Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.11.2016, 21:21:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Eu nu vad nici o problema,pentru ca nu pot sa ma pun in postura lui Dumnezeu.N-am toate datele problemei,deci nici nu ma obosesc sa-mi dau cu parerea..
Și cum se deosebește o asemenea atitudine de noțiunea de "ascultare oarbă" ? Dacă în loc de interdicția consumului de cârnați, Dumnezeu ar binevoi mâine să instituie obligația uciderii de pisici (sau de oameni mai scunzi de 180 cm), ați reacționa în același fel ? "Nu mă pun în postura lui Dumnezeu, n-am toate datele problemei, nu mă obosesc să-mi dau cu părerea" ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.11.2016, 21:44:08
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai
Și cum se deosebește o asemenea atitudine de noțiunea de "ascultare oarbă" ? Dacă în loc de interdicția consumului de cârnați, Dumnezeu ar binevoi mâine să instituie obligația uciderii de pisici (sau de oameni mai scunzi de 180 cm), ați reacționa în același fel ? "Nu mă pun în postura lui Dumnezeu, n-am toate datele problemei, nu mă obosesc să-mi dau cu părerea" ?!
Deci am avut dreptate ...Tu ai probleme cu ascultarea si inventezi situatii imaginare gen "om de paie" (carnatii,uciderea de pisici,etc) ca sa-ti "justifice" atitudinea.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.11.2016, 22:12:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Deci am avut dreptate ...Tu ai probleme cu ascultarea si inventezi situatii imaginare gen "om de paie" (carnatii,uciderea de pisici,etc) ca sa-ti "justifice" atitudinea.
Am crezut că e destul de evident că am probleme cu ascultarea. Tocmai de aceea făceam vorbire despre ascultarea oarbă.

În altă ordine de idei, Dumnezeul iudeo-creștin a avut destule momente în care a ordonat ascultătorilor lui să ucidă, și nu doar pisici, așa că nu văd unde e "omul de paie".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.11.2016, 00:12:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Mihai, eu banuiesc ca uciderea copiilor egipteni, de pilda: e clar ca nu niste ingeri au facut asta. Parerea mea e ca niste drone, dar e posibil sa ma insel.
Repet, e o teorie.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 05.11.2016 at 00:20:27.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.11.2016, 11:28:48
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Am crezut că e destul de evident că am probleme cu ascultarea. Tocmai de aceea făceam vorbire despre ascultarea oarbă.

