Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2007, 17:23:39
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Am votat cu Basescu si am sa votez cu DA uninomonalul dar sunt total impotriva initiativei d-lui Blaga de a legaliza prostitutia din cel putin 2 motive practice, in afara celor religioase si morale:
1 Daca politia nu face fata acum rapirilor si traficului de minore si tinere, ce va face cand proxenetii vor ajunge patroni cu acte in regula si cu relatii in politie?
2 Cele 2-3 "traseiste" de pe centurile oraselor se vor inmulti cu sutele in interiorul oraselor in bordeluri.
(gasiti mai multe argumentele pe www.antiprostitutie.ro), iar daca nu renunta la aceasta ideie, eu si multi crestinii din Biserica Ortodoxa se vor orienta catre PSD. Macar din oportunism, ei respecta mai mult valorile Bisericii chiar daca sunt corupti. Din doua rele...
Voi ce credeti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2007, 21:15:49
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Nu cred ca politicul poate lamurii acest flagel prostitutia a fost si va fii cat despre legalizare sunt argumente si pro (controlul mai bun asupra anumitor boli care in ziua de azi sunt foarte grave unele chiar mortale,siguranta clientilor si a prostituatelor care desi nu le prea indragim sunt totusi oameni etc) si contra de natura religioase dar si morale.Pe mine ma deranjeaza mai mult faptul ca in ziua de azi prostituatele au ajuns sa se mandreasca cu asa zisa lor "meserie" apar in public cu nerusinare.Dar despre amante ce parere aveti?ele nu pot fii numite tot prostituate?ma intreb si eu!;)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2007, 21:30:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny11
Nu cred ca politicul poate lamurii acest flagel prostitutia a fost si va fii cat despre legalizare sunt argumente si pro (controlul mai bun asupra anumitor boli care in ziua de azi sunt foarte grave unele chiar mortale,siguranta clientilor si a prostituatelor care desi nu le prea indragim sunt totusi oameni etc) si contra de natura religioase dar si morale.Pe mine ma deranjeaza mai mult faptul ca in ziua de azi prostituatele au ajuns sa se mandreasca cu asa zisa lor "meserie" apar in public cu nerusinare.Dar despre amante ce parere aveti?ele nu pot fii numite tot prostituate?ma intreb si eu!;)
Desfranarea este un mare pacat care s-a accentuat foarte mult in zilele noastre, unde sexualitatea a luat locul iubirii adevarate, a bunului simt. A constata si a arata cu degetul nu duce la nimic concret si bun. Sa ne rugam pentru cei cazuti si sa-i ajutam sa se ridice !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2007, 21:36:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Peste cateva zile vom auzi, din partea unor persoane publice, ca pozitia BOR este una conservatoare. Ce i se cere BOR-ului- si anume de a fi deacord cu legiferarea prostitutiei- este ca si cum reprezentantii medicinei ar trebui sa spuna ca un anumit tip de cancer nu mai este o boala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2007, 21:47:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Peste cateva zile vom auzi, din partea unor persoane publice, ca pozitia BOR este una conservatoare. Ce i se cere BOR-ului- si anume de a fi deacord cu legiferarea prostitutiei- este ca si cum reprezentantii medicinei ar trebui sa spuna ca un anumit tip de cancer nu mai este o boala.
Te mai mira ceva cand chiar cei cazuti in grave pacate, initiaza si aproba legi ? De prostituate au mare nevoie si iubitii politicieni pentru a-si petrece timpul liber . . . .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2007, 10:18:49
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

da legalizarea prostitutiei este un lucru la fel de grav precum legalizarea casatoriei intre homosexuali....este vorba tot de legalizarea raului va fi o cale de urmat pt acele tinere care nu au scoala ,care nu au avut educatie care nu au fost crescute in spiritul demnitatii si respectului de sine si care vor ajunge sclave placerilor altora
....si mai rau ca prin legalizare va fi un lucru normal obisnuit
mi-a groaza sa ma gandesc
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2007, 10:28:08
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Tocmai asta vroiam si eu sa spun cerem celor pacatosi sa arunce piatra eu cred ca nu o vor face se vor ascunde nu se vede ca asta fac de obicei?Au votat impotriva fumatului in locurile publice dar ei continua sa fumeze !Asa vor face si acum vor vota impotriva legalizarii caci sunt linistiti ei vor sa apeleze la prostitutie.:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2007, 17:14:06
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Este mult prea multa isterie din partea unora pe tema asta.

