Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.11.2008, 17:48:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
slava Lui Dumnezeu ca este doar parerea ta.
un preot bun trebuie sa fie preot, atit.
acest gen de gindire este de factura comunista.dezvoltarea multidisciplinara, pina se ajunge la un ghiveci. de cele mai multe ori alterat.
Multumesc frumos.Voi incerca sa-mi schimb gandirea comunista.Ma tot chinui de vero 18 ani dar se pare ca nu reusesc!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.11.2008, 17:56:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Drept sa-ti spun, Cristian, nu stiu daca in stiinta lucreaza harul lui Dumnezeu. Poate aflu intr-o zi , caci mi-am facut nenumarate ganduri in legatura cu acest lucru.
Sigur ca am fost la preot si la medic, si inca ma mai duc, dar adevarata vindecare mie personal mi-a venit de la preot. Medicul nu te vindeca, ci iti amelioreaza starea. De aici semnul meu de intrebare.
Nu asta mi se parea inspaimantator, ci faptul ca pe langa credinta se mai face loc la ceva.
Ori pentru mine religia e un tot si se ocupa de trupul si sufletul omului. Stiintele, in schimb, sunt numai parti dintr-un intreg si se ocupa in mod fractionat de trup sau de suflet.
De aceea am zis ca mi se pare inspaimantator, ca religia sa trebuiasca sa fie completata de stiinta.
Lucreaza Harul Lui in stiinta Anca draga, in toata stiinta cea cu folos. Puteai tu sau eu sa comunicam acum fara stiinta si stiinta fara sclipirea data de sus ? Nu ,Anca. Asta ca un mic exemplu. Putea oare medicina sa salveze vieti prin transplanturile facute, fara sclipirea data de acolo de sus ? Nu, Anca. Tot ca un mic exemplu. Da, este adevar ce spui ca religia este un tot unitar, ce se ocupa de trup si suflet, cu ajutorul si prin Harul Bunului Dumnezeu. Tu spui ca pentru tine , credinta este totul si in vindecare si in toate. Nu, corect, ci foarte corect , Anca draga. Dar, pentru ca exista si un dar, nici tu , nici eu nu am ajuns la nivelul de sfintenie, de curatie, puritate absoluta, ci din pacate, purtam dupa noi si cu noi pacatele generatilor din urma si pe ale noastre. Nu stiu daca intelegi unde vreau sa ajung ? Dar sunt sigur ca realizezi. Singuri, prin voia noastra, ne-am complicat viata si existenta noastra. Balastrul pacatelor s-a acumulat , s-a acumulat in timp, generatie, dupa generatie si atunci toate, inclusiv calea spre vindecare, devin anevoioase. Firesc era totul prin credinta, rugaciune, post si meditatie ! Dar mai este ceva firesc in totalitate in noi si-n jurul nostru?Nu, Anca !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.11.2008, 17:58:39
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Tu ai impresia ca medicii si psihologii chiar stiu pe ce lume traiesc si facultatile respective sunt niste institutii serioase. Este o idee preconceputa. Psihologia si psihiatria sunt la fel de false ca si evolutionismul.
Sunt o persoana destul de matura ca sa nu emit anumite idei doar ca sa ma aflu in vorba.Si pentru a fi mai explicita si de ce nu sincera caci asa trebuie sa fie un crestin eu am cunoscut adevarata cale spre Dumnezeu prin intermediul unei d-ne psiholog care mi-a pus la dispozitie biblioteca ei dotata la zi cu tot ce este nou aparut in lit. ortodoxa,m-a orientat spre duhovnici sporiti si mi-a permis sa o insotesc in actiunile sale (pe care le face in mare taina) la persoane in mare suferinta carora le arata calea spre Dumnezeu lasand apoi pe cel suferind sa mearga pe calea credintei insotit de duhovnic.Ce vedeti rau in aceasta?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.11.2008, 18:19:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Sunt o persoana destul de matura ca sa nu emit anumite idei doar ca sa ma aflu in vorba.Si pentru a fi mai explicita si de ce nu sincera caci asa trebuie sa fie un crestin eu am cunoscut adevarata cale spre Dumnezeu prin intermediul unei d-ne psiholog care mi-a pus la dispozitie biblioteca ei dotata la zi cu tot ce este nou aparut in lit. ortodoxa,m-a orientat spre duhovnici sporiti si mi-a permis sa o insotesc in actiunile sale (pe care le face in mare taina) la persoane in mare suferinta carora le arata calea spre Dumnezeu lasand apoi pe cel suferind sa mearga pe calea credintei insotit de duhovnic.Ce vedeti rau in aceasta?
Si faptul ca acea psiholoaga era crestina te-a facut sa crezi ca psihologia e o stiinta adevarata? Aceea era o infima exceptie. Majoritatea psihologilor sunt atei si considera credinta religioasa o boala psihica.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.11.2008, 18:22:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Slava Tie Celui ce Ti-ai aratat puterea in legile ce carmuiesc universul. Slava Tie, caci intreaga fire e plina de legile existentei Tale. Slava Tie pentru tot ce cu intelepciune ne-ai ascuns. Slava Tie pentru genialitatea mintii omenesti. Slava Tie pentru binefacatoarea osteneala a muncii. Slava Tie pentru limbile de foc al inspiratiei. Slava Tie Dumnezeule in veci !
(din Acatistul de multumire- "Slava Lui Dumnezeu pentru toate")
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.11.2008, 18:36:20
anamariar anamariar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2008
Mesaje: 7
Implicit

