Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.03.2015, 11:38:02
Andrei2002 Andrei2002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 5
Implicit

va multumesc frumos pentru raspunsuri, in legatura cu ingerul domnule Dragomir, nelamurirea mea este, daca nu poate incalca liberul arbitru, ce rol are, doar de a da sfaturi cum a spus cineva inainte? Nu ne poate feri de rele si de dusmani cum e si in rugaciunea ingerasul? "Si de rele ne fereste"?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.03.2015, 11:45:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
Nu ne poate feri de rele si de dusmani cum e si in rugaciunea ingerasul? "Si de rele ne fereste"?
Ba da. Ingerul pazitor este mijlocitor si sfatuitor.Atunci cand invoci ingerul
pazitor, el te va feri de rele.
Uite aici rugaciunea ingerului pazitor(varianta pentru adulti)
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...tor-72528.html
De asemeni, rugaciunea a IX-a , din rugaciunile de dimineata, mai este rugaciune catre Ingerul Pazitor.
Iar aici ai acatistul Ingerului Pazitor:
http://www.crestinortodox.ro/acatist...tor-67191.html

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.03.2015 at 11:52:21.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.03.2015, 12:05:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
va multumesc frumos pentru raspunsuri, in legatura cu ingerul domnule Dragomir, nelamurirea mea este, daca nu poate incalca liberul arbitru, ce rol are, doar de a da sfaturi cum a spus cineva inainte? Nu ne poate feri de rele si de dusmani cum e si in rugaciunea ingerasul? "Si de rele ne fereste"?
Modalitatea obisnuita prin care ingerul pazitor ne fereste de rele este sfatul bun. Prefer sa spun "sugestia" buna. Fiindca intre sfat si sugestie sunt cateva deosebiri, una fiind aceea ca sfatul ne pare a veni de la altcineva, pe cand sugestia ne pare a veni din capul nostru.

Spre exemplu, daca criminalului Cagulea i-ar veni in cap sa te omoare, ingerul lui pazitor nu-i va sopti explicit "Mai, Cagulea draga, eu te sfatuiesc sa nu-i dai in cap lui Andrei". Dar i-ar putea aduce aminte de un crampei, de mult uitat, dintr-o discutie cu mama lui, care a plans odata, cand copilul Cagulea a omorat prima data o pisica. Dupa aceasta amintire, Cagulea, care si el cand era copil si-a iubit mama si care vede ca parul tau seamana cu blanita pe care o avea pisica aceea, ar putea desista, adica iesi din casa ta pe fereastra pe care a intrat si merge frumusel acasa. Sau, s-ar putea sa nu desiste. Daca isi duce sau nu planul pana la capat depinde de vointa lui libera, ingerul lui i-a trimis doar o sugestie.

Iar pe tine, ingerul tau pazitor te-ar putea feri aducandu-ti aminte, brusc, ca ai lasat pe foc laptele si ca trebuie sa mergi imediat la bucatarie sa il opresti. Deci, prin ceea ce li se va parea tuturor "o fericita intamplare", ranga lui Cagulea ar putea cadea in gol cu un zgomot asurzitor. Cand te vei intoarce spre el cu oala cu lapte incins in mana, Cagulea ar putea avea buna idee sa dispara cat mai repede din raza ta de actiune.
Toata lumea, inclusiv presa, ar avea numai cuvinte de lauda si felicitari pentru un copil asa de curajos, incat pune pe fuga un criminal vestit. La urma urmei, nu chiar asa ar fi ? Nu era "normal" sa mergi cat mai iute sa iei laptele afumat de pe foc ? Nu tu esti cel care nu te-ai pierdut cu firea, ci te-ai intors cu laptele incins spre infractor, in loc sa-ti tremure mana si sa-l versi pe picioare? Aceste virtuti: promptitudinea, curajul, stapanirea de sine, nu sunt ale tale ? Sunt virtutile de care s-a folosit ingerul tau ca sa te apere si ar fi trist sa nu-i multumesti pentru asta. Ai observat, desigur, ca si ingerul lui Cagulea s-a folosit de o virtute pe care si criminalii o pot avea: in acel caz, de faptul ca si-a iubit mama. Dar nu i-a folosit, fiindca, in cazul criminalilor, rautatea lor prevaleaza asupra virtutilor. Orice om are, de la inceput, si lucruri bune, pe care le-a primit de la Dumnezeu, dar si dezordini si imperfectiuni care vin din nasterea sa in pacat. Omul bun isi va trata mereu dezordinile si imperfectiunile si, cu ajutorul doctorului sufletelor, va reusi. Virtutile, in schimb, si le va slefui toata viata, lucrand la sufletul lui ca un artist la opera lui. Dimpotriva, omul rau va proceda invers. Va sugruma tot ce a primit bun, in schimb dezordinile si imperfectiunile se vor lati in sufletul sau, ajungand sa il instapaneasca.

