Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 08.01.2009, 09:08:22
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia zilei: Hristos a înviat, și noi vom învia

„Iar ei au ținut cuvântul, întrebându-se între ei: "Ce înseamnă a învia din morți?". Și L-au întrebat pe Iisus, zicând: "Pentru ce zic fariseii și cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?". Iar El le-a răspuns: "Ilie, venind întâi, va așeza iarăși toate. Și cum este scris despre Fiul Omului că va să pătimească multe și să fie defăimat? Dar vă zic vouă că Ilie a și venit și i-au făcut toate câte au voit, precum s-a scris despre el". Și venind la ucenici, a văzut mulțime mare împrejurul lor și pe cărturari sfădindu-se între ei. Și îndată toată mulțimea, văzându-L, s-a spăimântat și, alergând, I se închina.“ (Marcu 9, 10-15)
Reply With Quote
  #512  
Vechi 09.01.2009, 16:55:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia zilei: Iisus se face cunoscut.

"Și în zilele acelea, Iisus a venit din Nazaretul Galileii și s-a botezat în Iordan, de către Ioan. Și îndată, ieșind din apă, a văzut cerurile deschise și Duhul ca un porumbel coborându-Se peste El. Și glas s-a făcut din ceruri: Tu ești Fiul Meu cel iubit, întru Tine am binevoit. Și îndată Duhul L-a mânat în pustie. Și a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de satana. Și era împreună cu fiarele și îngerii Îi slujeau. După ce Ioan a fost prins, Iisus a venit în Galileea, propovăduind Evanghelia împărăției lui Dumnezeu. Și zicând: S-a împlinit vremea și s-a apropiat împărăția lui Dumnezeu. Pocăiți-vă și credeți în Evanghelie." (Marcu 1, 9-15)
Reply With Quote
  #513  
Vechi 09.01.2009, 17:22:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma intreb daca de asemenea ispitire au parte si cei, care asteapta pana la varsta maturitatii, precum Iisus Hristos, ca sa se boteze?!?
Reply With Quote
  #514  
Vechi 09.01.2009, 20:35:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

1Dacă deci ați înviat împreună cu Hristos, să umblați după lucrurile de sus, unde Hristos stă la dreapta lui Dumnezeu.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
2Gândiți-vă la lucrurile de sus, nu la cele de pe pământ.
3Căci voi ați murit, și viața voastră este ascunsă cu Hristos în Dumnezeu.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
4Când Se va arăta Hristos, viața voastră, atunci vă veți arăta și voi împreună cu El în slavă.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
5De aceea, omorâți mădularele voastre care sunt pe pământ: curvia, necurăția, patima, pofta rea, și lăcomia, care este o închinare la idoli.

6Din pricina acestor lucruri vine mânia lui Dumnezeu peste fiii neascultării.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
7Din numărul lor erați și voi odinioară, când trăiați în aceste păcate.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
8Dar acum lăsați-vă de toate aceste lucruri: de mânie, de vrăjmășie, de răutate, de clevetire, de vorbele rușinoase, care v-ar putea ieși din gură.
[COLOR=#800080][/COLOR]
9Nu vă mințiți unii pe alții, întrucât v-ați dezbrăcat de omul cel vechi, cu faptele lui,
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
Reply With Quote
  #515  
Vechi 10.01.2009, 17:32:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Evanghelia zilei: Ispitirea Domnului.

