Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2012, 19:03:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Stiinta: Putem invia mortii?

Through the Wormhole Season 3 Episode 6: Can We Resurrect The Dead?

http://www.youtube.com/watch?v=PvLzoEdcgpY

Vizionati cu atentie... intervalul de la min 20 pana la min 22. Este incredibil cum poate fi inviata o inima... (precum si alte organe ale trupului: atat animal cat si uman evident).

Consider aceasta o dovada in favoarea antropologiei hristocentrice, trup si suflet (un intreg psiho-simatic, indisolubil legat, reciproc conditionat, specific conceptiei iudaico-crestine; ortodoxiei crestine).

Duhul Sfant Dumnezeu este cel care da viata, atat viata biologica cat si viata duhovniceasca.

Doamne ajuta.

P.S. Desigur ca in acest context putem discuta si despre invierea mortilor (adormitilor): trup si suflet... trup pnevmatizat.
De asemnea tot in acest context se poate relativ usor combate (ilaritatea) reincarnarii, a conceptiilor antropologice ontologice dualiste (care afirma ca sufletul este persoana... iar trupul doar o haina... "rea".)
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 06.11.2012 at 19:18:05.
  #2  
Vechi 06.11.2012, 20:01:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mda... Rămâne de văzut cât de viabil e un asemenea organ.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #3  
Vechi 07.11.2012, 00:17:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vesnica iluzie a imortalitatii biologice, mai nou, varianta electronica.

Apropo, bun de citit "Learning to Be Me" by Greg Egan
O fina ironie in acest sens.

http://en.bookfi.org/book/223020
http://www.pdfdocspace.com/docs/7216...-to-be-me.html

Last edited by AlinB; 07.11.2012 at 00:30:24.
  #4  
Vechi 07.11.2012, 01:19:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mda... Rămâne de văzut cât de viabil e un asemenea organ.
adica? Inima aia e tot formata din aceeasi muschi. Daca este mentinuta la rece, e buna. Nu cumva asta facem si la operatii pe cord deschis mereu?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #5  
Vechi 07.11.2012, 10:04:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vesnica iluzie a imortalitatii biologice, mai nou, varianta electronica.
Din (ne)fericire este din ce in ce mai real datorita stiintei si tehnologiei aferente; si nu iluzie.

Consider insa ca problema este "utilitatea" vietuirii biologice fara a punte "pret" pe viata duhovniceasca...

La ce ajuta sa vietuiasca omul mii de ani (an conform perceptiei umane prezente: aprox 365 zile a cate 24 ore...) daca nu este interesant de Adevar, de CAUZA si SCOPUL existentei?

Sunt unii oameni care se sfintesc (hristifica) intr-o perioada de timp relativ scurta prin conlucrare cu harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus in Sfanta Sa Biserica... deci nu durata temporala este importanta ci evenimentul.

Asadar, asemenea Sfintilor Parinti, consider ca o vietuire exclusiv biologica, robita patimilor (trupesti si sufletesti) este iad...

Hristos Iisus insusi a inviat oameni pentru ca acestia sa se poate sfinti, hristifica (cazul lui Lazar spre exemplu) si mai mult in viata aceasta... a apreciat pe samarineanul milostiv care a pus pret pe viata omului care se cobora (simbol al omului cazut, urmas al lui Adam) de la Ierusalim (simbol al Bisericii) abandonand intalnirea cu Dumnezeu (in primul rand in Biserica in Sfintele Taine)... si care cazuse intre talhari (simbol al demonilor, patimilor, pacatelor...). Nu intram in amanunte.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
  #6  
Vechi 08.11.2012, 00:54:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mare branza, exista si inimi artificiale, asa ca... Exista si varianta transplantului de organe, deci iarasi nu e cine stie ce "minune". Creierul oricum nu-l pot invia, asa ca degeaba!
  #7  
Vechi 08.11.2012, 17:26:23
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De la stiinta putem spera cel mult prelungirea vietii sau atenuarea problemelor batranetii! Organismul uman este prea complex pentru a-i putea induce nemurirea... Daca asteptam vreo 500 de ani de evolutie a stiintei... poate poate o sa apara ceva in directia asta... Si chiar daca ar aparea aceasta posibilitate in timpul vietii mele..., nu mi-as dori o astfel de nemurire... probabil ca mi-as cere eutanasia dupa vreo 300 de ani de viata (si nu cred ca ar fi pacat deoarece mi-am prelungit artificial viata)!
  #8  
Vechi 09.11.2012, 00:30:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
De la stiinta putem spera cel mult prelungirea vietii sau atenuarea problemelor batranetii! Organismul uman este prea complex pentru a-i putea induce nemurirea... Daca asteptam vreo 500 de ani de evolutie a stiintei... poate poate o sa apara ceva in directia asta... Si chiar daca ar aparea aceasta posibilitate in timpul vietii mele..., nu mi-as dori o astfel de nemurire... probabil ca mi-as cere eutanasia dupa vreo 300 de ani de viata (si nu cred ca ar fi pacat deoarece mi-am prelungit artificial viata)!
Pt a putea face o rasa de nemuritori cam ar trebuie rezolvata problema degradarii ADN-ului in timpul divziunii(deci modificarea genetica extensiva a fiecarei celule din corp), oprirea actiunii radicalilor liberi(mult noroc incercand sa rezolvi asta, dat fiind ca e legat de procesul arderii in celula, si de mitocondrii, deci cea mai de baza activitate a unei fiinte vii), stimularea neurogenezei, etc.(deci si la o privire de ansamblu, e incredibil de complicat. Firea cazuta a omenirii e atat de transaparenta in biologie) . Si sa nu uitam de dificultatile socio-economice ale nemuririi ( eu cred ca am face si noi un fall of the eldar http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Fall...r#.UJwhR-Qz0Zg ,mai putin partea cu Slaanesh.... sper).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #9  
Vechi 09.11.2012, 08:42:56
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si sa nu uitam de dificultatile socio-economice ale nemuririi
Nu o sa fie avantajoasa pe termen lung nemurirea pentru societate!

