Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.01.2007, 12:25:19
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
si apoi cand pui batic pe cap si fusta lunga in biserica ( si nu numai) o faci pentru ca respecti locul unde te afli, stai cu cutremur ca esti in casa Lui Hristos nu mergi acolo doar ca sa vezi ce costum nou si-a cumparat vecina sau cat de mult s-a umplut biserica in sarbatori...mergi acolo ca sa iti gasesti pacea sufleteasca..dar cum sa o gasesti daca constiinta te mustra ce esti imbracat indecent?? cum sa gasesti pacea pe care o cauti la biserica daca din rusine iesi afara cand vecina te cearta ca ai murdarit icoana de ruj cand ai sarutat-o....atunci ma intreb e asa de greu sa gasesti pacea?? oare merita ea sa fie sacrificata pt o pereche de pantaloni??un ruj??puitn parfum??...sa meditam la asta si sa fim sinceri cu noi insine ce ne este de folos...
Cei care se rujeaza si se imbraca indecent nu cred ca se duc la biserica pentru motivele pe care le-ai enumerat. :D Eventual se duc ca asa au fost crescuti sau ca sa le ajute Dumnezeu in viata aceasta pamanteasca.

Sa n-am parte la judecata lui Hristos de judecata pe care le-o fac altora!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2007, 07:56:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cele spuse de tine dannsan ar fi corecte daca Saurian i-ar fii judecat macar ca lumea pe cei care vorbeste. Parerea mea este ca nu a facut-o decit la modul general, desigur tot judecata se cheama dar daca scoatem sentintele din mesajele noastre, mindriile, razbunarile ,rautatile si restul de lucruri necrestine...nu prea mai ramin mesaje pe forum:D
Cred ca mai mult este constient ca nu-i in spiritul crestin sa o faca (cum nu sintem nici noi)si mai cred ca ar fii avut mult mai multe de spus...dar s-a infrinat. De aici si "rugaciunea"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2007, 20:56:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Codreanu
Eu cred ca o tinuta decenta ar fi potrivita.Nu? :D
Merg constant la biserica si constat ca toti mai multi nu mai tin cont de tinuta vestimentara. Nimeni nu zice sa venim la costum sau mai stiu eu cum. Dar a veni in blugi (mai ales fetele) strimti, provocatori si cu bluze, pulovere pestrite cu culori stridente mi se pare totusi ca o lipsa de educatie si respect. O alta problema este vorbitul cu tonalitate ridicata si graba unora de a se duce sa sarute icoanele sau SF. Moaste. Nu dragi crestini ! Nu putem veni oricum in Casa Domnului. Tinuta si comportamentul nostru pot influenta actul credintei. Si va pun o intrebare directa : pe cine vrem sa bucuram venind in Casa Domnului? deci mare atentie cum intram intr o biserica. Este exact cum ne-am duce in fata Domnului, cu respect, cu dragoste , cu smerenie , cu inima deschisa si dupa o lunga si profunda cugetare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.03.2007, 22:42:05
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

sincer nu am avut rabdare sa citesc prea multe pareri, dar parerea mea este ca fiecare trebuie sa fie conshtient ca in Biserica se afla in fata lui Dumnezeu si avand gandul acesta nu cred ca poate sa isi aleaga o tinuta nepotrivita pentru a merge la slujba.bineinteles, cred ca trebuie sa tina cont de reguli(daca le pot numi asa), adica tinuta recomandata de Biserica, si anume(pt femei)capul acoperit, fusta lunga,fara machiaj, cercei, etc.eu una incerc sa respect lucrurile astea, desi mai merg cateodata si in pantaloni, cand trec intamplator pe la biserica(doar sa ma inchin) sau in alte ocazii neprevazute.parerea mea:D doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.03.2007, 17:06:37
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

soro fa CE TE ODIHNESTE PE TINE SUFLETESTE cred ac e cel mai bun lucru nu??? Doamne ajuta jenica
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.03.2007, 23:50:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana_ema
sincer nu am avut rabdare sa citesc prea multe pareri, dar parerea mea este ca fiecare trebuie sa fie conshtient ca in Biserica se afla in fata lui Dumnezeu si avand gandul acesta nu cred ca poate sa isi aleaga o tinuta nepotrivita pentru a merge la slujba.bineinteles, cred ca trebuie sa tina cont de reguli(daca le pot numi asa), adica tinuta recomandata de Biserica, si anume(pt femei)capul acoperit, fusta lunga,fara machiaj, cercei, etc.eu una incerc sa respect lucrurile astea, desi mai merg cateodata si in pantaloni, cand trec intamplator pe la biserica(doar sa ma inchin) sau in alte ocazii neprevazute.parerea mea:D doamne ajuta!
Cel mai important este bunul simt, ce ar trebui insusit in primii 7 ani de acasa. Cei ce l-au insusit , vor sti cu siguranta ce tinuta este indicata la intrarea intr-o biserica . Nici o parere nu conteaza despre acest subiect, ci, repet , bunul simt al fiecaruia si nu in ultimul rind relatia noastra cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2007, 19:35:24
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Vorbeati mai devreme de nish panouri cu explicarea tinutei in manastiri. daca acele panouri ar fi puse la intrarea in biserica, cand o persoana ar merge la biserica, si ar observa ca tinuta nu e tocmai adecvata.. ce ati propune sa faca?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.05.2007, 20:40:19
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Sa se duca acasa imediat si sa se imbrace corespunzator sau sa isi cumpere(daca e femeie) rapid o fusta de la primu chiosc, sa se demachieze, sa isi dea jos bijuteriile, sa isi puna o batista sau ceva in cap(daca nu are batic). Dupa ce iese din biserica sa se imbrace la loc si sa isi continue drumul(ca in fond vad ca numai pe aspect se pune accentul)A, sa nu uit, daca are pantofi cu toc mai bine intra desculta. Iar daca e la menstruatie sa nu intre deloc. Sper sa nu am omis nimic!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.05.2007, 21:34:02
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ba da! Parul sa-l lase sa creasca macar pe cap si deasupra ochilor daca prin alte parti oricum nu o face!:D:p
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.05.2007, 23:19:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
Vorbeati mai devreme de nish panouri cu explicarea tinutei in manastiri.
Lasati panourile cu afisari pentru cei de la Marketing, ele nu au ce cauta in curtea Bisericii Ortodoxe. LA noi transmiterea obiceiurilor se face cu inima, verbal, cu blindete, privind omul in ochi. Sa nu ne luam dupa marile panouri cu luminite ale protestantilor pentru ca se simte de la o posta ca nu este ceva placut lui Dumnezeu:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 15:25:46
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 18:27:24
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 03:31:14
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 19:38:22
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 16:50:15