Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.01.2013, 00:32:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din pacate, in textul Apocalipsei nu se specifica acest lucru. Cu ce scop ne scundem capul in nisip? Daca ar fi vorba despre un semn spiritual, n-ar fi nevoie de un numar de om am carul semn este 666. Doar daca vrem sa modificam nitel si textul Apocalipsei. Deocamdata, acesta este asa:
Haha, care va sa zica, trebuie sa interpretam intr-un sens material pentru ca altfel ne-am contrazice cu interpretarea noastra care este...in sens material.

Inca o tehnica sectara - ametim cuvintele pentru cei care ii credem mai ignoranti ca noi in intelegerea Sf. Scripturi.

Iaca inca un semn ca cipofobia este o campanie adresata prostimii, dar ce tragedie, prostimea mai are si ceea ce raspandacilor cipofobi le lipseste: simtul ridicolului.

Dar mai prinde, e drept, la semidocti cu pretentii de oameni induhovniciti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #112  
Vechi 21.01.2013, 00:32:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta nu e o scuza pentru a raspindi idei sectare, chiar daca cel care le raspandeste crede eventual ca ar fi corecte.
Cred ca nici nu stii ce inseamna cuvantul ,,secta''. Dar nu-i nimic, apelam la Google:

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

Biserica Ortodoxa Romana nu e procipista, asa sa stii. Asa ca ideile tale nu sunt corecte. Nu le numesc sectare, ci antihristice!
  #113  
Vechi 21.01.2013, 00:35:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cred ca nici nu stii ce inseamna cuvantul ,,secta''. Dar nu-i nimic, apelam la Google:

SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

Biserica Ortodoxa Romana nu e procipista, asa sa stii. Asa ca ideile tale nu sunt corecte. Nu le numesc sectare, ci antihristice!
BOR a dat un comunicat prin care arata ca cipurile nu sunt o problema spirituala, cum de altfel au facut si alte Bisrici Ortodoxe, problema fiind, in masura in care exista, de ordin social.
Voi o tineti una si buna ca sunt o problema spirituala.

Deci cred ca s-a lamurit cine este pe pozitii sectare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #114  
Vechi 21.01.2013, 00:39:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pana sa fim oameni ceresti este un drum lung. Nu putem spune asta despre noi insine cat tip suntem in viata. Daca pentru un gand de mandrie Dumnezeu l-a izgonit pe Lucifer din ceruri cu toata ceata lui, ce va face cu noi, care suntem praf si cenusa inaintea fetei Sale si-L suparam zilnic cu mii de pacate? Daca spunem despre noi ca suntem oameni ceresti, ne-am ars!

Noi luptam sa fim placuti lui Dumnezeu, luptam sa dobandim virtuti, luptam cu pacatul, ne impiedicam, recunoastem ca am gresit, ne ridicam si o luam de la capat. Dar daca nu avem mila lui Dumnezeu asupra noastra, cadem de nu ne vedem in cele mai mari pacate si suntem cetateni ai iadului. Daca recunoastem asta, Dumnezeu ne intinde mana si ne ajuta sa ne indreptam. Daca ne semetim, ingaduie ispite asupra noastra pana ne smerim.
Se pare ca tehnicile a la Eliza sunt definitorii pentru secta cipista.
Bagam la inaintarea umplutura care sa ne arate ce profund gandim si ce induhovniciti suntem, pe urma vine doctrina sectei, cea cu pretentii iarasi duhovnicesti, chiar daca frizeaza absurdul:

Citat:
Asadar, sa nu-L suparam pe Dumnezeu Caruia I Se cuvine slava, cinstea si inchinaciunea, luand pe mana dreapta cipul cu numar in locul numelui de botez si astfel sa acordam cinste mai mare Sistemului antihristic decat lui Dumnezeu.
Si pentru ca cipofobul nu se multumeste doar sa frizeze nitel ridicolul, ci trebuie sa intre in el din plin, adauga:

Citat:
Iar in loc sa-l iubim pe Dumnezeu si sa ne fie frica de mania Lui, sa ne fie frica de informatiile pe care le contine cipul, adevarate sau false.
Si pentru ca ridicolul cu pretentii de problema spirituala trebuie cumva justificat, chiar si cu argumente lumesti (alea sprituale fiind splendide dar cu desavarsire lipsa), adauga:

