Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2007, 14:41:57
letitia letitia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

As vrea sa stiu daca se poate boteza un copil nou nascut de 2 ori in 2 orase diferite.A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2007, 22:42:49
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga Letitia,

Inainte de toate, bine ai venit printre noi! Sa inteleg ca ai un bebelus pe care vrei sa-l botezi si familia sotului e dintr-un oras, iar a ta din altul, asa ca vreti sa-i bucurati pe toti de botezul copilasului? Indiferent care sunt motivele...

Botezul se face o singura data, fiindca acel copilas se alatura Bisericii lui Hristos. Cum nasterea trupeasca se face o singura data, tot asa nasterea in duh se face o singura data. Este o Taina care nu se repeta! Sfanta Scriptura atesta acest lucru prin "Un Domn, o credinta, un botez" (Efeseni).


Poarta de intrare a omului in Imparatia lui Dumnezeu este Sfantul Botez. Acesta ii confera nastere pentru vesnicie, nu numai pentru lumea de aici vremelnica. El se face "cetatean" al Imparatiei lui Dumnezeu. Insusi Mantuitorul spune: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu poate sa intre in Imparatia lui Dumnezeu". Apoi, tot Domnul, trimitand pe Sfintii Apostoli la propovaduire in lume, le-a spus: "Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh".

La Galateni se spune: "Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati si-mbracat". E cutremurator! Prin Botez, omul se imbraca in haina curatiei Mantuitorului, si dobandeste iertarea pacatelor si darul Sfantului Duh. Letitia, poate te intrebi ce pacat are copilasul, ca doar...e mic. E vorba de pacatul stramosesc, ce se trage ca o pecete a blestemului de la stramosii nostri, Adam si Eva, care de la inceput au calcat porunca dumnezeiasca.

Inca un cuvant, Letitia. Botezul copilasului sa fie insotit si de botezul pocaintei parintilor, adica de spovedire, impartasire, post, rugaciune, fiindca pacatele voastre se repercuteaza asupra copilasilor vostri. Sa-I multumim lui Dumnezeu ca, prin trimiterea Fiului Sau in lume si prin jertfa Sa pe cruce, avem aceasta cale a mantuirii. Doamne, slava Tie!

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2007, 16:27:16
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Botezul copiilor nu are legatura cu marcarea unei directii ideologice religioase, ci cu sadirea de viata noua - cu efectele REALE ale botezului, indiferent de varsta primitorului. Ideea ca botezul trebuie facut doar adultilor fiindca au puterea de alegere subliniaza aspectul gresit care se da Botezului. Primirea Botezului nu este o simpla adeziune la un anumit sistem religios, ci aduce in mod REAL harul Sf. Duh, inseamna un nou inceput, o directie spirtuala superioara imprimata dezvoltarii fizice si psihice a noului nascut...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2007, 16:42:16
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Primirea Botezului nu este o simpla adeziune la un anumit sistem religios, ci aduce in mod REAL harul Sf. Duh, inseamna un nou inceput, o directie spirtuala superioara imprimata dezvoltarii fizice si psihice a noului nascut...
Asa e, Odin, dar sa nu uitam ca aducerea harului Sfantului Duh depinde si de ceea ce numesti tu "sistem religios". Fiindca daca botezul va fi facut dupa ce a crezut Luther la 16 secole de la Hristos, rupt de continuitatea in Hristos, nu e acelasi lucru cu botezul ortodox, facut dupa ce spunea Hristos si ne-a ramas printr-o Traditie de 20 de secole, caracterizata prin continuitate. O Traditie in care toti protestantii si neo-protestantii arunca cu noroi, uitand ca si Biblia pe care o tot promoveaza este rezultatul acestei Traditiei ortodoxe.

