Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.06.2008, 17:35:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne este foarte greu noua, celor din lume, sa spunem cum stau lucrurile cu plecarea in pustie. Pentru ca nu mergi in locuri deja stiute, batute de picior.

Evident, mergi de buna voie si nu silit. Insa, ai convingerea ca mergi spre a ta zidire si nu saracire primind indemnul de a pasi spre pustie. Raman la credinta ca e nevoie de chemare si aici. Alfel, nu iesi biruitor ci biruit. S-au spus lucruri minunate ce nu trebuie uitate: "sa nu crezi niciodata inimii tale, pentru ca e orbita de vechile impatimiri. Sa nu urmezi intru nimic judecata ta, sa nu hotarasti nimic prin tine insuti fara intrebare si sfat si sa nu gandesti sau sa socotesti ca parerile tale sunt mai bune si mai drepte decat parerile indrumatorului tau."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.06.2008, 18:44:55
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

"De obicei la manastire ne ducem pentru ca avem o chemare; unii se duc in vizita si raman acolo. Mie mi-a zis o maica batrana cand m-am dus la Buciumeni (si e de la Parinti cuvantul acesta):
In manastire sunt trei feluri de oameni:
Oameni care au venit din dragostea de a fi cu Dumnezeu tot timpul; e o bucurie de a te ruga, o bucurie de a sluji, o bucurie de a fi cu El si atunci nu ai unde sa te duci, nu poti sa nu te duci. Acestia sunt oamenii care au vocatia simtita in mod limpede.
Oameni care nu s-au mai descurcat in lume, fie nu s-a maritat daca-i fata, fie ca baiat nu a avut curajul sa ceara pe nimeni de nevasta, fie nu a avut serviciu, nu s-a adapatat in lume unde oamenii sunt rai...
Si cei pe care i-a trimis vrajmasul ca sa incurce treaba acolo. Acum fiecare lucreaza, acolo-i ravna mare... Dar ce nu stie diavolul este ca Dumnezeu este stapanul tuturor si foarte multi din cei trimisi de diavol ajung calugari buni pana la urma.
Cum stim momentul? Fiecare il descopera in felul lui." - fragment din cartea "Mestesugul bucuriei", scrisa de Maica Siluana.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.06.2008, 21:48:49
dragutul_flavi dragutul_flavi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 18
Implicit

Buna :hmmm: Acest topic este facut de userul cornelpr... Despre topic nu am nimic de zis; despre Cornel :( nici atat. Numai ca duhovnicul meu intra des pe forum. El mi-a atras atentia cu privire la numele acesta... Nu stiu de ce mi-a spus sa nu vb cu el:dontgetit: ; dar, cred k duhovnicul nu ma minte, stie el ce stie:satisfied: In fond, cine ar putea sa-i raspunda la intrebare in adevaratul sens al cuvantului?
Cornel, pustnicii nu sunt cunoscuti de lume, numai de dumnezeire. Un pustnic nu este tot una cu un schimnic, precum nici rotundul nu-i tot aia cu cercul.. Cercul e gol, rotundul este plin. Aseamana un pustnic cu un ziarist daca vrei sa-l afli, si il vei afla curand.
-Succes la cautat...:hmmm:
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.06.2008, 07:23:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragutul_flavi
Numai ca duhovnicul meu intra des pe forum.
halal duhovnic
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.06.2008, 19:24:38
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de dragutul_flavi
Numai ca duhovnicul meu intra des pe forum.
halal duhovnic
Mirela, te rog sa nu vorbesti astfel.. si bunul nostru parinte Adrian intra pe forum. Ori acesta este un prilej de mare bucurie si ajutor pentru noi. De ce asa mirela draga? oare nu ne bucuram cand un parinte ne cerceteaza si ne ajuta? Oare nu avem nevoie AICI unde adesea ne varsam supararile, nervii acumulati peste zi..uitand ca in spatele monitorului se afla un om? un OM adevarat care are si el sentimente, dureri, neputinte, slabiciuni. Oare cati dintr noi realizam ca acest virtual NICIODATA nu ne va permite sa ne cunoastem cu adevarat? E ff usor sa judeci dar fff greu sa intinzi o mana sa ridici pe cel ce a cazut.
Scuze ca am fost off topic dar nu am putut sa tac.:)

Si sa raman in atmosfera topicului spun ca, Nu neaparat un pustnic ne poate rezolva problemele. De multe ori solutia este la indeamna dar noi NU vrem sa o vedem.. Da a vedea un schimonah e o binecuvantare si asta e drept! :)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.06.2008, 21:19:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) multumesc pentru sfaturi, jenica. si nu uita nici tu, dreapta socoteala mai inainte de toate.

dupa mine, un duhovnic care intra des pe un forum - oare altceva mai bun de facut nu are? - si da sfaturi de genul sa nu vorbesti cu cutarescu, nu mi se pare OK. eu cred ca acest duhovnic are ceva de ascuns, de aceea a dat acel sfat.

NB:
1. cornelpr --- din cate a mai scris si el pe aici, pe forum, este tot preot;
2. Adrian/ Negroponte nu intra des si e destul de scump la vorba, ceea ce e f. bine, un exemplu de urmat!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.06.2008, 21:21:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apropo, bun nu este decat singur Dumnezeu, eu asa stiu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.06.2008, 21:29:01
dragutul_flavi dragutul_flavi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 18
Implicit

Macar stiti cine l-o hirotonit pe Cornel??? cumva un 'mitropolit' eretic??? sa aflati adevarul si sa mi-l ziceti si mie.;)
Va pup. Pa pa!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.06.2008, 21:12:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate or fi citind si ceva ierarhi din BOR ce se scrie pe acest forum...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.12.2008, 20:32:54
maiami maiami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 3
Thumbs up pustnic

poti gasi un pustnic la manastirea PATRUNSA din valcea mai sus de FRASINEI
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 15:43:27
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 00:41:44
filmul tzarul-unde il pot gasi? lore86 Generalitati 13 18.04.2010 22:21:37
stie cineva unde il pot gasi pe parintele savatie bastovoi? bogdan_222 Calugarul 3 30.07.2009 18:27:15
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41