Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 27.04.2011, 14:55:31
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Cum sa ne purtam cu aproapele nostru?

- Să socotim pe aproapele nostru mai bun decât noi, să-i cerem sfat în loc să-i dăm noi, iar lipsurile lui să i le completăm cu dragostrea noastră. Faceți aceasta și vă mântuiți!

Părintele Paisie Olaru
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #632  
Vechi 27.04.2011, 15:22:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Rabdarea si smerenia

"Rabdarea este casa rugaciunii, iar smerenia este materia cu care se hraneste ea" (Avva Ilie Ecdicul).
Reply With Quote
  #633  
Vechi 27.04.2011, 21:58:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Precum , si . . .

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Cum sa ne purtam cu aproapele nostru?

- Să socotim pe aproapele nostru mai bun decât noi, să-i cerem sfat în loc să-i dăm noi, iar lipsurile lui să i le completăm cu dragostrea noastră. Faceți aceasta și vă mântuiți!

Părintele Paisie Olaru
" Nu cauta sa auzi de la prieteni pe cele placute , ci pe cele adevarate ! ( Sfantul Fotie )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #634  
Vechi 28.04.2011, 23:22:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Intr-un targ indepartat dintr-o tara indepartata s-a auzit vorba ca trebuia sa soseasca un trimis al imparatului. Numai ca in ziua respectiva sosisera doi calatori straini: unul prost imbracat dar care zambea tot timpul si altul imbracat de gala insa mereu era incruntat. Cel ponosit dadea binete la toata lumea si zambea catre toti, cel incruntat ii tot masura cu un metru ce-l purta la cingatoare si rezultatul nu-l multumea defel. Oamenii s-au gandit sa-l gazduiasca pe trimisul imparatului, dar cum nu stiau care din cei doi este cel autentic, caci uitai sa va spun ca ambii pretindeau ca el e trimisul imparatului, au zis ca unii sa-l gazduiasca pe zambaret iar altii pe cel incruntat. Cei mai sarmani au ales sa-l gazduiasca pe cel ponosit ca, se gandeau ei, pe cel incruntat nu aveau cum sa-l multumeasca cu saracia lor. In schimb cei instariti, notabilitatile targului si invatatii, l-au ales pe cel incruntat, spunandu-si ca un imparat nu trimite un zanatec sau un nebun ca trimis al sau. Calatorii cei ciudati au stat trei luni in acel targ, schimband gazda in fiecare zi, dupa care si-au vazut de drum spunand ca mai trebuie sa mearga si in alte targuri si au plecat. Dupa plecarea lor un lucru ciudat s-a intamplat. Cei care l-au gazduit pe ponosit au inceput sa se asemene acestuia si sa zambeasca tot timpul, sa-si dea binete si sa se ajute unul pe altul. In schimb cei care l-au gazduit pe cel ferchezuit si incruntat se tot masurau cand se intalneau incruntandu-se tot mai tare unii la altii, caci nici un rezultat nu le era pe plac. Acuma, nu stiu sa va spun morala, ca am uitat-o, si nu stiu nici care dintre cei doi era trimisul imparatului.
Poate reusiti sa descalciti dvs povestea. Daca nu, uitati-o.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #635  
Vechi 29.04.2011, 10:41:16
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Articol interesant!

Hristos a inviat!

Am descoperit acest articol pe site-ul ecrestin, deci nu-mi apartine, dar mi s-a parut interesant si am dorit sa-l cititi si voi dragi frati si surori de pe forum. Dzeu sa ne lumineze pe toti ca sa mergem pe calea cea buna!


