Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2015, 08:36:02
Andrei2002 Andrei2002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 5
Implicit Intrebari creatie

Buna ziua, vinerea trecuta la scoala, un coleg ateu mi-a pus niste intrebari la care nu am fost in stare sa ii raspund si m-am simtit foarte prost
Daca m-ati ajuta cu niste raspunsuri, v-as fi recunoscator:

1. Daca Dumnezeu a creat Soarele dupa ce a creat Pamantul, de unde era lumina in primele trei zile, iar cercetatorii au descoperit ca soarele este cu miliarde de ani mai vechi decat Pamantul, desi ar trebui sa fie mai tanar?
2. A creat Dumnezeu animalele inainte sau dupa om? si mi-a spus sa citesc cu atentie Geneza 1.25-27 si apoi Geneza 2.18-19, am citit si pare ca are dreptate, nu stiu ce sa cred...
3. Ce rost mai are ingerul pazitor daca nu poate opri violul unui copil, sau vreun atac criminal asupra acestuia, incalcand astfel liberul arbitru?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2015, 09:52:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
1. Daca Dumnezeu a creat Soarele dupa ce a creat Pamantul, de unde era lumina in primele trei zile,
In primul rand este vorba despre Lumina Dumnezeiasca si nu neaparat lumina
generata de fotoni, desi acest tip de lumina poate fi socotit ca fiind parte
din binecuvantarea lui Dumnezeu asupra omului.Adica acest tip de lumina
pe care il vedem , ne ajuta sa crestem sa ne dezvoltam pt a fi capabili
sa primim Lumina Dumnezeiasca.
Citat:
iar cercetatorii au descoperit ca soarele este cu miliarde de ani mai vechi decat Pamantul, desi ar trebui sa fie mai tanar?
Miliardele de ani (care sunt valori experimentale) sunt relative.Adica ele
depinde foarte mult de tehnologia folosita pentru astfel de masuratori.

Avem miliarde de ani , in contextul in care o secunda se defineste a fi:
"durata a 9 192 631 770 de perioade ale radiației ce corespunde tranziției dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale ale atomului de cesiu 133 în repaus la temperatura de 0 K."
Adica cu alte cuvinte, secunda este definita de om.
Tot ce face si defineste omul este relativ.Adica azi este valabil, maine nu
mai este si tot asa.

In acest context, 7 zile(timp Biblic) pot inseamna miliarde de ani lumesti.
Daca noi am schimba definitia secundei dupa placul nostru, si am recalcula vechimea pamantului cu noile date, probabil ne-ar da X ani.
In acest nou context am avea ca 7 zile (timp Biblic) ar inseamna X ani.

Din toate acestea rezulta ca indifierent ca pamantul ar avea miliarde de ani
sau ca pamantul ar avea X ani, lumea tot in 7 zile Biblice a fost creata.
Prin urmare, nu este relevanta vechimea pamantului, insa pt minitile
inguste va fi.

Citat:
2. A creat Dumnezeu animalele inainte sau dupa om? si mi-a spus sa citesc cu atentie Geneza 1.25-27 si apoi Geneza 2.18-19, am citit si pare ca are dreptate, nu stiu ce sa cred...
Dumnezeu intai a creat lighioanele si apoi l-a facut pe om.Apoi l-a pus
pe om sa-si dea cu parerea despre acele lighioane si sa le puna nume.
Si care-i faza ?
Ca oricum, indiferent ca l-a facut dupa sau inaintea lighioanelor , omul
fara Dumnezeu este cea mai mare lighioana si mai salbatic decat oricare alt
animal salbatic.
So, what's the problem ?

Citat:
3. Ce rost mai are ingerul pazitor daca nu poate opri violul unui copil, sau vreun atac criminal asupra acestuia, incalcand astfel liberul arbitru?
[/quote]
Ca ingerul pazitor sa vegheze asupra ta, acesta trebuie sa fie invocat tot
timpul, conform rugaciunii specifice in acest sens.De asemeni, daca copilul
este mic si nu poate rationa inca, atunci este datoria mamei sa se roage
catre ingerul pazitor al pruncului ei si catre Maica Domnului pentru protectie.

