Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.03.2009, 05:59:08
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Va rog o mica rugaminte

Cei din neam ce au trecut la penticostali,adventisti,evanghelisti si s-au stins din viata se pot trece pe pomelnicu dat in biserica ortodoxa,se pot pomeni laolalta cu ceilalti stinsi din neam,cunostinte?Si pentru sant primite rugaciunile si milosteniile?
multumesc
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2009, 07:37:44
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Unhappy Din pacate...

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Cei din neam ce au trecut la penticostali,adventisti,evanghelisti si s-au stins din viata se pot trece pe pomelnicu dat in biserica ortodoxa,se pot pomeni laolalta cu ceilalti stinsi din neam,cunostinte?Si pentru sant primite rugaciunile si milosteniile?
multumesc
In "Pidalionul" si "Pravila Bisericeasca " -de Arhim. Nicodim Sachelarie, ed .1940 se spune asa: NU se pot pomeni la Sfanta Liturghie paganii, necredinciosii, apostatii, ereticii, cei nebotezati, cei ce au pacate impotriva Duhului Sfant, adica hulitorii de Dumnezeu si cei care se impotrivesc Adevarului cu stiinta si vointa. NU pot fi pomeniti la biserica cei ce au murit in necredinta,, in eres, in secta, sinucigasii, si copiii morti inaintea botezului ca si cei avortati.Si daca astea-s regulile...eu nu in pun la sfintele slujbe...insa NU POOOOT SA NU MA ROG pentru ei acasa cu durere si lacrimi..poate Bunul Dumnezeu ii va intoarce cumva pe cei rataciti la dreapta credinta...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2009, 07:47:51
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit si...

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
In "Pidalionul" si "Pravila Bisericeasca " -de Arhim. Nicodim Sachelarie, ed .1940 se spune asa: NU se pot pomeni la Sfanta Liturghie paganii, necredinciosii, apostatii, ereticii, cei nebotezati, cei ce au pacate impotriva Duhului Sfant, adica hulitorii de Dumnezeu si cei care se impotrivesc Adevarului cu stiinta si vointa. NU pot fi pomeniti la biserica cei ce au murit in necredinta,, in eres, in secta, sinucigasii, si copiii morti inaintea botezului ca si cei avortati.Si daca astea-s regulile...eu nu in pun la sfintele slujbe...insa NU POOOOT SA NU MA ROG pentru ei acasa cu durere si lacrimi..poate Bunul Dumnezeu ii va intoarce cumva pe cei rataciti la dreapta credinta...
uitasem sa adaug...daca au murit, cu atat mai mult ma rog...acasa..insa la sf slujbe NU E VOIE... Pr. Cleopa zicea la fel si de cei necununati la Sf. Biserica si tare ma doare gandul asta... oameni dragi mie..traiesc asa...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2009, 21:41:55
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
uitasem sa adaug...daca au murit, cu atat mai mult ma rog...acasa..insa la sf slujbe NU E VOIE... Pr. Cleopa zicea la fel si de cei necununati la Sf. Biserica si tare ma doare gandul asta... oameni dragi mie..traiesc asa...
Eu am citit ca nu e voie .....dar sper ca Bunul Dumnezeu sa ne ajute ..
Noi cei care suntem inca pe pamant ne putem ruga pentru ei ,Sf Liturghie scoate sufletul si din Iad daca acel suflet a trecut pe la Biserica ..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2009, 16:15:58
nadia.r's Avatar
nadia.r nadia.r is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

astazi se implineste un an de cand finul meu in varsta de aproape trei ani a disparut luat de apele raului Bistrita,nu s-a mai gasit nimic de al lui iar dezlegarea la mormant o facem la bunica lui,ma doare sufletul fiindca as vrea sa-l stiu macar in cimitir,cine stie pe unde zace trupul micutului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2009, 19:23:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nadia.r Vezi mesajul
astazi se implineste un an de cand finul meu in varsta de aproape trei ani a disparut luat de apele raului Bistrita,nu s-a mai gasit nimic de al lui iar dezlegarea la mormant o facem la bunica lui,ma doare sufletul fiindca as vrea sa-l stiu macar in cimitir,cine stie pe unde zace trupul micutului.
A facut cineva Acatistul Sfantului Mina pentru acest micutÉ
Eu l-as recomanda foarte calduros, deoarece este ceea ce se numeste a re-gasi ceva pierdut, si Sfantul Mina este deosebit de grabnic ajutator in aceste situatii.

Daca nu il ai, te pot ajuta.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2010, 23:20:46
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nadia.r Vezi mesajul
astazi se implineste un an de cand finul meu in varsta de aproape trei ani a disparut luat de apele raului Bistrita,nu s-a mai gasit nimic de al lui iar dezlegarea la mormant o facem la bunica lui,ma doare sufletul fiindca as vrea sa-l stiu macar in cimitir,cine stie pe unde zace trupul micutului.
Este botezat copilul? La ce biserică a fost botezat? Care este numele lui?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30
o mica rugaminte Andrei_so Umanitare 26 31.01.2011 10:33:10
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 02:39:33
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 15:46:57