Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 13.03.2007, 16:49:28
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Moartea ca trecere nu stiu daca doare.
Mi-e frica doar de 2 lucruri: ca sfarsitul sa vina in chin pt mine si pt cei din jur, si apoi mi-e frica de judecata, cand se vor cantari cele rele cu cele bune (care sunt asa putine) ...


Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.03.2007, 00:11:16
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Mie imi este frica de moarte din cauza ca am indoieli in ce priveste viata vesnica, dar sper din tot sufletul sa fie cum ne-a zis Iisus " la Tatal sunt multe lacasuri, daca n-ar fi fost v-as fi spus"
Sa avem nadejde, dragii mei ca vom primi rasplata vesnica daca ne straduim mai ales sa mergem pe calea lui Dumnezeu!
viata vesnica este daruita oricui
doar prin credinta
fara fapte

Reply With Quote
  #73  
Vechi 14.03.2007, 00:13:29
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Moartea ca trecere nu stiu daca doare.
Mi-e frica doar de 2 lucruri: ca sfarsitul sa vina in chin pt mine si pt cei din jur, si apoi mi-e frica de judecata, cand se vor cantari cele rele cu cele bune (care sunt asa putine) ...

daca esti nascut de sus ,... ai trecut din moarte la viata si nu vei mai merge la judecata.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.03.2007, 22:58:44
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

"daca esti nascut de sus ,... ai trecut din moarte la viata si nu vei mai merge la judecata."

ce inseamna nascut de sus?
si vrei sa spui ca poate face orice nenorociri si nu va fi judecat/a?
e corect?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.03.2007, 00:35:05
johny johny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
"daca esti nascut de sus ,... ai trecut din moarte la viata si nu vei mai merge la judecata."

ce inseamna nascut de sus?
si vrei sa spui ca poate face orice nenorociri si nu va fi judecat/a?
e corect?
Consuela!

in primul rand, vreau sa te intreb daca citesti Biblia? ... crezi ce scrie in Ea?

Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.04.2007, 14:02:29
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

cred k fiecaruia ii este firca de moarte, unora mai mult sau mai putin. Este logic sa-ti fie frica, pt k stii in primu rand k legatura ta cu pamnatul asta e rupta forever. trebuie s realizezi k unele persoane nu le vei mai vedea niciodata. oricum faza e k nush cati dintre voi o s muriti cu zambetul pe buze, eu asa as vrea s mor, da nu cred k o s reusesc, acum depinde si de context. oricum, de ceea ce e dupa moarte trbuie s t intrebi dak ti-e frica sau nu, pt k ai ocazia s ajungi in iad, si atunci aia da frica. insa daca esti crestin, si ma refer aici nu la cei ce aprtin unei relgii ci cei ce sunt crestini cu sufletul, nu numai in acte, nu prea ai de ce sa-ti fie frica de moarte. gandeste-te k bucuriile de care ai avut parte pana acum sunt o paot 1% din ceea ce Dumnezeu ti-a pregatit in cer. e un verset prin Biblie care zice ceva de genu lucruri pe care ochii nu le-au vazut si urechea nu le-a auzit, stfel de lucruri sunt pregatite pt cei ce se incred in El. app ;) a judecata nu se compara cate fapte bune ai facut cu cate fapte rele pt k raiul ar fi gol :D e o singura cale pt a ajunge in rai : Iisus (Eu sunt calea adevarul viata). desi sunt inca in curs de completare in viata mea de crestin, si mai lipsesc o garma de lucruri, si unele sunt in plus prin viata mea, stiu unde merg si ser s aud cand ajung prin rai : bravo rob bun si credincios,
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.04.2007, 21:44:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ca sa completez ce a scris Andrei Mihai, eu stiu ca toate faptele noastre bune sunt ca o carpa murdara in fata lui Dumnezeu, iara multimea pacatelor noastre sunt ca o picatura intr-un ocean! Asa ca nu pe fapte bune vom ajunge noi in Rai, ci doar prin iubirea desavarsita manifestata catre aproapele nostru care reprezinta pe Hristos. Cu adevarat un lucru greu de realizat in societatea romaneasca si in toata lumea. :)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.07.2007, 20:44:32
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de veretregn
nu imi este frivca de moarte ci de felul in care voi muri. nu am chef sa ma chinui. iar daca va fi sa ma chinui am norocul ca locuiesc intr-o tara in care eutanasie este legala.

moarte este simpla. mori si te descompui. nu cred ca voi ajunge in ceruri sau in iad, nici in purgatoriu.

este normal sa mori insa nu inseamna sa iti doresti sa mori. asta este parerea mea. unii o vor considera gresita, altii o vor respecta.
Salut. Vreau sa te intreb ceva: Ai spus ca tu crezi ca nu vei ajunge nici in iad, nici in rai si nici in purgatoriu. Atunci spune-mi si mie unde crezi ca vei ajunge? Nicaieri? Adica dupa ce vei muri se va stinge lumina si gata? nu vei mai simti nimica pur si simplu? Frate, pe bune ca nu te inteleg, iar oamenii ca tine in general sunt o enigma pt mine...
Ca bine zici Veilur...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 31.07.2007, 20:47:45
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Nu mi-e frica de moarte,ci de Judecata.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.08.2007, 22:30:25
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Iar mie nu imi e frica de moarte,ci de vesnicia in iad.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 19:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52