In mod exceptional, si numai la initiativa si ordinul lui Dumnezeu, ingerul poate actiona si in alte moduri. De exemplu, oferindu-ne un timp ceea ce profanii numesc "capacitati paranormale", iar Biserica numeste "charisme speciale". Sau, dimpotriva, suspendandu-ne o vreme capabilitati pe care le avem in mod normal (insusiri naturale), dar care ne-ar putea expune primejdiei.

Uite aici am povestit o suita de astfel de "fericite potriveli" care mi s-au intamplat mie insumi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.03.2015 at 12:29:27.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2015, 12:25:10
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Modalitatea obisnuita prin care ingerul pazitor ne fereste de rele este sfatul bun. Prefer sa spun "sugestia" buna. Fiindca intre sfat si sugestie sunt cateva deosebiri, una fiind aceea ca sfatul ne pare a veni de la altcineva, pe cand sugestia ne pare a veni din capul nostru.

Spre exemplu, daca criminalului Cagulea i-ar veni in cap sa te omoare, ingerul lui pazitor nu-i va sopti explicit "Mai, Cagulea draga, eu te sfatuiesc sa nu-i dai in cap lui Andrei". Dar i-ar putea aduce aminte de un crampei, de mult uitat, dintr-o discutie cu mama lui, care a plans odata, cand copilul Cagulea a omorat prima data o pisica. Dupa aceasta amintire, Cagulea, care si el cand era copil si-a iubit mama si care vede ca parul tau seamana cu blanita pe care o avea pisica aceea, ar putea desista, adica iesi din casa ta pe fereastra pe care a intrat si merge frumusel acasa. Sau, s-ar putea sa nu desiste. Daca isi duce sau nu planul pana la capat depinde de vointa lui libera, ingerul lui i-a trimis doar o sugestie.

Iar pe tine, ingerul tau pazitor te-ar putea feri aducandu-ti aminte, brusc, ca ai lasat pe foc laptele si ca trebuie sa mergi imediat la bucatarie sa il opresti. Deci, prin ceea ce li se va parea tuturor "o fericita intamplare", ranga lui Cagulea ar putea cadea in gol cu un zgomot asurzitor. Cand te vei intoarce spre el cu oala cu lapte incins in mana, Cagulea ar putea avea buna idee sa dispara cat mai repede.

In mod exceptional, si numai la initiativa si ordinul lui Dumnezeu, ingerul poate actiona si in alte moduri. De exemplu, oferindu-ne un timp ceea ce profanii numesc "capacitati paranormale", iar Biserica numeste "charisme speciale". Sau, dimpotriva, suspendandu-ne o vreme capabilitati pe care le avem in mod normal (insusiri naturale), dar care ne-ar putea expune primejdiei.

Uite aici am povestit o suita de astfel de "fericite potriveli" care mi s-au intamplat mie insumi.
Splendid, Mihnea! Am ras cu pofta.
Pe vremuri, fiind eu intr-a sasea, faceam lacatuserie la o scoala aflata in Parcul Circului (era pe vremea Regretatului). Ca sa ajungem inapoi la sc. 27, trebuia sa trecem pe scurtatura, care scurtatura era fosta linie de transposrt feroviar industrail Gara Herastrau-Lizeanu. Mai precis, era vorba de pitoreasca zona mai veche a Teiului, locul unde, chiar pe vremea cind Militia isi facea datoria, se aglutinau o multime de tuciurii, fosti pensionari ai scolilor de corectie, care aveau prostul si profitabilul obicei de a jefui si uneori batea in prealabil copii din clase mai mici, aflati ca si noi in tranzit. Eram, cu mine, patru. Eu oprisem toata gasca, secondat de alt pasionat ca si mine, dar mai indemanatic, vazand o pereche de Paravespula sp. sau mai degraba Polistes gallicus, aflate deopotriva in zbor si copulatie (trantorul si femela fertila/regina; era o priveliste rara). amicul a facut rapid un cornet, si am capturat vietatile. Agitatia noastra a tras atentia unei entitati cu piele cafenie si in razboi deschis cu apa si baia, care se juca neglijent cu un cutitoi si un nunceag. Inutil sa spun ca creatura avea pe putin 16-17 ani. Bun, ca sa nu o mai lungim, s-a luat de toti, mai putin de mine, care starnisem zgomotele, drept care am luat-o cu totii la fuga, pana la Str. Maica Domnului, unde am rarit pasul: eram in "civilizatie", si klingonianul ramasese in urma. Pur si simplu, desi saream in ochi, de mine nu s-a luat. Era inca un coleg cu ochelari (pentru golani, purtatorii de ochelari sunt invariabul "tocilari" si "fraieri"), si el a trecut prin furcile caudine ale perchezitionarii ghiozdanului, eu nu.
Pe de alta pparte, ceva mult mai insemnat decat patania mea, e faptul ca Str. Maica Domnului se numea la fel si in comunism.

Last edited by Barsaumas; 16.03.2015 at 12:27:18.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.03.2015, 13:13:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Mai precis, era vorba de pitoreasca zona mai veche a Teiului,
Imi amintesc foarte bine. Eu, pe acolo nu ma aventuram decat dimineata in zori, cand tuciuriii dorm lati. Iar pe Maica Domnului, care nu era de loc genul de spatiu in care te gandeai la Preacurata, indrazneam sa merg numai cu tramvaiul.