De altfel, ingerul pazitor are o putere enorm de mare, daca il rogi sa vegheze asupra ta, el va veghea, daca nu-l rogi sa vegheze(adica il uiti) el iti va respecta pararea si va sta deoparte. Si iti zic chestiile astea nu din auzite
ci din cele patite.Eu insumi, am fost martor la interventia directa a ingerului
meu pazitor, in anumite momente.

Acest inger(cel pazitor) te va petrece in momentul cand vei trece vamile
vazduhului, dupa ce vei muri.

Ingerul pazitor are acces direct la Tronul lui Dumnezeu, asa de mare este
acest inger.

Mai multe detalii aici:
http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...ul-meu-prieten

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.03.2015 at 09:57:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2015, 10:23:34
Andrei2002 Andrei2002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 5
Implicit

Mi-a spus ca daca Dumnezeu ar fi revelat Biblia asa cum se spune, nu ar fi spus mai intai ca a creat animalele apoi omul si pe urma invers.

Mi-a mai spus ca el nu crede ca niciun copil sau nicio mama nu s-a rugat pentru copilul ei in vremea holocaustului si totusi au fost ucisi peste 3 milioane de nevinovati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2015, 10:24:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
1. Daca Dumnezeu a creat Soarele dupa ce a creat Pamantul, de unde era lumina in primele trei zile, iar cercetatorii au descoperit ca soarele este cu miliarde de ani mai vechi decat Pamantul, desi ar trebui sa fie mai tanar?
2. A creat Dumnezeu animalele inainte sau dupa om? si mi-a spus sa citesc cu atentie Geneza 1.25-27 si apoi Geneza 2.18-19, am citit si pare ca are dreptate, nu stiu ce sa cred...
3. Ce rost mai are ingerul pazitor daca nu poate opri violul unui copil, sau vreun atac criminal asupra acestuia, incalcand astfel liberul arbitru?
Bine ai venit printre noi !

Mai intai, te rog sa observi ca Biblia nu este o carte despre astronomie. Nici despre geografie. Este o carte despre Dumnezeu. Prin urmare, Biblia o folosim in primul rand cand vrem sa cercetam ceva despre Dumnezeu.

Asta, desigur, nu inseamna neaparat ca Biblia ar fi in eroare in ceea ce priveste descrierea naturii. Sa luam, asadar, intrebarile tale pe rand.

1. In mod evident, lumina despre care vorbeste inceputul Genezei nu se refera la lumina soarelui, din moment ce spune ca lumina a fost mai intai, iar soarele mai pe urma. Daca ar fi vorba de lumina solara, ar incalca principiul cauzalitatii ("cauza precede intotdeuna efectului"). Prin urmare, plecand de la premiza ca soarele este cel pe care il stim, despre ce fel de lumina care nu vine de la el ar putea fi vorba ?
De aici, unii cercetatori ai Bibliei si ai stiintei dau raspunsuri diferite.
In mare, sunt doua categorii de rapsunsuri:
a) era vorba de o lumina spirituala (dar vizibila si cu efecte materiale), asemenea celei pe care o dau sfintii, cu nimbul lor, dar mult mai puternica fiindca e vorba de Dumnezeu
b) era vorba de o lumina materiala. Fie emisa de alta sursa decat Soarele, dupa cum si noi, cand vrem sa construim ceva prin casa si suntem debransati folosim o sursa provizorie. De exemplu o lampa de frunte, o bricheta, torta, orice altceva pana punem la punct instalatia electrica. Fie emisa de spatiul insusi. Aceasta ultima teorie este favorizata de cercetari mai recente ale fizicienilor, care au descoperit ca spatiul insusi emite lumina.
Iata ce scrie astrofizicianul englez P.C. Davies despre gaurile negre si lumina pe care o emit:
"The radiation being described here is not coming out of any kind of matter-the usual source of light energy. The region around the black hole is quite empty of matter Instead, this radiation is coming out of empty space itself! (P. C. Davies, Uncensoring the Universe, The Sciences, March/April 1977, p. 7)."

2. Dumnezeu a creat mai intai animalele, pe urma omul. Ambele pasaje biblice pe care le mentionzei spun acelasi lucru. Pe voi v-au invatat invers la scoala ?