Dreptate, Ură și Dragoste


Așa cum Platon spunea în „Republica”, „drept este să dai fiecăruia ce i se cuvine.” Dreptatea este caracterizată întotdeauna de echitabilitate, de echilibru, de neutralitate. Conform Dreptații suntem rezultatul propriilor noastre acțiuni: „Ceea ce seamană omul acela va și secera”. Justețea nu este niciodată injustă. Ea nu va da niciodată nimănui ceea ce nu merită. Avem de-a face cu un aforism, cu o lege universală menită să mențină ordinea în univers și să producă în om acțiuni juste pentru că, așa cum spunea Isus, „cu ce măsură veți judeca, cu aceea veți fi judecați” sau binecunoscuta zicere populară: „Cine sapă groapa altuia cade singur în ea”. Dreptatea nu e părtinitoare, ea dă fiecăruia exact ceea ce merită, exact ceea ce i se cuvine. Ea nu poate fi bună sau rea, pozitivă sau negativă, e pur și simplu neutră, temelia indestructibilă pe care există binele și răul, dragostea și ura. Un sistem guvernat de dreptate ar fi in echilibru perfect, totuși această perfecțiune l-ar dezumaniza, ar face din el o simplă înlănțuire de cauze și efecte, drept pentru care, este de preferat ca pe lângă dreptate să mai existe și alte principii care să strice sau să redea echilibrul sistemului.

Dacă dreptatea este neutră prin definiție, celelalte legi morale care guvernează universul, formează perechi contrarii. În planul moralității, însă, contrariile nu sunt complementare, ci dihotomice sau antagonice. Restul contrariilor sunt complementare. Perechile noapte-zi, deal-vale, înalt-adânc, masculin-feminin, rece-cald, întuneric-lumină și altele de genul acesta, sunt contrarii complementare pentru că împreună formează o unitate. Între ele există atracție. Putem folosi aceste contrarii complementare în sens simbolic sau metaforic dacă atribuim, de pildă, binelui simbolul lumină și răului simbolul întuneric, dar în acest sens conotația lor inițială se pierde, la fel și raportul de complementaritate. O dată intrați în zona moralității nu mai exită relații de complementaritate, ci doar relații antagonice, cu toate acestea dualismul se păstrează, lumea are în continuare un caracter dual.

Și dacă am vorbit de zona neutră, care se chemă Dreptate, ne vom referi în continuare la extrema negativă și extrema pozitivă.
Ce anume perturbă echilibrul dreptații? E vorba de un principiu negativ și în același timp de unul pozitiv, care ne scot „un pic” din „monotonia” unei dreptăți mereu previzibile. Aceste principii, în esență, sunt unul și același, pentru că se opun Deptății, dar direcțiile de opoziție reprezintă tocmai acele contrarii antagonice de care vorbeam mai înainte: Binele și Răul, Dragostea și Ura. Vom alege drept sisteme de referință, Dagostea și Ura, pentru ca ele sunt modele ce cuprind toate categoriile bune și rele existente. Asta pentru că socotim că Dragostea e binele suprem iar Ura e răul suprem.

Cum acționează ura în raport cu dreptatea? Ca și Dragostea, ura dă tuturor ceea ce nu li se cuvine. Fie că e vorba de ura de intenție sau ura de reacție, Ura se aseamănă cu Dragostea prin faptul că dă tuturor ceea ce nu li se cuvine. Ura răsplătește întotdeauna binele prin rău, ea face răul dintr-o motivație distructivă, nu pentru că persoana respectivă ar merita sau i s-ar cuveni un asemenea rău. Un exemplu elocvent este crima lui Cain. Ura acestuia acționată motivat și distructiv, concretizată prin moarte, nu este o consecință justă a comportamentului lui Abel. Cain își ucide fratele și provoacă un dezechilibru pentru că fapta sa nu poate fi catalogată drept un act de dreptate. Acționând manipulați de ură distrugem principiul echitabilității: „ochi pentru ochi dinte pentru dinte”. Ura dă fiecăruia ceea ce nu i se cuvine, ea vine să întrerupă ordinea stabilită prin Dreptate și să instaureze haosul. Și dacă ura, care perturbă și pervertește echilibrul dreptății, există, Dragostea este în acest caz mai mult decât necesară și compensatorie.

