Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.10.2009, 06:51:14
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dimineața mă scol devreme chiar dacă m-am culcat foarte târziu.Intru puțin pe forum pentru a citi mesajele de la dragele mele prieteme.Mare bucurie am avut în dimineața aceasta când am citit mesajul Marinei!
Știu cât de mult își iubește părinții și câtă grijă le poartă de acolo de la depărtare.
Mă bucur nespus pentru veștile bune pe care le ai .M-am rugat și eu la Sf.Nectarie care este într-adevăr mare făcător de minuni și al cărui har sa revărsat și asupra mea când cu lacrimi l-am rugat să o vindece pe sora mea.
Îi doresc mamei tale Marina să își păstreze sănătatea mmmmmlți ani căci atâta timp cât avem părinți suntem încă tineri.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.10.2009, 07:41:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Minunată veste !

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cu lacrimi in ochi scriu si ma grabesc sa aduc multumire Sfantului Nectarie, Bunului Dumnezeu si Maicutei Domnului pentru uriasul ajutor ce mi l-au dat si continua sa mi-l dea!!!!! Acum cateva minute am aflat vestea cea mare, minunea:
Dupa ce mama a fost anul trecut diagnosticata cu cancer colorectal(in stare destul de severa) si operata in regim de urgenta, a urmat terapia cu citostatice... la vremea respectiva, dupa operatie, la tomografie aparea ca mai are si 2 noduli crescuti:unul pe ficat si unul pe plaman!!!
Am crezut ca nu mai are multe zile de trait.Dar Dumnezeu in marea Lui bunatate a randuit altfel!Sora mea i-a adus ulei de la candela Sfantului Nectarie de la manastirea Radu Voda si a uns-o.Zi de zi l-am avut pe Sfantul Nectarie in gandul si in inimile noastre cu rugaciune fierbinte ptr insanatosirea mamei.
Iata ca a trecut un an si a trebuit sa refaca analizele aferente ptr monitorizarea bolii.Rezultatul testului de marker tumoral NU a iesit bun.Va puteti inchipui, cata tensiune, lacrimi, deznadejde pe noi toti.Si totusi, in nevrednicia mea, am continuat sa nadajduiesc ca Sfantul Nectarie nu ne va lasa.Ne-am rugat lui, cu vorbe putine, simple, dar venite din inimi frante, indurerate si iata ca azi, cand mama a fost trimisa sa efectueze tomografia ptr a vedea daca tumoarea s-a refacut sau daca exista metastaze, ce credeti dragii mei? Minune!!!!Nu numai ca tumoarea nu s-a refacut, dar si cei doi nodului gasiti anul trecut la ficat si plaman, au disparut.
Tomografia a iesit perfecta!!!!
Mama s-a ingrasat, are pofta de mancare si in ciuda altor afectiuni de care mai sufera, pot sa va spun ca e plina de vitalitate si pofta de viata ptr care sincer o invidiez.
Dumnezeu a lucrat si prin doctori, nu incape indoiala, le-a indrumat mana si mintea in timpul operatiei, le-a dat idei bune ptr a ii prescrie mamei un tratament adecvat.Din inima mea nevrednica,multumesc Sfantului Nectarie, fara de ajutorul caruia,mama nu ar fi putut fi atat de bine precum este acum.AMIN
Iată ce înseamnă Puterea credinței ! Cuvintele sunt de prisos. Să fi binecuvântată , Marina dragă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.10.2009, 23:43:37
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Marina,ma bucur din suflet pentru mama ta si pentru voi si ma rog ca Bunul Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va intareasca in credinta.Ca numai astfel putem trece peste marile incercari ale vietii.Intradevar Sfantul Nectarie este grabnic ajutator si eu asemenea multor oameni nu voi inceta sa-i multumesc zi de zi si cate zile voi avea pentru faptul ca a mijlocit la Bunul Dumnezeu,Domnul Iisus Hristos,Maica Domnului ca eu sa ma insanatosesc sa ma fac bine.Nu stiu daca m-am rugat intotdeauna asa cum trebuie dar ceea ce stiu cu siguranta este ca rugaciunile mi-au fost ascultate.Si ma mai rog zi de zi pentru mine pentru cei dragi mie,pentru voi cei ce cititi si pentru cei care au nevoie de ajutor si nu stiu intotdeauna la ce usa sa bata.Asa am fost si eu pana in ziua in care am aflat ,nu intamplator,pentru ca nimic nu este INTAMPLATOR in viata aceasta,am aflat de Sfantul Nectarie,sfantul drag sufletului meu.MULTUMESC SFINTE NECTARIE ,multumesc ca esti aparatorul,ocrotitorul si indrumatorul meu,iti multumesc ca nu ma lasi sa cad atunci cand imi este greu,si ca ma ajuti sa gasesc rezolvare pentru orice ,pentru miracolele din viata mea.MULTULESC!DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.10.2009, 00:01:45
marysa marysa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2009
Mesaje: 8
Post sf nectarie

