Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 20.04.2015, 02:36:33
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca am spus destul de clar ca nu mai am nimic a-i spune userului AlinB, a aratat ce credinta are si ce caracter. Nu e de mirare ca el continua sa ma aminteasca in fiecare mesaj si sa ma batjocoreasca, bunul simt nu a fost niciodata apropiat de el. Si cand te gandesti ca omul asta probabil merge si se spovedeste si impartaseste, desi ii jigneste pe toti pe forumuri. Probabil il minte si pe preot.
P.S. N-a scris nimic la subiect pana acum pe topic, nici macar o singura fraza, doar talcuirile lui, nu-l intereseaza sfintii si invatatura Bisericii, face doar circ.
Acuma, daca ai ales sa nu-i mai vorbesti dar sa-l barfesti, sa stii ca ai cazut din lac in put.
  #712  
Vechi 20.04.2015, 02:42:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Pentru cei ce n-au citit tot topicul, sunt trei catehisme pe net, unul l-am citat recent, celelalte doua la inceput. Catehismul este rezumatul invataturii ortodoxe.

Asadar, doar catehisme:

Catehismul Sfantului Nicolae Velimirovici: http://www.stmaryanaheim.org/docs/Ca...limirovici.pdf

"Se poate mântui omul în afara Bisericii?
Nu se poate mântui, pentru că Biserica este vistierul harului lui Dumnezeu, fără de care nimeni nu se poate mântui, ca o mâna desprinsă de trup."

Catehism: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=47

" 47. Ce este Biserica?
In Biserica, iar nu in afara de ea, Domnul nostru Iisus Hristos impartaseste harul Sau mantuitor, prin Duhul Sfant in Sfintele Taine. Caci daca "Hristos este capul Bisericii, trupul sau, al carui mantuitor este" (Efeseni. 5, 23), cum zice cuvantul dumnezeiesc al Sfintei Scripturi, atunci nimeni nu poate sa se impartaseasca de mantuire, daca nu este madular al trupului lui Hristos, adica al Bisericii.

Adevarul mantuirii in Biserica este mare si taina lui este adanca; de primirea si urmarea lui atarna insasi mantuirea noastra. Pentru a apropia acest adevar de intelegerea noastra, Mantuitorul face asemanarea cu vita si mladitele: "Ramaneti intru mine si eu intru voi. Precum mladita nu poate sa aduca roade de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi, daca nu ramaneti inru mine. Eu sunt vita, voi sunteti mladitele. Cine ramane intru mine si eu intru el, acela aduce roada multa, caci fara mine nu puteti face nimic. Daca unul nu ramane intru mine, este lepadat ca o mladita ce s-a uscat" (Ioan 15, 4-6). Precum mladita se usuca daca este rupta de vita, de la care primeste hrana prin seva, tot asa si sufletul moare duhovniceste, adica isi pierde mantuirea, daca se rupe de Biserica, trupul tainic al lui Hristos, care il hraneste duhovniceste prin harul dumnezeiesc. Harul din Biserica este ca sangele cald din trupul omenesc viu, sange care hraneste toate madularele trupului. Daca un madular se desprinde de trup, atunci de indata se lipseste de viata, caci nu mai curge in el sangele trupului, si asa este de lepadat. Tot asa si credinciosul care se desprinde de Biserica, in care este harul, moare sufleteste, pentru ca nu mai are viata duhovniceasca din trupul tainic al lui Hristos."
  #713  
Vechi 20.04.2015, 03:01:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Era o pildă undeva cu un călugăr care zicea cam tot asa ceva despre sine... dar când l-a pus la încercare părintele sub a cărui ascultare era, a rezultat că de fapt în sinea lui nu era asa smerit. (am să caut povestea, n-o găsesc acum)

Doamne ajută! si iertati dacă v-am supărat cu ceva.
Smerenia nu face atata caz de sine. Se vede dupa purtare. Dar cand purtarea e alta trebuie facuta din vorbe, pentru cine e destul de naiv sa se ia dupa vorbe..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #714  
Vechi 20.04.2015, 03:06:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. N-a scris nimic la subiect pana acum pe topic, nici macar o singura fraza, doar talcuirile lui, nu-l intereseaza sfintii si invatatura Bisericii, face doar circ.
Diferenta intre noi mai mosule, e ca eu n-am nevoie sa ma ascund in spatele vorbelor altora ca sa spun ce gandesc.

