Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2010, 12:57:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ioachim si Ana - model pentru parinti

Mi-a placut ce le spunea Sfantul Ioan Maximovici parintilor: "Inainte de a va lasa copiilor vostri mostenire ceea ce ati agonisit intr-o viata, sarguiti-va sa le lasati inainte virtutea".

Putini parinti se mai roaga pentru nasterea pruncilor si din ce in ce mai putini ii hranesc pe copii cu viata din Biserica. Ioachim si Ana trebuie sa ne fie model in acest sens.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2010, 13:08:43
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Inainte de a fi parinti, Ioachim si Ana isi imparteau averea in 3: o parte la templu, una la saraci si o parte le ramanea lor.

Asta in conditiile in care asteptasera toata viata un copil si se considerau blestemati, in fapt fiind drepti.

Daca si noi am face la fel, adica am avea puterea sa fim macar pe sfert la fel de generosi, cred ca am fi nu doar parinti buni, dar am avea si dragoste fata de semeni, facandu-ne si noi "mama si tatal lui Hristos", dupa cum a zis.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2010, 14:30:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cata bucurie aducea nasterea unui copil. Si mai frumos, copilul era si rod al rugaciunii. Astazi intr-o societate in care totul se programeaza s-a pierdut acest sentiment de iubire, ba chiar auzi uneori ca un copil este o povara. Cat de departe suntem de adevar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2010, 21:17:46
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Celor doritori de prunci, le este de mult folos, dacă se roagă Sfinților Părinți Ioachim și Ana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2010, 22:21:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Inainte de a fi parinti, Ioachim si Ana isi imparteau averea in 3: o parte la templu, una la saraci si o parte le ramanea lor.

Asta in conditiile in care asteptasera toata viata un copil si se considerau blestemati, in fapt fiind drepti.

Daca si noi am face la fel, adica am avea puterea sa fim macar pe sfert la fel de generosi, cred ca am fi nu doar parinti buni, dar am avea si dragoste fata de semeni, facandu-ne si noi "mama si tatal lui Hristos", dupa cum a zis.
Daca.....!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2010, 23:30:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu numai Ioachim și Ana vedeau cum trec anii și ei sunt tot fără cea mai mare avere: copiii. Tot așa s-a întâmplat și cu Elisabeta și cu bătrânul ei soț, Zaharia. Cu multe, multe veacuri în urmă, același lucru se petrecuse și cu Abraham și Sara.
Între Abraham și Ioachim vedem o perfectă continuitate: același dor după a avea copii. Deși distanța în timp între ei este enormă. Nu alta era lumea bunicilor mei, la alte 19 secole după Ioachim și Ana. Erau familii foarte numeroase, oamenii cei mai săraci aveau 3 copii, iar bogații aveau mai mult. Doar lumea noastră e alta. Ruptura a survenit foarte recent.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.09.2010 at 00:12:09.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2010, 17:30:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Praznuim astazi zamislirea Maicii Domnului. Iconografia ortodoxa lasa loc unei imbratisari calde si chiar unui sarut discret in reprezentarea acestui eveniment. Este un fapt important, deoarece aceste doua realitati care sunt astazi fie banalizate, fie patimase, au de fapt o natura iconica.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2010, 20:11:07
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

"O, preafericita insotire, a dumnezeiestilor parinti Ioachim si Ana, cei ce stati langa scaunul Dumnezeierii, primind laudele noastre, izbaviti-ne cu rugaciunile voastre de chinurile cele vesnice si de toata ispita, ca impreuna cu voi sa cantam lui Dumnezeu:Aliluia!"
Insotirii celei de Dumnezeu alese, dumnezeiestilor parinti Ioachim si Ana, ca celor ce ati nascut pe Maica Vietii noastre, Maria, cantari de lauda aducem voua noi, rugatorii vostri;iar voi, ca cei ce aveti indrazneala catre Dumnezeu, paziti-ne cu rugaciunile voastre, de toate primejdiile, pe noi cei ce cantam:bucurati-va, parinti de trei ori fericiti !"(Condacul 1 din Acatistul sfintilor parinti Ioachim si Ana)
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2010, 21:10:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ioachim si Ana au fost doi soti umili si necajiti.. Prin zamislirea Sf. Fecioare Maria s-a facut inceputul mantuirii noastre ca rod al rugaciunii lor.. Ea a fost daruita de Dumnezeu lor ca ei in credinciosia si smerenia lor sa o daruiasca mai departe lui Dumnezeu si intregii lumi.Prin cei cu inima zdrobita s-a adus bucurie intregii lumi.Prin cei saraci cu duhul s-a imbogatit intreaga lume..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2010, 21:13:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Prin doi batrani indurerati s-a facut inceputul mantuirii noastre..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ioachim si ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii parinti ioachim si ana patricia2006 Nunta 3 30.07.2012 21:36:23
Model de vesta o_tzaranca Intrebari utilizatori 0 02.12.2010 16:25:31
Sfinții Părinți Ioachim și Ana Carmen FUNIERU Din Noul Testament 2 09.09.2010 23:43:51
Despre Ac. Sfiintilor Parinti Ioachim si Ana DavidM Rugaciuni 0 24.02.2010 13:01:23