Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2012, 14:56:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit Pentru ce pleaca oamenii din Bisericile istorice

Deschid primul meu topic pe acest forum pentru a raspunde unei intrebari ce pare sincera. Deci:
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Poate ca ideea de evolutie duhovniceasca nu e straina sectelor/neoprotestantilor. Insa eu nu am intilnit nici un reprezentant al acestora care sa ma lamureasca si pe mine cum vad ei drumul spre mintuire. Eu cred sincer ca cei care au parasit Biserica Catolica sau Ortodoxa au gresit grav; as vrea sa le inteleg motivatia.
Despre motivatia celor care au apartinut de bisericile istorice si le-au "parasit". Celor mai multi nici nu le-ar fi trecut prin cap ca ar parasi ceva. Au facut parte numai cu numele din aceste biserici. Nimeni nu le-a facut vreodata cateheza, nu li s-a spus ca au onoarea sa faca parte din cea mai faina biserica posibila, si unica pe deasupra. Au cautat mantuirea si nu au gasit-o, caci nu a avut cine sa le spuna despre ea. "Tatal nostru" invatat de la bunica nu se pune. Il au si altii, iar un copil nu intelege mare lucru din aceasta rugaciune, care, la prima vedere, pentru un ochi nedeprins cu invataturile sfinte, pare ca nu spune nimic despre mantuire.

Atunci a aparut un np, care le-a prezentat clar acest mesaj al mantuirii. Omul respectiv a inteles ca exista si pentru el o mantuire si s-a intors cu toata inima catre Dumnezeu. Mai tarziu au aparuti si ortodocsii/ catolicii sa ii spuna ca e pe o cale gresita, dar era deja prea tarziu, caci omul experimentase dovezi practice ale eficacitatii caii pe care merge, asa cum experimentase si golul sufletesc in timp ce apartinea bisericilor istorice. Iar o tona de teorie nu face cat un gram de practica. De aceea, dincolo de vorbele frumoase despre bisericile istorice, omul stie unde a fost si unde a ajuns...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #2  
Vechi 11.06.2012, 15:02:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

"Ucenicul" ar putea sa scrie cate ceva pe aici. Este un topic foarte bun pentru el.
  #3  
Vechi 11.06.2012, 15:04:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Tot n-am inteles de ce au parasit unii Biserica si au ales sa se boteze la denominatiuni neoprotestante. Inteleg ca a aparut un neoprotestant care le-a (re)deschis apetitul pentru credinta si studiul Scripturii, dar de ce au ales sa abandoneze Biserica? Sunt unii care profita de naivitatea oamenilor pentru a-i atrage in diverse miscari si secte, intorcandu-i impotriva propriei familii.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 15:06:29.
  #4  
Vechi 11.06.2012, 15:07:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

E normal ca fiecare sa creada ca adevarul este (mai ales) in cultul lui. Cred ca si tu, daca ai spune cuiva mesajul mantuirii nu l-ai invita la baptisti, ci la ortodocsi...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #5  
Vechi 11.06.2012, 15:11:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Raman la parerea ca exista multa naivitate, iar unii stiu sa profite de altii, mai ales daca-i prind intr-un moment mai greu, de suferinta, profita de starea lor emotionala pentru a-i atrage la cultul lor.

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 15:17:11.
  #6  
Vechi 11.06.2012, 15:18:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Raman la parerea ca exista multa naivitate, iar unii stiu sa profite de altii, mai ales daca-i prind intr-un moment mai greu, de suferinta, pentru a-i atrage la cultul lor.
Poate ce uneori e vorba de naivitate si profit, depinde de cine vorbim, dar nu poti exclude ca exista si oameni sinceri si bine intentionati. Sunt oameni care au venit la np fara sa traga cineva de ei; pur si simplu au venit, au gasit ce cautau si au ramas.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #7  
Vechi 05.07.2012, 13:35:31
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!!

