Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2006, 00:36:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la biserica noastra avem cativa baieti care canta foarte frumos la strana; mai ales unul dintre ei are o voce foarte grava si canta dumnezeieste, parca este de pe alta lume. in unele duminici insa am observat ca se mai "adauga" si niste imn-uri laice, de care eu insa nu am auzit si sincera sa fiu ma cam zgarie pe urechi, in ciuda subiectului religios, declarat. mi se par nepotrivite... gresesc ?!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2006, 20:09:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Despre ce imnuri laice vorbesti? daca au caracter religios nu sunt laice, da-ne mai multe informatii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2006, 20:39:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imnuri adresate Fecioarei Maria si Domnului Iisus Hristos. Cel putin asta zic strofele respective. Mie nu imi suna ca si niste cantari ortodoxe, ci mai degraba ne arunca in asemanarea cu bisericile evanghelice de pe aici (nn SUA), unde se canta ca la spectacol (populatia de culoare, mai ales).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2006, 20:42:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Din pacate importul si in acest domeniu isi lasa amprenta. Un ortodox adevarat sezizeaza imediat acest lucru chiar daca nu este un novice in acest domeniu. Dumnezeu sa ne lumineze calea!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2007, 00:56:52
victorpadre_vic victorpadre_vic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 5
Implicit

ascultati fratilor muzica psaltica autentica, faceti rugaciunea inimi in timpul unei privegheri de toata noaptea de la 9 seara pana la 5 dimineata si veti intelege adevarul. afara cu artistii din stranele din biserici. nu avem nevoie de ei ci de cat mai multi psalti si protopsalti adevarati in duhul ortodoxiei si al lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2007, 20:59:57
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne ajuta!
ma tot intreb: oare voi cum definiti muzica?? ce intelegiti cand spuneti muzica??
imi doresc tare mult sa primesc un raspuns...pt ca de cele mai multe ori noi nu intelegem ca Dumnezeu ne-a lasat muzica pt a-L slavi pe El si nu pt a canta tot felul de cantari laice(stiti voi la ce ma refer..nu??)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2007, 21:36:24
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

intrebare... care crezi ca este diferenta intre muzica rtodoxa si cea ce apartine ereticilor? adik versul conteaza, nu cred k o s gasesti acorduri sau note muzicale crestine. Dumnezeu ne-a lasta muzica pt a-l lauda pe El, acum fiecare cum stie s se foloseasca de ea. Dak nu stii cum s canti/asculti muzica(ma refer la ce fel de muzica poti ntra in peicol singur. dak va uitati, prin vechiul testament, se spune k lucifer se ocpua cu timpul de lauda pt Dumnezeu in Eden, asa k muzica este unul din punctele lui forte, stie s se foloseasca de ea. cat depsre faptul k muzica ortodoxa are un aer mai grav, mai solemn, fata de celelate melodii crestine(ma refer la cele ce au versir crestine dar sunt mai "saltarete":D) nu cred k se poate spune k un gen de muzik de primit de Dumnezeu iar altul nu. Conteaza ce simti cand canti. uite eu ascult muzica rock crestina(ma refer k e rock, deoarece se folosesc instrumente electrice:chitara orga etc.) si prin asta eu ma apropii de dumnezeu, dar exista si mzica linistita pe care eu o ascult si nu ma intareste cu nimica. app uitati un videoclip cu genul de muzica pe care-l ascult http://www.youtube.com/watch?v=7hxmlUWceHg, si filmu in sine e genial si melodia stiu s o cant si la chitara:>. dak e cineva interesat de acorduri pt chitara just let me konw;)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2007, 16:33:38
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_mihai
intrebare... care crezi ca este diferenta intre muzica rtodoxa si cea ce apartine ereticilor?
cantarile ortodoxe aduc slava lui Dumnezeu sau mediteaza asupra indeletnicirilor mintii omului care sunt bune sau nu, celelalte il pun pe "eu" in fata: eu fac, eu Te iubesc, altii nu Te iubesc cum Te iubesc eu sau "noi", altii ce fac pentru Tine, ca eu uite ce fac sau ce-am facut. ganditi-va la Sf. Iona Iacob Hozevitul, la poeziile lui cum sunt fata de cele dubioase. Treceti-le prin filtrul propriu si vedeti ce patimi se "ridica" in fiecare cand cantati sau spuneti un vers, o afirmatie (celor ce se preocupa de modestie. Sau comparati cu cantarile Vecerniei, Lumina lina... s.a.m.d.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.04.2007, 19:50:16
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

sfat: documenteaza-te si uite iti dau nume de formatii pe acre eu le ascult : hillsongs, 321, ekklesia si mai sutn da nu mai am in winamp acum asa k nu le stiu numele la formatii. Oricum ideea de muzica crestina se bazeaza pe faptul k ii aduce lauda Lui. acum poti sa-ti dai seama si singura care este muzica crestina si care nu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.04.2007, 00:56:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_mihai
sfat: documenteaza-te si uite iti dau nume de formatii pe acre eu le ascult : hillsongs, 321, ekklesia si mai sutn da nu mai am in winamp acum asa k nu le stiu numele la formatii. Oricum ideea de muzica crestina se bazeaza pe faptul k ii aduce lauda Lui. acum poti sa-ti dai seama si singura care este muzica crestina si care nu
Asa ma gandeam si eu, ca toata muzica care aduce lauda si slava lui Dumnezeu e buna pentru sufletul nostru, atat cea ortodoxa cat si cealalta. In ortodoxie se spune ca nu e in regula cu muzica crestina pentru ca sunt implementate instrumnetele muzicale, dar cand am ascultat pentru prima oara acest gen de muzica am simtit bucurie si pot sa spun ca nu m-am smintit deloc cum zic majoritatea oamneilor habotnici, ba mai mult am vazut ca exista oameni care isi folosesc vocea spre a-l slavi pe Dumnezeu si prin orchestra! :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica AGabriela Generalitati 25 17.08.2012 16:46:03
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 20:53:05
muzica musidan Muzica Bisericeasca 0 10.12.2007 11:37:22