Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2012, 16:23:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna seara,

Ce parere aveti vis a vis de urmatorul lucru: vi se pare normal sau anormal a avea zilnic cugete trupesti(deci doar ganduri, nu si fapte), in conditiile in care ti-ai pastrat fecioria, nu te afli intr-o relatie si ai o varsta cuprinsa intre 25 si 30 de ani? In indreptarul ortodox pentru spovedanie cugetele trupesti sunt trecute ca fiind pacate. Daca ele reprezinta pacate, atunci cum mai pot avea sotii relatii intime?(adica mi se pare cam imposibil sa ai relatie intima fara sa fi avut vreun cuget trupesc inainte) Ce s-ar putea face pentru a se diminua frecventa cugetelor trupesti in cazul persoanei necasatorite dar care si-a pastrat fecioria pana la o varsta intre 25 si 30 de ani? Mentionez ca aceste cugete trupesti(imbinate cu ganduri romantice, de genul imbratisari, saruturi) cauzeaza de multe ori suferinta sufleteasca si ca sunt puse in legatura cu o singura persoana, de sex opus fata de persoana din acest mesaj si ca persoana din acest mesaj o iubeste cu adevarat si sincer(din pacate fara impartasire) pe acea persoana de sex opus, motiv pentru care si apar aceste cugete trupesti.(generate de atractia fizica) Multumesc tuturor celor ce imi vor da raspunsuri spre folos.
Cam greu. E ca si cum ai fi lihnit de foame si ti-ar veni in cap numai imagini cu fripturi, sarmale, cozonaci, ciocolati sau mai stiu eu, numai gandul la ele iti scade dramatic glicemia. E drept ca foamea o poti domoli si cu o mancare mai paupera, dar nevoia de dragoste....si ceea ce gresim noi, femeile, e ca punem de multe ori egal intre atractia sexuala si nevoia de iubire (adica le simtim pe amandoua concomitent, ele fiind dealtfel ingredientele unei relatii reusite). Partea proasta e ca atunci cand le primim, sunt sanse mari sa nu vina "la pachet" (adica noi sa daruim si una si alta, dar sa primim...doar una, si de obicei nu aia spirituala). Si atunci, nu stim de ce nu are prajitura gustul care trebuie, ca doar noi am pus tot ce trebuia, dar...
Si totusi, nu cred ca a avea un astfel de "vis" e neaparat un lucru rau si nociv. Atata timp cat nu degenereaza in ...stim noi ce. E bine sa stii ce vrei si cum vrei, chiar daca nu vei avea parte chiar de acel personaj particular. O sa vina si Fat Frumos, stai fara grija, si o sa fie poate chiar mai bine decat in visele tale. Totul e sa nu fie un broscoi urat care sa se dea drept Fat Frumos si tu sa-l crezi pe bune...aici trebuie sa fii cu bagare de seama.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2012, 10:07:17
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
A face față situației, în contextul de față, înseamnă a-ți organiza apărarea în așa fel încât să oprești atacul înainte de a te birui sub forma satisfacerii poftei ”solo”, în ”duet” sau și mai rău (Doamne ferește!) în ”orchestră”.
:)):)) Amuzant si foarte adevarat! M-ai facut sa rad cu pofta!
Solo, duet si orchestra. Sau soprana, tenorul si toti ceilalti.
Reply With Quote
Răspunde