Mai mult decât relevante, în acest sens, sunt cuvintele lui Isus: „Ați auzit că s-a zis: Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte. (...) Dar eu vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blastămă, faceți bine celor ce vă urăsc, rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și vă prigonesc”. Elocvența acestui exemplu constă tocmai în faptul că pune fața în față două principii (dragostea și dreptatea), cel al echilibrului sau al echitabilității și cel care produce un „dezechilibru pozitiv” sau care vine să compenseze ura.
Dragostea este mereu o acțiune în exterior, o faptă, întotdeauna altruistă. Actul suprem de dragoste îl găsim tot pe paginile Scripturii: "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică." Dragostea adevărată dă celuilalt ceea ce el nu merită, ea nu este o consecință a unui antecedent comportamental. Dacă oferim dragoste numai celor ce merită dragostea noastră, Dragostea nu devine decât un instrument sau o expresie a Dreptății. Dragostea în cel mai înalt grad suna așa: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blastămă, faceți bine celor ce vă urăsc, rugați-vă pentru cei ce vă asupresc și prigonesc.
Indiferent care este haina pe care o îmbracă Dragostea (afectivitate, milă, prietenie, sau o simplă acțiune rațională, justă și dezinvoltă), ea are două caracteristici majore: acționează tot timpul în exterior împlinind nevoile altora și nu reprezintă un feedback, un răspuns natural (iubiți pe cei ce vă iubesc) la acțiunea celui ce primește dragoste. Dacă dragostea ar fi o simplă consecință a unei acțiuni drepte atunci noi n-am fi primit niciodată Dragostea lui Dumnezeu.

Drept este să dai fiecaruia ceea ce i se cuvine, Ura înseamna să dai fiecaruia ceea ce nu i se cuvine, în sens distructiv, iar Drogostea înseamna sa dai fiecaruia ce nu i se cuvine, în sens constructiv, să împlinești cele mai profunde nevoi ale aproapelui, chiar dacă nu le conștientizează încă.
Și mai presus de toate: "Dragostea nu e cu vorba, nici cu limba, ci cu fapta și cu adevărul."
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #636  
Vechi 29.04.2011, 13:36:54
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Smile

Hristos a inviat!

Am ales sa postez pentru prima data aici, in aceasta sectiune, pocainta fiind primul pas pe calea mantuirii, de la intuneric la lumina, de la mamona la Domnul Iisus Hristos. Am vazut astfel ca un "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" rostit impreuna cu recunoastearea greselilor si cu dorinta interioara de a te indrepta si a merge pe calea adevarului, a Vietii, a maririi drepte fata de Creator, a dulcei Ortodoxii a facut minuni in viata mea. Am vazut astfel ca rostind un "Fie Doamne Voia Ta caci Tu stii mai bine ca mine ce este spre binele meu sa mi se intample" linisteste sufletul si il umple de lumina intelegerii faptului ca Dumnezeu le randuieste toate bine. In schimb daca dau frau liber voii proprii lucrurile ies prost desi imi par a fi bune. De aceea spun "Fie Doamne Voia Ta precum am nadajduit intru Tine".

Si un cuvant de folos pe aceasta tema:

"Nu-l lasam pe Dumnezeu sa fie gazda care sa ne conduca, si de aceea suferim. Trebuie sa ne lasam in mainile Lui, viitorul nostru sa-l predam in mainile Proniei, ale voii dumnezeiesti, si Dumnezeu se va ingriji de noi."
Cuv. Paisie Aghioritul
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #637  
Vechi 29.04.2011, 13:45:39
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Am ales sa postez pentru prima data aici, in aceasta sectiune, pocainta fiind primul pas pe calea mantuirii, de la intuneric la lumina, de la mamona la Domnul Iisus Hristos. Am vazut astfel ca un "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" rostit impreuna cu recunoastearea greselilor si cu dorinta interioara de a te indrepta si a merge pe calea adevarului, a Vietii, a maririi drepte fata de Creator, a dulcei Ortodoxii a facut minuni in viata mea. Am vazut astfel ca rostind un "Fie Doamne Voia Ta caci Tu stii mai bine ca mine ce este spre binele meu sa mi se intample" linisteste sufletul si il umple de lumina intelegerii faptului ca Dumnezeu le randuieste toate bine. In schimb daca dau frau liber voii proprii lucrurile ies prost desi imi par a fi bune. De aceea spun "Fie Doamne Voia Ta precum am nadajduit intru Tine".

