Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2009, 20:12:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Sfintii Inchisorilor

Acum doau sau trei saptamini am citit despre minunile Sfintilor de la Aiud postate de fratele Ctin de pe forumul nostru si in gindul meu mi-am dorit mult ca in vacanta viitoare in Romania sa merg acolo sa ma rog si eu pentru sanatatea unui copil al meu si sa aduc ulei sfintit de acolo si ce credeti Sfintii au trecut hotarele si au venit ei la mine.Am primit ulei de la candela de acolo si astazi am citit pentru prima data Acatistul Sfintilor Romani din inchisori si nu am putut sa-mi opresc lacrimile. Intrebarea mea este acesti calai mai traiesc? sint printre noi ?au remuscari? sau fi spovedit ?personal voi stiti vreo unul?
Laudat sa fie Domnul cu Sfintii lui +
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2009, 20:57:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Acum doau sau trei saptamini am citit despre minunile Sfintilor de la Aiud postate de fratele Ctin de pe forumul nostru si in gindul meu mi-am dorit mult ca in vacanta viitoare in Romania sa merg acolo sa ma rog si eu pentru sanatatea unui copil al meu si sa aduc ulei sfintit de acolo si ce credeti Sfintii au trecut hotarele si au venit ei la mine.Am primit ulei de la candela de acolo si astazi am citit pentru prima data Acatistul Sfintilor Romani din inchisori si nu am putut sa-mi opresc lacrimile. Intrebarea mea este acesti calai mai traiesc? sint printre noi ?au remuscari? sau fi spovedit ?personal voi stiti vreo unul?
Laudat sa fie Domnul cu Sfintii lui +
Cine a adus moastele? Sunt de acord cu evlavia credinciosilor, dar sa asteptam si recunosterea oficiala a Bisericii. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa facem pelerinaj la Aiud, dar mi se pare cam fortata manifestarea aceasta- deja se face procesiune cu moastele lor- poate nu am inteles eu bine, insa afirmatia "Sfintii au trecut hotarele si au venit ei la mine" ma determina sa inteleg ca deja se face procesiune cu moastele lor. Repet, nu am nimic impotriva acestei forme de cinstire, din contra ma intristez ca Biserica in mod oficial nu are o recomandare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2009, 21:06:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cine a adus moastele? Sunt de acord cu evlavia credinciosilor, dar sa asteptam si recunosterea oficiala a Bisericii. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa facem pelerinaj la Aiud, dar mi se pare cam fortata manifestarea aceasta- deja se face procesiune cu moastele lor- poate nu am inteles eu bine, insa afirmatia "Sfintii au trecut hotarele si au venit ei la mine" ma determina sa inteleg ca deja se face procesiune cu moastele lor. Repet, nu am nimic impotriva acestei forme de cinstire, din contra ma intristez ca Biserica in mod oficial nu are o recomandare.
Nu, George, n-ai inteles, era vorba doar de ulei de candela de la sfintii inchisorilor care se vinde la Biserica lui Vassy...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2009, 21:14:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Intrebarea mea este acesti calai mai traiesc? sint printre noi ?au remuscari? sau fi spovedit ?personal voi stiti vreo unul?
Laudat sa fie Domnul cu Sfintii lui +
Multi dintre ei au spalat putina spre America si vezi ca sunt sanse serioase sa-i ai chiar sub nasul tau. Ii gasesti printre cei mai evlaviosi din Biserica si cei care stau acolo in fata sau vind luminari.
In Canada au fost foarte multi depistati in biserici...dupa care au fugit prin alte parti ca sa-si piarda urma.