3. Tocmai, ingerul pazitor nu incalca liberul arbitru, fiindca nici el, nici diavolul nu au acest drept. De liberul arbitru al criminalului sau violatorului depinde daca isi duce crima sau violul pana la capat sau renunta.

Ingerul pazitor este "pazitor" fiindca ne da sugestii bune, asa cum diavolul ne da sugestii rele. Niciunul nu ne poate obliga, interferand cu vointa noastra. Suntem la fel de liberi ca regele, care poate asculta de un sfetnic bun sau poate trece peste sfatul lui.

In speranta ca cele de mai sus limpezesc, cu simpatie
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.03.2015 at 10:28:26.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2015, 10:38:05
Andrei2002 Andrei2002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 5
Implicit

Domnule Dragomir, Daca ingerul intervine si il opreste pe un violator nu inseamna ca incalca liberul arbitru al agresorului? la asta se referea colegul meu, ca si copilul se roaga sa fie ferit de rele si de dusmani

(Geneza 1.25-27) Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor și toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune. Apoi Dumnezeu a zis:"Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peștii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul și peste toate târâtoarele care se mișcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-afăcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut


(Geneza 2.18-19) Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului și toate păsările cerului; și le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească; și orice nume pe care-l dădea omul fiecărei viețuitoare, acela-i era numele.

Sunt corecte aceste pasaje? In primul spune ca animalele au fost primele create, in al doilea invers.

Last edited by Andrei2002; 16.03.2015 at 10:41:07.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2015, 10:45:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
In primul spune ca animalele au fost primele create, in al doilea invers.
NU.
In primul spune ca animalele au fost create in al doilea spune ca le-a adus
in fata omului sa le numeasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2015, 10:48:47
Andrei2002 Andrei2002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 5
Implicit

In al doilea din ce am inteles scrie: " Sa nu fie omul singur'-asta nu inseamna ca omul fusese deja creat?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2015, 10:51:21
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
In al doilea din ce am inteles scrie: " Sa nu fie omul singur'-asta nu inseamna ca omul fusese deja creat?
Ba da.Dar pe animale le-a creat inainte.Care-i problema ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2015, 10:51:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
Domnule Dragomir, Daca ingerul intervine si il opreste pe un violator nu inseamna ca incalca liberul arbitru al agresorului? la asta se referea colegul meu, ca si copilul se roaga sa fie ferit de rele si de dusmani
Eu, unul, nu am auzit ca ingerii sa opreasca pe violatori si pe agresori. Cel putin nu in mod obsinuit. Tu ai auzit de un astfel de caz ? Prin urmare, daca ingerul nu-i opreste pe violatori si agresori, cea mai buna dovada fiind ca aceste faradelegi au loc, inseamna ca nu incalca liberul arbitru al agresorului.

Citat:
Sunt corecte aceste pasaje? In primul spune ca animalele au fost primele create, in al doilea invers.
In primul pasaj spune limpede ca animalele au fost primele create. Zice "Apoi..."
In al doilea pasaj nu vad sa spuna ca omul a fost creat mai intai. Unde vezi asta ? Dimpotriva, vad ca "facuse animalele" cand le-a adus la Adam.

Mai vedem ca aceasta punere a numelor (adica instapanirea omului asupra naturii) a avut loc dupa terminarea Creatiei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2015, 10:56:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
In al doilea din ce am inteles scrie: " Sa nu fie omul singur'-asta nu inseamna ca omul fusese deja creat?
Aha, m-am prins ce te face sa te gandesti ca animalele au fost dupa om. "Sa nu fie omul singur" se refera la Eva, nu la animale.

Ajutorul (cel putin "potrivit pentru el") este sotia. Femeia ("Eva" asta inseamna). Ea il face pe om (Adam) sa nu fie singur.

Spre exemplu tu, daca esti numai cu pisica, poti sa spui "sunt singur". Oricare coleg daca ar veni si te-ar vedea pe tine tinand pisica in brate si pe nimeni altcineva in casa ar spune "Aha, deci esti singur!".

Daca esti cu mama, nu poti sa spui ca esti singur, fiindca esti cu mama. Daca vine un coleg, va spune: "ma gandeam ca esti singur, dar vad ca e maica-ta acasa".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.03.2015 at 01:23:12.
Reply With Quote
Răspunde