Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.09.2023, 01:07:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În Grecia nu sunt cu totul adunați neoprotestanți și iehoviși cât sunt doar penticostalii în România, asta arată ceva despre inteligența românilor și fidelitatea lor față de o anumită moștenire.
Nădăjduiesc că nu disprețuiți poporul român în favoarea celui grec.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cornilescu era o nulitate și dpdv intelectual și teologic
Am ceva îndoieli.
În ortodoxie astfel de oameni sunt hirotoniți preoți?

Last edited by Penticostalul Traditional; 29.09.2023 at 01:15:19.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.09.2023, 06:21:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu vad de ce trebuie sa ataci romanii din nimic. Noi avem neoprotestanti din cauze geopolitice mai degraba: am fost mai aproape de focarul de infectie german si nu a ajutat ca ardealul a fost sub control austro-ungar, servind ca poarta de intrare la noi.
După toate constatările mele neoprotestantismul a explodat în România după 1990, nici măcar pe vremea lui Cornilescu nu erau mulți, nu depășeau câteva zeci de mii.
Nu are treaabă nici cu austro-ungarii, ungurii sunt reformați-catolici- sau atei, cam atât, nu sunt neoprotestanți, calviniștii și reformații germani nu sunt neoprotestanți.

Sunt mai puțini calviniști, reformați, evanghelici decât neoprotestanți în România.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Grecii au mai repede probleme cu musulmanii si alea tot la fel din cauze geopolitice. Daca sunt asa destepti si ortodocsi grecii de ce jumatate din greci sustin casatoriile homosexuale? Fiecare tara are problemele ei, nu vad rostul sa tot dai in tara ta.
Grecii au fost călcați de turci peste 500 de ani și nu au trădat, 98% sunt ortodocși, grecii au fost stăpâniți de catolicii venețieni în unele zone și nu au trădat.

Nu grecii de rând susțin căsătoriile homo, ci anumite elite de la ei care au capturat viața politică unii falși conservatori de dreapta de tip Mitsotakis, acolo au fost proteste de stradă mai violente decât în România pe orice temă de la acte biometrice, la imigrație ilegală șamd.

Grecii au acces în Schengen de prin anii 80, sunt navigatori prin toată lumea puteau prelua alte religii și denominațiuni prin schimbul cultural și interacțiune, zău că nu am văzut atâția la ei să treacă la neoprotestanți pt viză de america.
Diaspora grecească e numeroasă și în America și nu se lasă așa rău asimilați ca românii.

Practic trecerea la diferite culte are ceva din gena de milog a românului care caută diferite avantaje, nu spun că toți românii sunt așa, dar un număr prea mare are spinarea plecată și se căciulește.

Filoxenia asta a dus la dizolvare până la anularea de sine a identității românești.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.09.2023 at 06:31:14.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.09.2023, 10:28:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu are treaabă nici cu austro-ungarii, ungurii sunt reformați-catolici- sau atei, cam atât, nu sunt neoprotestanți, calviniștii și reformații germani nu sunt neoprotestanți.
Are treaba pentru ca pe-acolo au venit. Uite, de pe site-ul baptistilor:

Citat:
În România, prima biserică creștină baptistă a luat ființă în anul 1856 în București, prin misiunea Bisericii Baptiste Germane. În deceniile următoare și mai apoi între cele două războaie mondiale, prezența și influența spirituală a baptiștilor s-au făcut simțite în majoritatea regiunilor țării, în special în Transilvania, Bihor și Banat. În perioada comunistă, baptiștii au fost supuși discriminării și persecuțiilor, fiind considerați sectanți de către regimul totalitar ateu.
Ca le-a luat mai mult sa stranga numere e legat de comunism, dar deja ar fi urmat oricum intensificarea propagandei.

Citat:
Grecii au fost călcați de turci peste 500 de ani și nu au trădat, 98% sunt ortodocși, grecii au fost stăpâniți de catolicii venețieni în unele zone și nu au trădat.
Asta cu 98% ortodocsi nu stiu cine o mai crede. Studiile arata cel mult 90% cam ca si la noi de altfel.

Citat:
Nu grecii de rând susțin căsătoriile homo
Ti-am zis, statisticile arata altceva. Acum daca tu nu vrei sa accepti statistici, cum putem discuta despre ce nu stim?

Citat:
Grecii au acces în Schengen de prin anii 80
Pai noi eram sub comunism, ce acces Schengen vrei sa fi avut in anii 80? Iar acum e clar tot problema austro-ungariei ca vor Ardealul. Nu poti sa zici ca austro-ungaria nu are de-a face cu Romania ca nu mai exista sau ca a fost demult, cultura si legaturile au ramas si vor ramane. Este vorba de geografie.

