Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.06.2011, 22:51:32
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu cred ca situatia deriva din sablonizarea a ceea ce pare a fi crestinism , cumva sa iau unele informatii si se incerca aplicarea lor oarba ca pe o reteta de la care avem pretentia sa functioneze, m-i s-a intimplat si mie si este f dureros mai ales prin rezultatele opuse asteptarilor..
Lucrurile nu sint intotdeauna asa de simple , simple devin abia cind mai avansam in profunzimea caracterului si in intelegerea unor lucruri in legatura cu care ne incapatinam sa nu le acceptam. Uneori e simplu apoi devine complicat o lunga perioada cu multe valuri in care pare ca e mai bine si chiar e dupa care iar in reprize la forjat si abia intr-un tirziu -cind ai inteles si asimilat ceea ce trebuia de fapt -se revine la o stare de echilibru.
iar daca inainte nu trecusei prin aceste greutati era doar pentru faptul ca inca nu erai pregatit sa le faci nici fata nici sa intelegi ceea ce trebuie inteles si invatat (nu doar teoretic ci si practic prin traire).
Asa incit trebuie o cunoastere de sine din proprie experienta cit si teoretica si o intelegere despre cum merg lucrurile in realitate.
Nu poti da vina pe parinti ca te lasa nemincat doar pentru faptul ca tu nu vrei sa maninci repetind mereu ca farfuria e goala fara sa o privesti macar.
E timpul pentru o maturizate si o schimbare mai profunda si nu doar o aparenta sinceritate a egoului care vrea sa aibe doar el ultimul cuvint si toata dreptatea, cu pretentii si preconceptii..esti sincer doar cind spui ca iti e foame si incepi sa urli si mai tare dar asta nu va rezolva problema ,
Daca o solutie nu a mers cauta alta si tot asa pina lucrurile incep sa se lege - fara sa te mai uiti in urma ci doar inainte la toate solutiile posibile .

Mohammed a fost intrebat: care este cea mai usoara pedeapsa in iad?
iar El a raspuns: "Cea mai usoara este cind esti legat cu bretele de talpi care te fac sa iti fiarba capul si sa crezi ca ai cea mai grea pedeapsa."

iar referitor la aspectul abandon si asumare ele trebuiesc echilibrate , daca exista o extrema trebuie lucrat cu cealalta -cind e cald te racoresti cind e frig te incalzesti- asa si aici daca cineva este lenes si letargic ii spui ca doar de el depinde ca sa inceapa sa manifeste acele calitati iar daca intrece masura si crede ca daca el nu intervine pica universul ii spui ca in realitate el nu face nimic si ca oricum lucrurile se fac prin el dintro ratiune superioara si mult mai bine daca vede lucrurile cu detasare - abandonul rezultatului oricare ar fi el.
Acestea doua extreme tin de yin si yang insa adevarul absolut este la mijloc, intotdeuna este la mijloc. detasarea -prin a te lasa in voia Domnului care este prezent si in interior -este a treia cale, calea inteleptului.
Actionezi fiind martor detasat al propriilor fapte, neimplicat.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.06.2011, 00:59:03
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
nu cred ca urmaresti firul discutiei pe sinceritate... simt o falsa apreciere in ceea ce scrii... degeaba discut cu tine... cred ca esti o introvertita..
Fals? Si unde ar fi falsitatea, in faptul ca exista si oameni care se simt bine cand evita raul? :) Eh, mintea pervertita nu poate crede niciodata ca nu toti sunt la fel de pervertiti. Stii, cand un barbat sau o femeie imi zic ca nu exista femeie sau barbat care sa nu insele, stiu imediat ca respectivul a inselat la viata lui sau a considerat inselarea ca o optiune valabila pentru el si ca atare este convins ca toti ceialti sunt ca el iar daca ceilalti nu o recunosc inseamna ca sunt falsi, ipocriti. Insa sunt oameni care nu inseala si nu admit inselarea ca optiune pentru viata lor in nici un caz. De aceea zicala "Cine zice ala este" are un mare sambure de adevar...
Insa sunt convinsa ca orice minte pervertita, oricat ar fi de pervertita, se poate schimba, insa cu ajutorul lui Dumnezeu care a zis: "Fara Mine voi nu puteti nimic". Si intr-adevar, oamenii care scapa cu adevarat de mari patimi, o fac atunci cand au o motivatie extrem de puternica si aceasta motivatie o gasesc deseori in credinta. Si in loc sa se simta limitati asa cum ai scris tu, ei se simt dimpotriva, eliberati...

