Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.02.2012, 23:02:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfintii inchisorilor

Ieri 28 februarie s-au implinit 13 ani de la nasterea in Viata Vesnica a unuia din virtuosii detinuti calugari, putin cunoscuti, ai inchisorilor:
O, minune !...

Citez din http://iuliana-koinonia.blogspot.com...o-minune.html:

""Trecerea la Domnul a unui mărturisitor : Părintele Marcu de la Sihăstria – 28 februarie 1999
« ...având omul mintea, inima și toată ființa sa curățite și sfințite, fiind cu totul nevinovat, atunci Dumnezeu va binevoi și va primi aceste jertfe aduse cu dreptate Lui ca pe niște viței nevinovați și curați ai Legii Vechi »(Din Însemnări)

« În ziua de 28 februarie 1999, m-am dus de dimineață la slujbă. Îmi aduc aminte că era începutul Postului Mare și că toată suflarea mănăstirii era în biserică. Iar în vremea când se citea Ceasul al șaselea și urma să înceapă Sfânta Liturghie, l-am văzut pe eclesiarhul mănăstirii că umblă la chivotul de pe Sfânta Masă și pune în linguriță Sfintele Taine. O bănuială m-a cuprins și [...] când l-am întrebat, mi-a zis că, într-adevăr, se ducea la Părintele Marcu să îl împărtășească, pentru că își dă duhul. Am lăsat slujba și am alergat cât am putut de repede.”

......................................

“Toți ne-am întrebat cum și ce s-ar fi putut face pentru a-l pune pe Părintele Marcu în sicriu, de vreme ce era atât de cocoșat că niciodată nu se mai îndreptase de spate în ultimii 30 de ani.
Dar luându-l în brațe și întâlzindu-l pe jos pentru a-l îmbrăca cu hainele de înmormântare(cămașa albă de călugărie, dulamă, rasă și mantie), o, minune ! am văzut cum în fața noastră se lasă pe spate și se îndreptează încet, încet.
Apoi l-am putut lua și pune în sicriu și pe năsălie. De acolo a fost dus în biserica mare a Sihăstriei. »
.........................................
Cel din mijlocul nostru, căruia îi săvârșeam taina de trecere din viața aceasta, fusese poate cel mai prigonit și mai chinuit dintre victimele antihriștilor României secolului XX, că făcuse 20 de ani de închisoare și că ținuse în spate cu rugăciunea atâtea suflete care de cele mai multe ori nu i-au cunoscut deloc nevoințele. »
Din volumul « Mărtrisirea unui creștin – Părintele Marcu de la Sihăstria », Petru Vodă, Ediție alcătuită de Monahul Filotheu Bălan"
"

De asemenea am gasit aici informatii despre viata parintelui Marcu de la Sihastria:
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...#comment-69502

""Parintele Marcu (1910-1999) a patimit in inchisorile a trei regimuri politice: carlist, antonescian si comunist. Anchetatorii l-au numit “Fachirul”, pentru ca a rabdat chinurile ca unul fara de trup, rugandu-se neincetat. ""


Totdeauna am ramas uimita, si asa voi fi mereu, in fata vietii si virtutilor multor parinti aproape contemporani cu noi, si nu numai, din Grecia (Parintele Paisie Aghioritul, Parintele Porfirie Kavsokalivitul, Fericitul Iacov Tavlikis continuatorul Cuviosului David Batranul...parintele Efrem Katunakiotul si multi altii) , din Rusia (Sfantul Luca de Simferopol, Sfanta Xenia de Sankt Petrersburg si multi altii), din Serbia (Patriarhul Pavle al Sarbilor), dar nu trebuie sa uitam ca si noi romanii avem multi parinti induhovniciti, multi nestiuti de nimeni, care se roaga pentru acest neam si datorita rugaciunilor acestora Dumnezeu se milostiveste de noi.

Cu ale lor sfinte rugaciuni, Doamne miluieste acest neam!

Last edited by Adriana Cluj; 01.03.2012 at 00:05:23.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii inchisorilor alynnna Mari Duhovnici si predicile lor 283 23.08.2015 15:44:00
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii Inchisorilor Hartford Generalitati 9 18.07.2009 15:04:53
Sfintii Inchisorilor ortodox4life Generalitati 7 14.11.2008 09:43:05
Serial Sfintii Inchisorilor Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 6 18.10.2007 16:24:48