minunat este sf Nectarie am auzit de f multe minuni facute de el mai ales de cancer.
MINUNAT ESTE DUMNEZEU INTRU SFINTII LUI
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.10.2009, 19:51:16
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Cu lacrimi in ochi scriu si ma grabesc sa aduc multumire Sfantului Nectarie,Din inima mea nevrednica,multumesc Sfantului Nectarie, fara de ajutorul caruia,mama nu ar fi putut fi atat de bine precum este acum.AMIN
Ma bucur mult pentru sanatatea mamei tale, draga MarinaAlca!De fapt, dintre toti pamantenii, parintii sunt cei ce ne iubesc neconditionat!Slava bunului Dumnezeu, Maicii Domnului, si Sfantului Nectarie! Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.01.2010, 20:12:25
danadora danadora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2010
Mesaje: 1
Implicit minune

Ii multumesc Sfantului Nectarie ca a facut minuni si in viata mea. Prin mijlocirea lui la Domnul nostru Iisus Hristos si Maica Sfanta, eu, pacatoasa, m-am vindecat de cancer limfatic. Eram in stadiul 4B cu maduva afectata si dupa nici 3 luni de la inceperea chimioterapiei am intrat in remisie completa. Mare este puterea ta Doamne! De cand am inceput sa citesc acatistul am simtit ajutorul Sf Nectarie care m-a intarit in credinta si mi-a dat liniste si speranta. Aceasta a fost minunea cea mare dar Sf Nectarie a mai facut si alte minuni in viata mea. El vine in ajutor chiar si in cele mai mici probleme. Rugati-va cu credinta, cereti ca si cum ati primit deja si ajutorul nu va intarzia sa apara!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.01.2010, 01:42:56
linuta linuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Mesaje: 2
Implicit Si cu mine a facut Sfantul o minune

In urma cu un an l-am cunoscut si eu pe Sfantul meu bun Nectarie, cand aflsem ca mama sufera de cancer la san, disperarea m-a cuprins asa de tare incat am crezut ca imi pierd mintile, dar la scurt timp l-am cunoscut pe acest Sfant.De la inceput am simtit prezenta Lui in rugile mele, si desi eu stiam in ianurie 2009 ca nu voi putea ramane insarcinata decat foarte greu, in februarie a venit minunea de la Sfantul Nectarie:am ramas insarcinata,si de la bun inceput am stiut ca e semnul primit de la EL ca imi este alaturi.Am stiut si ca voi naste un baietel pe care il voi boteza cu numele sfantului.Am nascut in preajma datei de praznuire a Sfantului, un baietel mare si sanatos , pe care peste 4 zile il voi boteza cu numele sau asa cum imi promisesem mie inainte de a ramane insarcinata.Mama s-a operat si este bine cu ajutorul Sfantului Nectarie care ne-a vegheta mereu....Macar atat pot face , sa va marturisesc tuturor minunile sale
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.01.2010, 06:43:31
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Si pe mine m-a ajutat mult; cind am primit cartea,si am vazut icoana,am lucrat-o,si pr.de la Iasi,a fost atit de bun,incit a sfintiicoana si a tins-o de Sf.Moaste; De atunci,vorbesc zilnic cu el,si ascult acatistul,aproape in fiecare dimineata;
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.01.2010, 15:22:03
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Descaraca gratuit MP3:

PARACLISUL SF.NECTARIE!!! http://www.razbointrucuvant.net/file...ului_Nectarie/

ACATISTUL SF.NECTARE!!!! http://www.razbointrucuvant.net/file..._de_Eghina.mp3
__________________
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.01.2010, 21:12:54
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Buna seara!

Vazand frecvent pomenit numele Sf Nectarie m-am gandit sa citesc acatistul,am copiat rugaciunea imediat dar, dupa cateva zile am sters-o(spre rusinea mea nu am dat mare importanta).In urmatoarele zile zilnic imi aparea in fata icoana Sfantului...intr-un final am decis sa aflu mai multe de viata lui!Am citit marturiile oamenilor care aduc multumiri,despre uleiul sfintit(asa se face ca am lasat un mesaj pe forum in care rugam pe cineva sa-mi trimita ulei sfintit) ,dupa 2 ore am primit un e-mail in care un domn extraordinar din Bucuresti s-a oferit sa-mi trimita impreuna cu uleiul sfintit o iconita si cartea Sfantului(va rog sa ma credeti ca citind cartea plangeam,am ramas adanc impresionata de bunatatea acestui Sfant).Ma rog Sf Nectarie in fiecare zi cu durere in suflet si lacrimi sa-mi asculte problema,uneori simt ca-mi pierd credinta,alteori imi spun ca "pe mine nu ma iubeste Sf Nectarie,nu ma ajuta si nu ma asculta" -mi propun sa renunt la rugaciuni si acatiste dar dimineata primul gand este sa-i sarut icoana si sa cer iertare lui D-zeu si Sf Nectarie ptr gandurile mele negre.Voi ati trecut prin starile astea?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33