Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2012, 07:19:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum să-ți aperi familia dacă ești o "jumătate de buletin", cum să o conduci dacă ești tont și ignorant, ce să le dai de mâncare copiilor dacă ești lefter și nu ai măcar o capabilitate materială bună pentru viitor ?
Nici o grijă, și pentru aceștia o să se gasească.. o Doamnă, care face cât 2 !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2012, 09:14:38
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Am o intrebare, poate careva dintre dumneavoastra imi poate da un raspuns. De ce Dumnezeu nu ne-a creat pe toti frumosi(fizic), astfel incat sa aiba fiecare sanse la casatorie?

dar ganditi-va ca unii se nasc bolnavi, fiind handicapati fizic...acestia ce sa mai zica? sa fie oare Dumnezeu de vina? eu cred ca totul se datoreaza pacatului stramosesc, si toti suntem prin urmare nascuti in pacat si imperfecti, bineinteles si din punct de vedere fizic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2012, 09:55:02
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dar ganditi-va ca unii se nasc bolnavi, fiind handicapati fizic...acestia ce sa mai zica? sa fie oare Dumnezeu de vina? eu cred ca totul se datoreaza pacatului stramosesc, si toti suntem prin urmare nascuti in pacat si imperfecti, bineinteles si din punct de vedere fizic.
Drept la tinta! Totul se datoreaza pervertirii ancestrale a firii, prin neascultarea protoparintilor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.01.2012, 17:02:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Ce voiam eu sa subliniez era faptul ca daca barbat fiind nu-ti place cum arata fata, nici nu te mai intereseaza ce intelect si suflet are, ci mergi sa te uiti la altele care iti par frumoase. Ca dupa aia alea frumoase te dezamagesc, e alta poveste, dar macar alea au primit o sansa spre deosebirea de fata urata, dar desteapta si cu suflet bun.
Mda,cam ai dreptate. Nu zic ca e buna gandirea asta de care majoritatea barbatilor dau dovada,insa trebuie sa recunosc ca cea mai mare parte asa vad lucrurile. Iarta-ma,am vrut doar sa fiu sincer!
Si ca sa raspund la intrebarea esentiala... din nou iarta-ma,dar nu stiu ce sa zic. Iau totusi in calcul si varianta cum ca (cel putin in unele cazuri) sunt taine ale lui Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Simona, nu exista fete urate. Trebuie sa-ti scoti ideea asta fixa din cap, altfel nici altii (nn baieti) nu vor putea trece peste acest 'handicap' pe care singura ti-l intretii.
Adica vrei sa spui ca nu e nicio diferenta intre Monica Gabor (fosta Columbeanu) si Teo Trandafir de exemplu? Fii realista te rog! Nu stiu de ce preferi sa te minti singura...

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
On-topic: barbatii cauta la femei "formele" tocmai din cauza afurisitului de instinct de procreere.
Nu neaparat! Acum scuza-ma,dar eu NU POT sa stau langa o fata (aici ma refer la o relatie de-o viata,casatorie) de care nu-mi place. Si pentru toata lumea e valabil. Nu poti sa-i cumperi unui baietel papusi si unei fetite sa-i iei masinute si tancuri de jucarie. Asta e,totul tine de gusturi... asta e adevarul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.01.2012, 18:06:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Adica vrei sa spui ca nu e nicio diferenta intre Monica Gabor (fosta Columbeanu) si Teo Trandafir de exemplu? Fii realista te rog! Nu stiu de ce preferi sa te minti singura...
Ba da. Evident ca exista. Si Teo Trandafie nu e cel mai potrivit exemplu. Unele arata ca Nikita sau chiar mai rau. Dar intrebarea esentiala e: te-ai insura cu Monica Gabor?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.01.2012, 18:18:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu,in niciun caz,datorita "dosarului" ei. Insa nici cu una ca Teo n-as putea sta,sa o vad in pat langa mine si sa-mi vina sa o iau la fuga. Intr-adevar,poate nu e exemplul potrivit,vroiam doar sa subliniez ca nu poti sta (o viata) langa o persoana fata de care nu ai niciun fel de atractie fizica. Nu zic ca e bine,ca e un criteriu care sa-l punem pe prim-plan etc. dar asta e adevarul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.01.2012, 18:22:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

exemplul nu este bun. nu poti compara extremele. bine ca nu s-a dat ca exemplu Alina Plugaru.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.01.2012, 20:47:27
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Si totusi nimeni nu si-a dat cu parerea de ce Dumnezeu nu ne-a creat pe toti frumosi.
Domnul ne daruieste ce stie El ca ne este de folos. Daca ai fi avut frumusetea-all in one, cum spune Raoul, si a fi fost predispusa spre desfranare, ce-ai fi castigat daca ti-ai fi pierdut sufletul?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.01.2012, 21:21:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu,in niciun caz,datorita "dosarului" ei. Insa nici cu una ca Teo n-as putea sta,sa o vad in pat langa mine si sa-mi vina sa o iau la fuga. Intr-adevar,poate nu e exemplul potrivit,vroiam doar sa subliniez ca nu poti sta (o viata) langa o persoana fata de care nu ai niciun fel de atractie fizica. Nu zic ca e bine,ca e un criteriu care sa-l punem pe prim-plan etc. dar asta e adevarul.

Am fost tentata sa spun ca s-o gasi si pt Teo cineva care sa fie fermecat de discutiile cu ea sau de simtul umorului dezvoltat pe care il poseda...dar mi-am amintit ca Teo este nemaritata...

-Daca s-ar fi nascut cu 50 de ani mai in urma,ar fi fost adulata de barbati...
-Daca ar fi fost barbat,ar fi fost insurat cu un manechin sau actrita...

Poate gresesc,si o fi alegerea ei sa stea singura,satula fiind de superficialitatea si misoginismul aflate la barbatii cu care a intrat in contact :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.01.2012, 21:32:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
On-topic: barbatii cauta la femei "formele" tocmai din cauza afurisitului de instinct de procreere. Si e vina Vrajmasului si protoparintilor ca aceste cerinte ajung, prea des in ultima vreme, sa fie denaturate, adica suite pe un piedestal, in timp ce scopul dublu, adica dragostea/mantuirea in doi si facerea de copii, este aruncat in temnita...
Sunt complet confuza...
Ceea ce vad eu in realitatea inconjuratoare este exact contrariul,nu sunt cautate formele ci lipsa lor!
Probabil ca barbatii zilelor noastre sunt indragostiti tot de barbati...
Nu-mi sariti in cap,am zis"probabil"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44
Cum ne influenteaza credinta,viata proprie? ory Generalitati 29 06.05.2009 10:25:14