Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2010, 12:10:51
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Stiu ca rusii lipoveni nu cred in Sfanta Trinitate,ci numai in Dumnezeu si Fiul,iar Sf.Impartasanie nu se ia atat de simplu ca la noi.Imi poate spune cineva mai multe?
Pai daca nu cred in Sf. Duh inseamna ca nu mai este vorba despre aceeasi religie sub alta forma ci o cu totul alta credinta. Cum ai spus-o chiar tu exista Trinitate si nu dualitate sau altceva. Pai ei cum fac Crucea daca nu cred in Sf. Duh, nu se inchina in numele Tatalui si al Fiului si al Sf. Duh ? Pai daca nu fac asa pai nici crestini nu se pot numi daramite ortodocsi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2010, 12:14:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Pai daca nu cred in Sf. Duh inseamna ca nu mai este vorba despre aceeasi religie sub alta forma ci o cu totul alta credinta. Cum ai spus-o chiar tu exista Trinitate si nu dualitate sau altceva. Pai ei cum fac Crucea daca nu cred in Sf. Duh, nu se inchina in numele Tatalui si al Fiului si al Sf. Duh ? Pai daca nu fac asa pai nici crestini nu se pot numi daramite ortodocsi
Poate fac un stâlp, frunte și apoi buric, cine știe. Sunt de acord că dacă nu cred în Sfânta Treime nu se pot numi creștini.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2010, 12:20:57
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Tot ce ati scris pana acum este GRESIT !!!!
Confundati ritul vechi (lipovenii) cu stilul vechi (al calendarului)

In secolul XVII in Rusia a fost un patriarh Nicon, care a vrut sa indrepte ritualul bisericii ruse. Slavii se distantasera de practica ortodoxa a grecilor si deja aveau particularitati care nu erau tocmai conforme cu ortodoxia. Cum ar fi: facerea semnului Sf. Cruci doar cu doua degete, cantarea de doua ori aliluia in loc de trei, liturghia de doua - trei ori mai lunga decat a restului ortodoxiei, inserari in crez care nu erau in varianta originala, folosirea doar a 5 prescuri la proscomidie, etc.

Patriarhul Nicon a initiat aceasta reforma de indreptate a practicii, insa nu a fost acceptata de toata lumea, care a vazut in asta o schimbare a credintei, a dogmelor. Aceasta neacceptare s-a produs datorita ignorantei si a ingustimii mintii oamenilor.
De aici s-a nascut curentul Vechi Ritualist (Rit Vechi), care de-a lungul timpului s-a faramitat in grupari paralele aparand chiar si adevarate erezii pe langa schisma initiala. Din aceste faramitari fac parte Lipovenii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2010, 12:24:44
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Stiu ca rusii lipoveni nu cred in Sfanta Trinitate,ci numai in Dumnezeu si Fiul,iar Sf.Impartasanie nu se ia atat de simplu ca la noi.Imi poate spune cineva mai multe?
Gresit...
Au aceiasi credinta ca si noi, doar ritualul, practica, difera.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2010, 12:29:23
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lipoveni
http://ro.orthodoxwiki.org/Rascolnici

Last edited by Hector; 06.09.2010 at 12:40:35.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2010, 13:22:09
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Multumesc de lamurire.Am primit vizita unor colegi cu aceasta religie,si au inceput cu"la voi" si "la noi" de parca coborasem atunci din copac si voiau sa ma crestineze.

Last edited by ap2010; 06.09.2010 at 13:24:38.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2010, 21:15:45
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit

Confirm tot ce a zis hector.
Daca vreti sa aflati de unde vin lipovenii consultati:

http://www.scribd.com/doc/3018284/Sc...-schismei-ruse

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biseric...n_Rom%C3%A2nia

Rusii lipoveni (rit vechi) nu au nici o legatura cu romanii de pe stil vechi. Cat despre erezie sau schisma, lucrurile sunt discutabile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria cu o persoana de o alta religie naomy Nunta 53 21.08.2011 00:45:21
Prastas si botez in aceeasi zi ? Va rog sa ma ajutati Gina De. Slujba inmormantarii 8 08.09.2010 23:25:10
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 15:59:33
Forma bisericii matad Secte si culte 8 15.09.2008 12:10:14
Botez si cununie in aceeasi zi? laurati Botezul 5 12.09.2008 19:10:08