Doamne ajuta!
Psihologia poate fi de mare folos oricui, deci cu atat mai mult preotilor. Sfintii Parinti au fost fini psihologi, cunoscatori ai naturii umane, dar mai ales a modului cum lucreaza patimile in om, cum se elibereaza omul de ele prin lupta, cu ajutorul harului, prin pocainta si smerenie.
Ca psiholog crestin consider ca psihoterapeutul ortodox poate ajuta mult, atat vreme cat are in vedere vindecarea sufletului....nu de unul singur, ci ajutat de duhovnicul celui care i cere ajutorul. Caci fata de iertarea pacatelor, fara binecuvantarea si rugaciunea acestuia, orice lucrare este omeneasca si nu ajuta prea mult.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.11.2008, 19:01:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Anamariar, nu te contrazic, dar ca una care ai facut psihologia, probabil stii ca "Metoda terapeutica a psihologiei antropocentrice este clar diferita de cea a psihoterapiei ortodoxe. Pe cat de mare este deosebirea intre intelepciunea omeneasca si intelepciunea dumnezeiasca, la fel de mare este si deosebirea intre psihoterapia omeneasca si cea ortodoxa." (de pe http://www.universqueen.com/psihoterapieortodoxa/).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.11.2008, 19:09:59
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Si nu cred ca e nevoie sa pierzi timpul facând aceasta facultate ca sa ajungi sa cunosti ce este psihologia, am cunoscut doi studenti, stresati de materia greoaie, majoritatea balast.

E suficient sa-ti procuri câteva carti ca sa întelegi cu ce se manânca. Eu am vreo suta de carti de psihologie în format pdf si am studiat si carti tiparite, sunt aceleasi aberatii în toate, nu e mare filozofie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.11.2008, 19:53:09
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Si faptul ca acea psiholoaga era crestina te-a facut sa crezi ca psihologia e o stiinta adevarata? Aceea era o infima exceptie. Majoritatea psihologilor sunt atei si considera credinta religioasa o boala psihica.
Nu te supara dar corect este "psiholoaga",dar dupa cum vad stii prea bine cum e corect dar ai vrut sa fii ironic atunci cand ai fost nevoit sa recunosti ca "nu toate pisicile sunt negre" .Ai dreptate cand spui ca majoritatea psihologilor considera credinta o boala psihica.
Eu cred ca te inteleg mai bine decat crezi tu fara sa spui prea multe.........
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.11.2008, 02:20:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psihoterapie

Cum topicul se refera la psihoterapie, am cautat si iata ce am gasit pe site-ul psihoterapistei Daniel Petrescu:
Relatii dificile cu partenerul, partenera
Atacuri de Panica
Gelozie, invidie incontrolabila
Disperare
Singuratate
Frigiditate
Impotenta
Tristete nesfarsita
Furie excesiva
Anxietate
Apatie
Neancredere in sine, in oameni si in D-zeu
Ejaculare precoce
Lipsa dorintei sexuale

Cel mai mult mi-a atras atentia ante-penultimul punct:
- neincrederea in sine, in oameni si in Dumnezeu
Daca cineva se duce si spune:
1. "nu am incredere in mine, dar am incredere in Dumnezeu", ce ii va spune preotul si ce ii va spune psihologul?
2. "am incredere in mine, dar nu am incredere in Dumnezeu" ce ii va spune preotul si ce ii va spune psihologul?
Despre "ejacularea precoce" si "lipsa dorintei sexuale", nu mai intreb ce i-ar putea spune preotul, caci aici psihologul se afla pe taramul lui forte.

Iata deci de ce nu vad reunite in aceeasi persoana cele doua meserii distincte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psihoterapie ortodoxa semilia Resurse ortodoxe on-line 62 15.06.2015 09:38:39
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11