Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2012, 14:25:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Domnu luzar, dar biserica aia de care zici, cu cine e în comuniune euharistica în afară de ea cu ea?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #12  
Vechi 01.07.2012, 14:28:09
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit re:

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Domnu luzar, dar biserica aia de care zici, cu cine e în comuniune euharistica în afară de ea cu ea?
Scuze, am dat reply inainte de postarea ta la http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post455332 ultima postare.
  #13  
Vechi 01.07.2012, 14:36:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu am întrebat ceva clar: cu cine e în comuniune biserica aia din Ucraina?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #14  
Vechi 01.07.2012, 14:46:23
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit

"Cauta si vei afla".

Mai fac o precizare. Formularea "domnu luzar" o consider o mitocanie. Una este sa fii un ratat oarecare ( loser ) si alta e sa fii un ratat european (euroloser). Un ratat european este un individ care traieste intr-o tara ratata la nivel european. Iar dupa ultimele evenimente Romania se inscrie cu succes pe aceasta linie.
  #15  
Vechi 01.07.2012, 15:00:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu am întrebat ceva clar: cu cine e în comuniune biserica aia din Ucraina?
Si daca ar fi in comuniune cu celelalte BO nu e relevant, omul ala nu face ascultare. Si daca ar fi avut dreptate si ar fi fost persecutat pe nedrept el trebuia sa faca ascultare. Nu am avut rabdare sa citesc tot interviul, dar omul ala nu e interesat de misiunea preotului si de Dumnezeu. Nu, el vorbeste de 2 bussines-uri, de cea a episcopiei si de a lui, si de faptul ca a lui e mai legitima. Atat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #16  
Vechi 01.07.2012, 15:07:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
"Cauta si vei afla".

Mai fac o precizare. Formularea "domnu luzar" o consider o mitocanie. Una este sa fii un ratat oarecare ( loser ) si alta e sa fii un ratat european (euroloser). Un ratat european este un individ care traieste intr-o tara ratata la nivel european. Iar dupa ultimele evenimente Romania se inscrie cu succes pe aceasta linie.
Dar sa stiti ca tara ratata le nivel european nu s-a ratat singura ca entitate distincta. Nu. Au facut-o "membrii" ei. Un exemplu despre cu se poate face asta e sa faci niste afirmatii, care denigreaza, si nu le poti proba. Eu nu spun ca nu ar fi asa, dar puteti proba ca episcopul respectiv e homosexual, ca umbla in blugi cand era calugar, ca e catolic, ca fratele sau ere rabin? Si nu spuneti ca dvs nu ati sustinut asta, pentru ca dand link-ul ala exact asta ati facut, doar ca nu v-ati asumat raspunderea afirmatiilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #17  
Vechi 01.07.2012, 15:31:56
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit

Pagina de pe wikipedia contine linkuri catre alte pagini unde se spune ca cei care au scris au probe inregistrate de la martori. Daca martorii nu mai sunt buni nu stiu ce trebuie facut. Ca pe vremea aia cei cu orientari inverse nu-si uploadau "realizarile" pe youtube ...

Totusi, pentru cei care nu stiu, este vorba de doi preoti ( tata si fiu ) si nu un singur preot .
La acest link http://www.youtube.com/watch?v=Ar56s...eature=related gasiti momentul miruitului filmat de un amator la Reviga. Acolo este preotul Gheorghe.
  #18  
Vechi 01.07.2012, 15:47:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
Pagina de pe wikipedia contine linkuri catre alte pagini unde se spune ca cei care au scris au probe inregistrate de la martori. Daca martorii nu mai sunt buni nu stiu ce trebuie facut. Ca pe vremea aia cei cu orientari inverse nu-si uploadau "realizarile" pe youtube ...
Si ar trebui sa consider sursa credibila o "fituica" ce incepe cu o prostie inibaginabila: "După cum specialiștii o știu, Biserica Ortodoxă Română recunoaște valabilitatea hirotoniilor Bisericii Anglicane, chiar dacă în această instituție sunt hirotonite femei ca episcop, dar și un homosexual.".
Sa stiti ca totusi conform convingerilor unora oamenii cu convingeri religioase nu sunt toti retardati si neinformati.