Partea cu degradarea ADN-ului uman nu ar fi o problema teoretica prea mare... se pot crea in laborator organe din celule stem inghetate la nasterea individului. Neurogeneza nu ar pune nici ea cine sti ce probleme... celule ale pielii au fost transformate in celule nediferentiate care au fost transformate in neuroni! Problema este data de complexitatea organismului uman! SIstemul imunitar este si el foarte complex...

Un proces (sa-i zicem tehnologic) de regenerare a organismului uman (chiar daca va fi posibil) ar costa foarte mult...
  #10  
Vechi 13.11.2012, 21:03:37
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Vechea cadere

"Stirea" se incadreaza la capitolul "mandrie adamica", ca multe alte incercari omenesti de a patrunde cu ratiunea in tainele lui Dumnezeu. Sa numim cateva taine care sunt "asaltate" de cutezatori:

Facerea timpului (a veacurilor).
Facerea materiei
Facerea universului
Facerea naturii
Facerea omului

Desigur, mari taine sunt si facerea ingerilor, de pilda. Dar oamenii de stiinta le neaga dintr-un singur si simplu motiv: le sunt cu desavarsire inaccesibile. Despre suflet, la fel. Cu toate astea, cand prind vreo posibila "pista" in descifrarea unei enigme spirituale, imediat se pun pe cercetat. Si teoretizeaza si acum. De exemplu vorbisera despre suflet vazut prin prisma fizicii cuantice... mda.

Articolul acesta se incadreaza deci la "Facerea omului". Va mai pot adauga eu cateva, daca doriti. Cum ar fi "oamenii cyborg" despre care abia acum incepe sa se discute serios, dupa noile realizari in materie de cibernetica, robotica si medicina - imbinarea celor 3 parand atat de...posibila si chiar facila...

Ei bine - precum am facut deja asta - cataloghez toate acestea drept nesabuinte omenesti nascute din mandrie. Un om duhovnicesc ramane rece la asa ceva... si nici macar nu se sinchiseste de ele. Vin din Biserica toate astea? Macar din rasarit? Nu. Vin de acolo de unde apar "morminte ale lui Iisus" in fiecare an, "biblii redescoperite" si "pergamente despre Maria Magdalena, sotia lui Iisus". De asta am zis: "nici macar nu se sinchiseste de ele", pentru ca a sta la fiecare astfel de "provocare" reprezinta o stagnare duhovniceasca... pana la urma clachezi si-ti pierzi credinta.

Luati aminte cuvintele marelui isihast al veacului al XX-lea, Gheron Iosif:

"Sa cercetam noi, cei care ne-am dedicat lui Dumnezeu, daca este credinta cea care ne
stapaneste sau este cunoastere. Daca lasi totul in seama lui Dumnezeu, ai inteles ceea
ce este credinta si vei afla fara indoiala ajutor la Acesta. Atunci, de mii de ori daca vei fi
incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori
decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei
minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti.
Iar daca vezi cunoasterea ca te stapaneste si te pierzi la cel mai mic pericol si
deznadajduiesti, atunci sa stii ca nu ai inca credinta, ca nu ai inca nadejde deplina in
Dumnezeu, care poate sa te scape de la orice rau. Ingrijeste-te sa te indrepti ca sa nu
fii lipsit de un astfel de lucru bun."

Deci raspunsul la oferta "eternului biologic" este credinta, pentru care neg mandria de a cunoaste cele ale lui Dumnezeu, cata vreme nu este El sau unul din sfintii Lui, care sa mi le descopere. Dar si atunci se cade sa le refuz, ca un nevrednic si neputincios.



Doamne-ajuta!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)

Last edited by LgMihail; 13.11.2012 at 21:07:49.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 19:34:53
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Anuntul mortii Ioan-Victor Generalitati 16 26.09.2010 08:24:20
Mortii rafella Generalitati 146 22.06.2010 18:18:45
Inaintea mortii mara2008 Generalitati 9 25.08.2008 13:23:15