Citat:
Practic trecerea la diferite culte are ceva din gena de milog a românului care caută diferite avantaje, nu spun că toți românii sunt așa, dar un număr prea mare are spinarea plecată și se căciulește.
Iti dau partial dreptate aici pentru Ardeal c-a fost sub stapanire straina aproape intotdeauna. Asta parca a recunoscut-o si zis-o si Ioan Aurel Pop care totusi si-a petrecut viata studiind Ardealul. Dar nu inseamna ca romanii sunt prosti, si oricum cate motive bune n-ai sa fii bucuros ca te-a facut Dumnezeu roman? Daca erai american, chinez, sau irakian, crezi ca mai ajungeai la ortodoxie asa usor? Faptul ca suntem printre putinele tari ortodoxe e mare minune de la Dumnezeu, nu trebuie sa dai cu piciorul la darurile primite. Cum i-a zis Wurmbrand lui Gafencu?

Citat:
În prealabil postat de Richard Wurmbrand
Voi aveți marele noroc că v-ați născut creștini și, când vă treziți la Hristos, știți unde să intrați – dar noi... Eu sunt evreu de sute de generații și strămoșii mei au fost dușmanii lui Hristos; deci, când L-am aflat, am fost pus în fața dureroasei dileme de a nu ști pe ce ușă să intru!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 29.09.2023 at 10:47:43.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.09.2023, 12:32:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cum i-a zis Wurmbrand lui Gafencu?
Nu știm.

Există o însemnare a unui legionar, Ioan Ianolide. El a încercat să scrie destul de echidistant însă a mai avut alunecări și trebuie să fim precauți.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.09.2023, 20:25:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta parca a recunoscut-o si zis-o si Ioan Aurel Pop care totusi si-a petrecut viata studiind Ardealul. Dar nu inseamna ca romanii sunt prosti, si oricum cate motive bune n-ai sa fii bucuros ca te-a facut Dumnezeu roman? Daca erai american, chinez, sau irakian, crezi ca mai ajungeai la ortodoxie asa usor? Faptul ca suntem printre putinele tari ortodoxe e mare minune de la Dumnezeu, nu trebuie sa dai cu piciorul la darurile primite. Cum i-a zis Wurmbrand lui Gafencu?
Părerea mea e că noi avem un spirit mimetist de a copia mai tot după ureche, doar pt că e străin e bun, iar dacă e autohton e câh.

Puteai să te naști ortodox și să fii grec sau sârb, sau să ai o genă mai pronunțată de caracter, de neasimilare, un spirit aristocratic sau nobiliar care nu se lasă dus de valuri și de stăpâniri.

Plus că la români trădarea e durere, practic și pe Ștefan cel Mare l-ar fi mazilit, cele mai multe războaie le-a avut cu uzurpatori la tron, doar că el a fost mai deștept decât istoria și i-a rezolvat pe complotiști înainte să-i facă și lui cum i-au făcut lui Horea, Avram Iancu, Tudor Vladimirescu, Brâncoveanu și alte personaje trădate și cu destin tragic.

Mi-e scârbă de trădarea românilor, de ura românului față de român, de denigrarea celor care mai scot capul cu oareșce rezultate, de încâlcirea minții românilor ca mase pentru care întrebarea de la referendumul pt familie nu e clară, de spiritul ușor asimilabil.

Măcar alte popoare își vând mai scump pielea și sunt demni și dârzi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2023, 11:19:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Noi avem un spirit mimetist de a copia mai tot după ureche, doar pt că e străin e bun, iar dacă e autohton e câh.
Mai ales unii dintre noi.
Cei care cred că românii sunt niște mimi proști și trădători:
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Plus că la români trădarea e durere, practic și pe Ștefan cel Mare l-ar fi mazilit...
Mi-e scârbă de trădarea românilor...



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Alte popoare își vând mai scump pielea și sunt demni și dârzi.
E clar: alte popopoare-s bune, autohtonii noștri îs câh.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.09.2023, 12:23:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
un spirit aristocratic
Mie asta mi se pare o mare inselatorie, cu spiritul aristocratic. Era si in vest in interbelic un curent din asta pagan condus de Julius Evola si inspirat de Rene Guenon (perenialist), toate fiind in final inspirate din spiritul grec antic pagan (modelat dupa ideea de "arete"). Astea toate mi se par distrageri pagane, ca Dumnezeu cand S-a facut om a venit la sarmani, pacatosi, amarati, nu la cine stie distinsi. Asta cu cautarea spiritului aristocratic mi se pare periculoasa ca sunt multe ispite si lumea se poate pierde in pacaleli si impresii. Imi place spiritul nearistocratic de taran roman, e mai aproape de Hristos si traieste mult mai adanc, nu se pierde in fandoseli.

Citat:
Mi-e scârbă de trădarea românilor, de ura românului față de român
Pai na, daca nu-ti place ura romanului fata de roman, n-o mai promova si tu facand romanii neintelingenti, etc. Datoram foarte mult taranului roman pentru pastrarea ortodoxiei, si asta e mai important ca orice alt lucru de pe pamant.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.09.2023, 20:34:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mai ales unii dintre noi.
Cei care cred că românii sunt niște mimi proști și trădători:
Păi chiar sunt, de la Decebal la Ceaușescu, mulți au avut un sfârșit marcat de trădări, și Antonescu, Mihai Viteazul, Horia Cloșca și Crișan, Tudor Vladimirescu, Avram Iancu, Ștefan cel Mare a scăpat așa ca prin urechile acului de multe ori.
Chiar și Brâncoveanu a fost trădat de Cantacuzino.

