Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.09.2011, 19:05:38
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Smile

Dumnezeu să-ți ajute, dragă Ioana! Mă bucur pentrru tine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.09.2011, 22:41:57
ioanadanny ioanadanny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2011
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Dumnezeu să-ți ajute, dragă Ioana! Mă bucur pentrru tine.
multumesc!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.09.2011, 17:33:06
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de cris86 Vezi mesajul
Buna!As dori,daca se poate, sa va impartasesc necazul meu! Anul trecut in luna iulie m-am casatorit cu singurul barbat pe care l-a iubit vreodata!Am crezut ca va fi totul bine.Pana anul acesta.Am inceput sa ne certam din cauza ca el ma neglija,pleca in fiecare zi in oras si eu ramaneam singura acasa sau cu mama lui!Cand i-am spus ca nu imi place sa maneglijeze m-a facut nebuna si cicalitoare!La sfarsitul lui aprilie ne-am despartit!Au trecut deja patru luni si el inca nu a bagat divortu!Eu as dori sa mai incercam sa salvez casnicia asta,dar el nu stiu ce vrea pentru ca nu vb cu mine,parca nu as exista!Ma tem sa nu Žne fi facut cineva farmece!!!Ce rugaciuni ma sfatuiti sa fac pentru impacare!!Dumnezeu sa ne ajute!
Intrebarea e cum s-a ajuns de la iubire la nepasare. Sigur nu i-ati gresit cu nimic? Din lipsa de comunicare poate nu v-a spus.
Eu din cate stiu vrajile nu se prind de oamenii care duc o viata curata si au suflet bun.
Deci trebuie sa aflati unde ati gresit. Sa intelegeti de ce a actionat asa. Poate nu ar fi rau sa vorbiti cu mama lui.
Mergeti sa va spovediti la un duhovnic bun, si incercati sa ascultati sfaturile lui.
Vrajile chiar de sunt, se dezleaga prin spovedanie, si prin Sf. Slujbe (Maslu, Liturghie etc.) si prin fapte de milostenie.
Iar de nu sunt vraji Dumnezeu prin rugaciunile ce le faceti ii va deschide inima spre a va asculta si impaca.
Nu stiu mai multe detalii, daca va mai iubeste, daca nu fiindca nu ati spus foarte multe. Dar cred ca cele de mai sus ajuta mult oricum ar fi situatia.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2011, 11:08:45
ioanadanny ioanadanny is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2011
Mesaje: 9
Implicit :)

buna din nou .citeam pe acest site un caz despre blestem.am si eu o povestioara si o intrebare de pus.
mama mea a fost blestemata de bunica mea.mama avand frati mai mici trebe mereu sa aibe grja de ei.intr-o seara familia bunicii mele trebuiau sa mearga la o nunta.bunici mei se pregatise sa se imbrace si mama vroia sa mearga si ea la nunta verisoarei ei.mama furioasa le-a adresat bunicilor mei CA NU SUNT A EI COPII SI CA NU ARE NICI UN DREPT SA II CREASCA.bunicul meu i-a dat o palma iar bunica mea i-a spus:VEI VEDEA CUM E SA CRESTI UN COPIL SINGURA SI CAT TE VEI CHINUI.acuma mama mea este despartita de tatal meu din 1997.mama s-a chinui sa luam o casa si era o situatie foarte grea si prea traumantizantaintrebare este:credeti ca blestemul s-a legat?se poate prinde si de mine?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2011, 13:38:22
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Draga mea, din cât ai citat-o pe bunica, n-am văzut vreun cuvânt să se refere și la tine. ;-)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.09.2011, 13:48:28
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Wink

Citat:
În prealabil postat de cris86 Vezi mesajul
Buna!As dori,daca se poate, sa va impartasesc necazul meu! Anul trecut in luna iulie m-am casatorit cu singurul barbat pe care l-a iubit vreodata!Am crezut ca va fi totul bine.Pana anul acesta.Am inceput sa ne certam din cauza ca el ma neglija,pleca in fiecare zi in oras si eu ramaneam singura acasa sau cu mama lui!Cand i-am spus ca nu imi place sa maneglijeze m-a facut nebuna si cicalitoare!La sfarsitul lui aprilie ne-am despartit!Au trecut deja patru luni si el inca nu a bagat divortu!Eu as dori sa mai incercam sa salvez casnicia asta,dar el nu stiu ce vrea pentru ca nu vb cu mine,parca nu as exista!Ma tem sa nu Žne fi facut cineva farmece!!!Ce rugaciuni ma sfatuiti sa fac pentru impacare!!Dumnezeu sa ne ajute!
Dragă cristina, nu trebuie pentru orice necaz să dăm vina pe blesteme. Este comod să găsim țapi ispășitori, însă nu ajută pe nimeni, face mai rău. Situația ta este foarte frecventă la cupluri.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.09.2011, 02:42:19
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanadanny Vezi mesajul
va multumesc pentru sfatul care mi l-ati acordat:)sunteti singurele persoane care m-au crezut.doamne ajuta!
Acatistul 26 de trei ori pe zi si nu exista drac care sa vina la acea persoana in ziua cand citeste acatistul 26 de 3 ori pe zi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.09.2012, 17:05:53
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Acatistul 26 de trei ori pe zi si nu exista drac care sa vina la acea persoana in ziua cand citeste acatistul 26 de 3 ori pe zi.
Care "acatist 26"?
Intreb asta pentru ca si eu am probleme. Desi merg la biserica de ani de zile, am inceput sa am probleme cu somnul. De un an de zile nu mai dorm. Nu stiu daca este in legatura cu ceva farmece, dar stiu sigur ca este la mine la tara o femeie care face farmece familiei mele. Am acolo o casa, in care nu mai locuieste nimeni (bunicii mei au murit), iar noi mergem acolo doar in vacante. De multe ori, aceasta femeie invidioasa ne face probleme: ne rupe pomii din livada, ne fura lucruri din casa, o data am gasit in pridvor necuratie si clantele usilor manjite cu necuratie (asta a fost acum cativa ani). In vara asta am gasit in curtea casei o galeata cu apa, iar de toarta galetii erau prinse niste fasii de panza. Ce-o fi oare?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.09.2012, 21:52:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Si iaca asa ii indeparteaza necuratul pe oameni de biserica...
Ne dusi pe la biserica si mai ales ne spovediti si ne impartasiti se trezesc oamenii cu probleme sufletesti care evident se rasfrang si asupra trupului. Apoi in loc sa taie raul de la radacina se apuca de rugaciuni si acatiste asa... de capul lor. Iar dracul sa nu-i piarda de tot ii slabeste putin din stransoare. Si iaca asa crede omul ca "el" e buricul pamantului si ca le poate rezolva pe toate fara tainele bisericii...
"Nu ma mai inteleg cu prietenul..." - dar oare cu prietenul traim noi crestineste? In curatie?
Si exemplele pot continua...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
avem mare nevoie de ajutor!! alinageo Umanitare 5 29.02.2012 18:13:18
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 19:43:44
Are mare nevoie de rugaciune! icamilin Umanitare 38 14.07.2010 12:35:59
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50