Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 31.08.2009, 15:44:23
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Adica?
Vrei sa spui ca numai pentru iti dai viata pentru ceea ce tu presupui ca e mai presus de ea face ca acel ceva sa existe?
Allah exista?
Ma inspaimanti cu logica ta ! Spuneam despre Apostoli ca si-au dat viata stiind ca Domnul Iisus a Inviat dupa rastignire ..
Nu aveau nici o umbra de indoiala ..
Nu cred ca Allah exista !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
  #182  
Vechi 31.08.2009, 15:46:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Mi se pare ca nu intelegi sensul jertfei in cazul Apostolilor. Daca Invierea era un mit- isi mai riscau viata? Paradoxal cu toate ca persecutiile erau dure, numarul crestinilor crestea.
Vrei sa spui ca numai pentru ca credeau ca nu e un mit si ca vor invia i-a facut sa-si riste viata?
Banuiesc ca nu, desi din afirmatiile voastre asta rezulta, ceva jalnic.
  #183  
Vechi 31.08.2009, 15:48:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Ma inspaimanti cu logica ta ! Spuneam despre Apostoli ca si-au dat viata stiind ca Domnul Iisus a Inviat dupa rastignire ..
Nu aveau nici o umbra de indoiala ..
Nu cred ca Allah exista !
:)
Te rog precizeaza, ca sa nu zici ca rastalmacesc cuvinte: Apostolii s-au jertfit pentru ca stiau ca Iisus a inviat? Adica daca nu stiau sau nu erau siguri nu se jertfeau?
  #184  
Vechi 31.08.2009, 15:50:56
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vrei sa spui ca numai pentru ca credeau ca nu e un mit si ca vor invia i-a facut sa-si riste viata?
Banuiesc ca nu, desi din afirmatiile voastre asta rezulta, ceva jalnic.
E jalnic cum rastalmacesti tu adevarul ...
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
  #185  
Vechi 31.08.2009, 15:55:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
E jalnic cum rastalmacesti tu adevarul ...
:)
Imi pare rau, insa, dupa cum vezi, chiar daca global o chestie poate avea o logica, atunci cind o iei la bani marunti nu mai ramine mai nimic
  #186  
Vechi 31.08.2009, 15:57:37
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:)
Te rog precizeaza, ca sa nu zici ca rastalmacesc cuvinte: Apostolii s-au jertfit pentru ca stiau ca Iisus a inviat? Adica daca nu stiau sau nu erau siguri nu se jertfeau?
N-am vazut ce-ai scris ..interesant ca ne-am gandit amandoi la ..,,rastalmacit ,,

Sigur , n-ar fi infruntat torturile , moartea ..daca nu erau incredintati ca acesta este adevarul . Apostolii au fost martori ai Invierii LUI si moartea nu li s-a mai parut o piedica in a marturisi Invierea . .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
  #187  
Vechi 31.08.2009, 16:02:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
N-am vazut ce-ai scris ..interesant ca ne-am gandit amandoi la ..,,rastalmacit ,,

Sigur , n-ar fi infruntat torturile , moartea ..daca nu erau incredintati ca acesta este adevarul . Apostolii au fost martori ai Invierii LUI si moartea nu li s-a mai parut o piedica in a marturisi Invierea . .
Ai putea face un exercitiu de sinceritate si sa imi spui: ce ti se pare mai inaltator, sa-ti dai viata pentru o cauza convins fiind ca vei invia sau sa-ti dai viata pentru ceva, fara sa-ti pui problema pentru vreo recompensa, pentru tine in vreo viata viitoare sau pentru apropiatii tai?
  #188  
Vechi 31.08.2009, 16:07:44
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Ma inspaimanti cu logica ta ! Spuneam despre Apostoli ca si-au dat viata stiind ca Domnul Iisus a Inviat dupa rastignire ..
Nu aveau nici o umbra de indoiala ..
Nu cred ca Allah exista !
Allah este pur si simplu traducerea in araba a cuvintului Dumnezeu. Crestinii de nationalitate araba ii spun lui Dumnezeu Allah. Religia islamica venereaza acelasi zeu ca si cea crestina si cea ebraica.
  #189  
Vechi 31.08.2009, 16:17:42
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai putea face un exercitiu de sinceritate si sa imi spui: ce ti se pare mai inaltator, sa-ti dai viata pentru o cauza convins fiind ca vei invia sau sa-ti dai viata pentru ceva, fara sa-ti pui problema pentru vreo recompensa, pentru tine in vreo viata viitoare sau pentru apropiatii tai?
Da , esti tare istet .. Sincer mai inaltator mi se pare sa faci ceva ,fara sa astepti recompensa ... Dar aici nu despre asta era vb ... ci despre jertfa lor care s-a bazat pe un Adevar ..Si nu uita, Domnul Iisus nu le-a promis o viata alaturi de El ..in mod expres doar ptr ca L-au urmat si-au fost ucenicii Lui ..
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
  #190  
Vechi 31.08.2009, 16:23:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Si nu uita, Domnul Iisus nu le-a promis o viata alaturi de El ..in mod expres doar ptr ca L-au urmat si-au fost ucenicii Lui ..
Ci pentru ca...?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30