Vezi ca si birfele sunt bune citeodata ca ajuta la identificarea acestor lupi ra[pitori care acum fac pe mieluseii mierosi insa ii descoperi cind apare vre-un argument si se simt calcati pe coada. Sa-i vezi atunci ce colti scot! Eu unul am avut o faza de genul asta cind un batrinel legionar s-a legat de fi-miu care scapase o hirtiuta pe jos pe care a luat-o vintul iar dementul asta a tabarit cu gura pe el cu o virulenta iesita din comun. Dupa ce am intervenit eu stiind cine este... si cred ca pina-n ziua de azi regreta acest gest.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2009, 21:28:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cine a adus moastele? Sunt de acord cu evlavia credinciosilor, dar sa asteptam si recunosterea oficiala a Bisericii. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa facem pelerinaj la Aiud, dar mi se pare cam fortata manifestarea aceasta- deja se face procesiune cu moastele lor- poate nu am inteles eu bine, insa afirmatia "Sfintii au trecut hotarele si au venit ei la mine" ma determina sa inteleg ca deja se face procesiune cu moastele lor. Repet, nu am nimic impotriva acestei forme de cinstire, din contra ma intristez ca Biserica in mod oficial nu are o recomandare.
Prin uleiul sfintit primit eu ii simt aproape ce cei care au suferit atat de mult si au murit pentru Hristos, de aceea am spus Sfintii au trecut hotarele.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.07.2009, 21:41:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Prin uleiul sfintit primit eu ii simt aproape ce cei care au suferit atat de mult si au murit pentru Hristos, de aceea am spus Sfintii au trecut hotarele.
Acum am inteles. Imi cer iertare pentru ca nu am inteles ce trebuie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.07.2009, 21:43:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Multi dintre ei au spalat putina spre America si vezi ca sunt sanse serioase sa-i ai chiar sub nasul tau. Ii gasesti printre cei mai evlaviosi din Biserica si cei care stau acolo in fata sau vind luminari.
In Canada au fost foarte multi depistati in biserici...dupa care au fugit prin alte parti ca sa-si piarda urma.
Vezi ca si birfele sunt bune citeodata ca ajuta la identificarea acestor lupi ra[pitori care acum fac pe mieluseii mierosi insa ii descoperi cind apare vre-un argument si se simt calcati pe coada. Sa-i vezi atunci ce colti scot! Eu unul am avut o faza de genul asta cind un batrinel legionar s-a legat de fi-miu care scapase o hirtiuta pe jos pe care a luat-o vintul iar dementul asta a tabarit cu gura pe el cu o virulenta iesita din comun. Dupa ce am intervenit eu stiind cine este... si cred ca pina-n ziua de azi regreta acest gest.
"Ii gasesti printre cei mai evlaviosi din Biserica si cei care stau acolo in fata sau vind luminari."
Multumesc Andrei o sa fiu mai atenta ai dreptate cine stie cine e pe linga mine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.07.2009, 21:50:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, George, n-ai inteles, era vorba doar de ulei de candela de la sfintii inchisorilor care se vinde la Biserica lui Vassy...
Nu se vinde Andrei la noi la biserica.... la adus parintele nostru din Romania duminica.... fara sa stie ca eu m-am gindit la asta cind mi-a zis la telefon ca a adus ulei de la Aiud nu am mai avut cuvinte....
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.07.2009, 21:58:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
"Ii gasesti printre cei mai evlaviosi din Biserica si cei care stau acolo in fata sau vind luminari."
Multumesc Andrei o sa fiu mai atenta ai dreptate cine stie cine e pe linga mine.
Am uitat sa pun ghilimele la "evlaviosi"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2009, 15:04:53
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@Hartford: eu cred ca acestia nu au murit doar pentru Hristos, ci si pentru noi, pentru neamul nostru. Daca vii in tara, mergi si la Sighet daca poti, la inchisoarea de acolo. Mie nu mi-a ajuns o zi intreaga pentru a o vizita, m-au dat afara la ora inchiderii si mai aveam de vazut un nivel intreg (este amenajata ca muzeu, ai foarte multe de vazut si citit acolo). Am citit mai multe carti despre martirii si sfintii din inchisorile comuniste.

Cred ca asta e unul din motivele pentru care nu am putut pleca in alta tara. Nu pot sa nu-mi asum suferinta lor si sa nu incerc tot ce-mi sta in putintasa-i dau un sens.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii inchisorilor alynnna Mari Duhovnici si predicile lor 283 23.08.2015 15:44:00
Sfintii inchisorilor Adriana Cluj Calugarul 23 17.07.2012 03:07:23
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii Inchisorilor ortodox4life Generalitati 7 14.11.2008 09:43:05
Serial Sfintii Inchisorilor Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 6 18.10.2007 16:24:48