Citat:
De unde sa stim exact ce informatii contine acesta si daca sunt adevarate sau false? Si chiar daca ar fi toate adevarate, de ce sa permitem cuiva controlul total al activitatii noastre? Numai Dumnezeu are acest drept si nimeni nu-i poate lua locul. Sistemul anthristic vrea sa-i ia locul lui Dumnezeu, iar noi ii dam o mana de ajutor daca acceptam acest lucru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2013 at 00:43:19.
  #115  
Vechi 21.01.2013, 00:45:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
pt unii din noi inseamna lepadare iar pt unii ca voi inseamna bucurie ,pt ca va este frica sa renuntati la "dulceata"acestei vieti si a-ti fi instare sa va puneti si pe frunte.voi vedeti ortodoxia cum v-o faceti voi si nu cum este aceasta.
Pana una alta traiesti din virtuti inchipuite, una este ce crezi ca esti in stare sa faci, alta este ceea ce poti sa faci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #116  
Vechi 21.01.2013, 00:46:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când va veni acel timp, timpul lui Antihrist, cei trei ani și jumătate pe care-i va petrece pe pământ, timp în care toți cei credincioși lui Antihrist vor fi pecetluiți, nu va fi după cum credem noi acum și după cum scriu unii și alții prin cărți. În primul rând, pecetea lui Antihrist nu va fi pusă de om ca o ștampilă sau după cum mai spun unii cu laser.....
Vreau si eu sursa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #117  
Vechi 21.01.2013, 00:50:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
BOR a dat un comunicat prin care arata ca cipurile nu sunt o problema spirituala, cum de altfel au facut si alte Bisrici Ortodoxe, problema fiind, in masura in care exista, de ordin social.
Voi o tineti una si buna ca sunt o problema spirituala.

Deci cred ca s-a lamurit cine este pe pozitii sectare.
Prezinta-mi si mie acel comunicat!

Daca e adevarat, e o pozitie personala a unor ierarhi, nu a Bisericii Ortodoxe Romane. Biserica Ortodoxa Romana apara interesele enoriasilor ei. Biserica Ortodoxa Romana sunt si eu si toti cei care dam marturie adevarata. Cine vesteste o alta evanghelie si o alta Apocalipsa se situeaza intr-o pozitie delicata, in afara Bisericii, indiferent cine ar fi. Si nu trebuie ascultat nici daca ar fi inger de lumina. Cum sa-i trimita pe enoriasii sai in bratele antihristului?

Last edited by antoniap; 21.01.2013 at 00:55:09.
  #118  
Vechi 21.01.2013, 00:53:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
BOR a dat un comunicat prin care arata ca cipurile nu sunt o problema spirituala, cum de altfel au facut si alte Bisrici Ortodoxe, problema fiind, in masura in care exista, de ordin social.
Voi o tineti una si buna ca sunt o problema spirituala.

Deci cred ca s-a lamurit cine este pe pozitii sectare.
Esti amabil sa postezi aici acest comunicat ca sa poata citi toata lumea ce se spune acolo?
  #119  
Vechi 21.01.2013, 00:55:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Prezinta-mi si mie acel comunicat!

Daca e adevarat, e o pozitie personala a unor ierarhi, nu a Bisericii Ortodoxe Romane. Biserica Ortodoxa Roamana apara interesele enoriasilor ei. Biserica Ortodoxa Romana sunt si eu si toti cei care dam marturie adevarata. Cine vesteste o alta evanghelie si o alta Apocalipsa se situeaza intr-o pozitie delicata, in afara Bisericii, indiferent cine ar fi. Si nu trebuie ascultat nici daca ar fi inger de lumina. Cum sa-i trimita pe enoriasii sai in bratele antihristului?
Stai, Antonia. Mai intai sa citim acel comunicat, despre care vorbeste AlinB; apoi sa ne exprimam.
  #120  
Vechi 21.01.2013, 01:03:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Stai, Antonia. Mai intai sa citim acel comunicat, despre care vorbeste AlinB; apoi sa ne exprimam.
Sectarul are intotdeuna pregatit raspunsul: BOR nu e BOR, nu sunt Episcopii, Sinodul, BOR sunt doar ei care cred in ceea ce vor ei sa creada.

Aceeasi idee o gasesti la stilisti, de altfel sunt semne ca "razmerita cipurilor" sa fie rezultatul unei "interventii" stiliste in BOR si nu m-as mira ca persoana care se ascunde in spatele numelui "antoniap" sa fie stilist.

Stilistii BOSV si-au declarat pozitia "anticip" inca de cand a inceput scandalul in BOR cu "cipisoarele".
Se poate vedea aici, pe pagina lor oficiala ca sunt promotori ai intregii game de argumente paranoide cu pretentii spirituale care tine de aceasta superstitie sectara.

Uite si comunicatul BOR:

http://www.patriarhia.ro/ro/documente/comunicat_80.html

Celelalte pozitii ale altor Biserici Ortodoxe in aceasta problema sau altele asemanatoare, se pot consulta aici:

http://www.ortodoxmedia.com/docs/pre...lectronice.pdf
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2013 at 01:11:04.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cipurile RFID supuse atentiei publice Iustin44 Generalitati 162 15.12.2013 21:55:02
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 02:13:34