Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 18.03.2013, 10:34:47
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
au fost oameni in Biblie care au ingenuncheat in fata ingerilor, inchinandu-se astfel ingerilor?
Da, însă au fost mustrați și corectați pe loc!
  #1412  
Vechi 18.03.2013, 10:36:49
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
au fost oameni in Biblie care au ingenuncheat in fata ingerilor, inchinandu-se astfel ingerilor?
Au fost oameni care au vrut sa se inchine ingerilor. Dar au fost corectati imediat, chiar de catre inger, sa nu cumva sa faca lucrul acesta.

""Eu, Ioan, am auzit si am văzut lucrurile acestea. si după ce le-am auzit si le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.
Dar el mi-a zis: "Fereste-te să faci una ca aceasta!
Eu sunt un împreună slujitor cu tine, si cu fratii tăi, proorocii, si cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu." (Apocalipsa 22:8,9)

"Fereste-te sa faci una ca aceasta" (sa te inchini la un inger). Cum ramane cu invatatura data copiilor de a se inchina inger, ingerasului?
  #1413  
Vechi 18.03.2013, 11:05:57
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Că dumneavoastră vă considerați doctă într-ale teologiei, hai că pot înțelege; dar să-i considerați pe primii creștini-martiri incapabili a înțelege adevărurile Evangheliei rostite de chiar gura apostolilor, e prea de tot! Dacă am fi spus-o noi, v-ați fi sfâșiat hainele strigând: "A hulit! A hulit!".
Nu ma consider deloc docta in ale teologiei. Totusi, nu-l puteti contrazice pe sfantul Pavel care spunea ca-i hraneste pe corinteni cu lapte.
Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
În ce privește "tehnicile de pictură", icoanele (no offence!) sunt departe a se ridica la creațiile unui da Vinci ori Tizian, așa că lăsați asemenea argumente de doi bani. Creștini au ajuns până în familiile imperiale, cum nu s-ar fi găsit meșteri pictori printre miile existenți în Imperiu? Hai să fim serioși!
Bineanteles ca s-au gasit mesteri pictori de icoane. Icoanele lor le vedeti printre ruinele primelor biserici crestine sau in catacombele Romei. Colegul dumneavoastra vorbea, chipurile, ca primii crestini nu purtau icoane la ei. Evident ca nu purtau, era prea greu, insa se inchinau la icoanele din biserici. Urmele lor se vad si astazi, dar dumneavoastra preferati sa le ignorati.
Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Nu vă cere nimeni să urmați modelul ei (iarăși eterna obsesie), suficient ce vă cere Scriptura: urmați modelul lui Hristos și al sfinților apostoli!
Asta si facem. Dumneavoastra sunteti obsedati sa ne tot aratati ca gresim in credinta noastra, iar noi, nefiind inca sfinti, in loc sa va ignoram, va raspundem. Si cum credinta dumneavoastra e inventata de celabra profetesa si de niste sarlatani care au prevazut un sfarsit al lumii care n-a venit, nu am ce sa fac, va tot reamintesc ca temelia credintei adventiste e o minciuna parfumata cu parfumul milioanelor de secte si sectulite existente pe planeta: sola Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Speranța celei de-a doua veniri e de la apostoli, nu de la "șarlatani", dacă nu știați până acum...
Speranta celei de-a doua vine de la apostoli. Sarlatanii au adaugat o zi anume pentru a doua venire, profetie la care au renuntat cand au vazut ca au dat-o in bara, zeciuiala, anularea unor carti din Sfanta Scriptura pe care le considera "literatura", rastalmacirea cuvintelor Domnului, inventarea unor aberatii gen Isus Hristos=arthanghelul Mihail etc
  #1414  
Vechi 18.03.2013, 11:19:22
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Totusi, nu-l puteti contrazice pe sfantul Pavel care spunea ca-i hraneste pe corinteni cu lapte.
Că-i considerați pe creștinii din Corint pilde bune de urmat, e treaba dumneavoastră; dar așa cu lapte cum îi hrănea, nu le indica o închinare mijlocită de cele materiale (icoane, cruci, moaște). O astfel de închinare infantilă au și păgânii, creștinii se închină altfel: în duh și în adevăr.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Bineanteles ca s-au gasit mesteri pictori de icoane. Icoanele lor le vedeti printre ruinele primelor biserici crestine sau in catacombele Romei. Colegul dumneavoastra vorbea, chipurile, ca primii crestini nu purtau icoane la ei. Evident ca nu purtau, era prea greu, insa se inchinau la icoanele din biserici. Urmele lor se vad si astazi, dar dumneavoastra preferati sa le ignorati.
Parcă era vorba pe perioada apostolică, perioadă acoperită de Noul Testament și nu de perioada de după moartea apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dumneavoastra sunteti obsedati sa ne tot aratati ca gresim in credinta noastra
Ba de loc! Nu greșiți de fel! Țineți cu strictețe (vorbesc de dumneavoastră, practicanții) credința confesiunii. Vă și laud, dacă acesta e motiv de laudă. Problema nu e la dumneavoastră, ci la această dogmă confesională (ca să ne limităm doar la acest aspect) neacoperită de Scriptură și de practica lui Hristos și a apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Speranta celei de-a doua vine de la apostoli.
Puteați s-o spuneți de la început.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sarlatanii au adaugat o zi anume pentru a doua venire, profetie la care au renuntat
Ziua (anul) și profeția era corectă căci este pe paginile Scripturii, interpretarea evenimentului a fost greșită. Iar cel greșit nu poate fi numit șarlatan, cred că cunoașteți definiția șarlatanului. Dacă nu, aveți la dispoziție dicționarul.
  #1415  
Vechi 18.03.2013, 11:27:46
beniamin777 beniamin777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.03.2013
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Totusi, nu-l puteti contrazice pe sfantul Pavel care spunea ca-i hraneste pe corinteni cu lapte.
Nu corintenii sunt modelul nostru ci chiar Sfintii Apostoli.
"Călcati pe urmele mele, întrucît si eu calc pe urmele lui Hristos." (1 Corinteni 11:1).