Si un cuvant de folos pe aceasta tema:

"Nu-l lasam pe Dumnezeu sa fie gazda care sa ne conduca, si de aceea suferim. Trebuie sa ne lasam in mainile Lui, viitorul nostru sa-l predam in mainile Proniei, ale voii dumnezeiesti, si Dumnezeu se va ingriji de noi."
Cuv. Paisie Aghioritul
Adevarat a inviat! Si bine ai venit printre noi. Frumos nick-name ai, domnule cautator de isihie! Nu stiu daca ai s-o gasesti aici, pe forum, dar iti doresc din toata inima s-o gasesti cat mai curand.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #638  
Vechi 29.04.2011, 16:38:47
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Implicit

@MariS: Multumesc pentru primirea calduroasa. Mi-am ales acest nick-name pentru ca imi place foarte mult linistea in care e prezenta mila lui Dumnezeu, adica isihia. Nu stiu ce m-as face fara ajutorul lui, sigur doar gafe si neghiobii, lucruri ce le fac cand ma mandresc si uit ca toate le-am primit si "nu am nimic fara sa fi primit" in dar de la Dumnezeu ca un Tata bun care nu imi rasplateste mie dupa faptele mele ca atunci nu ar fi bine pentru mine, ci dupa iubirea si mila lui fata de mine cel pacatos.
Aceasta liniste o gasesc mai ales in natura, care spre deosebire de mine "face ascultare" fata de Ziditor pastrand Legile Lui dar am gasit si aici pe acest forum cuvinte datatoare de pace postate de catre voi mai ales din cuvintele Sfintilor, pentru care va multumesc.


Adaug si un cuvant de folos:

"Cu cat traieste cineva mai lumeste, cu atat mai multa neliniste castiga. Numai langa Hristos se poate odihni cineva, pentru ca omul este creat pentru Dumnezeu, acolo este firescul lui, adica sa se afle cu Dumnezeu."
Cuv. Paisie Aghioritul
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #639  
Vechi 29.04.2011, 16:43:56
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Adevarat a inviat! Si bine ai venit printre noi. Frumos nick-name ai, domnule cautator de isihie! Nu stiu daca ai s-o gasesti aici, pe forum, dar iti doresc din toata inima s-o gasesti cat mai curand.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Așa este, n-o s-o găsești aici mai mult decât în alte locuri. Bine că isihia ține mai mult de interiorul nostru și de Harul lui Dumnezeu, nu de factorii externi.

Bine ai venit, căutătorule de isihie!
Reply With Quote
  #640  
Vechi 30.04.2011, 12:33:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un cuvant frumos din Antonel, care imi aduce aminte de bunica mea:

Nu poate fi cineva adevarat crestin, daca nu e si prigonit, caci soarta copiilor lui Dumnezeu aici pe pamant este sa sufere iubind. Suferinta pentru acum si slava pentru vesnicie. In drumul Crucii, care e ingust si plin de spini, iubirea e lumina, smerenia e ghidul, iar toate celelalte vin in urma acestora. Puterea sufletului crestin vine din dorinta de cruce si fuga de placere, caci sfanta lui podoaba este durerea. El bine stiind ca numai prin durerea Crucii se ajunge la Inviere si numai cel ce calca pe spinii suferintelor va ajunge la trandafirii Edenului. Fiule, iubirea adevarata, sfanta, se arata prin jertfa. Acestea sunt chemari la Dumnezeu, iar rasplata jertfirii este plata cea vesnica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03