Si asa zisi martori care sunt? Eu nu am gasit decat ca asa ar sustine cei de la "Catavencu" sau ca cei de la "Catavencu" sustin o marturie a Parintelui Fageteanu, fara un citat sau o inregistrare. Nimic. Asa pot sa spun si eu ce vreau despre oricine si sa spun ca am martori si "devine adevar".

Dar si daca ar fi tot asa cum spuneti, topicul era despre altceva. Caterisitul respectiv nu mai poate sluji conform canoanelor nici daca ar avea dreptate. Asa ca...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #19  
Vechi 01.07.2012, 15:55:02
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit In incheiere

In fine, parerea mea este ca TREBUIE sa existe o Biserica Ortodoxa Romana RUPTA si INDEPENDENTA de actualul BOR. Si asta pentru ca cetateanul sa aiba dreptul de a-si alege preotul si nu sa-i fie impus unul. De asemeni se vor limita mizeriile care se petrec in BOR si care nu permit asteptarea judecatii de apoi. Un exemplu personal: soacra mea din com. Blajani jud. Buzau avea dreptul sa fie inmormantata in cripta stramosilor sai. Preotul a considerat normal sa-i atribuie cumnatului sau ( al preotului ) acea cripta iar soacra mea trebuie sa se descurce. Dupa isprava, acel preot a devenit secretar in "episcopia buzaului". Poti da in judecata ? NU. Pentru ca cimitirul apartine bisericii. Un prieten al meu care ar fi trebuit sa fie preot munceste din greu in Spania pentru a agonisi spaga necesara la episcopie. Si banuiesc ca exemple aveti si voi destule. In concluzie, BOR are nevoie de o alternativa pentru a se curati. Altfel enoriasii nu se vor mai duce in bisericile lor ( ca si mine de altfel ).

Citat:
În prealabil postat de Lucian008;
Caterisitul respectiv nu mai poate sluji conform canoanelor nici daca ar avea dreptate. Asa ca...
Da au fost caterisiti din BOR si au fost unsi in Biserica Ortodoxa a Romanilor din Ucraina. Asa ca nu consider ca aveti dreptate

Last edited by euroloser; 01.07.2012 at 16:08:45.
  #20  
Vechi 01.07.2012, 16:17:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
I

Da au fost caterisiti din BOR si au fost unsi in Biserica Ortodoxa a Romanilor din Ucraina. Asa ca nu consider ca aveti dreptate
Parere personala. Poate ca intr-adevar dupa logica umana (si eu nu ma consider pai presus de logica umana si nu spun ca eu daca as incerca sa analizez dupa cum mi se pare mie rational as ajunge la alta concluzie) poate parea nedrept. Dar pana la urma fiecare are de purtat o cruce pentru mantuire. Nu e ca si cum Hristos nu ar sti cum e sa fii acuzat pe nedrept si pedepsit pe nedrept si totusi sa te supui. Avem si un exemplu mai apropiat: Parintele Arsenie Boca. Nu spune nimeni sa nu spui adevarul sau sa nu te opui nedreptatii, Hristos insusi a intrebat de ce e lovit si daca a vorbit gresit sa se demonstreze, dar cu toate astea a mers pana la capat si s-a supus.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Parinti - Sfantul Ioan Casian (Cele opt ganduri ale rautatii) cristiboss56 Pocainta 13 24.07.2013 22:13:37
Manastire in ialomita. am nevoie de ajutor FlorinRV Pelerinaje la locuri Sfinte 0 06.09.2012 12:05:42
A fost cineva la parintele de la Reviga? JustNicol Generalitati 2 19.04.2012 21:50:02
Minunea din satul Elet din RUSIA -VIDEO Laurentiu Generalitati 8 17.06.2008 00:04:50
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48