Elena

Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2007, 23:29:13
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

so.... unu la mana:eu zic ca e o mare panarama chestia aceea cu daca nu esti botezat nu ai voie in Biserica. de unde ati luat-o nu stiu, dar parca nu e in Biblie. dupa ce in Biserica Ortodoxa nu se prea face nimic pt un suflet.. chiar daca asa se vrea... nu am voie sa stau la Liturghie daca nu sunt botezat? si atunci eu de unde sa aflu, ca necrestin, de Dumnezeu? sa ma apuc sa studiez singur? oricum al doilea lucru... daca stai sa te uiti in Biblie pe la inceputul Evangheliilor o sa vezi faptul ca Ioan boteza oamenii care isi marturiseau pacatele. Deci => botezul se poate face de un om capabl sa-si dea seama de natura sa pacatoasa si sa fie gata sa regrete pacatele. Cum poate un copil de cateva luni sa realizeze ca a pactuit(desi a pacatuit)?
3 la mana in Vechiul Testament viata spirituala se realizeaza pe ritualuri, pe cand in Noul relatia se bazeaza mai mult pe relatia directa Dumnezeu <-> eu. acum... e logic ca Iisus sa fi facut toate lucrurile necesare legilor iudaice, pt ca a fost nascut evreu.
4 la mana faza cu Marea Rosie si cu Noe, nu cred ca e valabila, pt ca in ambele cazuri nimeni nu s-a udat :D. ori au fost in arca, ori au trecut ca pe uscat. 5 la mana, parerea mea integrala despre botez nu este acceptata banuiesc nici de biserca mea(crestina dupa evanghelie) dar o sa o impartasesc cu voi, si daca ai argumente contra, nu ezita :) deci... daca stai s observi in ce context e folosit botezul o sa observi ca de fapt el este o declaratie facuta de cel ce este botezat ca este gata sa intre in familia lui Dumnezeu. si aici este un exemplu fff cunoscut, si ma refer la talharul de pe cruce care nu a trebuit sa fie botezat, dar a ajuns in Rai. de ce? pentru ca a marturisit de fata cu ceilalti ca are nevoie de Iisus. de multe ori noi luam chestiile bisericesti ca ritualuri, ceva de genul must do it, or else... dar nu este asa. in spatele acestor ritualuri se afla o semnificatie, si aceea conteaza cel mai mult. si din pacate pe aceea o uitam. in momentul in care eu imi botez copilul, pt ca asa a zis popa, si dupa aia dau chef de chef.... aia da declaratie de a-l urma pe Iisus... si tine minte ca a fi crestin nu este fff usor, din contra este foarte greu, pt ca in momentul in care tu apartii de Hristos, michiduta nu o sa someze. e chestia aia in Biblie care spune ca e mica poarta, dar in alta parte se spune ca e mica si calea. deci nu e indeajuns sa intri pe poarta, trebuie sa ramai pe drum, si cam asta nu prea se face. oricum sper ca ai inteles macar o mica parte din ce am spus eu. si ca o concluzie nu botezul face crestinul, ci crestinul face botezul. Hristos a inviat!
Mihai
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2007, 00:08:17
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de odin
Primirea Botezului nu este o simpla adeziune la un anumit sistem religios, ci aduce in mod REAL harul Sf. Duh, inseamna un nou inceput, o directie spirtuala superioara imprimata dezvoltarii fizice si psihice a noului nascut...
Asa e, Odin, dar sa nu uitam ca aducerea harului Sfantului Duh depinde si de ceea ce numesti tu "sistem religios". Fiindca daca botezul va fi facut dupa ce a crezut Luther la 16 secole de la Hristos, rupt de continuitatea in Hristos, nu e acelasi lucru cu botezul ortodox, facut dupa ce spunea Hristos si ne-a ramas printr-o Traditie de 20 de secole, caracterizata prin continuitate. O Traditie in care toti protestantii si neo-protestantii arunca cu noroi, uitand ca si Biblia pe care o tot promoveaza este rezultatul acestei Traditiei ortodoxe.

