Îl caută, fără să știe exact ce caută. Poate că și voi ați cunoscut asemenea cazuri de "sete de Cristos" fără conștiința limpede a setei. Acestea sunt cazurile în care Isus bate la ușa unei inimi care ceva-ceva aude, dar într-un fel foarte nelămurit, încât se întreabă: "ce să fie aceasta ?". Ce să fie această dorință de nu-știu-ce ? Ce să fie acest plictis de plictisul lumii ? Ce să fie acest simțământ că tot ce fac, fac aiurea, că parcă aș fi copia Meșterului Manole ? Ce să fie acest șir de teribile ghinioane ? Dar această bunăstare neașteptată, ce să fac cu ea ? Și, așa cum cineva care s-a trezit, dar nu pe deplin, după un somn greu, are nevoie să îl trimitem să se spele pe ochi, ori să-i spunem că nu mai e vreme, în caz contrar fiind de așteptat să se culce la loc, tot așa acesta este momentul exact când putem face mult pentru aproapele.
Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.08.2010, 00:07:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ii dau dreptate Jenicai. Mai cred insa ca lupta din cadrul familiei ne este data si pentru propria crestere spirituala. Deci cresterea se face la ambele parti implicate, la unul mai repede si la celalat mai lent.
As zice: incercati sa faceti pasi mici cu cel incepator. Cand respinge, lasati-l in pace, caci Dumnezeu, care nu vrea moartea pacatosului, si-l va pune pe acesta in situatia de a intelege ca ceea ce face sotul credincios este bine de urmat. Nu va digera insa mai mult decat poate in acea clipa. Sa nu uitam ca in acesta se da o lupta intre necredinta si credinta.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.09.2010, 14:42:28
mihai221 mihai221 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Buna sa-ti fie inima!
1. Poate este doar impresia mea dar nu inteleg cum de poate un om sa-ti devina drag daca gindirea sa este "bolnavicioasa", gresita ?
Da, e doar impresia ta de om limitat (poate este doar impresia mea). Fiecare crede cum/daca vrea si a fi sau a nu fi credincios crede-ma ca NU ARE NICIO LEGATURA cu felul de a fi al persoanei respective cu altii. Poate ca o sa-mi sari in cap sa zici ca nu, credinciosii sunt mai buni unii cu altii si ca daca persoana respectiva nu crede (sau nu Crede, ca sa intelegi. De cand e regula asta cu scrisul verbelor cu litera mare, nu stiu), nu are cum sa se poarte frumos cu cei din jur. Dupa parerea mea, mare parte din cele 10 porunci sunt reguli morale esentiale pe care oricine care are macar un gram de creier le poate deduce si respecta.

Gandirea sa este "bolnavicioasa" din punctul TAU de vedere. Din punctul meu de vedere, gantirea TA este bolnavicioasa. Tu cand te imprietenesti cu cineva, il intrebi de ce religie e, daca e credincios, etc, inainte sa incepi sa tii la el ca la un prieten?

"Mentionez ca desi are acest mod de gandire (inexplicabil de ciudat pentru mine), nu mi-a spus niciodata ca ar fi bine sa ma las de religia mea sau de convingerile mele, ci doar a polemizat cu mine pe acest subiect de cateva ori."

Deci din moment ce omul respectiv a facut o alegere pentru el, numai pentru el, si nu vrea sa-i afecteze si pe altii, ce te manca pe tine sa-l cataloghezi drept bolnav? Daca venea din usa in usa sa le zica tuturor "Ba, nu mai fiti credinciosi, ca asa zic io" atunci intradevar puteai sa zici ca e nebun. Pana atunci, parerea mea, ciocul mic ca el nu s-a bagat peste credinta ta.

Incercati sa ganditi si voi putin out of the box, ca nu tre' sa fie toata lumea de aceeasi parere cu voi. Ce-ar fi?

Si credeti-ma pe cuvant ca un ateu e capabil sa iubeasca, ajute, sa-si sprijine aproapele, sa-l protejeze, etc la fel de bine ca si credinciosii.

Cat pentru tine, Simona, parerea mea e sa-l lasi sa creada asa cum vrea. Poate din punctul tau de vedere gandirea lui este gresita. Insa te asigur ca si din punctul lui de vedere gandirea ta este gresita, si totusi el nu incearca sa te schimbe

Last edited by mihai221; 29.09.2010 at 14:51:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
LA MULTI ANI Parintelui nostru drag! candles in the wind Stiri, actualitati, anunturi 6 11.02.2012 01:18:43
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
Ce dar vom aduce lui Hristos? Marius22 Generalitati 17 23.12.2009 15:50:32