Poate vreti sa spuneti ca Sfintii Apostoli erau cu cas la gura si de aceea nu ne-au invatat nimic despre inchinarea in fata icoanelor sau la sfinti, moaste sau Maica Domnului.


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Colegul dumneavoastra vorbea, chipurile, ca primii crestini nu purtau icoane la ei.
Nu am spus nicidecum asa ceva. Am spus, si repet, ca Sfintii Apostoli nu se inchinau in fata icoanelor. De ce? Nu stiau (erau novici)?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si cum credinta dumneavoastra e inventata de celabra profetesa si de niste sarlatani care au prevazut un sfarsit al lumii care n-a venit,
Ne confundati (spun asta "fiind sigur de sinceritatea dvs."). Nici "profeteasa" si nici adventistii de ziua a saptea nu au prevazut un sfarsit a lumii.


Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Speranta celei de-a doua vine de la apostoli.
Intr-o postare anterioara spuneati ca speranta celei de-a doua veniri este de la "niste sarlatani". La Sfintii Apostoli va refereati?

Last edited by beniamin777; 18.03.2013 at 11:31:21.
  #1416  
Vechi 18.03.2013, 11:31:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pe un alt topic ne-am hotarat sa ignoram userii adventisti, veniti cu chef de polemica si mai putin cu dorinta de cunoastere.
Stai liniștită că eu unul nu le fac jocul.
  #1417  
Vechi 18.03.2013, 11:33:44
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Stai liniștită că eu unul nu le fac jocul.
Dar al cui joc îl faceți?
  #1418  
Vechi 18.03.2013, 11:44:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Da, însă au fost mustrați și corectați pe loc!
pe bune? Ia uite aici: Geneza 19 "Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ"; Cronici 21 ,16: "Atunci ridicându-și David ochii săi, a văzut pe îngerul Domnului stând între pământ și cer cu sabia goală în mâna sa, întinsă asupra Ierusalimului; și a căzut David și bătrânii cu fetele la pământ, îmbrăcați în sac"; Daniel 8 ,16-17: " Atunci am auzit un glas de om deasupra fluviului Ulai, glas care striga și spunea: "Gavriile, tâlcuiește celui de acolo vedenia!"
Și el a venit unde eram eu și, când se apropia, m-am înspăimântat și am căzut cu fața la pământ. Și el mi-a grăit: "Ia aminte, fiul omului, căci vedenia este pentru a arăta sfârșitul veacurilor!"
  #1419  
Vechi 18.03.2013, 11:47:46
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune? Ia uite aici: Geneza 19 "Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ"; Cronici 21 ,16: "Atunci ridicându-și David ochii săi, a văzut pe îngerul Domnului stând între pământ și cer cu sabia goală în mâna sa, întinsă asupra Ierusalimului; și a căzut David și bătrânii cu fetele la pământ, îmbrăcați în sac"; Daniel 8 ,16-17: " Atunci am auzit un glas de om deasupra fluviului Ulai, glas care striga și spunea: "Gavriile, tâlcuiește celui de acolo vedenia!"
Și el a venit unde eram eu și, când se apropia, m-am înspăimântat și am căzut cu fața la pământ. Și el mi-a grăit: "Ia aminte, fiul omului, căci vedenia este pentru a arăta sfârșitul veacurilor!"
Ștefane, tu faci parte din Biserica Apostolică, ori din Biserica lui Lot?
  #1420  
Vechi 18.03.2013, 12:32:48
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Că-i considerați pe creștinii din Corint pilde bune de urmat, e treaba dumneavoastră; dar așa cu lapte cum îi hrănea, nu le indica o închinare mijlocită de cele materiale (icoane, cruci, moaște). O astfel de închinare infantilă au și păgânii, creștinii se închină altfel: în duh și în adevăr.