În altă ordine de idei, Dumnezeul iudeo-creștin a avut destule momente în care a ordonat ascultătorilor lui să ucidă, și nu doar pisici, așa că nu văd unde e "omul de paie".
Vezi ce patesti daca mananci carnati vinerea,ajungi la hulirea de Dumnezeu ,apoi pana la ucidere mai e un pas.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.11.2016, 11:33:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Si mai am o nelamurire, Mihnea: harul lucrator, pe care il gaseai la originea actiunii binevoitoare catre semenul necajit, impune automat o actiune anume din partea noastra?
E obligatoriu ca omul sa dea curs harului? E un determinism absolut aici, fara nici o libertate decizionala din partea omului?
Deloc. Eu pot sa dau curs sau nu gandului binevoitor. Daca ii voi da curs, voi primi tot mai multe haruri lucratoare. Acestea vor fi diferite si in sens, nu numai in calitate. Voi simti imboldul de a ma ruga. Apoi, pe cel de a posti. Voi dobandi nu doar gandul bun de a tine un post, ci il voi putea tine, negasind aceasta peste masura de greu ("lucrarea Spiritului Sfant da si vointa, si putinta").
Invers, daca nu ii voi curs, voi mai primi, totusi, haruri lucratoare. Dumnezeu nu e ca noi, care, daca cineva ne-a refuzat un dar, atunci acela e dusmanul nostru toata viata. Nu, voi mai primi, de la El, ocazii de a ma apropia de El. Adica haruri lucratoare. Dar mai rar decat in primul caz si, cumva, mai "orizontale" ca sa zic asa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.11.2016, 12:21:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deloc. Eu pot sa dau curs sau nu gandului binevoitor. Daca ii voi da curs, voi primi tot mai multe haruri lucratoare. Acestea vor fi diferite si in sens, nu numai in calitate. Voi simti imboldul de a ma ruga. Apoi, pe cel de a posti. Voi dobandi nu doar gandul bun de a tine un post, ci il voi putea tine, negasind aceasta peste masura de greu ("lucrarea Spiritului Sfant da si vointa, si putinta").
Invers, daca nu ii voi curs, voi mai primi, totusi, haruri lucratoare. Dumnezeu nu e ca noi, care, daca cineva ne-a refuzat un dar, atunci acela e dusmanul nostru toata viata. Nu, voi mai primi, de la El, ocazii de a ma apropia de El. Adica haruri lucratoare. Dar mai rar decat in primul caz si, cumva, mai "orizontale" ca sa zic asa.
Un punct de vedere care ar trebui sa dea mult de gandit. Nu numai lui Igor, care insista asupra "lipsei harului" de la cei dinafara Bisericii Ortodoxe. Cand omul ajunge sa priveasca astfel, a facut deja un pas extrem de important. Sigur, postitori si rugatori sunt multi, dar discernerea profunda asupra datoriei noastre de crestini, e mai greu de aflat. Nu ca "obiect de schimb" - eu merg la biserica, Tu imi dai 300g. de Har; eu ma rog, Tu ma ajuti sa devin bogat; eu postesc, Tu le rupi picoarele dusmanilor mei!...
Uneori suntem siliti sa constatam ca Dumnezeu este in toate. Cam toate religiile orientale insista pe principiul gandirii pozitive: acela de a ierta si de a nu dori raul nimanui. Totusi, multi dintre crestini omit acest lucru, desi este a doua porunca a desavarsirii. Inca nu intelegem ca judecand si urand pe cei care ne fac rau sau... nu ne fac bine, desi sunt platiti consistent pentru a sluji intereselor noastre, nu facem decat sa ne adancim povara suferintelor. Posibil ca cei pe care-i uram si blestemam, sa ajunga in Iad, desi nu-i exclus sa gaseasca o portita de intrare la Dumnezeu, precum cea a vamesilor. Dar noi ramanem iremediabil osanditi pentru neiertare! Harul lucrator, zadarnic bate la poarta unei inimi zavorate...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.11.2016, 13:22:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori suntem siliti sa constatam ca Dumnezeu este in toate.
Mai ușor cu panteismul pe scări!
Dumnezeu NU este în toate. Asta nu e învățătură creștină.

Pardon, continuați.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.11.2016, 14:55:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai ușor cu panteismul pe scări!
Dumnezeu NU este în toate. Asta nu e învățătură creștină.

Pardon, continuați.
N-auzi ca omul este silit? Silit sa constate, zice....
Sa fim ingaduitori cu aproapele silit. Asta chiar este! - invatatura crestina.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.11.2016, 15:02:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai răsfirați creștinilor, mai răsfirați!
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai ușor cu panteismul pe scări!
Dumnezeu NU este în toate. Asta nu e învățătură creștină.

Pardon, continuați.
Incet-incet, se inmultesc "Igor-"ii... E nevoie si de cineva responsabil cu ordinea, nu? Nu tin sa contrazic pe nimeni... Fiecare cu "ale lui"! Totusi, uneori, asa cum spuneam, ne grabim "igoreste" sa etichetam spusa cuiva, drept erezie, numai fiindca nu corespunde cu inversunarea noastra fata de o dogma, o natie, o culoare a pielii sau o culoare politica. Daca privim cu pace, asa cum ne cere si budistul, si hindusul, si crestinul, vom ramane in pace, nu numai cu cei cu care intram nolens-volens in conflict, dar si cu Dumnezeu care ne trimite... "Inger de pace"! Tocmai de aceea sustin ca Dumnezeu e in toate. Ca de n-ar fi... vai si-amar ar fi...
Nu stiu de unde ai dedus ca Dumnezeu lipseste de undeva , din moment toata creatia ii apartine, si nici un fir de iarba nu se clinteste fara voia Lui. Si omul (de oriunde-ar fi el) si dobitocul, si planta, si natura, si universul asculta glasul Domnului, ca de n-ar fi asa, totul s-ar transforma in haos... Hai ca nu-i greu, totusi, de acceptat acest principiu simplu, pe care-l invatam din frageda pruncie!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde