Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2013, 11:27:03
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Casatoria cu o persoana divortata

Hristos a inviat!

Vin si eu cu o intrebare ce ma framanata in ultimul timp (nu sunt in situatia aceasta ci pur si simplu m-am gandit mai mult la ea): oare este pacat sa te casatoresti cu o persoana divortata, daca acel divort a avut loc datorita neintelegerii in fostul cuplu (exclus adulterul)?

Multumesc anticipat pentru parerile dvs.
AGabriela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2013, 12:06:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cam da. Asta dacă punem preț pe Scriptură. Dacă nu, nu contează.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2013, 12:21:04
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Intr-adevar ma refeream din punct de vedere crestinesc. Dar daca o casnicie nu merge spre mantuire, este ingaduit divortul? Observ ca biserica ortodoxa ingaduie divortul in anumite conditii, asta inseamna ca si Dumnezu le ingaduie avand in vedere ca El ne cheama spre pace?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2013, 13:51:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Intr-adevar ma refeream din punct de vedere crestinesc. Dar daca o casnicie nu merge spre mantuire, este ingaduit divortul? Observ ca biserica ortodoxa ingaduie divortul in anumite conditii, asta inseamna ca si Dumnezu le ingaduie avand in vedere ca El ne cheama spre pace?
Daca nu merge spre mantuire... atunci de ce sa mergeti in alta parte???
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2013, 16:58:19
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Intr-adevar ma refeream din punct de vedere crestinesc. Dar daca o casnicie nu merge spre mantuire, este ingaduit divortul? Observ ca biserica ortodoxa ingaduie divortul in anumite conditii, asta inseamna ca si Dumnezu le ingaduie avand in vedere ca El ne cheama spre pace?
tocmai pt. ca Dumnezeu ne cheama spre pace El uraste divortul.
intradevar,acesta e ingaduit uneori,dar doar in conditii exceptionale(adulter,cand viata unui membru al familiei e pusa in pericol etc.)...si totusi,exista cazuri cand sotul isi inseala sotia si,desi aceasta e "indreptatita" sa-l paraseasca,nu o face,si astfel prin rabdare aduce pocainta in inima sotului(parintele Paisie Aghioritul povestea despre un sot a carui sotie a fugit de acasa si cand a aflat ca a ajuns o prostituata,s-a rugat lui Dumnezeu s-o ierte pt. ca numai din vina lui a ajuns ce a ajuns...si pentru aceasta el s-a invrednicit sa vada Lumina necreata pe care abia daca o vad cei mai mari asceti...si omul acesta traia in mijlocul orasului,nici macar postul nu-l tinea dar a dat dovada de dragoste si asta i-a placut lui Dumnezeu mai mult decat orice asceza).
nu-i de joaca cu asa ceva,azi ma-nsor,maine ma despart...pacea in familie se pastreaza cu greu,sunt ispite,incercari dar toate se pot birui cu ajutorul lui Dumnezeu.

acum,ca sa incerc un raspuns la intrebarea dumneavoastra...eu nu cred ca m-as putea casatori cu cineva care a divortat nu pt. ca a fost inselat,ci "datorita neintelegerii in fostul cuplu".pai daca respectivul nu a reusit sa ramana cu femeia cu care a fost unit PENTRU TOATA VIATA,oare va ramanea cu o alta???
bineinteles,exista si persoane aflate la casatoria a 2-a si care sunt foarte fericite,traiesc o viata crestineasca.

totusi,dati Slava lui Dumnezeu ca nu va aflati in asemenea situatie :D...si daca-Doamne fereste!-v-ati afla,orice hotarare ar trebui luata cu mult discernamant,sfat de la duhovnic si multa rugaciunhe si numai dupa ce acesta(divortul) ar fi,intradevar,singura solutie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2013, 17:13:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Intr-adevar ma refeream din punct de vedere crestinesc. Dar daca o casnicie nu merge spre mantuire, este ingaduit divortul? Observ ca biserica ortodoxa ingaduie divortul in anumite conditii, asta inseamna ca si Dumnezu le ingaduie avand in vedere ca El ne cheama spre pace?
Este de mare folos sfatul Sfantului Apostol Pavel:

"Daca un frate are o femeie necredincioasa, si ea voieste sa vietuiasca cu el, sa nu o lase. Si o femeie, daca are barbat necredincios, si el binevoieste sa locuiasca cu ea, sa nu-si lase barbatul. Caci barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios.

Altminterea, copiii vostri ar fi necurati, dar acum ei sunt sfinti. Daca, insa, cel necredincios se desparte, sa se desparta. In astfel de imprejurare, fratele sau sora nu sunt legati; caci Dumnezeu ne-a chemat spre pace. Caci, ce stii tu, femeie, daca iti vei mantui barbatul? Sau ce stii tu, barbate, daca iti vei mantui femeia?"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2013, 17:24:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La versetele de mai sus mă gândeam și eu.
Gândul că o căsnicie „nu merge spre mântuire” consider că este o ispită. Dacă nu merge, trebuie să te străduiești „până la sânge”, cum spune tot Apostolul, atât cât ține de tine, dar nu să încerci o alta. Este unică.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2013, 19:07:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

Cred ca ,a te casatori cu o persona divortata reprezinta un mare risc de esec viitor al relatiei respective !!!

Mie personal,statutul acesta de persoana divortata,imi inspira cea mai profunda neincredere si suspiciune din mai multe puncte de vedere .

In orice caz o astfel de persona poate fi banuita de mai multe defecte, printre care putem aminti :

1). pe primul plan se afla prostia sau lipsa de minte in alegerea partenerului cel mai potrivit, astfel incat sa nu se ajunga la divort .(multi isi aleg partenerul numai dupa impresia pur fizica, neglijand multe aspecte ale caracterului care pot trezi suspiciuni : inclinatie spre violenta, bautura, minciuna sau curvie !)
2). lipsa de seriozitate, lipsa de implicare, caractere usuratice

Nu am deloc incredere in copii ai caror parinti sunt divortati. Cred ca si ei trebuie foarte tare evitati ca si parteneri ! Mai devreme sau mai tarziu vor cadea in obiceiul vazut in famile (doar au acolo exemple stralucite ),si se mai stie si ca : aschia nu sare niciodata prea departe ...!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2013, 19:55:58
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul

Nu am deloc incredere in copii ai caror parinti sunt divortati. Cred ca si ei trebuie foarte tare evitati ca si parteneri ! Mai devreme sau mai tarziu vor cadea in obiceiul vazut in famile (doar au acolo exemple stralucite ),si se mai stie si ca : aschia nu sare niciodata prea departe ...!!!
Aici te-ai cam grabit cu judecata. Ai fi mirat sa vezi cati copii din parinti despartiti au ajuns oameni extraordiari. De asemenea ai fi mirat sa vezi cati copii din familii respectabile au ajuns niste paraziti ai societatii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2013, 23:19:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu, de aproape 20 de ani observ 2 proverbe arhicunoscute :
1. a doua casatorie, de regula, este mult mai rea decit prima !
2. daca lumea este plina de fete/femei bune!(nu am auzit pina acum pe cineva sa zica despre o fata sau femeie nemaritata ca ar fi rea, ca ar avea cusururi, ca nu ar fi deosebita) si-atunci , de unde atitea neveste rele?

si am constatat cum ca , cu o marja de eroare (vis-a-vis de aprecierea"de regula ") sunt f. adevarate aceste proverbe .

Restul pareri si partizanate de o parte si alta !
Consider insa ca daca ai avut parte de o casatorie in toata regula : care sa dureze cel putin 8 ani, din care sa fi rezultat cel putin 2 copii, in care sa fi purtat crucea casatoriei in toata marimea ei si care sa se fi terminat cu un divort din unul din motivele scripturistice , atunci nu mai are nici un rost , nici un sens, sa mai tentezi un nou mariaj. Afara de cazul in care , vorba marii majoritati a preotilor de mir : " ... eu nu pot sa stau fara femeie !"
Daca in viata iti dicteaza sexul si nu ratiunea , atunci nu ai decit sa insiri femeile pina cine stie cind , vei gasi una , chit ca va fi la 68 de ani !

Asa vad eu aceste subiect . Nu stiu daca va intereseaza dar am zis !
Insa fiecare sa faca dupa invataturile Scripturii si dupa puterile sale !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
Răspunde