Si nici nu am pretentii de autoritate suprema inhamand Sfintii la carutza mea cu idei cum fac sectarii sau tu de ex.

Iar daca gresec, sunt ilogic, incoerent chiar as fi bucuros sa mi e aratei unde gresesc, dar logc, punctual, nu cu fantezii de genul "nu vorbesti tu aici vorbeste Vatican II" sau texte sectare gen "parerea sfintilor e diferita" si intre doua citate aruncate la plezneala din Sfinti trosc si ideile tale ametite care trebuie sa prevaleze.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #715  
Vechi 20.04.2015, 03:08:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Era o pildă undeva cu un călugăr care zicea cam tot asa ceva despre sine... dar când l-a pus la încercare părintele sub a cărui ascultare era, a rezultat că de fapt în sinea lui nu era asa smerit. (am să caut povestea, n-o găsesc acum)

Doamne ajută! si iertati dacă v-am supărat cu ceva.
Pe mine cu nimic nu mai supărat.

Dar vreau să-mi răspunzi la o întrebare:

Dacă Pavel, se numește cel dintâi păcătos, adică primul păcătos, sau cel mai mare păcătos, eu că mă numesc pulbere, praf și cenușă, greșesc ?

"să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu." - I Timotei 1, 15.

Mulțumesc.

P.S.: Dalian și Alin, așa e, sunt mai rău decât spuneți voi că sunt, pomeniți-mă, rugați-vă pentru mine, vă doresc să reușiți voi să ascultați de duhovnic mai bine ca mine și să biruiți mândria mai bine ca mine, pomeniți-mă, pe mine spurcatul și întinatul, desfrânatul și leneșul, bun de nimic ce sunt, pomeniți-mă, vă rog din suflet.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.04.2015 at 03:11:52.
  #716  
Vechi 20.04.2015, 03:10:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru cei ce n-au citit tot topicul, sunt trei catehisme pe net, unul l-am citat recent, celelalte doua la inceput. Catehismul este rezumatul invataturii ortodoxe.

Asadar, doar catehisme:

Catehismul Sfantului Nicolae Velimirovici: http://www.stmaryanaheim.org/docs/Ca...limirovici.pdf

"Se poate mântui omul în afara Bisericii?
Nu se poate mântui, pentru că Biserica este vistierul harului lui Dumnezeu, fără de care nimeni nu se poate mântui, ca o mâna desprinsă de trup."

Catehism: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=47

" 47. Ce este Biserica?
In Biserica, iar nu in afara de ea, Domnul nostru Iisus Hristos impartaseste harul Sau mantuitor, prin Duhul Sfant in Sfintele Taine. Caci daca "Hristos este capul Bisericii, trupul sau, al carui mantuitor este" (Efeseni. 5, 23), cum zice cuvantul dumnezeiesc al Sfintei Scripturi, atunci nimeni nu poate sa se impartaseasca de mantuire, daca nu este madular al trupului lui Hristos, adica al Bisericii.

Adevarul mantuirii in Biserica este mare si taina lui este adanca; de primirea si urmarea lui atarna insasi mantuirea noastra. Pentru a apropia acest adevar de intelegerea noastra, Mantuitorul face asemanarea cu vita si mladitele: "Ramaneti intru mine si eu intru voi. Precum mladita nu poate sa aduca roade de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi, daca nu ramaneti inru mine. Eu sunt vita, voi sunteti mladitele. Cine ramane intru mine si eu intru el, acela aduce roada multa, caci fara mine nu puteti face nimic. Daca unul nu ramane intru mine, este lepadat ca o mladita ce s-a uscat" (Ioan 15, 4-6). Precum mladita se usuca daca este rupta de vita, de la care primeste hrana prin seva, tot asa si sufletul moare duhovniceste, adica isi pierde mantuirea, daca se rupe de Biserica, trupul tainic al lui Hristos, care il hraneste duhovniceste prin harul dumnezeiesc. Harul din Biserica este ca sangele cald din trupul omenesc viu, sange care hraneste toate madularele trupului. Daca un madular se desprinde de trup, atunci de indata se lipseste de viata, caci nu mai curge in el sangele trupului, si asa este de lepadat. Tot asa si credinciosul care se desprinde de Biserica, in care este harul, moare sufleteste, pentru ca nu mai are viata duhovniceasca din trupul tainic al lui Hristos."