Tu ești ori prost, or n-ai ce spune dacă reiei rahaturile tale de trunchieri de propoziții ca să te dai amuzant.

Cum să te și ajute Dumnezeu când pe orice conducător ți-ar trimite ești în stare să-l sapi, și să te ridici împotriva lui.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E clar: alte popopoare-s bune, autohtonii noștri îs câh.
Alte popoare nu au atâta trădare în istoricul lor, își protejează mai bine conducătorii benefici și de aceea sporesc, asta e diferența.

Nu vezi că am ajuns să fim tratați mai rău ca albanezii în Europa, de vreo 17 ani membri în U.E. și tot mai sunt români care dorm pe sub poduri în Eu, sau pe cartoane sau prin gări, încă mai e trafic imens de prostituție, deși demografic România scade.

Ce voiai să spun că suntem steaua Europei, când te comporți ca Iuda ai soartă de Iudă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.09.2023, 20:39:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mie asta mi se pare o mare inselatorie, cu spiritul aristocratic. Era si in vest in interbelic un curent din asta pagan condus de Julius Evola si inspirat de Rene Guenon (perenialist), toate fiind in final inspirate din spiritul grec antic pagan (modelat dupa ideea de "arete"). Astea toate mi se par distrageri pagane, ca Dumnezeu cand S-a facut om a venit la sarmani, pacatosi, amarati, nu la cine stie distinsi. Asta cu cautarea spiritului aristocratic mi se pare periculoasa ca sunt multe ispite si lumea se poate pierde in pacaleli si impresii. Imi place spiritul nearistocratic de taran roman, e mai aproape de Hristos si traieste mult mai adanc, nu se pierde in fandoseli.
Prietene a avea spirit aristocratic înseamnă a avea cultura, inteligența, voința necesară cât să nu ajungi să depinzi de un hegemon, să fii un spirit liber și o minte luminată prin negura propagandei, a minciunii, a manipulării și a împilării mentale pe care vrea să ți-o aplice unul sau altul.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pai na, daca nu-ti place ura romanului fata de roman, n-o mai promova si tu facand romanii neintelingenti, etc. Datoram foarte mult taranului roman pentru pastrarea ortodoxiei, si asta e mai important ca orice alt lucru de pe pamant.
A zis clar Țuțea că a suferit ani de zile pentru un popor de tâmpiți.

Pe mine nu mă ajută că sunt vreo 4 milioane de români care gândesc, sunt activi, dinamici, se cultivă, dacă 13 sunt adormite, sau ușor de prostit, de dus de val, alea 4 sunt minoritate și sunt închiși în închisoarea celor 13 milioane.

E ca un blestem să fii într-o clasă de repetenți chiar dacă ești premiant acolo, mai bine să fii de nivel mediu într-o clasă bună.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.10.2023, 02:47:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Prietene a avea spirit aristocratic înseamnă a avea cultura, inteligența, voința necesară cât să nu ajungi să depinzi de un hegemon, să fii un spirit liber și o minte luminată prin negura propagandei, a minciunii, a manipulării și a împilării mentale pe care vrea să ți-o aplice unul sau altul.


A zis clar Țuțea că a suferit ani de zile pentru un popor de tâmpiți.

Pe mine nu mă ajută că sunt vreo 4 milioane de români care gândesc, sunt activi, dinamici, se cultivă, dacă 13 sunt adormite, sau ușor de prostit, de dus de val, alea 4 sunt minoritate și sunt închiși în închisoarea celor 13 milioane.

E ca un blestem să fii într-o clasă de repetenți chiar dacă ești premiant acolo, mai bine să fii de nivel mediu într-o clasă bună.
Ce sa-ti povestesc! Imi pare rau ca poporul roman nu s-a ridicat la pretentiile tale si ale lui Tutea, marii romani nedreptatiti de istorie si de Dumnezeu ca nu i-a facut nobilime greaca in imperiul bizantin cum ar fi meritat saracii. V-ati ratat cu noi neinteligentii si nearistocratii ca altfel prosperati in marile centre de civilizatie cu 99% ortodocsi si 99% sfinti desavarsiti. Aia era problema! Macar Petre Tutea a suferit la Aiud dar nici pe dumnealui nu l-a fortat nimeni, mai ales noi astia tampitii care nu stim de noi.

Te tinem noi sa devii sfant? Sau esti deja si mai stai pe-aici de dragul nostru numai? Unde crezi c-o sa te duca mentalitatea asta plina de complexe de superioritate? La Judecata o sa dai vina tot pe noi? Te-a pus Dumnezeu aici, ia si fa ce te-a trimis sa faci ca sigur nu te-a pus sa te crezi mai bun ca toti. Nu-ti fac deloc bine gandurile astea, parerea mea! Vezi sa nu vina din cine stie ce neimpliniri ca de multe ori complexele de superioritate merg mana-n mana cu complexele de inferioritate.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
neoprotestanti, traduceri