Elena
Oricum nu cred ca are rost sa vorbim de har in cazul protestantismului, cel putin in sensul pe care acesta il are in Ortodoxie. Bineteles ca Botezul inseamna si adeziune religioasa, insa am vrut sa subliniez aspectul cel mai important al acestei Taine, adesea uitat sau trecut in plan secundar - si anume caracteristica de baza a oricarei Taine - impartasirea harului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2007, 18:39:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_mihai
so.... unu la mana:eu zic ca e o mare panarama chestia aceea cu daca nu esti botezat nu ai voie in Biserica. de unde ati luat-o nu stiu, dar parca nu e in Biblie. dupa ce in Biserica Ortodoxa nu se prea face nimic pt un suflet.. chiar daca asa se vrea... nu am voie sa stau la Liturghie daca nu sunt botezat? si atunci eu de unde sa aflu, ca necrestin, de Dumnezeu? sa ma apuc sa studiez singur? oricum al doilea lucru... daca stai sa te uiti in Biblie pe la inceputul Evangheliilor o sa vezi faptul ca Ioan boteza oamenii care isi marturiseau pacatele. Deci => botezul se poate face de un om capabl sa-si dea seama de natura sa pacatoasa si sa fie gata sa regrete pacatele. Cum poate un copil de cateva luni sa realizeze ca a pactuit(desi a pacatuit)?
3 la mana in Vechiul Testament viata spirituala se realizeaza pe ritualuri, pe cand in Noul relatia se bazeaza mai mult pe relatia directa Dumnezeu <-> eu. acum... e logic ca Iisus sa fi facut toate lucrurile necesare legilor iudaice, pt ca a fost nascut evreu.
4 la mana faza cu Marea Rosie si cu Noe, nu cred ca e valabila, pt ca in ambele cazuri nimeni nu s-a udat :D. ori au fost in arca, ori au trecut ca pe uscat. 5 la mana, parerea mea integrala despre botez nu este acceptata banuiesc nici de biserca mea(crestina dupa evanghelie) dar o sa o impartasesc cu voi, si daca ai argumente contra, nu ezita :) deci... daca stai s observi in ce context e folosit botezul o sa observi ca de fapt el este o declaratie facuta de cel ce este botezat ca este gata sa intre in familia lui Dumnezeu. si aici este un exemplu fff cunoscut, si ma refer la talharul de pe cruce care nu a trebuit sa fie botezat, dar a ajuns in Rai. de ce? pentru ca a marturisit de fata cu ceilalti ca are nevoie de Iisus. de multe ori noi luam chestiile bisericesti ca ritualuri, ceva de genul must do it, or else... dar nu este asa. in spatele acestor ritualuri se afla o semnificatie, si aceea conteaza cel mai mult. si din pacate pe aceea o uitam. in momentul in care eu imi botez copilul, pt ca asa a zis popa, si dupa aia dau chef de chef.... aia da declaratie de a-l urma pe Iisus... si tine minte ca a fi crestin nu este fff usor, din contra este foarte greu, pt ca in momentul in care tu apartii de Hristos, michiduta nu o sa someze. e chestia aia in Biblie care spune ca e mica poarta, dar in alta parte se spune ca e mica si calea. deci nu e indeajuns sa intri pe poarta, trebuie sa ramai pe drum, si cam asta nu prea se face. oricum sper ca ai inteles macar o mica parte din ce am spus eu. si ca o concluzie nu botezul face crestinul, ci crestinul face botezul. Hristos a inviat!
Mihai
citeste urmatorul text, scris de un fost predicator protestant, care credea inainte la fel ca tine , dar cu ajutorul Domnului s-a luminat:

Nu este doar pentru adulti!

Precedentul scripturistic

O cale de a cerceta consistenta scripturistică a botezului pruncilor este de a lua în considerare acest lucru: dacă apostolii însisi ar fi recurs la călăuzirea Scripturii în privinta botezului pruncilor, ce ajutor ar fi găsit? Desigur, trebuie să ne aducem aminte că singurele Scripturi cu care trebuia să lucreze apostolii erau la început cele ale Vechiului Testament. Ce lumina pot împărtăsi acestea asupra acestei probleme?

