Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.09.2010, 19:29:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
in vremurile noastre,oamenii cu greu vor mai face ceea ce fac ei acum ,insa cu toate acestea ,vor fi mai mari in fata lui Dumnezeu!
Bun cuvant spre intarirea noastra ! Asa este Daniel , numai vezi tu ca nu prea reusim sa facem fata provocarilor de orice fel , si asta se observa lesne chiar si aici pe forum ( virtual ) , neputand sa ne stapanim mania , supararea , revolta , si alte asemenea ! Daca in fata cuvantului scris , cu mai multa sau mai putina intelepciune , reactionam asa cum reactionam , in fata ispitelor si provocarilor din viata reala , ma tem ca suntem cu mult mai slabi si cadem cu usurinta in capcana . Ai deschis ceva mai sus un Topic interesant ce facea referire la cei ce se nevoiau in rugaciune si in postire , unde hrana si orele de somn erau pe ultimul plan , si cereai o explicatie a noastra de cum se poate ajunge aici ! Greu , foarte greu , atata timp cat mandria ne orbeste si lumescul din noi este majoritar in firea noastra . Te rog sa ma crezi , cu toata sinceritatea , ca in urma cu ceva timp , te-am ispitit voit pentru a-ti vedea reactia ta ! Nu ai trecut testul , test la care de multe ori nici eu nu-l trec , dar am vrut sa-ti demonstrez ca suntem buni teoreticieni , dar suntem aproape catastrofa la cele practice ! Mai avem mult de lucru , draga Daniel , dar sa speram ca Bunul Dumnezeu ne va intari si lumina pe fiecare in parte ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.09.2010, 19:45:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Draga Cristi,stiu ca esti cu ochii pe mine,probabil te intriga atitudinea mea,dar fii linistit.Tin sa te anunt ca cat de curand,daca o sa vrea Dumnezeu,(pentru ca eu imi doresc,insa vointa e slaba)am sa parasesc acest forum.
Eu personal nu gasesc o continuare a ideilor mele aici.Nu ca as avea ceva impotriva celor de pe forum,insa modul de comunicare este imperfect si nu duce la o crestere duhovniceasca.Nu neg ca pentru unii poate fi util acest forum,insa vad ca sunt multi care s-au retras dupa 2 ani,si asta spune ceva.
Ma asteptam sa-mi raspunzi,insa sa stii ca ce am scris e adevarat: orice lucru care il facem pentru Dumnezeu,oricat de mic ,este o jertfa bineplacuta Lui.
Ascultarea este o jertfa,iar postul e in primul rand ascultare fata de Biserica si fata de Dumnezeu,deci evident o jertfa!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.09.2010, 20:56:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga Cristi,stiu ca esti cu ochii pe mine,probabil te intriga atitudinea mea,dar fii linistit.Tin sa te anunt ca cat de curand,daca o sa vrea Dumnezeu,(pentru ca eu imi doresc,insa vointa e slaba)am sa parasesc acest forum.
Eu personal nu gasesc o continuare a ideilor mele aici.Nu ca as avea ceva impotriva celor de pe forum,insa modul de comunicare este imperfect si nu duce la o crestere duhovniceasca.Nu neg ca pentru unii poate fi util acest forum,insa vad ca sunt multi care s-au retras dupa 2 ani,si asta spune ceva.
Ma asteptam sa-mi raspunzi,insa sa stii ca ce am scris e adevarat: orice lucru care il facem pentru Dumnezeu,oricat de mic ,este o jertfa bineplacuta Lui.
Ascultarea este o jertfa,iar postul e in primul rand ascultare fata de Biserica si fata de Dumnezeu,deci evident o jertfa!
Sincer , nu are cu ce sa ma intrige atitudinea ta , pentru ca este Ortodoxa , si chiar de nu era nu ma deranja , caci aici nu discutam persoane , ci dezbatem idei si nu numai ! Pacat ca forumul nu este audio ca sa ne auzim in direct , caci cuvantul scris apare de multe ori deformat , deformand mesajul si imaginea celui ce-l transmite . Era extraordinar ca in loc de scris sa ne fi auzit in direct , dar poate cine stie , pe viitor forumurile vor avea si acest aspect ( avantaj ). Revenind , jertfa nu este completa fara iubire si intelegere neconditionata intre frati ! Jertfa amestecata cu mandria si cu judecati continue , este semijertfa , sau mai nimic pana la urma ! Postirea are si acest rol al disciplinarii noastre , a schimbarii atitudinii si mentalitatilor noastre , al linistirii sufletului , al restabilirii calmului si echilibrului interior , al inteleptirii noastre pana la urma . Ideile preconcepute , precum ca cineva este cu ochii pe noi , sau ca are ceva cu noi , n-au ce cauta aici ! Singurul care este cu ochii pe noi , este Dumnezeu , de El sa avem teama si rusine , in fata Lui vom raspunde pentru faptele si vorbele noastre . Nu mie trebuie sa-mi fi bineplacut , sau eu sa-ti fiu bineplacut tie , caci nici slava omeneasca si nici puterea lumeasca nu ne va Mantui ! " Inima infranta si smerita , Dumnezeu nu o va urgisi "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.10.2010, 00:05:44
nafisa nafisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Mesaje: 22
Implicit

