Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2013, 22:14:10
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare despre revelatie

In biserica ortodoxa , dupa moarte sfantului Ioan Damaschin s-a intrerupt si revelatia lui Dumnezeu? Sau mai exact biserica mai accepta revelatii ale Duhului Sfant prin alte persoane pana in ziua de azi?

Last edited by EzioAuditore; 07.02.2013 at 22:17:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2013, 23:01:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
In biserica ortodoxa , dupa moarte sfantului Ioan Damaschin s-a intrerupt si revelatia lui Dumnezeu? Sau mai exact biserica mai accepta revelatii ale Duhului Sfant prin alte persoane pana in ziua de azi?
Pana va raspund ortodocsii, am sa incerc un raspuns din punct de vedere catolic.
Revelatia, definita ca "descoperire facuta de Dumnezeu in materie inaccesibila oamenilor" s-a incheiat odata cu moartea ultimului dintre cei 12 apostoli, care a fost Sf Ioan. Este vorba de Sf Ioan Evanghelistul (probabil acelasi cu Ioan Teologul) si nu de Sf Ioan Damaschin, care a trait in trup la un timp considerabil ulterior.

Ceea ce a fost dupa aceea si ceea ce este si in ziua de azi in materie de revelatie numim "revelatie particulara". Cu alte cuvinte, nu sunt posibile descoperiri de dogme noi, dar este posibil ca Dumnezeu, care conduce poporul Sau si intreaga creatie, sa descopere oamenilor lucruri in materii particulare, indeosebi semnificatia unor evenimente trecute sau producerea unor evenimente viitoare (proorociri).
De aceea, primul criteriu luat in calcul de Dicasterul care se ocupa de miracole (acelasi care se ocupa de sfinti) in fata unui dosar de omologare a unui miracol acesta este: "cutare descoperire particulara este ea concordanta cu revelatia generala ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2013, 17:47:20
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pana va raspund ortodocsii, am sa incerc un raspuns din punct de vedere catolic.
Revelatia, definita ca "descoperire facuta de Dumnezeu in materie inaccesibila oamenilor" s-a incheiat odata cu moartea ultimului dintre cei 12 apostoli, care a fost Sf Ioan. Este vorba de Sf Ioan Evanghelistul (probabil acelasi cu Ioan Teologul) si nu de Sf Ioan Damaschin, care a trait in trup la un timp considerabil ulterior.

Ceea ce a fost dupa aceea si ceea ce este si in ziua de azi in materie de revelatie numim "revelatie particulara". Cu alte cuvinte, nu sunt posibile descoperiri de dogme noi, dar este posibil ca Dumnezeu, care conduce poporul Sau si intreaga creatie, sa descopere oamenilor lucruri in materii particulare, indeosebi semnificatia unor evenimente trecute sau producerea unor evenimente viitoare (proorociri).
De aceea, primul criteriu luat in calcul de Dicasterul care se ocupa de miracole (acelasi care se ocupa de sfinti) in fata unui dosar de omologare a unui miracol acesta este: "cutare descoperire particulara este ea concordanta cu revelatia generala ?"

O singura intrebare : Credeti ca a doua venire a lui Cristos, va fi o revelatie atat de mare incat va bulversa, sau mai bine zis va da peste cap orice idee despre ce inseamna viata, despre ideologizarea si dogmatizarea Lui Dumnezeu, si nu in ultimul rand raspunsul la intrebarea cine suntem de unde venim si incotro ne indreptam?

Ioan I 3 :

"2. Iubiților, acum suntem fii ai lui Dumnezeu și ce vom fi nu s-a arătat până acum. Știm că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este."