Să ni-i închipuim pe apostoli răspândindu-se după Cincizecime, împlinind misiunea lui Hristos de a predica Evanghelia si de a-i boteza pe cei care se converteau la ea. Dacă unul dintre acei convertiti, cineva precum temnicerul din Fapte 16, i-ar fi întrebat pe apostoli: "Poate să se boteze si fiica mea de sase luni?" La ce îndrumare scripturistică s-ar fi dus ei pentru raspuns?

Ei bine, scrierile apostolilor, care au devenit Noul Testament, învată limpede că apostolii văd botezul ca pe semnul unui Nou Legământ al relatiei cu Hristos. În botez, ne îngropăm împreună cu Hristos și ne ridicăm cu EI prin puterea Duhului Sfânt. Orice legământ pe care Dumnezeu l-a făcut cu oamenii a avut un semn vizibil. În legământul Său cu Israel, semnul lui Dumnezeu a fost tăierea împrejur. Fără îndoială, Apostolii ar fi fost în acord cu descrierea botezului făcută de Sfântul Ciprian, care il numeste "tăierea împrejur duhovnicească".

Prin urmare, întrebarea pe care si-ar fi pus-o Apostolii, în căutarea unei îndrumări referitoare la botezul pruncilor, era: "Ce ne învată Scripturile despre cine sunt cei care pot fi primiti în Legământul lui Dumnezeu si pot primi semnul acestuia?" Ca evrei, răspunsul absolut, 100% scripturistic, ar fi fost evident pentru ei.

Vedeti, în cazul Vechiului Legământ, Dumnezeu nu numai că permite copiilor să primească semnul tăierii împrejur. EI porunceste chiar sa fie acordat la vârsta de opt zile oricarui băiat născut în casa lui Israel. Aceasta ar părea să fie evidenta scripturistică cea mai limpede în privinta botezului pruncilor.

Sălăsluirea Duhului

Un posibil răspuns protestant ar suna astfel: "Dar aici nu vorbim despre Vechiul Legământ. Vorbim despre Noul". Acum trebuie să spun că întrebarea dacă merită să argumentezi că Dumnezeul milei și al iubirii fără de margini ar dărui cu bucurie copiilor binecuvantarile legământului legii, dar le-ar refuza initierea în legământul harului. Dar vreau să cercetez întrebarea dintr-o perspectivă exclusiv nou testamentară. Vom vedea astfel că scrierile apostolice ajung la aceeasi concluzie: botezul copiilor este în acord desavarsit cu învătăturile scripturii (Vechiul si Noul Testament).

Ca protestant, textul la care am trimis întotdeauna pentru a protesta împotriva ideii de botez al copiilor a fost, desigur, Fapte 2: 38: Pocaiti-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui lisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre.

In mod tipic, aici mă opream întotdeauna din citit. Pentru mine, acest lucru părea suficient pentru a arata ca pentru a fi botezat este nevoie de pocăintă. Pruncii nu se pot pocăi. Este cât se poate de simplu. Dar când am început să cercetez serios această întrebare, mi-am dat seama că pasajul continuă. Citind versetul întreg, ca și pe urmatorul, m-am văzut nevoit să privesc lucrurile mai larg:
lar Petru a zis către ei: Pocăiti-vă si să se boteze fiecare dintre voi în numele lui lisus Hristos. spre iertarea păcatelor voastre, si veti primi darul Duhului Sfânt. Căci vouă vă este dată făgăduința si copiilor vostri si tuturor celor de departe, pe oricâti ii va chema Domnul Dumnezeul nostru (Fapte 2: 38-39).

Sunt câteva lucruri importante de văzut aici. Mai întâi, botezul nu este scopul final al pocăintei. Scopul pocăintei si al botezului este de a da credinciosului darul Duhului Sfânt. Duhul Sfânt este promisiunea despre care vorbeste Petru aici (cf. Fapte 2: 33). Petru declara că darul Duhului este și pentru copiii celor care ascultă cuvintele lui.