Cele care au de urmat aceasta cale o vor face fie ca este prostitutia legalizata sau nu. Este o exagerare sa crezi ca o sa se schimbe multe daca prostitutia devine legala. O sa fie legalizat raul, dar multe alte rele sunt legalizate. Adica vreti sa sspuneti ca daca a fost legalizat avortul, toate femeile au inceput sa faca avorturi? Nu, cele care oricum faceau avorturi, macar acum le pot face intr-un mediu curat si mortalitatea in randul lor a scazut foarte mult.

Din nefericire prostititia este o realitate in societatea noastra, fie ca vrem sa fim ca strutii si sa ne bagam capul in nisip si sa ignoram situatia, fie ca nu. Biserica nu face mare lucru ca sa o inlature, statul nu face nici el mare lucru, iar femeile care o practica sunt batjocorite in fel si chip, desi unele au fost silite in aceasta "meserie." NU asa se rezolva problema prostitutiei.

Biserica nu este silita sa accepte prostitutia ca un lucru normal daca este legalizata!!! Adica ce, biserica accepta avortul si homosexualitatea ca lucruri normale -- desi au fost legalizate in ultimii 18 ani? NU. Si cu toate acestea, din punct de vedere strict social, legalizarea lor era necesara.

La fel si cu prostitutia. Macar statul va primi bani din taxe de pe spinarea pestilor si a prostituatelor. Pe care daca guvernul va fi destept ii poate folosi ca sa stavileasca fenomenul prostitutiei. Pana la urma aceasta legaliare este un rau necesar.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2007, 21:55:38
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Pentru Noesis
"La fel si cu prostitutia. Macar statul va primi bani din taxe de pe spinarea pestilor si a prostituatelor. Pe care daca guvernul va fi destept ii poate folosi ca sa stavileasca fenomenul prostitutiei. Pana la urma aceasta legaliare este un rau necesar. "
Se vede ca nu ai citit de pe situl Antiprostitutie.ro ca legalizarea va inzeci numarul celor infectati de boli cu transmitere sexuala si a infractiunilor cu violenta pentru care statul va scoate mult mai multi bani de la buget decat din taxele luate din bordeluri. Oricum, nu ma simt bine sa stiu ca asemenea bani intra in bugetul Romaniei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2007, 22:31:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Macar statul va primi bani din taxe de pe spinarea pestilor si a prostituatelor
Sunt si eu curios sa aflu cum contabilizezi activitatea asta? cei trei PPP implicati, pestele, prostituata si prostul trebuie sa completeze formulare de genul cind, unde, cum, de cite ori, de cind pina cind, inventarul care intra/iese, nr de clienti/ora?...practic vorbind este imposibil de urmarit asa ca statul cred ca degeaba se freaca pe miini de noi fonduri si vorba lui Iustin...ti se face sila sa te gindesti pe unde au fost acei bani care vor construi de exemplu , noi gradinite
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legalizarea prostitutiei cristiboss56 Generalitati 154 16.09.2017 16:12:26
Consecintele legalizarii casatoriilor homosexuale NTatiana Intrebari utilizatori 30 01.02.2011 21:52:45
Legalizarea prostitutiei ancaozana Generalitati 1 26.10.2009 07:51:19
APEL IMPOTRIVA INITIATIVEI DL. BLAGA SI PD DE LEGA Iustin44 Generalitati 27 29.08.2007 19:59:45
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23