Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2010, 22:21:44
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La intrebarea "Cine este aproapele meu?" Hristos ofera pilda samarineanului milostiv. Iata un articol ziditor al parintelui Teofil Paraianu, Dumnezeu sa-l ierte! -
http://www.razboiulnevazut.org/articol/42/Aproapele

Tin minte ca am citit undeva ca omul cel mai important, intr-un anumit moment, este cel de langa tine, aici si acum. Asadar, sa incepem de la apropiatii nostri, de la parinti, rude, prieteni, si apoi sa ajungem sa ii cuprindem pe toti. Cum sa avem dragoste pentru aproapele, cand nu avem nici macar pentru apropiatii nostri?
aproapele tau este orice om cu care ai contact, chiar si aici pe forum. toti oamenii sunt "aproapele tau": cersetorul din autobuz, directorul unde lucrezi, topcat, eu, iustin etc...:) parerea mea...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2010, 22:29:02
luminitarodina luminitarodina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Send a message via Skype™ to luminitarodina
Implicit

[quote=maria-luisa;202709]aproapele tau este orice om cu care ai contact, chiar si aici pe forum. toti oamenii sunt "aproapele tau": cersetorul din autobuz, directorul unde lucrezi, topcat, eu, iustin etc...:) parerea mea...[/QUOT
Dilema mea era in legatura cu faptul ca nu ne ingrijim de cei din familie dar avem grija de necunoscuti. Cum ne va judeca Dumnezeu? Ne va zice oare: da, l-ai ajutat pe x, y, z, dar stii ca in momentul acela cineva din familia ta (aproapele) era in suferinta si tu nu l-ai cercetat?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.01.2010, 22:39:10
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

[quote=luminitarodina;202720]
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
aproapele tau este orice om cu care ai contact, chiar si aici pe forum. toti oamenii sunt "aproapele tau": cersetorul din autobuz, directorul unde lucrezi, topcat, eu, iustin etc...:) parerea mea...[/QUOT
Dilema mea era in legatura cu faptul ca nu ne ingrijim de cei din familie dar avem grija de necunoscuti. Cum ne va judeca Dumnezeu? Ne va zice oare: da, l-ai ajutat pe x, y, z, dar stii ca in momentul acela cineva din familia ta (aproapele) era in suferinta si tu nu l-ai cercetat?
daca e in suferinta, indiferent cine, cu atat mai mult cineva din familia ta si poti sa-l ajuti si vrea sa-l ajuti cu ceva, atunci asta trebuie facut, dar aproapele tau nu sunt doar cei din familia ta, asta am vrut sa zic.

Last edited by maria-luisa; 20.01.2010 at 09:49:06.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2010, 10:29:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Aproapele meu este cel in care recunosc "chipul lui Dumnezeu" sau "chipul lui Hristos". Problema este ca de multe ori se intampla sa nu il recunoastem, nici macar in noi, si, cu atat mai putin, in cei de langa noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2010, 11:13:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitarodina Vezi mesajul
Dilema mea era in legatura cu faptul ca nu ne ingrijim de cei din familie dar avem grija de necunoscuti. Cum ne va judeca Dumnezeu? Ne va zice oare: da, l-ai ajutat pe x, y, z, dar stii ca in momentul acela cineva din familia ta (aproapele) era in suferinta si tu nu l-ai cercetat?
Sa mai punem problema intr-un fel: Cred ca aproapele este cel care are nevoie ACUM SI AICI de tine! Fie rude, fie prieteni, fie necunoscuti... Eu traiesc in strainatate departe de rude, departe de prieteni (nu sunt de mult timp plecat deci nu am multi prieteni noi) si atunci ce fac? Astept pana ajung langa cei dragi sa-i ajut? Nu prea cred.... Ajuti pe primul care iti iese in cale si are nevoie de ajutor! Daca ar fi fost vorba de rude sau de cei dragi probabil ar fi spus "rude" sau "aproape de inima ta". Parca tot Hristos spunea "Tot ce ați făcut unuia dintre frații mei mai mici, mie mi-ați făcut".
Doamne ajuta sa si implinim cele bune!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2010, 11:21:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu uitati ca "aproapele meu" a fost definit in VT si se incadreaza in religia tribala. De aia spuneam ca are un iz de coada de maimuta, ca nu prea diferentiaza omul de animal, desi e un pas in plus.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2010, 12:07:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu uitati ca "aproapele meu" a fost definit in VT si se incadreaza in religia tribala. De aia spuneam ca are un iz de coada de maimuta, ca nu prea diferentiaza omul de animal, desi e un pas in plus.
Animalele nu au fost create "dupa chipul lui Dumnezeu". Nu pot vedea in animal un semen al meu. Daca unii o fac, nu au decat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2010, 12:30:44
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

aproapele este cel care nevoie de tine si iti cerul ajutorul in mod pertinent. poate o sa aruncati cu piatra, dar multe "rude" traiesc cu ideea ca daca ai, sa la dai. ca asa trebuie, daca ai..... de parca "avutul" asta l-ai furat sau ti-a picat din cer. nu conteaza ca muncesti 15-20ore/zi... si ce daca. ceea ce spun nu cred ca este o chestie generala, dar mi se pare corect sa-l ajuti pe cel care are nevoie reala de ajutorul tau, fie ca ti-e frate, fie ca e un simplu strain.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.01.2010, 12:48:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Animalele nu au fost create "dupa chipul lui Dumnezeu". Nu pot vedea in animal un semen al meu. Daca unii o fac, nu au decat.
Esti plin de prejudecati
Nu am spus ca animalul e semenul tau, am spus ca si animalele tin la aproapele lor, animalele din aceeasi haita
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.01.2010, 13:19:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Esti plin de prejudecati
Nu am spus ca animalul e semenul tau, am spus ca si animalele tin la aproapele lor, animalele din aceeasi haita
Stiu ca s-a dovedit stiintific comportamentul de socializare, in randul multor animale. E un lucru minunat, care arata, ca atat ele cat si noi, am fost adusi la existenta de acelasi Creator.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04