Aici întâlnim din nou întelegerea pe care o are Biserica primară asupra mântuirii ca lucrare vie. Pocainta si botezul, ne învată Petru, sunt pasi către scopul ultim al credintei crestine: găsirea lui Dumnezeu care Se sălăsluieste întru noi. Sălăsluirea Duhului este marca de identificare a unui adevărat crestin, "garantia" că suntem avutia răscumpărată (Efeseni 1: 14) a lui Hristos.
Acest lucru este confirmat pe viu ceva mai târziu în cartea Faptelor. In capitolul 8 îi vedem pe Petru și pe loan coborând în Samaria. Ei găsesc aici credincioși care fuseseră botezați în numele lui lisus Hristos. Dar pasul
final, venirea Duhului Sfânt asupra lor, nu se petrecuse încă. Pentru apostoli,aceasta era o situație inacceptabilă, pe care o îndreaptă îndată. Vietile acestor credinciosi nu se vor împlini până nu se va fi manifestat întregul proces - pocainta, botezul și sălăsluirea Duhului Sfânt.

Cum se leagă acest lucru de botezul pruncilor? Istoria crestinilor ne arată că nu abilitatea de a se pocăi si botezul face pe cineva crestin. Pocăinta si botezul nu sunt pasii finali în urmarea lui Hristos. Procesul trebuie să includă sălăsluirea Duhului Sfânt.
Astfel, problema reală care trebuie discutată în ce-i priveste pe copii nu este: "Copiii se pot pocăi?" Ci, mai degrabă: "Poate Duhul lui Dumnezeu să Se sălăsluiasca în copii?" Dacă răspunsul este "da", atunci, pe temeiul Scripturilor si al apostolului Petru, trebuie să botezam copiii.
Acest lucru este lămurit în istoria lui Comeliu și a casei sale (cf. Fapte 10). Pe când Petru le predica, Duhul Sfânt S-a pogorât asupra lor. Ei bine, cum Comeliu îsi adunase toate rudele și prietenii pentru a-l asculta pe Petru și cum Duhul Stant S-a pogorat asupra tuturor celor din casă (v. 44), este cât se poate de probabil ca Duhul Sfânt S-a pogorât si asupra unor copii - poate chiar prunci.

Dar, în virtutea argumentului, să presupunem că toti cei prezenti erau adulti. Aici erau oameni asupra carora tocmai se pogorâse Duhul Sfânt, dar care încă nu fuseseră botezați în apa. Când s-a pus întrebarea dacă să fie botezaîi, Sfântul Petru a declarat: Poate. oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca si noi? (Fapte 10: 47). În mintea Sfântului Petru, botezul si prezenta Duhului sunt inseparabile, ca două acte ale aceleiasi piese. Dacă pecetea Noului Legamant (Duhul Sfânt) este prezentă în cineva, semnul aeestui legământ (botezul) trebuie cu siguranta să i se acorde - indiferent dacă persoana este de opt ani sau de opt zile.

Să ne întrebăm: "Poate Duhul Sfânt să Se sălăsluiască în prunci si în copii mici?" Cum poate un protestant să raspundă la aceasta întrebare? Dacă as întreba "Au pruncii nevoie să se mântuiască?", cei mai multi dintre protestanti ar raspunde: "Da". Recunosc ca nimeni nu este văzut făra întinarea păcatului, afară de Unul. Vrea Dumnezeu să-i mântuiască pe prunci? "Bineînteles", ar răspunde. Hristos a murit ca să-i mântuiască si pe ei? Din nou, răspunsul ar fi ferm: "Da".
Dar lucrurile se schimbă atunci când întrebarea este: "Vrea Hristos ca Duhul Sfânt să Se sălăsluiască într-un prunc?" Tocmai am vazut că învătătura si predica Sfântului Petru este că botezul si sălăsluirea Duhului Sfânt sunt legate una de alta. Astfel, în lumina Scripturilor singurul răspuns solid pe care il poate da un protestant care interzice botezul pruncilor este: "Nu, Duhul nu Se poate sălăslui într-un prunc". De ce? El crede că copilul nu poate fi botezat până când nu atinge "vârsta responsabilitătii" (în mod curios, acesta este un concept care nu este mentionat nicăieri în Scripturi!) O persoană tânără trebuie mai întâi să recunoască nevoia sa de Dumnezeu, să se pocaiasca și să-și mărturisească credința în Hristos. Numai atunci el sau ea poate fi botezat(a), iar botezul acesta este un anunt public al aderării sale interioare la Dumnezeu. Numai atunci, în întelegerea protestantă, poate Duhul lui Dumnezeu să Se sălăsluiască în acea persoană.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2007, 18:52:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

