Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2011, 17:26:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Fără violență - după caz

Se discuta aprins pe alt fir, dar în afara topicului, dacă avem sau nu voie să facem uz de forța fizică. Am pus în discuție situația critică a unui atac asupra familiei: e creștinește să ne apărăm copiii și soția într-un caz extrem? Am dat exemplul Sfîntului Ioan Valahul care s-a apărat să nu fie violat și l-a omorît fără să vrea pe stăpînul lui.

Astăzi am găsit un citat din Hristoitia Sfîntului Nicodim Aghioritul care îl citează pe Sfîntul Ioan Gură de Aur. O găsiți ușor pe net.

155. Cum pedepsesc oamenii pe hulitori, bâtându-i (la pagina 133)

"Iar dacă nu vă temeți de pedepsele pe care le dă Dumnezeu hulitorilor, măcar temeți-vă de pedepsele pe care le dau oameniiși dracii. Pedepsesc oamenii pe hulitori, deoarece dumnezeiescul Hrisostom poruncește întâi să se pedepsească hulitorii cu răni și cu bătăi, că zice: „Dacă auzi pe cineva hulind pe Dumnezeu în mijlocul târgului, apropie-te de el și ceartă-l și de este trebuință, lovește-l peste obraz și zdrobește-i gura, și se va sfinți mâna ta prin această lovire. Și de te vor duce la judecată, du-te; și de va căuta să te pedepsească judecătorul pentru aceasta, zi cu îndrăzneală: Că l-ai lovit fiindcă a hulit pe Împăratul îngerilor. Iar de va fi trebuință, să suferiți moarte, pentru că ai înțelepțit pe fratele tău; răbdarea aceasta în loc de mucenicie se va socoti ție."

Dau aici acest fragment pentru că mulți creștini au falsa impresie că în creștinism nu e permis nici să te aperi, d-apoi să-l iei la bătaie pe vecinul care-și terorizează constant femeia și copiii (vorba unui preot). Ei bine, vedeți mai sus cum Sfinții fac derogări la sfînta bătaie chiar și pentru hula împotriva Lui Dumnezeu.

Am convingerea că vor veni în curînd vremuri în care lupta de stradă va fi la ordinea zilei și noi trebuie să avem suficient discernămînt să ne apărăm unii pe alții păstrîndu-ne în același timp conștiința nepătată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2011, 20:49:22
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Asa ii in ziua de azi se practica un crestinism prea moale si fara vlaga si se permite calcarea in picioare de catre altii dar daca ne lasam calcati in picioare asta v-a continua multa vreme.Eu sunt de parere ca trebuie sa fim duri cum erau profetii din vechiul testament pentru ca traim deja vremurile lui noe din nou sodoma si gomora au rasarit pe toate continentele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2011, 00:50:00
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VEGIRO Vezi mesajul
Asa ii in ziua de azi se practica un crestinism prea moale si fara vlaga si se permite calcarea in picioare de catre altii dar daca ne lasam calcati in picioare asta v-a continua multa vreme.Eu sunt de parere ca trebuie sa fim duri cum erau profetii din vechiul testament pentru ca traim deja vremurile lui noe din nou sodoma si gomora au rasarit pe toate continentele.

Eu cred ca cel mai bine am cauta un echilibru, nu sa fugim dintr-o extrema in alta.
Si intre a te apara pe tine si a te duce pe strada cu bata in mana pentru a cotonogi pacatosi este o diferenta destul de mare.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2011, 12:34:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai bine am cauta un echilibru, nu sa fugim dintr-o extrema in alta.
Si intre a te apara pe tine si a te duce pe strada cu bata in mana pentru a cotonogi pacatosi este o diferenta destul de mare.
Scopul este bun, anume înțelepțirea fratelui tău, cum zice acolo Sfîntul Ioan Gură de Aur. Deși nu prea văd cum s-ar întîmpla asta în zilele noastre...

Dumnezeu, pentru salvarea unui suflet ticăloșit de păcate, permite chiar demonizarea lui temporară ca să-l cîștige pentru veșnicie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2011, 14:09:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In The Holy Bible exista cazuri cand Cel de Sus a ordonat israelitilor sa mearga la lupta(Iosua 4:13)sau cand a ordonat pedeapsa cu moartea(Exod 21:12, Levitic 20:11).In Ecclesiastul este subliniata acesta componenta a lumii in care traim ,,iubitul isi are vremea lui, si uratul isi are vremea lui; razboiul isi are vremea lui, si pacea isi are vremea ei"(Eclesiastul 3:8).Inclusiv Cel de Sus este comparat cu un razboinic: ,,Domnul este un razboinic viteaz: numele Lui este Domnul"(Exodul 15:3).

Hristos s-a intalnit cu multi soldati romani sau iudei.Nu le-a spus sa nu mai fie soldati.Ioan Botezatorul la fel(Luca 3:14).Armata face parte din istoria umana,asta nu inseamna ca razboiul este un lucru pozitiv ci pur si simplu inseamna ca este inevitabil,datorita naturii umane.Daca tara acesta nu ar fi fost aparata cu pretul vietii atator eroi acum nu ar mai fi existat acesta natie si poate nici credinta ortodoxa pe aceste meleaguri.Ca sa ramin in sfera argumentatiei ortodoxe:

Atanasie cel Mare
a spus: "Nu este ingaduit a ucide, dar a rapune pe cei potrivnici in razboaie este si legiuit, si vrednic de lauda.”
(am citit o opinie conform careia porunca din Exod 20:13 implica,in sensul ei din iudaica,si elementul ,,premeditare"si,,rautate".Acesta ar explica diferenta dintre ,,a ucide" si ,,a rapune".Eu inteleg ,,a rapune" mai mult ca o reactie la o agresiune,nu ca o violenta initiala.Poate ca Atanasie cel Mare stia de o asemenea diferenta lingvistica si a folosit doi termeni distincti).

In plus Vasile cel Mare a precizat ca uciderile de acest fel „nu le-au socotit Parintii nostri intre ucideri; mi se pare ca le dau iertare celor care lupta intru aparare, pentru cumintenie si pentru buna cinstire de Dumnezeu”.
(termenul de ,,cumintenie"s-ar putea sa vizeze cele spuse de Apostolul Petru in I Petru 2:13-14 mai ales in contextul unui razboi de aparare,cand esti inrolat in acest sens si este sanctionat in cazul in care refuzi inrolarea sau dezertezi)

Eu votez pentru dreptul de a te apara cand esti atacat si pentru obligatia,in special pentru orice barbat care poate tine o arma in mana, de a-si apara tara.Eu nu am gasit in The Holy Bible un pasaj care sa condamne razboiul de aparare sau armata.Chiar am vazut recent un reportaj despre Primul Razboi Mondial in care erau difuzate imagini de arhiva de la Marasesti si Oituz.Erau preoti care oficiau o slujba trupelor care se pregateau pentru lupta.Ma indoiesc profund ca le-a spus vreunul ,,Ostasi lasati jos armele si mergeti cu panselute spre liniile germane".Au existat inclusiv preoti care au pus mana pe arme,Popa Șapcă,si au fost considerati eroi.Aici ar trebui mentionat mai ales preotul Coriolan Buracu,un mare patriot roman

Last edited by Scotland The Brave; 20.04.2011 at 18:32:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2011, 14:33:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai bine am cauta un echilibru, nu sa fugim dintr-o extrema in alta.
Si intre a te apara pe tine si a te duce pe strada cu bata in mana pentru a cotonogi pacatosi este o diferenta destul de mare.
Uite aici echilibru:

După aceasta, binecredinciosul împărat Constantin, vrînd să întărească credința în Hristos Dumnezeu, a poruncit să se țină soborul a toată lumea în cetatea Niceii. Acolo adunîndu-se Sfinții Părinți, au propovăduit luminat dreapta credință, iar pe Arie, rău cugetătorul și semănătorul de neghină, împreună cu eresul lui, l-a dat anatemei. Apoi pe Fiul lui Dumnezeu întocmai de o cinste și de o ființă cu Tatăl mărturisindu-L, a dat pace dumnezeieștii și apostoleștii Biserici.

Atunci și minunatul Nicolae fiind la sobor, unul din cei 318 Sfinți Părinți, cu mare vitejie a stat împotriva hulelor lui Arie și împreună cu Sfinții Părinți a arătat dogmele credinței celei drepte și tuturor le-a făcut cunoscut cu adeverință.

Despre dînsul povestește unul dintre istorici, că, aprinzîndu-se cu rîvnă dumnezeiască ca al doilea Ilie, a îndrăznit în mijlocul soborului a rușina pe Arie, nu numai cu cuvîntul, ci și cu fapta, lovindu-l pe Arie peste față. De acest lucru, s-au întristat Sfinții Părinți și, pentru aceea a luat de la dînsul semnele cele arhierești.

Iar Domnul nostru Iisus Hristos și Preabinecuvîntata lui Maică, privind din înălțime la nevoințele Sfîntului Nicolae, au binevoit spre fapta lui cea cu îndrăzneală și au lăudat rîvna lui cea dumnezeiască. Aceeași vedenie a avut și oarecare din Sfinții Părinți cei mai vrednici, precum însuși Sfîntul Nicolae a văzut mai înainte de alegerea sa la arhierie, adică, stînd de o parte a lui, Hristos Domnul cu Evanghelia, iar de altă parte Preacurata Fecioară Născătoare de Dumnezeu cu omoforul, au dat înapoi cele luate de la dînsul, cunoscînd din aceea că a fost plăcută lui Dumnezeu acea îndrăzneală a sfîntului. Deci, părinții au tăcut și ca pe un plăcut al lui Dumnezeu, foarte mult l-au cinstit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2011, 14:49:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Eu votez pentru dreptul de a te apara cand esti atacat si pentru obligatia,in special pentru orice barbat care poate tine o arma in mana, de a-si apara tara.
Exact. Pentru aceasta se roagă Biserica Ortodoxă la fiecare Liturghie astfel:

"Pe ostașii români căzuți pe cîmpurile de luptă pentru apărarea țării, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăția Sa."

sau

"Pe fericiții întru adormire eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, căzuți pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea noastră, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția Sa!"

Iar cei care participă în mod conștient și activ la rugăciunile preotului răspund cu voce tare sau în gînd:

"Amin!"


Este foarte important să conșientizăm jertfa celor care au făcut sacrificiul suprem pentru ca noi să ne păstrăm hotarele așa cum Dumnezeu a binevoit și credința ortodoxă nealterată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 01:15:06
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 28.06.2011 00:03:13
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42