Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.10.2010, 14:48:47
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Problema pusa in discutie este daca aceasta lege este dreapta sau nu. Daca in loc de burqa pe strada am interzice sutana monahala sau straiele preotesti sau baticul, cum ar fi? N-ar fi nedrept si absurd?

Franta interzice un obiect vestimentar prin lege, pentru niste motive absolut puerile (atentate teroriste, de parca teroristii nu se pot arunca in aer si fara burqa) sau stupide. Femeile care poarta acel val impotriva vointei lor au dreptul si obligatia sa se adreseze statului francez si sa ceara protectie. E Franta, nu Arabia Saudita, o femeie opresata de barbat are cui sa se adreseze. Politia isi face treaba, ONG-urile feministe la fel, s-ar rezolva imediat o astfel de problema.

Cei care nu sunt in stare sa vada nedreptatea care se face prin aceasta lege sunt islamofobi pana la punctul in care nu ii mai intereseaza nimic, decat sa-i vada pe musulmani cum se lovesc de astfel de probleme.
Legea e dreaptă fiindcă protejează identitatea culturală a poporului autohton. Multiculturalismul e o prostie, așa cum încep să recunoască politicienii UE (vezi mai jos). Popoarele europene și orice alt popor are dreptul la păstrarea specificului cultural. La fel ar trebui să avem și noi legi care să protejeze specificul cultural al României, să nu mai apară palate țigănești în stil indian sau chinatown.
............
Angela Merkel recunoaște că multiculturalismul a eșuat mizerabil:
http://uk.reuters.com/article/idUKTRE69F19T20101016
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.10.2010, 17:21:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Legea e dreaptă fiindcă protejează identitatea culturală a poporului autohton. Multiculturalismul e o prostie, așa cum încep să recunoască politicienii UE (vezi mai jos). Popoarele europene și orice alt popor are dreptul la păstrarea specificului cultural. La fel ar trebui să avem și noi legi care să protejeze specificul cultural al României, să nu mai apară palate țigănești în stil indian sau chinatown.
............
Angela Merkel recunoaște că multiculturalismul a eșuat mizerabil:
http://uk.reuters.com/article/idUKTRE69F19T20101016
Pe scurt:
- Legea e stramba, atata timp cat Franta sustine ca toti cetatenii ei sunt egali in fata legii. Plus ca, cel putin oficial, in Franta nu exista minoritati recunoscute, exista doar cetateni francezi.
- Merkel e populista pentru ca a ajuns la o cota de incredere deosebit de scazuta in randurile populatiei
- N-ai cum sa legiferezi prostul gust fara generalizari de genul "se interzice constructia de cladiri care aduc atingere identitatii nationale romanesti". Eu daca vreau sapte turnulete pe castel, poti interzice prin lege castelul cu sapte turnulete, dar in cazul asta imi fac un al optulea turnulet si tot eu castig. E nevoie, asadar, de generalizari crase. Doar un pas pana la dictatura, pana cand statul devine singurul care stie cum trebuie construite case corect.

Nu-i nimic, Traditie, te stim. Ai fantezii cu dictatura teocratica, pacat ca nu se va intampla asa ceva prea curand.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.10.2010, 18:17:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Curtea Constitutionala din Franta a decis ca legea care interzice purtarea valului islamic in public este constitutionala.

Ce parere aveti? Personal, consider asta o mare prostie. Stiu, musulmanii ii fac pe multi crestini sa simta un discomfort mai mare sau mai mic. Si pe mine ma deranjeaza rockerii, cu pletele in vant si motocicletele lor puturoase. Dar nu ma duc sa cer legiferarea vestimentatiei sau a lungimii parului. Cu atat mai putin o Curte Constitutionala trebuie sa valideze o lege asa de stramba, asa de perpendiculara pe libertatile persoanelor.

Daca se va adopta asa ceva si in Romania, o sa-mi para rau ca nu sunt femeie, ca jur c-as fi iesit pe strada acoperita complet de hijab, numai ca sa fiu arestata si sa vad ce se intampla.
Aceasta interzicere este justificata , tinand cont de actele de terorism ce se savarsesc in ultima perioada . Sub pretextul purtarii acestui acoperamant , se pot ascunde infractori si teroristi ce pot crea probleme la un moment dat . Deci ratiunea este complet alta , si trebuie privita ca atare . Este vorba de securitatea statului respectiv !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.10.2010, 19:50:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Acum esti experta in Islam? Sa fim seriosi, sunt multe scoli ale Islamului si nu toate gandesc la fel. Desi nu e atat de fragmentat precum crestinismul, Islamul are partea lui de schisme si interpretari diferite. Ce-o fi vrut sa zica profetul cu adevarat conteaza mai putin, ce conteaza e felul in care acele spuse sunt interpretate. Iar felul in care Coranul e interpretat, in diversele lui forme pe suprafata pamantului, reprezinta Islamul in sine.

Putem sa nu fim de acord cu Islamul, insa atata timp cat nu suntem musulmani, interpretarea "corecta" e a musulmanilor.
Dumneata crezi ce vrei, insa te rog s-o lasi mai moale cu discursul de tip pus-pumnul-in-gura. Multumesc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.10.2010, 19:56:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aceasta interzicere este justificata , tinand cont de actele de terorism ce se savarsesc in ultima perioada . Sub pretextul purtarii acestui acoperamant , se pot ascunde infractori si teroristi ce pot crea probleme la un moment dat . Deci ratiunea este complet alta , si trebuie privita ca atare . Este vorba de securitatea statului respectiv !
... in plus, vesmintele de genul burqa sau niqab nu au nimic in comun cu identitatea europeana, de oricare fel ar fi aceasta: culturala, sociala, religioasa, etc!
Musulmanii pedaleaza acum pe propria slabiciune / prostie a vesticilor si anume pe political correctness; speculeaza orice la maxim in ideea de a ingenunchia un sistem cu propriile arme. Iar unde nu le reuseste, ameninta cu atentate.
http://sheikyermami.com/2010/10/18/t...-of-burqa-ban/
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.10.2010, 20:48:31
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Curtea Constitutionala din Franta a decis ca legea care interzice purtarea valului islamic in public este constitutionala.

Ce parere aveti? Personal, consider asta o mare prostie. Stiu, musulmanii ii fac pe multi crestini sa simta un discomfort mai mare sau mai mic. Si pe mine ma deranjeaza rockerii, cu pletele in vant si motocicletele lor puturoase. Dar nu ma duc sa cer legiferarea vestimentatiei sau a lungimii parului. Cu atat mai putin o Curte Constitutionala trebuie sa valideze o lege asa de stramba, asa de perpendiculara pe libertatile persoanelor.

Daca se va adopta asa ceva si in Romania, o sa-mi para rau ca nu sunt femeie, ca jur c-as fi iesit pe strada acoperita complet de hijab, numai ca sa fiu arestata si sa vad ce se intampla.
Eu locuiesc in Spania.Pot sa fiu un bun roman si in acelasi timp sa traiec in aceasta tara fara sa fie cineva nevoit sa "legifereze!" pro sau contra, vr-o traditie din tara mea.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.10.2010, 21:14:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pe scurt:
- Legea e stramba, atata timp cat Franta sustine ca toti cetatenii ei sunt egali in fata legii. Plus ca, cel putin oficial, in Franta nu exista minoritati recunoscute, exista doar cetateni francezi.
- Merkel e populista pentru ca a ajuns la o cota de incredere deosebit de scazuta in randurile populatiei
- N-ai cum sa legiferezi prostul gust fara generalizari de genul "se interzice constructia de cladiri care aduc atingere identitatii nationale romanesti". Eu daca vreau sapte turnulete pe castel, poti interzice prin lege castelul cu sapte turnulete, dar in cazul asta imi fac un al optulea turnulet si tot eu castig. E nevoie, asadar, de generalizari crase. Doar un pas pana la dictatura, pana cand statul devine singurul care stie cum trebuie construite case corect.

Nu-i nimic, Traditie, te stim. Ai fantezii cu dictatura teocratica, pacat ca nu se va intampla asa ceva prea curand.
Legea nu e dreaptă sau strâmbă în funcție de constituție ci în funcție de dreptul divin al popoarelor la propria identitate culturală și la pământul strămoșesc.

Dacă Merkel e populistă înseamnă că atitudinea ei corespunde punctului de vedere al majorității populației care s-a săturat de îndoctrinarea cu multiculturalismul stupid și totodată înseamnă că și politicienii capătă curajul de a schimba direcția greșită în care a mers Europa în ultimele decenii. Slavă lui Dumnezeu că mai sunt și politicieni luminați ca Geert Wilders, care vorbesc cu inteligență împotriva curentului sinucigaș din politica și societatea europeană, adică împotriva deschiderii spre invazia de imigranți ne-europeni, în special de pericolul musulmanilor.

Vorbești în necunoștință de cauză, în țările civilizate există legi care reglementează stilul construcțiilor noi, care trebuie să se înscrie în stilul local (vernacular) al arhitecturii, pentru a nu strica aspectul unei zone. La noi încă nu există că populația e prea cercopitecă.

Nu am fantezii teocratice (nu-mi amintesc să fi spus asta pe forum), ai scos-o din burtă și oricum nu are legătură cu ce spuseseum în mesaj. Dar cred că democrația e făcută pentru popor, nu poporul pentru democrație. Democrația trebuie să protejeze drepturile și privilegiile poporului autohton, nu drepturile imigranților, ale veneticilor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.10.2010, 21:29:09
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Eu sper ca democratiile din vest sa se radicalizeze...De asemeni sper la Dumnezeu ca fluxul migrator musulman sa ne ocoleasca.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.10.2010, 09:55:59
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aceasta interzicere este justificata , tinand cont de actele de terorism ce se savarsesc in ultima perioada . Sub pretextul purtarii acestui acoperamant , se pot ascunde infractori si teroristi ce pot crea probleme la un moment dat . Deci ratiunea este complet alta , si trebuie privita ca atare . Este vorba de securitatea statului respectiv !
Draga domnule, mai are rost sa repet a nu stiu cata oara ca daca cineva vrea sa se arunce in aer cu tot cu jumatate din turistii de la Arcul de Triumf o poate face fara nici un fel de val? Chiar nu vedeti cat de nefondat este acest argument al securitatii?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.10.2010, 10:03:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dumneata crezi ce vrei, insa te rog s-o lasi mai moale cu discursul de tip pus-pumnul-in-gura. Multumesc.
Citat:
Acoperirea fetei si respectiv a mainilor de catre femei nu este in conformitate nici cu sunna (traditia profetului), nici cu Coranul, asadar musulmanii nu pot pretinde ca-si urmeaza religia imbrobodind femeile in niqab sau burqa! Case closed!!
Poate inainte de a baga dumneavoastra pumnul in gura cu afirmatii de genul "Case closed!!" veti binevoi sa recititi surele 24:31 si 33:58-59 din Coran, unde se cere explicit femeilor sa se acopere in public.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Interzicerea gradinaritului! Miha-anca Generalitati 28 24.08.2011 11:35:33
Nevoia de estetic în spațiul public Traditie1 Generalitati 16 08.02.2011 22:47:38
Comunitatea ortodoxa Nisa,Franta carmencita15 Reguli generale de utilizare a forumului 4 30.05.2010 21:10:55
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01