O credintă care se contrazice pe sine

Problemele mele legate de botezul pruncilor au început să dispară atunci când m-am apucat să cercetez cu atentie implicatiile punctului meu de vedere evanghelic. Unele dintre acestea au fost întru totul bulversante pentru mine. Spre exemplu, mi-am dat seama că a declara gresit botezul pruncilor mă forta de fapt să neg una dintre dogmele cele mai fundamentale ale credintei mele de protestant!

Cum asa? Ei bine, ca protestant nu eram obligat numai fată de sola scriptura. Eram obligat si fată de doctrina că mantuirea se înfăptuieste numai prin har, sola gratia. Dar credinta mea că copiii nu se pot boteza până când nu ajung la "vârsta responsabilitătii" mi-a arătat deplin că eu nu cred de fapt în mântuirea doar prin har.
Dar, în mod evident, credeam că răscumpararea unui copil nu depinde de har, ci de abilitatea acestuia de a întelege planul mântuirii. Nu contează cât de mult doreste Duhul Sfânt să reverse harul asupra acestui copil, El trebuie să aseze un sablon la purtator asupra sufletului copilului până când el sau ea va atinge un anume nivel intelectual. Astfel, din perspectiva mea protestantă, mi-am dat atunci seama că, de fapt, eu credeam în "mântuirea prin rațiunea umana si prin har", nu în sola gratia.

Dar atunci, în fata mea s-a ridicat obiectia: "Nu. Chiar dacă copilul trebuie să atingă vârsta la care poate să înteleagă intelectual mântuirea înainte de a o primi, mântuirea unui copil se întemeiază doar pe har. Pentru că harul lui Dumnezeu este cel care-l conduce pe copil să-si înteleagă nevoia de Dumnezeu, să-si exercite credinta si să-L mărturisească pe Hristos".

Acest lucru nu schimbă însă nimic. Pentru că, dacă asa stau lucrurile, s-ar parea că, pentru o lungă perioadă de timp, în viata copilului este prezent harul, pe când mântuirea - nu. Atunci, în mod evident, se pare că este nevoie de ceva mai mult decât de har pentru a înfăptui mântuirea copilului. Ca să fiu credincios credintei mele protestante, trebuie să cred că, până la vârsta când copiii ating acest nivel intelectual care să le permită să înteleagă starea lor de păcătosi si să mărturisească credinta în Hristos, pruncii si copiii se află în afara posibilitătii de a atinge mântuirea lui Dumnezeu. Caracterul straniu al acestei implicatii m-a izbit putemic atunci când m-am gândit la faptul că lisus declara că acestia mici sunt adevaratele vase ale Impărătiei lui Dumnezeu (cf. Luca 18: 16)!

La acestea am adus totusi un argument vechi și comun: "lată, Dumnezeu face pentru prunci și pentru copiii mici o asigurare. El știe că la vârsta lor ei nu pot întelege nevoia lor de mântuire. Așa că, dacă mor în această stare, Dumnezeu nu-i va condamna".

Exista un lucru pe care eu însumi l-am predicat de la amvon, probabil de zeci de ori. Dar când mi-am găsit calea către Ortodoxie, am început să văd mai degrabă implicatiile morbide a ceea ce am învătat toti acesti ani. Ceea ce am declarat în esentă era că un prunc sau un copil mic nu poate cunoaste sălăsluirea Duhului lui Dumnezeu în viata sa decât dacă moare! Dacă moare, este învăluit în îmbrătisarea iubitoare a prezentei lui Dumnezeu. Dar dacă trăieste, este scufundat într-o închisoare spirituală, în care el si Dumnezeu deopotrivă asteaptă ziua când devine în sfârsit suficient de inteligent pentru a recunoste că are nevoie de Hristos!

