Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.01.2007, 20:29:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Si ca sa vezi ca nu-i chiar asa lipsit de importanta cine si prin ce mijloace te vindeca un citat din Formula As (Mecca Naturistilor ) :

"Mai tarziu, a plecat spre inaltimile tibetane, infaptuind astfel dorinta marelui sau mentor, Valeriu Popa. Intamplare sau nu, a avut privilegiul de a fi fost selectat de calugarii shaolini pentru initiere in tainele vindecarii, impreuna cu un indian si un scotian, din cei peste 4000 de oameni prezenti la poalele Himalayei. Curiozitatea si fascinatia locului l-au tinut in Tibet patru ani, timp in care s-a "scolit" doar cu privirea, urmarind stilul de viata al sihastrilor shaolini. Integrat in comunitatea manastirii, a acumulat zi dupa zi noi cunostinte despre plante si diverse tehnici de preparare a lor."

Chiar crezi ca esti primit acolo doar tu din 4000 ca sa te uiti , sa inveti botanica si remedii populare?
Nu-i mai logic ca sa fi fost primit deja deoarece a fost recunoscut ca unul "de-al lor"?
Daca un karateka trebuie sa participe la programul religios ...oare un viitor vraci nu?
De altfel intrebarile sint retorice pentru ca numele Fulga mai apare legat de reincarnare, levitatie...tot tacimul
Am si o intrebare pentru cei care cred orbeste in medicina naturista si vraci (si nu retorica) :
Daca ai auzii ca diavolul te poate vindeca ...te-ai duce la cabinetul lui?
Trebuie facut clar distinctia dintre vraci, medicina naturista si medicii naturisti. Dintre toate acestea singura valabila si viabila este medicina naturista in sensul folosiri plantelor medicinale pe care le putem procura de la farmacii, plafar sau in natura. Plantele medicinale sint complementare medicinei traditionale. In schimb cei ce profita de pe urma celor in suferinta si se declara medici naturisti, mari vindecatori sau mai stiu eu ce, sint niste mari escroci. Ei combina sa zicem patrunjelul cu sunatoarea si obtin remediul pentru cancer sau otita. Se folosesc de naivi si de o reclama mascata gen OTV si gata, devin celebri . NU! Este falsa idea vindecari miraculoase prin astfel de escroci. Singurul care poate sa faca un miracol este Dumnezeu sau tot El prin intermediul marilor Sfinti. Toti ceilalti sint niste excroci ordinari, falsi crestini.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2007, 20:00:04
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

am fost odata cu un prieten (care avusese hepatita B) la o "baba" care l-a taiat sub limba. nu a fost vb de nici un ritual ocult. femeia a luat o lama de barbierit l-a taiat in doua regiuni de sub limba (cam 5mm si 5mm), a avut o usoara hemoragie vreo 5 minute. si asta a fost tot. ea povestea ca este o "usurare pentru ficat".

nu stiu daca a fost placebo, insa baiatul mi-a spus ca s-a simtit mai bine dupa aceea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.04.2007, 19:56:07
me-dice me-dice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 4
Implicit

flebo-tomia, adica taierea (zicem terapeutica dar in practica judiciara romana putea sa fie si penalitate) venelor, sangerarea adica..este tehnica stra-veche (ev mediu si poate chiar mai inainte) de vindecare. Poate unica, daca exceptam anestezia cu barosul sau alcoolul in nas.

cred ca dincolo de vinisoare, vene,venule sau alte cele ar trebui gandit intr-o matrice de tip QI=energie in cultura chi-neza, in care exista MERIDIANE care transfera, transporta diferite forme de energie (energia aia care se fugareste si nu se prinde, yin-yang, dar si in formele apa-foc-pamant-metal-lemn).

eu nu cred ca daca te tai sub limba sau in alte locuri VIRUSUL HEPATIC dispare (ar fi splendid, poate ca asa s-ar trata inclusiv HIV nu??) dar sunt convins ca e un efect benefic..macar ala al recuperarii dupa sangerare (sau dupa spaima si emotia acestui gest)

INTREBARE (asta daca mai e de actualitate): daca maine aceasta tehnica s-ar numi glosso-tomie lasser-cauterizatorie pentru decompresie vasculara porta (e o bazaconie dar are un talc, cred) si ar fi acredita de medicina oficiala..AM DA din cap ca e de bine,ca e ok si ne mangaie pe imaginea despre credinta proprie???...

Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2007, 16:14:05
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Nu prietene nu! Medicamentul lui Cihuri care are titlu de Dr. si recunoasteri internationale este tot la fel o idiotenie! Prof. Hammer care vindeca cancerul (prin moarte cel mai ades)este tot un escroc cu toata diploma lui medicala si gradele universitare. Aici nu-i vorba de lingvistica ci de altceva.:)
Energiile alea chinezesti nu prea functioneaza sub microscop....
Stiu ca in Romania vrajitorismul, lecuismul, stingerea chibritului, descintecul si tot restul sint traditii milenare de care-i greu de scapat.Dar tot bi milenar este si crestinismul si de asta vad ca se scapa mult mai usor decit de piginismele ascunse sub oricare forma.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2007, 18:48:56
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Pai ori te tai sub limba ori iti tai venele de la maini sau de la picioare. Tat acelas efect il are. Se scurge o cantitate de sange si scade presiunea arteriala. De aici vine sentimentul de "bine" nu e placebo- deci functioneaza dar nici nu vindeca nush ce boli. Pur si simplu te calmeaza si te face mai linistit.

Nu incercati asa ceva acasa. Aceste practici se desfasoara in prezenta medicului si sunt efectuate de profesionisti! :D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.06.2010, 21:28:49
QQANA_13 QQANA_13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 1
Smile taiat sub limba

salutare
si bunica mea taie sub limba
dak va interesea-za id meu este: QQANA_13@YAHOO.COM
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2012, 15:48:05
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de goby Vezi mesajul
intelegi te poti taia de cel mult 4 ori iar a4a sar putea sa fie fatala. ori vei ramane mut intelegi biserica nu are ce sa iti faca...
Daca procedeul are in mod sigur astfel de urmari (mutenie) in cazul in care este repetat de 4 ori, atunci e clar ca avem de-a face cu demoni, acestia au determinat prima vindecare, ispitind bolnavul sa se mai taie si cu alte ocazii ulterioare (boli provocate tot de catre demoni), in final imbolnavindu-l ei foarte grav.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruperea turtei si taierea motului Dumitru73 Generalitati 39 31.05.2013 19:42:37
ce inseamna 'taierea imprejur' mihaisepo Despre Sfanta Scriptura 5 21.10.2012 14:23:48
Taierea imprejur!! Templier Knight Din Vechiul Testament 12 13.02.2011 11:06:19
Taierea motului, ruperea turtei kmicick Botezul 8 21.01.2011 19:06:20
Este limba araba o limba sfânta? images Religia Islamica 2 27.05.2007 04:52:45