Este foarte adevarat; asa se inchina crestinii. Ma intreb cum puteti sa sustineti ca va inchinati in duh si adevar de vreme ce duhul e invizibil, iar adevarul este al profetesei de care tot amintim. Daca ati crezut ca adevarate profetiile mincinoase ale unuia sau altuia, cum aveti pretentia ca sunteti capabili sa discerneti adevarul si sa ca va inchinati in adevar? Daca nu puteti sa va umiliti in fata unui om vizibil cum as putea sa cred ca va puteti umili in fata Duhului Sfant invizibil? Inchiarea la Dumnezeu prin icoane poate fi numita infantila; totusi, daca nu suntem ca si copiii (adica infantili) nu vom intra in Imparatia Cerurilor, asa ne spune Sfanta Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Parcă era vorba pe perioada apostolică, perioadă acoperită de Noul Testament și nu de perioada de după moartea apostolilor.
Apostolul Pavel se grabea sa ajunga la Ierusalim pentru sarbatoarea Cinzecimii care se apropia si pe care dorea sa o sarbatoreasca acolo. Daca nu respectati aceasta sarbatoare, asemenea apostolilor, nu vad de ce tot trambitati ca sunteti asemenea lor si de ce ne tot judecati ca prin prisma invataturii si practicilor sfintilor apostoli? De vreme ce nu sunteti asemenea apostolilor nu aveti dreptul sa ne judecati pe noi ca nu am fi ca ei. Ca va impaunati dumneavoastra insiva ca ati fi, asta e alta poveste.
Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Problema nu e la dumneavoastră, ci la această dogmă confesională (ca să ne limităm doar la acest aspect) neacoperită de Scriptură și de practica lui Hristos și a apostolilor.
Iarasi vorbe fara acoperire. Sfintii apostoli mergeau la rugaciunea de la ora a 6-a. Asa ne spune sfanta Scriptura. Dumneavoastra faceti asta? Nu. Crestinii catolici, chiar daca nu toti, da. Sfanta Scriptura ne spune ca apostolii serbau sarbatoarea Cinzecimii. DUmneavoastra faceti asta? Nu. Mai stim ca sfanta Fecioara mergea in fiecare an in pelerinaj la Ierusalim. Dumneavoastra mergeti in pelerinaje? Nu. Mai aflam ca apostolii staruiau in rugaciuni si in frangerea Painii. Dumneavoastra faceti asta? Nu. Apostolii si-au lasat familii, ogoare, case ca sa-L urmeze pe Hristos. Faca adventistii asta? NU. Dadeau apostolii zeciuiala? Nu. Dadea fiecare cat putea, nu zeciuiala cum impuneti dumneavoastra. Deci, pe care invatatura a sfintilor apostoli sau practici ale acestora aveti dumneavoastra intemeiata invatatura? Vorbe goale neacoperite de fapte, cam asta e doctrina adventista.
Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Ziua (anul) și profeția era corectă căci este pe paginile Scripturii, interpretarea evenimentului a fost greșită. Iar cel greșit nu poate fi numit șarlatan, cred că cunoașteți definiția șarlatanului. Dacă nu, aveți la dispoziție dicționarul.
Cel care a gresit e chiar un sarlatan sau, in cel mai bun caz, un om pacalit de duhul rau si care, poate, pana la moarte s-a cait pentru ceea ce a facut. Un om inspirat de Duhul Sfant nu face NICIODATA profetii false, lucrul asta il stim din Sfanta Scriptura.

Iar dumneavoastra ar trebui sa stiti ca in Sfanta Scriptura este scris ca nimeni nu cunoaste ceasul cand va fi a doua venire, numai Tatal. Lucrul asta ne este spus chiar de Domnul nostru Isus Hristos. Iar adventistii prefera sa puna la indoiala cuvintele spuse chiar de Domnul nostru. Va lansati in analiza a tot felul de "profetii" si puneti accent pe invatarea pe de rost a diverselor citate din Sfanta Scriptura insa nu puneti accent pe lucrul de baza pe care l-am invatat de la apostoli, adica lupta cu pacatul, sfintirea proprie etc.

In afara de a ataca religiile istorice si pe credinciosii lor, de a face comparatii, mai faceti si altceva in timp ce asteptati cea de-a doua venire?

Din acest motiv pleaca oamenii din bisericile istorice: pentru ca este mai simplu sa spuna ca sunt pur si simplu sfinti doar pentru ca cineva ii convinge de asta, insa mult mai greu sa ia crucea, sa se lepede de sine si sa-L urmeze pe Hristos.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09