Mi-a devenit limpede în cele din urmă că avusesem o viziune foarte grosolană asupra aspectelor spirituale ale prunciei si copilariei. În final a trebuit să mă confrunt cu acest gând: "Poate aceasta să fie imaginea despre copii pe care a avut-o Hristos în inima Sa când i-a chemat pe copii la Sine și le-a spus: Si aduceau la El si pruncii. ca să se atingă de ei. Iar ucenicii, văzând îi certau. Iar Iisus i-a chemat la Sine, zicând: Lasati copiii să vină la Mine si nu-i opriti, căci împăratia lui Dumnezeu este a unora ca acestia (Luca 18: 15-16)?"

Imi aduc aminte acum cât eram de tulburat când m-am confruntat cu aceste realităti. Toate aceste ramificatii necesare ale atitudinii mele protestante fată de botezul copiilor erau întru totul inacceptabile pentru mine.

Le-am gasit într-un dezacord total cu avertismentul lui Hristos: Adevarat zic vouă: De nu vă veti întoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra în împărătia cerurilor (Matei 18: 3).

Asa că până la urmă mi-am declarat: "Cred că Duhul Sfânt Se sălăsluiește în copilași. Dar putinta de a te pocăi este singura evidență reală că Duhul Sfânt lucrează în copil. Astfel, nu putem recunoaște acea prezentă a Duhului prin botez până când copilul nu ajunge la vârsta la care acceptă responsabilitatea pentru actele sale si se pocăieste. Pruncii nu pot face acest lucru".

Dar, m-am gândit, poate Hristos privea la ceva dincolo de simpla pocăintă atunci când declara că pruncii sunt modelul cetătenilor cerurilor. Câtă gingăsie, smerenie si credintă simplă vedem la cei foarte mici! Nu sunt acestea mărturia vădită a influentei lui Dumnezeu? Duhul lui Dumnezeu, Care îmi vorbea prin copilasi, m-a smerit până la lacrimi de câteva ori în viată. Nu pot să nu-mi imaginez că cei mai multi dintre protestanți nu au avut experiente similare.

Asa că m-am confruntat cu realitatea că Duhul lui Dumnezeu se poate afla în inimile copiilor. Dar în acea declaratie mă învârteam într-un cerc vicios si m-am văzut într-un dezacord complet cu învătătura Sfântului Petru: Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezati acestia care au primit Duhul Sfânt ca si noi? (Fapte 10: 47). În cele din urmă, am înteles că trebuie să fiu întru totul de acord cu botezul copiilor. Pentru că învătătura Noului Testament este că botezul si sălăsluirea Duhului sunt de nedespărtit. Exemplele din predica Sfântului Petru la Pogorârea Duhului Sfânt, crestinii din Samaria si casnicii lui Comeliu arată toate cu limpezime că botezul si sălăsluirea Duhului se presupun reciproc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2007, 00:53:59
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