Pavel I Corinteni 13:
"
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2013, 19:55:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
O singura intrebare : Credeti ca a doua venire a lui Cristos, va fi o revelatie atat de mare incat va bulversa, sau mai bine zis va da peste cap orice idee despre ce inseamna viata, despre ideologizarea si dogmatizarea Lui Dumnezeu, si nu in ultimul rand raspunsul la intrebarea cine suntem de unde venim si incotro ne indreptam?
Este clar ca Adventiul va fi un eveniment cat se poate de bulversant. Nu mi-e clar ce intelegeti prin "ideologizarea si dogmatizarea lui Dumnezeu". Desigur ca Dumnezeu nu se va contrazice pe El Insusi dandu-ne, la Adventiu, adevaruri contrare celor pe care ni le-a dat pana acum, indeosebi la prima Sa venire. Pe de alta parte, adevarul continut in dogmele pe care ni le-a dat pana acum este un adevar partial. El a comunicat Bisericii atata cat este necesar ca oamenii sa se mantuiasca. De aceea, acum nu putem raspunde la toate intrebarile. Domnul ne spune aceasta la Cina cea de Taina, cand se desparte de Apostoli cu cuvintele "multe mai am a va spune voua, dar pe care acum nu pe puteti cuprinde". Asadar, va exista acolo, in "Valea Iosafat" o revelatie finala, prin care partea nedezvaluita pana acum va fi dezvaluita atunci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2013, 23:14:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Credeti ca a doua venire a lui Cristos, va fi o revelatie atat de mare incat va bulversa, sau mai bine zis va da peste cap orice idee despre ce inseamna viata, despre ideologizarea si dogmatizarea Lui Dumnezeu, si nu in ultimul rand raspunsul la intrebarea cine suntem de unde venim si incotro ne indreptam?

12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu."
Daca acum vedem realitatea reflectata, (deci cu posibile distorsiuni subtile), inseamna ca realitatea directa nu va fi atat de bulversanta pentru noi, din moment ce o anticipam prin "ghicitura". Pentru omul necredincios va fi bulversanta, pentru ca el n-are experienta anticiparii.

Last edited by ioanna; 08.02.2013 at 23:21:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2013, 00:35:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru omul necredincios va fi bulversanta, pentru ca el n-are experienta anticiparii.
Si pentru omul eretic va fi la fel. Avand in vedere discutiile de aici e posibila o scena in care unii le vor da cu tifla celorlalti ?
Sau si mai grav. Omul sa vada ca adevarul este acela pe care-l intuia dar pe care nu a avut curaj sa-l marturiseasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2013, 01:29:24
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca acum vedem realitatea reflectata, (deci cu posibile distorsiuni subtile), inseamna ca realitatea directa nu va fi atat de bulversanta pentru noi, din moment ce o anticipam prin "ghicitura". Pentru omul necredincios va fi bulversanta, pentru ca el n-are experienta anticiparii.
Copila lasa biberonul si nu te mai alinta in leaganul ortodoxiei.
"11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.02.2013, 01:49:38
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si pentru omul eretic va fi la fel.
Notiunea aceasta de "eretic" este scaldata in mult venin satanic, nu degeaba au fost atatea crime, cruciade, inchizitii, sentimente de ura si dezbinare, iar daca pe dvs va ajuta sa va raportati la Adevar atunci revelatie placuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.02.2013, 02:06:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Notiunea aceasta de "eretic" este scaldata in mult venin satanic, nu degeaba au fost atatea crime, cruciade, inchizitii, sentimente de ura si dezbinare, iar daca pe dvs va ajuta sa va raportati la Adevar atunci revelatie placuta
Eu am facut doar o gluma. Inca nu cred ca i-am spus nimanui eretic. Nu sunt eu in masura sa judec asta. Doar am crezut ca ar fi amuzant de imaginat un tablou in care sunt cele 2 sau mai multe parti care se confrunta in materie doctrinara pe forum. De exemplu un catolic si un ortodox. Iar cine castiga sa-i dea cu tifla celuilalt. Si din cauza asta sa fie dat si el afara...un fel de "stii de 8 dar mesteci guma asa ca-ti dau 3 "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2013, 14:40:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
In biserica ortodoxa , dupa moarte sfantului Ioan Damaschin s-a intrerupt si revelatia lui Dumnezeu? Sau mai exact biserica mai accepta revelatii ale Duhului Sfant prin alte persoane pana in ziua de azi?
In ortodoxie se considera ca revelatia a fost completa si intreaga odata cu ultimul Sfant Apostol. Sinoadele si teologii doar au clarificat invatatura revelata cand a fost cazul. La fel si in cazul Sfantului Ioan Damaschin, a scris ceva ce spusesera chiar si alti sfinti inainte.
Reply With Quote
Răspunde