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E normal ca fiecare sa creada ca adevarul este (mai ales) in cultul lui. Cred ca si tu, daca ai spune cuiva mesajul mantuirii nu l-ai invita la baptisti, ci la ortodocsi...
L-as invita sa caute, sa citeasca si sa descopere singur adevarul, nu as profita de nesiguranta si nestiinta lui. Cauta si vei afla. Nu poti sa ai acum aceleasi trairi si simtaminte cum le aveau Sfintii Parinti in trecut. Sfatul lor este intotdeauna bine venit, iar talcuirile lor sunt mai aproape de adevar pentru ca ei traiau atunci in spiritul adevaratei crestinatati, nu al vremurilor noastre. Pe multi incearca sa-i cearna si sa-i faca sa aleaga calea cea mare si usoara cel rau. In ziua de azi ai multe surse de informare , dai un search pe google si gasesti ce vrei, de aceea mijloacele de atragere pe calea lumeasca sunt mai subtile si mai perfide. Trebuie ascultati cei care au trait in vremurile apropiate Mantuitorului nostru, nu gandirea unuia sau altuia din prezent. Sfantul Ioan Gura de Aur este apropiat si ca timp si ca trairi in spiritul pur crestinesc. El are destule talcuiri si vorbe care ajuta unui om sa desluseasca si sa gaseasca raspunsuri la ceea ce cauta. De aceea un adevarat crestin nu va profita niciodata si nu va incerca sa-l atraga pe cel care este la ananghie si cauta raspunsuri. Unul singur este adevarul - Mantuitorul nostru Iisus Hristos : Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
  #8  
Vechi 11.06.2012, 15:33:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama și bunica m-au învățat de mică să nu mă las vreodată atrasă de secte, precum și să nu apelez vreodată la ghicit, vrăjitoare etc. M-au mai învățat, evident, și alte lucruri bune :-)

Nu aș putea spune exact de ce au pus accentul pe acest pericol al sectelor... Văd însă că au avut o judecată sănătoasă în acest sens.

Am avut și eu o perioadă lungă în care am fost mai mult despărțită de biserica în care am fost botezată, însă când am simțit nevoia să regăsesc drumul cel bun, nu m-am gândit nicio clipă să plec din biserica pe care nici nu o cunoșteam prea bine. Mi se pare de bun simț să iei o decizie în cunoștință de cauză, iar primul pas în acest sens a fost să (re)încep să frecventez slujbele bisericii noastre, să mă spovedesc șamd. Și am început să primesc răspuns(uri) la întrebările mele. În orice caz, sunt fericită că nu am dorit niciodată să plec din biserica ortodoxă, chiar dacă uneori mi-a fost mai greu...
  #9  
Vechi 11.06.2012, 15:38:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am avut și eu o perioadă lungă în care am fost mai mult despărțită de biserica în care am fost botezată, însă când am simțit nevoia să regăsesc drumul cel bun, nu m-am gândit nicio clipă să plec din biserica pe care nici nu o cunoșteam prea bine. Mi se pare de bun simț să iei o decizie în cunoștință de cauză, iar primul pas în acest sens a fost să (re)încep să frecventez slujbele bisericii noastre, să mă spovedesc șamd. Și am început să primesc răspuns(uri) la întrebările mele. În orice caz, sunt fericită că nu am dorit niciodată să plec din biserica ortodoxă, chiar dacă uneori mi-a fost mai greu...
Nu toti oamenii gandesc ca tine, nu toti cauta in interiorul propriei Biserici, pentru ca nu constientizeaza pacatul apostaziei. Daca circumstanta face sa intalneasca un np, omul acela nu va mai incerca sa cunoasca Ortodoxia, fiind alimentat de celalalt cu invataturi conforme propriului cult si de cele mai multe ori intorcandu-l impotriva propriei Biserici. ( in special martorii fac asta)
  #10  
Vechi 11.06.2012, 15:46:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu toti oamenii gandesc ca tine, nu toti cauta in interiorul propriei Biserici, pentru ca nu constientizeaza pacatul apostaziei.
Cum l-ar putea constientiza cand nici macar nu stiu ce este acela? Sau nu stiu macar ca Biserica lor poate sa le ofere mantuirea?
Ioanna, multi dintre ortodocsii care trec la np nu sunt nici macat ortodocsi, caci in afara de un botez pe care nu l-au constientizat si nu si-l amintesc, nimic nu ii face ortodocsi. Sunt oameni necredinciosi, fara Dumnezeu, dar de la care BO cere pastrarea credintei pe care nu au avut-o niciodata...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca nu cunosti bine un animal, spre exemplu oaia, atunci nu te duci sa aflii mai multe informatii despre oaie, mergand in vizuina lupului
Unele oi confunda alte oi cu lupii, de frica intunericului. :)
Nu e vorba de a cauta informatii, ci de a trai mantuirea. Mantuirea se descopera omului, omul doar recunoaste ca a gasit-o. Cu faptele nu te poti contrazice.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09