Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 06.02.2010, 15:48:45
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Problema e ca orice neo-protestant acuza Biserica traditionala in necunostinta de cauza sau informandu-se din surse scrise tot de neo-protestanti, surse care distorsioneaza imaginea adevarata a Bisericii, aceea de lucratoare a tainelor lui Dumnezeu si revarsatoare a Harului Sau
S-a ajuns la acel individualism excesiv, in care Biserica, comunitatea este data la o parte si se formeaza o relatie sentimentala si teoretico-emotionala cu Hristos, pierzndu-se toata comuniunea prin Tainele Bisericii, prin Euharistie, prin marturisirea pacatelor, si formandu-se o "biserica" individualista , in interiorul fiecaruia, individul insusi fiindu-si propriul mentor si propriul talcuitor al Scripturii si a invataturii despre mantuire
Nu este adevarat ca protestantii sau nou-protestantii acuza Biserica Ortodoxa ci anumite ca si credinta ci anumite traditii (sau depinde la ce se refera) care nu sunt cum am spune biblice sau nu isi au rostul si poate indeparta pe om de o legatura cu D-zeu.
Mantuirea este la fel prin Domnul Isus, dar in afara Biserici, care in general este o data pe saptamana, omul are legatura individuala, familiara,... cu D-zeu, adica ,,unde sunt adunati 2 sau 3 in Numele Meu acolo sunt si Eu,,, sunt mai multe forme de rugaciune, post,...
La fel se considera ca Isus este capul bisericii, biserica inseamna ,,cei chemati afara,, adica nu sunt din lume, ekklēsia, ek-klay-see'-ah, ek = afara, iar kal-eh'-o = afara.
...
In Biblie sunt 2 metafore ptr. Biserica. 1 Biserica este o familie. 2 Biserica este un trup.
...
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 17:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 14:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 19:39:55