asa.... in primu rand nu stiu care doctrina religioasa spune ca Duhul Sfant nu poate se poate pogori peste un copil, si chiar daca spune asta nu este biblic. faza e ca botezul este un ritual in Biserica Ortodoxa si vorbesc ff serios. si te rog sa te uiti cum privesc oamenii din ziua de azi botezul. nu are semnificatia pe care o are in Biblie. personal cunosc copii care l-au acceptat pe Iisus ca Mantuitor la varsta de 5 ani, ba chiar am auzit si de unii care l-au primit de la 3 ani, dar asta datorita mediului crestin in care au fost crescuti. si nu putem spune ca mediul acesta se regaseste in viata familiilor ortodoxe. personal primul meu contact cu Dumnezeu l-am avut la varsta de 11 ani datorita unor americani baptisti. la 11 ani primul meu contact cu Dumnezeu, si pot spune ca mama este fff religioasa si eu mergeam des la biserica. trebuie realizat ca botezul nu se face pe banda rulanta, botezul este un fel de contract pe care il semnezi si esti gata sa-ti asumi ce este scris in contract. daca citesti in 1 corinteni 7:19 o s vezi ca se zice ca taierea impejur nu este nimic si daca nu esti taiat imprejur tot nimic. Dumnezeu nu se uita la lucrurile care izbesc ochiul, Dumnezeu se uita de ce ai facut lucrul acela.daca mai stai si mai cauti prin Biblie o sa gasesti 2 exemple: primul in cazul celor botezati dar fara Duhul Sfant(fapte 8:15-17) si al doilea in care au primit Duhul Sfant dar nu erau botezati(fapte 10:44-47 ) ciudat ca unele chestii apar in Biblie... nu eu le-am zis...:-" so.... botezul nu este ceva ce te face crestin. in momentul in care eu decid ca sunt pregatit ca sunt gata sa fac botezul, inseamna ca stiu in ce ma bag. ce s-ar intampla daca iau un negru fara sa stie o boaba de romana si il bagam in apa sfintita, in fine... tot tacamul, primeste Duhul sfant? sau asta se da doar daca esti mic? oricum... degeaba, poti sa-ti faci si 32978423 de botezuri sa mergi la 29748475 de manastiri, daca relatia ta cu Iisus = 0 te-ai plimbat si te-ai udat degaba pt ca este O SINGURA CALE: IISUS(vezi in Biblie) si noi degeaba bagam de la noi, ca nu iese nimic. cred ca esti de acord cu mine ca Botezul nu te mantuieste, asa ca conteaza mai mult ce faci dupa;) God bless you!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.04.2007, 20:42:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Una e cum privesc oamenii botezul si una e ceea ce e elin Bis Ortodoxa, nu-i un ritual, ci o Taina. pentru ortodocsi are semnificatia pe care o are in Biblie, pt tine vad ca nu, si asta pt ca tu intelegi altfel scriptura, toti suntem diferiti deci nu pot nici eu nici tu avea pretentia ca intelegem in adevar absolut scriptura pt ca am cadea in pacatul mandriei, de aceea eu din smerenie prefer sa fac ceea ce Biserica a invatat de 2000 de ani, e mult mai plauzibil decat ideile "fantastice" ale nustiu cui predicator baptist, adventist sau evanghelist
Tu afirmi ca mediul crestin nu se gaseste in familiile ortodoxe, dar oare cunosti tu toate familiile ortodoxe din tara sau din lume? sau doar speculezi? te intreb, in America care este o tara predominant protestanta, cate familii au un mediu religios?
Contacu cu Dumnezeu? poi contact cu Dumnezeu avem de la zamislirea noastra, pt ca suntem suflare din suflarea lui, chestia asta cu contactul cu Dumnezeu la o varsta sau alta n-are nici o relevanta Biblica
Si relatia asta cu Isus, ce este si ce inseamna ea pt tine? este defapt o dogma intalnita la toate cultele protestante, dar nici ei nu stiu sa o defineasca, intreaba mereu, l-ai primit pe Hristos ca Domn, altii zic da altii nu, dar cei ce zic da, cum au facut-o? la nivelul mintal au recunoscut ca Hristos este Dumnezeu? poi asta si dracii cred si se cutremura, pocainta este un urcus care dureaza toata viata, pe Hristos il i-au Domn si Mantuitor in fiecare zi a urcusului pocaintei, in fiecare zi e nevoie de relatia cu Dumnezeu, nu Doar odata si nu printr-o declaratie publica!
Omul este spurcat prin nastere, pt ca si Biblia spune ca spurcat este tot cel nascut din femeie, si tot Biblia spune, numic spurcat nu v-a intra in imparatia lui Dumnezeu, intelregi, nimic, nici chiar un nou nascut care moare si cusur
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
botez Mirela0110 Generalitati 82 12.05.2012 21:50:23
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00