Last edited by Adriana3; 30.06.2011 at 01:18:09.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.06.2011, 01:13:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Eu cred ca situatia deriva din sablonizarea a ceea ce pare a fi crestinism , cumva sa iau unele informatii si se incerca aplicarea lor oarba ca pe o reteta de la care avem pretentia sa functioneze, m-i s-a intimplat si mie si este f dureros mai ales prin rezultatele opuse asteptarilor..
Lucrurile nu sint intotdeauna asa de simple , simple devin abia cind mai avansam in profunzimea caracterului si in intelegerea unor lucruri in legatura cu care ne incapatinam sa nu le acceptam. Uneori e simplu apoi devine complicat o lunga perioada cu multe valuri in care pare ca e mai bine si chiar e dupa care iar in reprize la forjat si abia intr-un tirziu -cind ai inteles si asimilat ceea ce trebuia de fapt -se revine la o stare de echilibru.
iar daca inainte nu trecusei prin aceste greutati era doar pentru faptul ca inca nu erai pregatit sa le faci nici fata nici sa intelegi ceea ce trebuie inteles si invatat (nu doar teoretic ci si practic prin traire).
Asa incit trebuie o cunoastere de sine din proprie experienta cit si teoretica si o intelegere despre cum merg lucrurile in realitate.
Nu poti da vina pe parinti ca te lasa nemincat doar pentru faptul ca tu nu vrei sa maninci repetind mereu ca farfuria e goala fara sa o privesti macar.
E timpul pentru o maturizate si o schimbare mai profunda si nu doar o aparenta sinceritate a egoului care vrea sa aibe doar el ultimul cuvint si toata dreptatea, cu pretentii si preconceptii..esti sincer doar cind spui ca iti e foame si incepi sa urli si mai tare dar asta nu va rezolva problema ,
Daca o solutie nu a mers cauta alta si tot asa pina lucrurile incep sa se lege - fara sa te mai uiti in urma ci doar inainte la toate solutiile posibile .

Mohammed a fost intrebat: care este cea mai usoara pedeapsa in iad?
iar El a raspuns: "Cea mai usoara este cind esti legat cu bretele de talpi care te fac sa iti fiarba capul si sa crezi ca ai cea mai grea pedeapsa."

iar referitor la aspectul abandon si asumare ele trebuiesc echilibrate , daca exista o extrema trebuie lucrat cu cealalta -cind e cald te racoresti cind e frig te incalzesti- asa si aici daca cineva este lenes si letargic ii spui ca doar de el depinde ca sa inceapa sa manifeste acele calitati iar daca intrece masura si crede ca daca el nu intervine pica universul ii spui ca in realitate el nu face nimic si ca oricum lucrurile se fac prin el dintro ratiune superioara si mult mai bine daca vede lucrurile cu detasare - abandonul rezultatului oricare ar fi el.
Acestea doua extreme tin de yin si yang insa adevarul absolut este la mijloc, intotdeuna este la mijloc. detasarea -prin a te lasa in voia Domnului care este prezent si in interior -este a treia cale, calea inteleptului.
Actionezi fiind martor detasat al propriilor fapte, neimplicat.
Perfect deacord Mihai. Ultima fraza scrisa contine exact ceea ce am trait pe propria piele "Actionezi fiind martor detasat al propriilor fapte, neimplicat". De aceea, de multe ori imi zic ca rezultatele obtinute pana acum nu prea sunt ale mele ci ale lui Dumnezeu care a lucrat prin mine, eu fiind mai mult un martor la cele infaptuite de El prin actiunile mele proprii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 13 13.10.2007 23:29:02
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23