Lucrurile nu s-au schimbat fundamental. Acolo e zona unde, nu de mult, copilul Ionut, in varsta de 4 ani, a fost muscat de caini pana a murit. Cu adevarat, e o zona pestilenta, o zona unde te mananca cainii. La propriu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2015, 13:49:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imi amintesc foarte bine. Eu, pe acolo nu ma aventuram decat dimineata in zori, cand tuciuriii dorm lati. Iar pe Maica Domnului, care nu era de loc genul de spatiu in care te gandeai la Preacurata, indrazneam sa merg numai cu tramvaiul.

Lucrurile nu s-au schimbat fundamental. Acolo e zona unde, nu de mult, copilul Ionut, in varsta de 4 ani, a fost muscat de caini pana a murit. Cu adevarat, e o zona pestilenta, o zona unde te mananca cainii. La propriu.
Odihneasca-se in pace bietul copil, si toti ca el! Ei, sa stii ca lucrurile s-au schimbat. Pe bune, acum avem pisici multe intre blocuri. Da, stiu ca si ele vehiculeaza boli, dar cel putin nu sfasie pe nimeni. Nici macar nu zgaraie. Invariabil, cand ies, le zic: "Pisuta! Miau!". Unele, in conditii mai bune, ar fi niste stapane superbe al canapelei: sunt chiar frumoase.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.03.2015, 14:47:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
Buna ziua, vinerea trecuta la scoala, un coleg ateu mi-a pus niste intrebari la care nu am fost in stare sa ii raspund si m-am simtit foarte prost
Daca m-ati ajuta cu niste raspunsuri, v-as fi recunoscator:

1. Daca Dumnezeu a creat Soarele dupa ce a creat Pamantul, de unde era lumina in primele trei zile, iar cercetatorii au descoperit ca soarele este cu miliarde de ani mai vechi decat Pamantul, desi ar trebui sa fie mai tanar?
2. A creat Dumnezeu animalele inainte sau dupa om? si mi-a spus sa citesc cu atentie Geneza 1.25-27 si apoi Geneza 2.18-19, am citit si pare ca are dreptate, nu stiu ce sa cred...
3. Ce rost mai are ingerul pazitor daca nu poate opri violul unui copil, sau vreun atac criminal asupra acestuia, incalcand astfel liberul arbitru?
Si daca ai sa raspunzi la toate astea folosind argumentele altora, pe care probabil nici n-ai putea sa le dezvolti ca idee, ce rezolvi?
Crezi ca el va fi cu adevarat lamurit si ulterior, un bun credincios?

Iti va mai pune 100 intrebari si ridica 100 probleme, lucruri pe care el le ia de bune fara sa le gandeasca prea mult, pentru ca a ales, din motive poate nici de el stiute prea bine, sa fie cel putin...sceptic.

In unele cazuri, si daca le vei demonta pe toate, ai sa te izbesti de o incapatanare in necredinta ca un zid, aparent fara nici un motiv anume.

Tu in primul rand trebuie sa-ti cunosti credinta, sa citesti cat mai mult, sa o practici cat mai mult, si pe urma vei sti si ce sa spui, indiferent de situatie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.03.2015, 14:50:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
Domnule Dragomir, Daca ingerul intervine si il opreste pe un violator nu inseamna ca incalca liberul arbitru al agresorului? la asta se referea colegul meu, ca si copilul se roaga sa fie ferit de rele si de dusmani

Nu incalca pentru ca nu-l opreste efectiv ci face circumstantele de asa natura incat raul sa nu se produca.
Insa asta doar in masura in care copilul nu se roaga doar formal ci este in general un infaptuitor al binelui si deschis catre sugestiile bune pe care ingerul sau pazitor le transmite constiintei sale.

Daca el realizeaza ca anumite prietenii sunt rele si totusi nu renunta de ele, pentru ca gaseste placere in anumite lucruri rele, raul se va produce la un moment dat, indiferent cat de mult se roaga sa nu se intample.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2015 at 14:55:50.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.03.2015, 15:13:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei2002 Vezi mesajul
In al doilea din ce am inteles scrie: " Sa nu fie omul singur'-asta nu inseamna ca omul fusese deja creat?
Se refera la Eva. Nu e bine ca omul (Adam) sa fie singur, asa ca a creato pe Eva. Nu la animale se refera.
Citeste Biblia cu atentie. Multi nu stiu sa raspunda la intrebarile sectarilor si ateilor ptr. ca nu citesc Biblia si interpretarea ei facuta de Sf.Parinti. Apoi, Biblia nu e o simpla carte pe care sa o citesti o data si gata. De fiecare data cand o citesti, descoperi lucruri noi. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2015, 15:24:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Aici gasesti niste articole interesante bazate pe intrebarile tale si nu numai; poate iti vor fi de folos, sa te lamuresti.

http://ortodoxiatinerilor.ro/credinta-stiinta

http://ortodoxiatinerilor.ro/intrebari-incomode
Reply With Quote
Răspunde