Care este semnificatia postului crestinesc? care este rolul lui atata timp cat nu te face sa-ti fie foame si sa simti ce inseamna Lipsa.... cum se tine postul negru - e cumva gen Ramadan, de la rasarit pana apus, dar ai voie apa?.. si as vrea si cateva referinte.. multumesc in avans
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.10.2010, 19:02:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nafisa Vezi mesajul
Care este semnificatia postului crestinesc? care este rolul lui atata timp cat nu te face sa-ti fie foame si sa simti ce inseamna Lipsa.... cum se tine postul negru - e cumva gen Ramadan, de la rasarit pana apus, dar ai voie apa?.. si as vrea si cateva referinte.. multumesc in avans
Post negru inseamna a nu consuma nimic cel putin o zi intreaga(nici macar apa).
Postul crestin este un exercitiu al vointei; o abtinere de la anumite alimente si o mai mare incercare de apropiere fata de Dumnezeu. Postul inseamna si renuntare la ganduri si fapte rele.
Rolul postului este cresterea duhovniceasca care o putem dobandi prin Sfanta Impartasanie! Iar fara post si spovedanie curata nu te poti impartasi!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.10.2010, 14:21:32
Roseinthedesert Roseinthedesert is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

eu cand postesc, si o fac des, nu mananc si nu beau absolut nimic.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.10.2010, 21:35:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roseinthedesert Vezi mesajul
eu cand postesc, si o fac des, nu mananc si nu beau absolut nimic.
... si cu ce scop postiti ... des?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.12.2010, 19:01:17
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Postul este un excelent pedagog.Ne face sa intelegem ca omul nu are nevoie decat de putina hrana si bautura si ca, in general, noi suntem niste lacomi care mancam si bem mai mult decat ne este necesar, adica mai mult decat o cere natura noastra.Postul reveleaza toate infirmitatile sufletului,toate slabiciunile lui, deficientele, pacatele si patimile sale.Ne arata necesitatea de a ne intoarce la Dumnezeu, de a cauta mila Sa, ajutorul si mantuirea.
Bunul Dumnezeu prin mila Sa, sa risipeasca, macar in aceasta perioada toata rautatea duhurilor netrupesti, carora multi le suntem supusi.Domnul Iisus Hristos, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Sale, sa ne dea linistea sufleteasca de care avem multa nevoie.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.12.2010, 12:07:55
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Postul este un excelent pedagog.Ne face sa intelegem ca omul nu are nevoie decat de putina hrana si bautura si ca, in general, noi suntem niste lacomi care mancam si bem mai mult decat ne este necesar, adica mai mult decat o cere natura noastra.Postul reveleaza toate infirmitatile sufletului,toate slabiciunile lui, deficientele, pacatele si patimile sale.Ne arata necesitatea de a ne intoarce la Dumnezeu, de a cauta mila Sa, ajutorul si mantuirea.
Bunul Dumnezeu prin mila Sa, sa risipeasca, macar in aceasta perioada toata rautatea duhurilor netrupesti, carora multi le suntem supusi.Domnul Iisus Hristos, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Sale, sa ne dea linistea sufleteasca de care avem multa nevoie.
Sincera sa fiu nu cred in postul alimentar. Aici e doar o chestie de vointa.
Dar cred cu toata taria in postul duhovnicesc.
Ca degeaba mananc eu de dimineata pana seara numai salata verde si spun ca "vai, eu tin post", dar am in suflet rautate, ura, invidie, fac rau etc. Prefer sa intensific latura duhovniceasca prin rugaciuni, curatenie, cititul cartilor ziditoare de suflet si sa fac cat mai mult bine. Ca de fapt de asta va atarna judecata particulara: de cat bine am facut si cata credinta am. Nu cati cartofi si ceapa am mancat si cat am rabdat de foame.
Parerea mea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.12.2010, 12:41:30
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanax43 Vezi mesajul
Sincera sa fiu nu cred in postul alimentar. Aici e doar o chestie de vointa.
Dar cred cu toata taria in postul duhovnicesc.
Ca degeaba mananc eu de dimineata pana seara numai salata verde si spun ca "vai, eu tin post", dar am in suflet rautate, ura, invidie, fac rau etc. Prefer sa intensific latura duhovniceasca prin rugaciuni, curatenie, cititul cartilor ziditoare de suflet si sa fac cat mai mult bine. Ca de fapt de asta va atarna judecata particulara: de cat bine am facut si cata credinta am. Nu cati cartofi si ceapa am mancat si cat am rabdat de foame.
Parerea mea.
Doamne ajuta!
Postul alimentar si postul sufletesc/duhovnicesc sunt ca doua vasle ale unei barci. Daca vaslesti doar cu o vasla nu ajungi la liman, ci te invarti in cerc. Postul duhovnicesc nu e complet fara cel alimentar iar postul alimentar nu e complet fara cel spiritual.
Nu fa greseala de a gandi ca poti sa mananci carne daca faci fapte bune. Atunci e la fel cu a face fapte rele si a nu manca carne. Tot acolo ajungi, adica nicaieri.

Nu numai de credinta si curatia sufleteasca va atarna judecata, caci Sf Pavel spune: Credinta fara fapte este moarta.(Iacov 2, 14-26). Tot asa este si postul spiritual fara cel alimentar.

Inca ceva, chiar crezi ca int-ro zi tu ai postit spiritual? Toti ne straduim sa postim de fapte rele, dar reusim putin din cauza firii noastre umane care este alunecatoare spre pacat.

Concluzia
: Trebuie sa le faci pe amandoua in egala masura, caci una fara alta este degeaba.

Last edited by Hector; 10.12.2010 at 12:43:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
Dezlegare in post daniil96 Postul 50 19.12.2010 22:33:16
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46