Aha, ai dat-o de pe o poveste pe alta.
De la cine nu intra in Rai, la cine nu intra in Biserica.

Urmeaza sa pui placa cu botezul, dar stim foarte bine nu doar ca botezul e de mai multe feluri, dar si din cei nebotezati cu botezul crestin (inainte de venirea lui Hristos) au intrat in Rai (si sunt binenteles si madulare ale Bisericii).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #717  
Vechi 20.04.2015, 03:11:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă Pavel, se numește cel dintâi păcătos, adică primul, eu că mă numesc pulbere, praf și cenușă, greșesc ?

"să mântuiască pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu." - I Timotei 1, 15.
Dap.
Ca pin el vorbea Duhul lui Dumnezeu, prin tine vorbeste fatzarnicia.

Citat:
Dalian și Alin, așa e, sunt mai rău decât spuneți voi că sunt, pomeniți-mă, rugați-vă pentru mine, vă doresc să reușiți voi să ascultați de duhovnic mai bine ca mine și să biruiți mândria mai bine ca mine, pomeniți-mă, pe mine spurcatul și întinatul, desfrânatul și leneșul, bun de nimic ce sunt, pomeniți-mă, vă rog din suflet.
Pe cine sa pomenim? Pe personajul virtual Igor_Paslusnik sau pe papusarul lui, Botos Remus Emilian?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.04.2015 at 03:13:34.
  #718  
Vechi 20.04.2015, 03:14:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dap.
Ca pin el vorbea Duhul lui Dumnezeu, prin tine vorbeste fatzarnicia.



Pe cine sa pomenim? Pe personajul virtual Igor_Paslusnik sau pe papusarul lui, Botos Remus Emilian?
Nu te-am întrebat pe tine, am întrebat-o pe ea.

Pomenești pe cine vrei. Dumnezeu știe la cine te referi.

Da, eu sunt fățarnic, dar prefer să mă numesc mai departe, așa cum știu că sunt, orice ar zice alții. Nu se mântuie ei în locul meu.

Apropo, tu nu ești fățarnic ?

P.S.: să mă pomenești, frate Dalian, și să pot scrie mai corect gramatical, mă simt stânjenit când îmi mai scapă greșeli gramaticale. Mulțumesc din suflet și iartă-mă, frate iubit, că te-am smintit. Știu că mă iubești și îți mulțumesc. Domnul să ne miluiască.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.04.2015 at 03:19:44.
  #719  
Vechi 20.04.2015, 03:18:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tot ce e posibil. Dar macar nu incerc sa nu ies in evidenta cu persoana mea, nu ma laud cu inchipuitele mele realizari si renuntari duhovnicesti nu afisez ipocrita smerenie, ceea ce iti recomand si tie sa incerci.

Pana la urma pentru care din cele doua personaje vrei sa ne rugam?
Sa vedem de rugaciuni ai nevoie sau de doctor?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #720  
Vechi 20.04.2015, 03:22:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot ce e posibil. Dar macar nu incerc sa nu ies in evidenta cu persoana mea, nu ma laud cu inchipuitele mele realizari si renuntari duhovnicesti nu afisez ipocrita smerenie, ceea ce iti recomand si tie sa incerci.

Pana la urma pentru care din cele doua personaje vrei sa ne rugam?
Sa vedem de rugaciuni ai nevoie sau de doctor?
Minunat. Deși ești și tu fățarnic. Suntem doi fățarnici.

Nici eu nu mă laud cu renunțări duhovnicești, ci răspund la ce sunt întrebat. Mă laud cu slăbiciunile, sunt un ticălos ordinar. Și cu ce spun, nu mă laud, spun Adevărul.
Ești invidios, sau te bucuri împreună cu mine de bucuriile mele?

Da, eu am nevoie și de rugăciune și de doctor. Tu de ce ai nevoie?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.04.2015 at 03:24:38.
Subiect închis