„Atunci Iisus a fost dus de Duhul in pustiu, ca sa fie ispitit de catre diavolul. si dupa ce a postit patruzeci de zile si patruzeci de nopti, la urma a flamanzit. si apropiindu-se, ispititorul a zis catre El: De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini. Iar El, raspunzand, a zis: Scris este: „Nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu“. Atunci diavolul L-a dus in sfanta cetate, L-a pus pe aripa templului, si I-a zis: Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: „ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini, ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau“. Iisus i-a raspuns: Iarasi este scris: „Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau“. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte inalt si I-a aratat toate imparatiile lumii si slava lor. si I-a zis Lui: Acestea toate ti le voi da tie, daca vei cadea inaintea mea si Te vei inchina mie. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, caci scris este: „Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur sa-I slujesti“. Atunci L-a lasat diavolul si iata ingerii, venind la El, ii slujeau.“ (Matei 4, 1-11)
Reply With Quote
  #516  
Vechi 10.01.2009, 19:48:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta! sa luam aminte la ceea ce a scris George... imi place f. mult ca in Biblie se gasesc exemple care ne invata cum sa facem fata multor/ daca nu tuturor, situatiilor cu care ne confruntam in viata.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 11.01.2009, 12:51:13
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Evanghelia de Duminică

Matei 4, 12-17
12. Și Iisus, auzind că Ioan a fost întemnițat, a plecat în Galileea.
13. Și părăsind Nazaretul, a venit de a locuit în Capernaum, lângă mare, în hotarele lui Zabulon și Neftali,
14. Ca să se împlinească ce s-a zis prin Isaia proorocul care zice:
15. „Pământul lui Zabulon și pământul lui Neftali spre mare, dincolo de Iordan, Galileea neamurilor;
16. Poporul care stătea în întuneric a văzut lumină mare și celor ce ședeau în latura și în umbra morții lumină le-a răsărit“.
17. De atunci a început Iisus să propovăduiască și să spună: Pocăiți-vă, căci s-a apropiat împărăția cerurilor.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 11.01.2009, 20:24:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Mantuitorul isi incepe propovaduirea prin indemnul: ""Pocaiti-va" - ca schimbare a mintii, pentru ca prin normalizarea mintii ajungem la normalizarea comportamentului. Este prima etapa a urcusului duhovnicesc- purificarea de patimi- care va aduce contemplarea- vederea duhovniceasca a lui Dumnezeu. MOise inainte de a intra in dialog cu Dumnezeu la rugul aprins a lepadat incaltamintea- adica patimile- spune Sfantul Grigorie de Nyssa si dupa aceea se bucura de vederea duhovniceasca a lui Dumnezeu, pentru ca si-a lepadat mintea de patimi.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 11.01.2009, 21:17:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

2Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără evlavie,
[COLOR=#0000ff][/COLOR][COLOR=#0000ff][/COLOR]
3fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine,
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
4vânzători, obraznici, îngâmfați; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;

5având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.
[COLOR=#800080][/COLOR]
6Sunt printre ei unii, care se vâră prin case, și momesc pe femeile ușuratice îngreuiate de păcate și frământate de felurite pofte,
[COLOR=#800080][/COLOR]
7care învață întotdeauna și nu pot ajunge niciodată la deplina cunoștință a adevărului.
8După cum Iane și Iambre s-au împotrivit lui Moise, tot așa și oamenii aceștia se împotrivesc adevărului, ca unii care sunt stricați la minte și osândiți în ce privește credința.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
9Dar nu vor mai înainta; căci nebunia lor va fi arătată tuturor, cum a fost arătată și a celor doi oameni.
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
10Tu, însă, ai urmărit de aproape învățătura mea, purtarea mea, hotărârea mea, credința mea, îndelunga mea răbdare, dragostea mea, răbdarea mea,
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
11prigonirile și suferințele care au venit peste mine în Antiohia, în Iconia și în Listra. Știi ce prigoniri am răbdat; și totuși Domnul m-a izbăvit din toate.
[COLOR=#800080][/COLOR]
12De altfel, toți cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus, vor fi prigoniți.
[COLOR=#800080][/COLOR]
13Dar oamenii răi și înșelători vor merge din rău în mai rău, vor amăgi pe alții, și se vor amăgi și pe ei înșiși.



Timotei 2
Reply With Quote
  #520  
Vechi 11.01.2009, 23:10:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
12 De altfel, toți cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Iisus, vor fi prigoniți.

Timotei 2
da, "ciudatii" lumii de azi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30